EuroBasket 2013 - Eb-selejtezők (1.)

Jövő nyáron Szlovéniában rendezik a felnőtt férfi Európa-bajnokság 24 csapatot felvonultató tornáját, amelyre szeretné hazánk is kvalifikálni a még kiadó 16 hely egyikén. A 2011-es kontinenstorna után másodszor lesz nem 16, hanem 24 csapatos a viadal, s most először nyílt a verseny az összes FIBA-tagállam számára Európában, nincs már A-, illetve B-csoportra való tagolás, a már biztos résztvevő 8 nemzeten felül még 31 válogatott reménykedhet. A gárdákat egy darab 6-os és 5 darab 5-ös csoportra osztották a selejtezők előtt, s a héten meg is kezdődtek a küzdelmek ezen a fronton, s mi most számba vesszük az összes meccset, mely a napokban zajlott le a selejtezők első fordulójában.

Annyit mindenképp érdemes tudni, hogy a rendező Szlovénia mellett az londoni olimpián résztvevő európai országok legjobbjai (Spanyolország, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Litvánia), valamint az Olimpiai Kvalifikációs Torna résztvevői (Macedónia, Görögország) lehetnek majd alanyi jogon jövőre az Eb-n, a tavalyi Európa-bajnokságon 8. helyen végző Szerbiának már selejteznie kell az összes többi országgal egyetemben.

Nézzük is, hogy állnak fel a csoportok és milyen eredmények születtek az első fordulóban!


A-csoport:

Izland (0 - 1) - Szerbia (1 - 0) 78 - 91

A friss Euroliga-győztes szövetségi kapitány, Dusan Ivkovics vezette szerbek hatalmas csalódásra maradtak csak le az olimpiáról (meg az előzetes selejtező tornáról), de a még mindig fiatalnak számító, Teodoszics - Keselj - Tepics - Bjelica - Macsvan tengelyre épülő, pár tapasztaltabb harcossal (Szavanovics, Rasics) kiegészülő dél-szlávok simán teljesítették a kötelező feladatot itt az egész csoportkör nyitómeccsén hétfőn, elbírták tehát a sérült Krsztics, Erceg páros hiányát is a kellemetlen stílusú északiak otthonában. Hanga Ádám csapattársa, Haukur Palsson és Jon Stefansson személyében két ACB-s ásza is volt pedig az izlandiaknak, akik 60 - 37-es harmadik negyedbeli bukásra állás után szépen összeszedték magukat és kozmetikáztak az eredményen a 18 pontos Szavanovics vezette szerbek ellen. A hétvégén jöhet a montenegróiak elleni rangadó, ahol már Lucsics (16 pont, 7 lepattanó) nem lehet a keret tagja, mivel sérülés miatt kidőlt az egész sorozat végéig.

Izland legjobb dobói: Stefansson 21, Ermolinskij 14, Baeringsson 13

Szerbia legjobb dobói: Szavanovics 18, Lucsics 16, Teodoszics 14


Montenegró (1 - 0) - Izrael (0 - 1) 75 - 69

Az egész első forduló egyik, ha nem a legnagyobb rangadóját játszották Montenegróban, ahol mint tudjuk, a hazai válogatott másodedzője az a Sztojan Ivkovics, aki Magyarországon jelenleg a Kecskemét szakmai igazgatója, valamint a Szolnoki Olaj egyik vezetőségi tagja. A Luka Pavicsevics (szintén korábban hazánkban megforduló szaktekintély) edzette dél-szlávok még 8 ponttal is égtek az utolsó játékrészben, de aztán egy 27 - 13-as negyedik negyeddel lehajrázták a hosszú idő után először nem David Bluval felálló izraelieket. A hasznos Ohayon (8 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) és a nullázó Halperin (14 perc, 0 pont, 0 lepattanó, 1 gólpassz) helyett az Eliyahu - Casspi páros vállalta magára a pontszerzést (22, illetve 17 egység), de pont emiatt fáradt el a végjátékra a vendég gárda, a Nikola Pekovicsot sérülés miatt nélkülöző hazaiak pedig remek csapatmunkával, illetve Szehovics 12 pontos, 11 lepattanós dupla duplájával az utolsó 1:33 másodpercet egálról nyerték meg 6 pontos különbséggel.

Montenegró legjobb dobói: Szehovics, Rochestie, Szekulics 12-12

Izrael legjobb dobói: Eliyahu 22, Casspi 17, Ohayon, Tyus 8-8


Észtország (1 - 0) - Szlovákia (0 - 1) 95 - 74

A selejtezősorozat egyetlen 6 csapatot felvonultató csoportjának utolsó meccsét a korábbi B-divíziós szlovákok és az Eb-re ebből a hatosból kijutni gyakorlatilag sansztalan észtek vívták meg Tallinban. Igazi húzd meg, ereszd meg mérkőzés volt ez, hiszen könnyen és gyorsan épített kétszámjegyű előnyt a vendéglátó a 16 pontos, 11 lepattanós Talts főszereplésével, majd 40 - 40-nél Anton Gavel vezetésével egalizáltak északi szomszédaink. Ám nem véletlenül mutatkozott annyira gyengének ellenünk két hete ez a szlovák válogatott a lévai edzőmeccseken, itt sem tudták tartani magukat hosszabb távon Panduláék és végül nagy verésbe futottak bele.

Észtország legjobb dobói: Talts 16, Kangur 15. Arbet 14

Szlovákia legjobb dobói: Vojtek 13, Nuber 12, Pandula 10


Az A-csoport állása:

1. Észtország 1 gy - 0 v

2. Szerbia 1 gy - 0 v

3. Montenegró 1 gy - 0 v

4. Izrael 0 gy - 1 v

5. Izland 0 gy - 1 v

6. Szlovákia 0 gy - 1 v

Következik:

Szlovákia - Izland (augusztus 18, 18:00)

Szerbia - Montenegró (augusztus 18, 20:30)

Izrael - Észtország (augusztus 18, 21:00)


B-csoport:

Luxemburg - Azerbajdzsán 78 - 101

A kontinens két, A-csoportos Eb közelében sosem járó válogatottja nagyon sima meccset játszott egymással, a korán 31 - 15-ös előnybe kerülő vendégek nem is engedték magukhoz közel többé a 28 pontot szóró Picard vezette luxemburgiakat. A Charles Davis (20 pont, 6 lepattanó) személyében egy honosított amerikaival felálló vendégek (bár ez nem nagy csoda, kevés csapat van a mezőnyben, melynek nem lenne honosított amerikaija...) három 20 egység feletti dobóteljesítménnyel nagyon magabiztosan szerezték meg első diadalukat az egész sorozat egyértelműen leggyengébb csoportjában. Az azeriek 28 próbálkozásukból 13 triplát értékesítette, ami idegenben pláne nem rossz teljesítmény, hihetetlen, de ebből az ötösből akár el is érhetik céljukat, azaz a jövőévi kontinensviadalt, a svédek megelőzésére az eddigiek alapján könnyen lehet esélyük.

Luxemburg legjobb dobói: Picard 28, Schumacher 18, C. Jones 11

Azerbajdzsán legjobb dobói: Pasajev 21, C. Davis, Hacsijeva 20-20 


Bulgária (1 - 0) - Svédország (0 - 1) 78 - 73

A Jonas Jerebko személyében még egy jónevű NBA-s játékost is felvonultató svédek nem tudtak élni első nagy esélyükkel, azaz, hogy nyerjenek Bulgáriában, pedig az Ivanov testvéreket nélkülöző favorit játékosai sorra puskázták el a büntetőket az utolsó percekben, amikor még lehetett volna sanszuk Kenny Grantéknek. Jerebko 26 pontos, 5 lepattanós, 6 gólpasszos teljesítménye és Maraker 15-ös performansza így csak a tisztes vereséghez volt elegendő az ex-szolnoki Hristo Nikolov (11 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda) húzta bolgárok ellen. Ugyan az Olajtól távozó bedobó is kétszer rontott a vonalról kritikus pillanatban, de végül pont ő döntötte el a derbit büntetőivel másodpercekkel később, pillanatokkal a lefújás előtt.  A 9(!) számításba vehető honosított amerikaija közül egyébként Cedric Simmonst, az egykori NBA-s nagyembert használta ezen a találkozón a Videnov - Avramov páros fémjelezte, igencsak tartalékos Bulgária, mely ilyen kerettel is nagyon könnyedén kijuthat az Eb-re ebből a gyengécske ötösfogatból.

