A spanyolok megint megtréfálták a franciákat

Hiába érkezett két vesztes meccs után, csoportharmadikként Spanyolország a zsinórban négy mérkőzést nyerő, csoportmásodik franciák elleni negyeddöntőbe, három játékrésznyi öldöklő küzdelmet követően a negyedik etapban 6 ponton tartották a gallokat Gasolék, így megérdemelten jutottak be a londoni olimpia elődöntőjébe, s majd az őket már 4 napja legyőző Oroszországgal találkoznak a holnaputáni elődöntőben. Tony Parker és a nagy francia kosárgeneráció egy újabb álommal lett szegényebb, ezen a világtornán sem szerez érmet a tavalyi Eb-második gall gárda.


Olimpiai negyeddöntő: Spanyolország - Franciaország 66 - 59

Nem akármilyen körülmények közt jött össze ez a párosítás a negyeddöntőben, hiszen a csoportgyőzelemről már biztosan lecsúszó spanyolok két napja úgymond ellenfelet választhattak maguknak a brazilok elleni derbin, s a Scariolo-tanítványok inkább az amerikaiak elkerülése mellett döntöttek, mint hogy könnyebb riválissal legyen dolguk a legjobb négy közé kerülésért rendezendő összecsapáson. Ennek a döntésnek a legnagyobb vesztesei - most már tudjuk - a franciák lettek, a gallok legnagyobb mumusaikkal, a hispánokkal találták magukat szemben, azzal a válogatottal,  melytől kikaptak a tavaly Eb-döntőben, s korábban 2009-ben egy olyan Európa-bajnoki negyeddöntőben, ahová anno akkor csoportgyőztesként jutott be a Tony Parker vezette Franciaország, míg a spanyolok csoportnegyedikként győzték le őket, s meneteltek egészen az aranyéremig... Ezen felül az olimpia előtt két edzőmeccsen is elverték Gasolék Vincent Collet tanítványait, nem akármilyen lélektani fölény volt tehát Spanyolország oldalán már a feldobás előtt.

Ezzel együtt tisztában voltunk vele, hogy itt a londoni ötkarikás játékokon a pillanatnyi forma a franciák mellett szólt. Ez a találkozó első negyedében érződött is, a természetesen teljes fegyverzetben, Navarróval felálló Spanyolország erőlködött, a 15 pontos, 8 lepattanós, 5 gólpasszos Boris Diaw húzta gallok pedig 5 egységnyi előnyt építettek. A második etapban hízhatott is volt a különbség, de végül egy 37 - 34-gyel megúszták a legutóbbi olimpia ezüstérmesei, így minden nyílt volt a második félidőben.

A harmadik etapban előbb fordítani tudtak Ibakáék, aztán a játékrész végén visszaállt a francia előny. A negyedik, mindent eldöntő negyedben viszont mindkét oldalon keményedett a védekezés, a játékvezetők hagyták is a feleket küzdeni, sokáig 1-1 pont volt ide-oda, majd nagyon beragadt az eredményjelző, a hispánok vezetésével, semmi sem akart összejönni az ebbe a 10 percben összesen 6 pontot szerző galloknak. Végül két jó védekezés, két jó támadás döntött, amikor már csak két perc volt vissza a végső dudaszóig, Navarro és Marc Gasol szereztek kulcsfontosságú spanyol pontokat, a negyeddöntő pedig érdemben eldőlt, a jobban koncentráló csapat nyert, de..

Az érthetően frusztrált franciák előbb egy határozott, s sportszerűtlennek ítélt Turiaf-faulttal próbáltak elégtételt venni a sérelmekért, majd Batum ököllel faultolta Navarrót, a játékosok pedig kis híján egymásnak mentek, a mérkőzés után pedig máris elindult a nyilatkozatháború. A spanyolok teljesen megérdemelt győzelmet arattak ma, de azzal, hogy két napja nem túl sportszerűen "leadták" a végjátékot a brazilok ellen, majd itt a játékvezetők hagyták az extrán kemény játékot, a gallok teljesen eldurrantak és csúnya véget ért a találkozó. Lényeg, ami lényeg, hogy a győztes Spanyolország a B-csoportot megnyerő, ma Litvániát kiverő Oroszországgal küzdhet majd meg a döntőbe jutásért, a 12 éve olimpián sem járó franciák pedig búcsúznak a további küzdelmektől, és jó kérdés, hogy 4 év múlva ezzel a maggal lesz-e még sanszuk valami nagyot alakítani a következő ötkarikás játékokon.

Spanyolország legjobb dobói: M. Gasol 14, Navarro 12, P. Gasol 10

Franciaország legjobb dobói: Diaw, Parker 15-15, Pietrus 10

Az elődöntőben: Oroszország - Spanyolország

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus