Az olimpiai selejtező A csoport ma kezd

Az olimpiai kvalifikációs torna A csoportjában az esélyes görögök és Puerto Rico válogatottja mellett Jordánia gárdája küzd meg egymással július 2-ától Caracasban. Első meccs ma 13:30-tól.

Július 2-ától Caracasban (Venezuela) rendezik az Olimpiai Kvalifikációs Tornát a férfiakná
l, ahol 12 nemzet legjobbjai küzdenek majd a még kiadó három helyért a londoni játékokra. Felvezetőként csoportokra bontva mutatjuk be a résztvevőket és előre tekintünk, mi várható a dél-amerikai megmérettetésen. Az A csoportban Görögország, Puerto Rico és Jordánia válogatottja küzd meg egymással a két továbbjutó helyért.

Az esélylatolgatást rögtön az elején ejtsük is meg!

Mint tudható, a négy hármas csoportból 2-2 alakulat továbblép először, majd ebből a 8 csapatból lesz összesen 3 (!), amelyik ott lehet Londonban az olimpián (a már magát kvalifikáló eddigi 9 válogatott mellett), a július 29-én rajtoló férfi kosárlabda viadalon.

Magyarán ezen a caracasi eseményen a több, egyértelműen csak turistáskodó gárda mellett lévő 5-6 komoly játékerőt képviselő csapatból olyanok is fognak búslakodni a végén, akik papíron vélhetően ott lennének a világ legjobb 12 alakulata között, de hát az olimpia az olimpia. Itt a tizenkettes mezőnyben minden kontinenst kell hogy képviselje néhány gárda.

A kvalifikációs torna A csoportjában azonban még vélhetően nem lesz meglepetés, és Görögország, valamint Puerto-Rico elfoglalja az első két helyet, Jordánia – klubszinten – szinte kivétel nélkül otthon játszó kosarasai pedig harmadikként végeznek. Ha nem így történik, az enyhén szólva is totógyilkos eredményként könyvelendő majd el. Persze a labda gömbölyű, szóval majd meglátjuk.

Menetrend:

2012. július 2. hétfő 13:30: GÖRÖGORSZÁG – JORDÁNIA

2012. július 3. kedd 17:00: PUERTO RICO – JORDÁNIA

2012. július 4. szerda 19:30: GÖRÖGORSZÁG – PUERTO RICO


Lássuk először a helléneket, mi fából faragták őket!

GÖRÖGORSZÁG

Itt a tágabb, 22-es keret tele van az idei bajnok Olympiacos embereivel, de a második Panathinaikos is képviselteti magát jó néhány kosarassal – ráadásul előbbi alakulat az Euroligát is megnyerte – nem kis meglepetésre –, tehát sikereken nevelkedett játékosok veselkednek neki a kvalifikációs tornának. Mellettük van még olasz és spanyol élvonalban pattogtató ember, valamint az NBA levegőjét szívó kosaras is a keretben, illetve egy izraeli légiós (pontosan lásd a lentebbi listában).

Vasileios Spanoulis, 192 cm, irányító, Olympiacos (GRE)

Sofoklis Schortsanitis, 206 cm, center, Maccabi (ISR)

Georgios Prineztis, 206 cm, csatár, Olympiacos (GRE)

Stratos Perperoglu, 203 cm, csatár, Olympiacos (GRE)

Evangelos Mantzaris, 196 cm, hátvéd, Olympiacos (GRE)

Dimitrios Katsivelis, 194 cm, hátvéd, Olympiacos (GRE)

Andreas Glyniakidis, 214 cm, center, Olympiacos (GRE)

Dimitrios Diamantidis, 196 cm, hátvéd, Panathinaikos (GRE)

Ian Vougiokuas, 211 cm, center, Panathinaikos (GRE)

Panagiotis Vassilopoulos, 203 cm, csatár Olympiacos (GRE)

Vasileos Xanthopulos, 188 cm, irányító, Panellinios (GRE)

Ioannis Bourousis, 213 cm, center, Olimpia Milano (ITA)

Nikos Zisis, 197 cm, hátvéd, Montepaschi Siena (ITA)

Kostas Vasileadis, hátvéd, 200 cm, Bizkaia Bilbao (ESP)

Nicholas Calathes, 198 cm, irányító, Panathinaikos (GRE)

Antonis Fotsis, 209 cm, erőcsatár, Panathinaikos (GRE)

Konstantinos Papanikolau, 203 cm, bedobó, Olympiacos (GRE)

Dimitrios Mavroeidis, 209 cm, center, Bizkaia Bilbao (ESP)

Michail Bramos, 198 cm, hátvéd, Gran Canaria (ESP)

Kosta Koufos, 213 cm, center, Denver Nuggets (NBA)

Konstantinos Sloukas, 198 cm, irányító, Olympiacos (GRE)

Kostas Kaimakoglou, 205 cm, csatár, Panathinaikos (FRE)

Edző: Elias Zouros (előtte a Zalgiris trénere volt)

Egy kvalifikációs torna előtt nem érdemes ragozni egy egyébként is esélyes csapat tagjainak kosaras múltját, hiszen kiváló kosarasokból áll a görög válogatott. Kérdés, hogy végül milyen összetételben vágnak neki a küzdelemnek.

Az olimpiák történetében a görögöknek van összesen négy részvétele (a férfiaknál), ám ebből háromszor is 5. helyre futottak be. Ráadásul ezek mindegyike az utóbbi olimpiákhoz köthető (1996, 2004, 2008).

Ami a közelmúltat illeti, Görögország a Torneio Eletrobras Tournament döntőjében Brazíliától szenvedett vereséget a felkészülés során mostanában. Itt a félidőig a meccset kontrolláló görögök jól álltak, ám a 22 ponttal remekelő Magalhaes vezetésével pompás harmadik negyedet produkáltak a brazilok, s végül győztek 78-71-re. Ne feledjük, a dél-amerikai gárda már ott van az Olimpia mezőnyében, tehát nem ugrómókusokról van szó. A görögök egyik legjobbja az a Papanikolau volt, aki egyébként az Olympiacos gárdájával bajnok lett idén, de az NBA drafton lefoglalta a New York Knicks.

Amúgy a torna elején Nigériát jó tízzel, majd Új-Zélandot (mindketten szintén résztvevői a kvalifikációs küzdelemnek, csak más-más csoportban) egy harmincassal verték Printezisék.

Ha már a pozitívumoknál járunk, említsük meg azt is, hogy Kostas Papanikolau a görög pontvadászat legjobb fiatal játékosa lett az újságírók szavazatai alapján. A hellén bajnok és Euroliga győztes 206 centis csatár a nemzeti csapat egyik fő erőssége is.

A görögöknek a csoportból tovább kell lépniük, aztán kiderül, hogy a tipp szerint még Puerto-Rico, aztán a többi csoportból valószínűsíthetően az oroszok, és a litvánok (hogy csak a legnagyobb neveket említsük) közül ki marad le végül az olimpiáról, Londonról, hiszen a végén csak – nem, nem egy – három maradhat... Ők pedig – s akkor még nem is vettük a többieket – már most négyen vannak.

PUERTO RICO

A 2010-es világbajnokság 17. helyezettje (korábban vb-n a legjobb helyezése 1990-ből egy 4. hely) minden bizonnyal simán az első két hely valamelyikére képzeli magát az A csoportban, aztán a többi trióból továbbjutók között megpróbálja beverekedni magát a legjobb háromba, ami azért nem kis bravúr volna a karibi állam együttesétől, még ha erre van is esélye.

Puerto-Rico legutóbb, Pekingben nem volt ott az olimpiai mezőnyben, de előtte Athénban (2004) annyira ott volt, hogy hatodikként zárt. Összesen kilenc alkalommal mondtak olimpiai esküt a „rumos” ország kosarasai, tehát ha nem is számítanak igazi nagykutyának, de nem is a futottak még kategória képviselői. Sőt…

Mi, magyarok, nagyon is testközelből üdvözölhettük egyik klasszisukat, midőn a debreceni Eurochallenge Final Four nyertese, a Besiktas soraiban láthattuk a Főnixben Carlos Arroyot, aki szintén ezen ország kosarasa. Ő NBA-s múlttal is rendelkezik. A 188 centis, 33 éves, irányítani is tudó hátvéd egy rakat amerikai csapatban pattogtatott (Toronto, Denver, Utah, Detroit, Orlando, Miami, Boston), s közben Euroligás sztárcsapatoknál is megfordult (Tau Cerámica, Maccabi), míg kikötött Törökországban. Viszont ebből az is látszik, hogy általában egy szezonnál tovább nem húzta sehol (kivéve a Utah Jazzt). Ettől függetlenül kiváló kosaras, aki minden hájjal megkent – személyes élmény, amikor a szolnoki Trottert megugrasztotta az EC elődöntőjében, eladva egy kamu faultot, ami után sorsdöntő büntetőkhöz jutott, ám ennél húzósabb szituációkban is alkotott már maradandót, például a nagy vízen túli karrierje során.