Bulgária legjobb dobói: Kostov 13, Simmons 12, Nikolov, Videnov, Vrabanov 11-11

Svédország legjobb dobói: Jerebko 26, Maraker 15, Grant, Pita 7-7


Szabadnapos volt: Németország (0 - 0)

A B-csoport állása:

1. Azerbajdzsán 1 gy - 0 v

2. Bulgária 1 gy - 0 v

3. Németország 0 gy - 0 v

4. Svédország 0 gy - 1 v

5. Luxemburg 0 gy - 1 v

Következik:

Németország - Luxemburg (augusztus 18, 19:00)

Azerbajdzsán - Bulgária (augusztus 18, 20:00)

Szabadnapos lesz: Svédország


C-csoport:

Ukrajna (1 - 0) - Magyarország (0 - 1) 77 - 71

Válogatottunk egyáltalán nem vallott szégyent első tétmérkőzésen. Kezdetben nem állt össze a palán alatti védekezésünk, de így sem tudtak komoly előnyre szert tenni az ukránok. A második negyed aztán meghozta a kedvező változást, a védekezésünk feljavult a padról bejövő játékosok pontokkal segítették a csapatjátékot. Sajnos nagy problémáink voltak a lepattanózással, viszont ezt a hiányosságot sikerült a pontos támadójátékkal ellensúlyozni. Mindössze 7 eladott labdát adtunk az ukránoknak - ebből 3 a találkozó végső szakaszában -, ami nemzetközi viszonylatban nagyon jó számnak mondható. Nehezen védtük a Hladir - Kravcov - Natyazsko triót, rengeteg pont érkezett tőlük. Nálunk Hanga Ádám elképesztően játszott (21/9 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt falt), mintha nem is bajlódott volna sérüléssel. Örömteli, hogy mindig volt olyan játékos, aki lendíteni tudott a csapat szekerén. Lehetett Szabó Miklós, Wittmann Krisztián, Trotter Obie, Horváth Ákos, vagy akár Tóth Ádám. Lehet mondani, hogy nyerhető meccset bukott el a nemzeti csapat. Viszont azt is látni kell, hogy Ukrajna kőkemény hazai pályát kapott a játékvezetőktől a 4. negyedben - különösen a második felében -, mely döntően befolyásolta a végjátékot, a mérkőzés végkimenetelét. Biztosak lehetünk abban, hogy nemzeti együttesünk már a következő mérkőzésen javítani fog és hasonlóan remek küzdőszellemben lép pályára majd Szombathelyen!

A mérkőzésről itt olvashattok bővebben!

Ukrajna legjobb dobói: Hladir 19, Kravcov 13, Natyazsko 11

Magyarország legjobb dobói: Hanga 21, Szabó M., Horváth Á. 10-10


Ciprus (0 - 1) - Ausztria (1 - 0) 86 - 89 - hosszabbítás után

Sokáig úgy festett, hogy könnyedén borul a papírforma és a nemrég még Körmendre várt leendő vezetőedző (aki azóta kiderült, hogy nem lesz a vasiak mestere), Neno Ascserics legénysége, az osztrák válogatott simán diadalmaskodik a valamivel magasabban jegyzett ciprusiak otthonában. Ám hiába vezetett 43 - 29-re félidőben a 20 pontos, 8 lepattanós Jason Detrick vezette észak-nyugati szomszédunk, a Szolnok tavalyról ismert EC ellenfeléből, a Keravnoszból a nemzeti csapatba kerülő Pilavasz - Triszokkasz duó és az Artland Dragons ásza, a honosított Anthony King hátukra vették a hazai gárdát és a rendes játékidő utolsó 3 percében mínusz 10-ről is felálltak, kiharcolva ezzel a hosszabbítást. Ciprus már vezetett is Razisz triplájával a túlóra elején, de aztán jött Detrick és Lamesic, akik végül megmentették az osztrákokat. Tehát a magyar válogatott leendő jövőhét keddi ellenfele sikerrel nyitott idegenben, ami mindenképp figyelemre méltó a szombathelyi megmérettetés előtt. Ciprus jószerivel el is szállt, ami a potenciálisan Eb-részvételt érő harmadik hely megszerzését illeti.

Ciprus legjobb dobói: A. King 23, Pilavasz 21, Razisz 13

Ausztria legjobb dobói: Detrick 20, Lamesic 18, Mahalbasic 17


Szabadnapos volt: Horvátország (0 - 0)

A C-csoport állása:

1. Ukrajna 1 gy - 0 v

2. Ausztria 1 gy - 0 v

3. Horvátország 0 gy - 0 v

4. Ciprus 0 gy - 1 v

5. Magyarország 0 gy - 1 v

Következik:

Ausztria - Ukrajna (augusztus 18, 20:20)

Horvátország - Ciprus (augusztus 18, 20:30)

Szabadnapos lesz: Magyarország


D-csoport:

Románia (1 - 0) - Hollandia (0 - 1) 90 - 84

Francisco Elson személyében egy ex-NBA-s veteránja is volt ezen a meccsen az esélyesebb hollandoknak, akik 22 - 12-nél már kétszámjegyű előnnyel vezettek, aztán a második és a harmadik negyed fordulóján egy 15 - 0-ás rohamot produkált a Moldoveanu (16 pont, 4 lepattanó, 9 gólpassz, 2 szerzett labda, 9 kiharcolt falt) húzta román válogatott és végül meg is nyerte a derbit, ezzel valószínűleg el is vették szomszédaink az Eb-re való kvalifikáció lehetőségét a 27-et szóró badalonai ász, Henk Norel fémjelezte németalföldiektől. Hat román játékos ért el kétszámjegyű dobóteljesítményt, mindenképp ez tekinthető a csoport előzetesen leggyengébb tagjának győzelme zálogaként.

Románia legjobb dobói: Mandache 19, Moldoveanu 16, Dragusin, Silvasan 14-14

Hollandia legjobb dobói: Norel 27, D. Jansen 18, De Jong 14


Bosznia-Hercegovina (1 - 0) - Lettország (0 - 1) 87 - 84

Boszniában is nagy rangadót játszottak, hiszen két tavaly Eb-résztvevő mérte összes tudását, se nem kevés nagy név lépett pályára a két gárdában. A hazaiaknál Henry Domercant nem volt ott, mint honosított amerikai, de a helyén szereplő Zac Wright (20 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz) igencsak kitett magáért, ahogy a legnagyobb ász, a Caja Laboraltól a Brooklyn Nets-hez szerződő Mirza Teletovic (24 pont, 8 lepattanó, 8 kiharcolt fault) is,  igaz utóbbi 26(!) mezőnykísérletet engedett el, amiből csupán 8 landolt a gyűrűben. Mellettük Kikanovic (18 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault) és Nihad Dedovic (15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) is tudásának megfelelően játszott, de a csupán 7 embert forgató Aleksandar Petrovic (Drazen Petrovic bátyja) szövetségi kapitánynak így sem volt könnyű lehajráznia a 10 játékost rotáló Bagatskis mestert és tanítványait.

Az eléggé fiatal lett válogatott Janis Blums és Kristaps Valters, azaz a két legnagyobb sztárja nélkül is sokáig vezetett, bő 6 perccel a végső dudaszó előtt például még 6-tal mentek a baltiak, aztán az addig szinte hibátlanul játszó Dairis Bertans többször is rossz megoldást választott, az utolsó 112 másodpercet pedig egálról hozta Wright és Dedovic pontjainak köszönhetően a vendéglátó. A Hanga Ádámhoz hasonlóan a San Antonio Spurs által tavaly draftolt Davis Bertans 13 egységig jutott, az előző szezonban a Szolnok ellen az EuroChallenge negyeddöntőjében megmérkőző Ventspils vezérei (Berzins, Meiers), is remekül játszottak, de a Szpartak Szentpétervár légiósa, Janis Strelnieks (18 pont, 5 lepattanó) és a már említett idősebb Bertans-fivér remeklése nem volt elég a végjátékban a tapasztaltabb ellenféllel szemben.

Bosznia-Hercegovina legjobb dobói: Teletovic 24, Wright 20, Kikanovic 18

Lettország legjobb dobói: Strelnieks 18, Dai. Bertans 17, Dav. Bertans 13


Szabadnapos volt: Grúzia (0 - 0)

A D-csoport állása:

1. Románia 1 gy - 0 v

2. Bosznia-Hercegovina 1 gy - 0 v

3. Grúzia 0 gy - 0 v

4. Lettország 0 gy - 1 v

5. Hollandia 0 gy - 1 v

Következik:

Grúzia - Románia (augusztus 18, 18:00)

Grúzia - Lettország (augusztus 18, 19:00)

Szabadnapos lesz: Bosznia-Hercegovina


E-csoport:

Lengyelország (0 - 1) - Belgium (1 - 0) 57 - 64

Nem rossz csapat ez a belga, mely tavaly ott volt az Európa-bajnokságon is, de ez egy egészen megfejthetetlen eredmény, pláne, hogy a lengyeleknél még Marcin Gortat is igazi NBA-formáját hozta (23 pont, 9 lepattanó, 2 blokk, 6 kiharcolt fault). A belgáktól nem volt ott Axel Hervelle, az utóbbi években Bilbaóban légióskodó nagyember, így Beghin és Van Rossom maradt amolyan nagy névként ebben a társaságban, míg a másik oldalról a legnevesebb hiányzók között a Khimki Moszkvával pár hónapja Európa Kupát nyerő, jelenleg Valenciába tartó Thomas Kelatit és a Caja Laboral korábbi oroszországi MVP-jét, Maciej Lampét említhetjük. Azért a Gortat, Koszarek, Ignierski, Berisha, Wisniewski ötösfogat fémjelezte hazai alakulat így sem azonos szintet képviselt papíron a belgákkal, de most nagyon megtanulhatta Ales Pipan legénysége, hogy nem elég csak a mezeket kitenni a pályára.. A 16 - 7-re megnyert harmadik negyedet követően már kézben tartotta az addig nagyon szoros derbit Belgium és megérdemelten nyert a csoport (papíron) legerősebb gárdájának otthonában. Ezzel a diadallal Van Rossomék hatalmas lépést tettek az Eb-kvalifikáció felé.

Lengyelország legjobbjai: Gortat 23, Koszarek 12, Ignierski 8

Belgium legjobb dobói: Van Rossom 13, Mukubu, De Zeeuw 11-11


Albánia (0 - 1) - Svájc (1 - 0) 51 - 76

Thabo Sefolosha (Oklahoma City Thunder) nélkül is tükörsimán verte idegenben a több dél-szláv származású játékost felvonultató Svájc a gyengécske, az Eb-re való kijutásra teljesen esélytelen albánokat. Dusan Mladjan 24 pontos, 7 lepattanós, 4 gólpasszos teljesítményére támaszkodva már a feldobás után egyértelművé tette az esélyeket a vendég gárda, majd a Greg Brunner (9 pont, 11 lepattanó) személyében egy egykori NBA-s, igen jó pedigrével rendelkező honosított amerikaival felálló svájciak különösebb megerőltetés nélkül, az összes nevezett emberüket bőven játszatva hozták el a győzelmet ellenfelük otthonából. Ezzel együtt sem esélyes ebből a csoportból az Eb 24-es mezőnyébe való bekerülésre az alpesi ország válogatottja.

Albánia legjobb dobói: Luca 12, Karaj 11, Shima 10

Svájc legjobb dobói: Mladjan 24, Ramseier 13, Brunner, Petkovic 9-9


Szabadnapos volt: Finnország (0 - 0)

Az E-csoport állása:

1. Svájc 1 gy - 0 v

2. Belgium 1 gy - 0 v

3. Finnország 0 gy - 0 v

4. Lengyelország 0 gy - 1 v

5. Albánia 0 gy - 1 v

Következik:

Finnország - Albánia (augusztus 17, 19:00)

Svájc - Lengyelország (augusztus 18, 17:30)

Szabadnapos lesz: Belgium


F-csoport:

Fehéroroszország (0 - 1) - Csehország (1 - 0) 65 - 73

Az utolsó negyednek még egálról mentek neki a felek, de a 13 pontos, 9 gólpasszos Satoransky és társai magabiztos végjátékkal húzták be a kötelezőnek azért nem mondható győzelmet Fehéroroszországban a Vlagyimir Veremejenkót ugyan nélkülöző és a korábban hazánkban több évig légióskodó Alekszejevvel nem számoló, de Dante Striggers személyében remek honosított amerikaival felálló hazaiak ellen. Striggers ha nem is rossz játékos, de itt óriásit betlizett, pontot sem dobott, ahogy Pustahvar sem, egyedül Artsiom Parakhouski (14 pont, 8 lepattanó) teljesített hírnevéhez méltóan a vendéglátóknál. A fehéroroszok az összeszokottság hiányát jelölték meg a vereség legfőbb okaként és nagyon csalódottak voltak a lefújás után, pedig az utóbbi évtizedek legjobb cseh válogatottja ellen nem szégyen ez az eredmény, sőt... A 16-ot szóró jelinek vezette Csehország ugyan nélkülözte legnagyobb ászát, a Washington Wizards leendő másodévesét, Jan Vesely-t, de így is ez az a pillanat, amikor a Jiri Welsch - Lubos Barton - Petr Benda fémjelezte tapasztaltabb generáció is még pályája csúcsán van, valamint a Satoransky, Jelinek, Balvin ifjonc trió is már képes meghatározó ember lenni nemzetközi szinten. Nem könnyű a csoport, de ez a cseh gárda, mely évekig sínylődött a B-divízióban, most visszajuthat a legjobbak közé és reálisan nézve is kivívhatja az Eb-részvételt.

Fehéroroszország legjobb dobói: Kundrautsau 16, Parakhouski 14, Ulyanko 11

Csehország legjobb dobói: Jelinek 16, Benda 13, Satoransky, Welsch 12-12


Olaszország (1 - 0) - Portugália (0 - 1) 97 - 45

A Danilo Gallinarival, de Andrea Bargnani és Marco Belinelli nélküli kiálló olaszok egy 18 - 2-es rohammal kezdték a találkozót, már ekkor lehetett sejteni, hogy a kicsit megfiatalított, tavaly az Eb-t is megjáró Portugália nem lesz ellenfél a hazaiak számára Sassariban. Volt már 40 - 12, majd a fordulás után - egészen megalázó módon - 75 - 29 is az állás, végül valamit kozmetikázott a helyzeten, de így is 52 pontos vereséget szenvedett a luzitán nemzeti együttes a csoport egyik favoritjának otthonában... Pietro Aradori 21 pontot dobott 70 százalékos mezőnyözéssel volt a legeredményesebb, Gallinari pedig nem túl jó edzettségi állapotban is 10 ponttal, 9 lepattanóval, valamint 3 gólpasszal zárt. Az egykori soproni olasz-amerikai, Jeff Viggiano 6 pontot tett a közösbe, Simone Pianigiani mester pedig minden játékosának adhatott legalább 8 percnyi lehetőséget a mérhetetlenül nagy kiütéssel végződő találkozón. Érdekesség, hogy az egyre több légióst engedő olasz bajnoki viszonyok miatt még az is megtörténhetett, hogy van olyan játékos a keretben, aki a következő szezont csak a második vonalban kezdi majd meg hazájában (Chessa), igaz ő most nem volt benne a 12-ben. Lóránt Péter leendő csapattársa, Luigi Datome 5 ponttal, 5 lepattanóval és 6 kiharcolt faulttal vétette észre magát.

Olaszország legjobb dobói: Aradori 21, Gigli 14, Poeta, Mancinelli 11-11

Portugália legjobb dobói: Gomes 9, Ja. Silva 8, Minhava, Jo. Silva 6-6


Szabadnapos volt: Törökország (0 - 0)

Az F-csoport állása:

1. Olaszország 1 gy - 0 v

2. Csehország 1 gy - 0 v

3. Törökország 0 gy - 0 v

4. Fehéroroszország 0 gy - 1 v

5. Portugália 0 gy - 1 v

Következik:

Törökország - Fehéroroszország (augusztus 18, 20:00)

Csehország - Olaszország (augusztus 18, 20:30)

Szabadnapos lesz: Portugália

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus