Megúszták a spanyolok a brit feltámadást

Miközben az egész világ azon tűnődik, mennyivel és hogyan verte meg az olimpiai kosártorna favoritja, az Egyesült Államok Nigériát, aközben az afrikaiakkal nagyjából egy szintet képviselő Nagy-Britannia egy pont híján majdnem megtréfálta az ötkarikás játékok második számú esélyesének tartott Spanyolországot. Persze túl nagy következtetéseket ebből nem szabad levonnunk, de azért nézzük meg, hogyan játszotta a játéknap egyik legérdekesebb mérkőzését a Pau Gasol vezette spanyol armada és a rendező brit válogatott!

B-csoport: Spanyolország (3 - 0) - Nagy-Britannia (0 - 3) 79 - 78

Juan Carlos Navarro az előzetes hírekkel ellentétben bemelegített a csapattal, s ott is ült a kispadon az első félidőben meccsszerelésben, ám a játékára most sem került sor, a nagyszünetben pedig át is öltözött "civilbe", tehát érdemben nélküle kellett felvenniük a spanyoloknak a harcot a hazaiakkal szemben. Ezzel együtt sem nézett ki úgy, hogy gondot okozhatna Sergio Scariolo legénységének a britek legyőzése, nagyjából tudta játszani a controll game-t az Európa-bajnok, Nagy-Britannia pedig szenvedett, messze sem tudta kihozni magából a legtöbbet az első 30-33 percben, rengeteg könnyű pontszerzési lehetőséget hagytak kihasználatlanul Dengék (gyenge büntetőzés, üres triplák kihagyása, indítások elrontása).

Joel Freeland szerezte a vendéglátók első 8 pontját, gyakorlatilag addig volt igazán meccsben Finch mester csapata, de a spanyolok csak annyit adtak ki magukból, amennyi kellett a biztos vezetéshez, ám elkövették azt a hibát, hogy nem vitték be az utolsó  ütést a földön fekvő áldozatnak, hanem elkényelmeskedték a negyedik etapot, mondván úgyis 4-4-4 faultja van az ellen három legjobb játékosának, Dengnek, Freelandnek és Mensah-Bonsunak. Ám a brit közönség hangja megjött a hajrában, s még a borzasztóan haszontalanul játszó Reinking is kulcspillanatban talált be távolról, a hispánok pedig hiába értékesítették büntetőiket egész jó százalékkal, három extra hármas is érkezett a még időben taktikai faultokat ütő hazaiaktól, így jöhettek az igazi izgalmak!

Az Eb-címvédő legeredményesebbje, a 19 egységig jutó Calderon higgadt volt a végjátékban és 4-ből 4-szer betalált a büntetővonalról, ám Deng utolsó hármasát követően már csak 1 pont volt közte és még másodpercek maradtak a derbiből, amikor nem tudott újabb személyit ütni az egészpályán kitámadó Nagy-Britannia, így lepörgött az óra, Spanyolország veretlen, míg a rendező ország nyeretlen maradt, de tanulságos összecsapáson vannak túl a felek, a mutatott teljesítmény pedig biztató lehet Freelandék számára, ugyanakkor egy kis ébresztő ijedtség ráfért a spanyolokra... A továbbiakban jön igaz ki-ki meccs a két gárda számára, Gasolék a brazilokkal és az oroszokkal vívhatnak meg a csoportgyőzelemért, míg a britek Ausztráliával és Kínával az egyetlen, még szabad negyeddöntős helyért a B-jelű hatosban.

Spanyolország legjobb dobói: Calderon 19, P. Gasol 17, M. Gasol 12

Nagy-Britannia legjobb dobói: Deng 26, Freeland 25, Clark 8