Mellette Renaldo Balkman is NBA-s játékos, illetve van ilyen tapasztalata. Ő, aki most 28 éves már, a Knicks és a Nuggets között mozgott, de legutóbb a New York lemondott már róla, miután igazoltak mást a posztjára.

Más a helyzet José Juan Bareával, aki szintén 28 esztendős, és 2006 óta az NBA-t tapossa – nem is kevés sikerrel. Ő 2006-2011 között a Dallas kosarasa volt – egy kis kitérővel a D-ligába is egy alkalommal –, 2011 óta pedig a Minnesota kötelékébe tartozik. A Mavericksben a 2010-2011-es idény volt számtanilag a csúcs a számára. Ekkor 9,5-ös pontátlagot és 3,9-es assziszt átlagot hozott össze Dallasban, a kispadról beszállva általában. A sok emlékezetes meccse közül emeljük ki azt, amelyiken – egyébként második kosarasként játszott Puerto-Ricóból az NBA-ben – többek között az ő 15 pontjával verte a Mavs a Miamit, s lett NBA bajnok. JJ Barea egy igazi nagyágyú, még ha kosaras mércével mérve nem is égimeszelő…

Renaldo Balkman, 203 cm, csatár, NY Knicks (NBA)

Carlos Arroyo, 185 cm, hátvéd, Besiktas (TUR)

Larry Ayuso, 192 cm, hátvéd, Capitanes (PUR)

Jose Barea, 180 cm, irányító, Minnesota (NBA)

Alejandro Carmona, 196 cm, bedobó, Mayaguez (PUR)

Alex Galondo, 200 cm, csatár, Mayaguez (PUR)

Angel Luis Garcia, 211 cm, csatár, Memphis (NCAA)

John Holland, 198 cm, bedobó, Boston (NCAA)

Javier Mojica, 186 cm, hátvéd, Bayamon (PUR)

Manuel Narvaez, 211 cm, center, Bayamon (PUR)

Nathan Peavy, 204 cm, csatár, Alba Berlin (GER)

Andreas Rodriguez, 184 cm, irányító, Capitanes (PUR)

Ricardo Sanchez, 213 cm, center, Santurce (PUR)

Daniel Santiago, 216 cm, center, Capitanes (PUR)

Edwin Ubiles, 198 cm, bedobó, Dakota (NCAA)

Luis Villafane, 208 cm, csatár, Santurce (PUR)

Edző: Flor Melendez

JORDÁNIA

Az együttes még nem vett részt olimpián. Jordánia játékosai gyakorlatilag mind otthoni klubnál pattogtatnak, így igazi nagy nevet nehéz találni náluk. Amerikai edzőjük és ők maguk is abban bízhatnak a papírforma szerint, hogy jó meccseket játszanak majd a görögökkel és a karibiakkal. Az sem lehet véletlen talán, hogy úgy alakult, a jordán válogatott játszik a mini-torna első, illetve második napján, vagyis pihenő nélkül. Magyarán, miután már a görögök és a Puerto Ricó-iak is megverték őket, a két nagy egymás között döntheti el, ki végez az A csoport élén.

Islam Abbaas, 203 cm, center, Asu (JOR)

Zaid Abbas, 203 cm, bedobó, Amman (JOR)

Abdalla Abuqoura, 201 cm, center, Asu (JOR)

Mousa Alawadi, 192 cm, hátvéd, Asu (JOR)

Zaid Alkhas, 206 cm, csatár, Amman (JOR)

Fadel Alnajjar, 192 cm, irányító, Yoba (JOR)

Wesam Al-Sous, 183 cm, Asu (JOR)

Osama Daghles, 199 cm, bedobó, Amman (JOR)

Sinan Eid, 193 cm, hátvéd, Amman (JOR)

Mohammad Hadrab, 201 cm, csatár, Asu (JOR)

Mohammad Hussein, 200 cm, center, Asu (JOR)

Ayman Idais, 208 cm, center, Asu (JOR)

Enver Soobzokov, 198 cm, hátvéd, Amman (JOR)

Rasheim Wright, 192 cm, hátvéd, Ahwaz (IRI)

Ali Jamal Zaghab, 204 cm, Amman (JOR)

Edző: Tab Baldwin

Fotók: fiba.com

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus