Olimpiai Kvalifikációs Torna - 3. nap

Az Olimpiai Kvalifikációs Torna utolsó, harmadik játéknapján abban a két csoportban, ahol még lehetett, össze is jött a körbeverés, hiszen Új-Zéland két vállra fektette Angolát, de nem nyert elég ponttal ahhoz, hogy ki is üsse a továbbjutó helyről az afrikaiakat, Nigéria pedig a torna eddigi legnagyobb meglepetéseként nagyon magabiztosan gyűrte le Litvániát, s ezzel a házigazda Venezuela pottyant ki, Aminuék pedig továbbjutottak. A görögök egy szorosnak induló mérkőzésen utasították maguk mögé az igen jól kezdő Puerto Ricót, de a vesztes sem bánkódhat, hiszen ott lesz a negyeddöntőben, ahogy a szintén csoportgyőztes oroszokkal szemben kikapó Dominikai Köztársaság is. Lássuk, hogyan alakultak az egyes derbik és milyen párosítások jöttek össze a holnapi negyeddöntőkre!


A-csoport: Görögország - Puerto Rico 98 - 84

Az A-jelű hármasban már az első két játéknap után eldőlt, hogy Jordánia búcsúzik a további küzdelmektől és az utolsó találkozón JJ Barea és társai küzdhetnek meg az Euroliga-győztes Olimpiakoszra épülő hellén válogatottal. Mivel az ázsiai riválist mind a ketten földbe döngölték korábban, szinte semmit sem lehetett megállapítani abból, hogy egymás ellen milyen lehet ez a két alakulat, ám annyi bizonyos volt, hogy Puerto Rico is a szokásosnál szervezettebb csapattal és nagyon erős kerettel érkezett Caracasba. Ennek megfelelően tartották is a lépést a közép-amerikaiak, centerük, a 222 centis John Peter Ramos igen gyorsan eljutott a kétszámjegyű dobóteljesítményig, de a Dallasszal tavaly bajnoki címet szerző Barea irányítójátéka is élményszámba ment.

A másik oldalon a már a félidőben 18 egységnél tartó Szpanulisz vitte a prímet, de a görögök kollektív csapatteljesítményét is lehetne ajnározni, hiszen az első 6 triplakísérlete a gyűrűben landolt Papanikolauéknak, valamint a labdát is gyönyörűen járatták Iliasz Zurosz tanítványai. A harmadik negyed közepétől érezhetően jobban koncentrált az addig igazán elszakadni nem tudó Görögország, s a 24 kísérletből végül 14 alakalommal triplázó európaiak be is értek a célba győztesen, nem maradtak izgalmak a végjátékra. Ezzel el is dőlt, hogy a B-csoport másodikját kapják Printeziszék, azaz Nigériát, a most nagyon energikusan és eredményesen beszálló Renaldo Balkman és társai pedig a párhuzamos hármas 1. helyezettjével mérkőzhetnek meg a legjobb 4-be jutásért, tehát Litvánia ellen vívhatnak majd meg egy izgalmasnak ígérkező rangadót.

Görögország legjobb dobói: Szpanulisz 27, Printezisz, Buruszisz 16-16

Puerto Rico legjobb dobói: Ramos 15, Balkman, Barea 13-13

Pihenő volt: Jordánia

Az A-csoport végeredménye:

1. Görögország 2 gy - 0 v

2. Puerto Rico 1 gy - 1 v

3. Jordánia 0 gy - 2 v


B-csoport: Nigéria - Litvánia 86 - 80

Derrick Obasohan nevét ezen a játéknapon valószínűleg nagyon megtanulták a litvánok, hiszen az előzetesen egyértelmű esélyesnek számító balti gárda hiába győzte le príma dobóformájának köszönhetően a házigazda Venezuelát, az év közben a spanyol élvonalban légióskodó nigériai kisember vezetésével szinte végig vezetve győzte le az afrikai csapat Kleizáékat. Itt a feldobás előtt tudtuk, hogy Aminuék csak egy győzelemmel léphetnek tovább, de amennyiben ez legalább 11 pontosra sikeredett volna, úgy a csoportelsőséget is megszerezhették volna a 9(!) amerikai születésű kosarassal felálló nigériaiak, sőt, 41 pontos differencia esetén még Litvániát is kiejtették volna. Ennek megfelelően az egész caracasi közönség Kestutis Kemzura mester alakulatáért szorított, de mind hiába, a továbbra is eléggé szervezetlenül játszó (de ezen a téren legalább fejlődést mutató) Nigéria talán valaha volt legjobb játékát hozva fektette két vállra a végül így is csoportgyőztesként végző favoritot.

Az említett Obasohan Venezuela ellen összesen 2 pontig jutott és mezőnyből be sem talált, ezen az estén viszont 20 egységnél állt csak meg, ráadásul 8 triplakísérletéből 5 a gyűrűben landolt. Mellette Al-Farouq Aminu 16 pontos, 9 lepattanós performansza és a másik hátvéd, Tony Skinn 15 egysége is kellett az üdvösséghez, a Jonas Valanciunast már többet használó (23 perc, 10 pont, 5 lepattanó) litvánok a második félidőben csak kergették ellenfelüket és a végjátékot sem tudták izgalmassá tenni, mivel mindig volt egy-egy extra találata Nigériának. A hazaiak csalódása így mérhetetlen, de a negyedöntőben nem lesznek ott Vasquezék, ellenben a most látott afrikaiak talán a görögökkel is jó meccset vívhatnak a legjobb 4-ért küzdve, Linas Kleiza és társai viszont felköthetik az alsóneműt Puerto Rico ellen holnap este.

Nigéria legjobb dobói: Obasohan, Al-F. Aminu 16, Skinn 15

Litvánia legjobb dobói: Kleiza 22, Jasikevicius 14, Pocius 13

Pihenő volt: Venezuela

A B-csoport végeredménye:

1. Litvánia 1 gy - 1 v

2. Nigéria 1 gy - 1 v

3. Venezuela 1 gy - 1 v


C-csoport: Oroszország - Dominikai Köztársaság 84 - 69

Bizony lehetett félteni a torna szuperfavoritját, Oroszországot a feltörekvő dominikaiak ellen azzal együtt is, hogy John Calipari együttese nem volt túl meggyőző 24 órával korábban Dél-Korea ellen. Itt már nem volt kérdés a továbbjutás, csak annak a sorrendje, de a tét nem volt kicsi, hiszen nagyon nem mindegy, hogy a macedónok vagy az angolaiak jönnek a negyeddöntőben szembe ezzel a két gárdával. Az oroszok gondjai az irányító posztnál kezdődtek, hiszen az egész évben "jegelt" Anton Ponkrasovot bízta meg a kezdőirányítói feladatokkal David Blatt mester, de már a nyitónapon kiderült, hogy ez nem egy életbiztosítás, így átmeneti megoldásként Alexey Shved vette át a karmesteri pálcát és 34 percet vállalva a 40-ből, szépen kontrollálta csapat játékát.

A másik probléma viszont 2 perc után megérkezett, az NBA-s center, Timofej Mozgov ugyanis bokasérülés miatt kidőlt, a dominikaiak pedig éppen ezen a poszton a legerősebbek, jól jelzi ezt Al Horford újabb remek performansza (22 pont, 13-ból 10-ez mezőnymutató, 9 lepattanó, 4 gólpassz) és az ez alkalommal eléggé fegyelmezetlen és gyengén koncentráló Jack Martinez (13 pont, 12 lepattanó) újabb dupla duplája.

Viszont a második félidőben robbantott a Blatt-legényég és a 16-ot szóró Fridzon, valamint a hihetetlenül hasznos Kirilenko (16 pont, 13 lepattanó, 7 gólpassz, 2 labdaszerzés) főszerepésével emelt a tempón, amit a 24 óra alatt másodszor pályára lépő dominikaiak már nem tudtak lereagálni, főleg fejben, illetve 1-es poszton fáradt el John Calipari mester csapata. A Sacramento Kings NBA-profija, Francisco Garcia 2 pontos produkciója (8-ból 0 mezőnyből) is sokat nyomott a latba, a még mindig a sérülését nyögő Edgar Sosa nem játszatása pedig ezzel együtt már soknak bizonyult Horfordék számára. Így eldőlt, hogy Oroszországnak lehet egy könnyedebb menete Angola ellen a holnapi negyeddöntőben, a közép-amerikaiak pedig Macedóniával vívhatnak majd élet-halál harcot.

Oroszország legjobb dobói: Fridzon, Kirilenko 16-16, Khryapa 14

A Dominikai Köztársaság legjobb dobói: Horford 22, Martinez 13, Fortuna, Baez 9-9

Pihenő volt: Dél-Korea

A C-csoport végeredménye:

1. Oroszország 2 gy - 0 v

2. Dominikai Köztársaság 1 gy - 1 v

3. Dél-Korea 0 gy - 2 v


D-csoport: Új-Zéland - Angola 68 - 64

Ez sem volt egy egyszerű mérkőzés, hiszen egy legalább 14 pontos új-zélandi siker esetén a tegnap 22 pontos vereséggel startoló óceániaiak léphettek volna tovább, Angola pedig a macedónok legyőzése ellenére kipottyant volna. A nagyon bekezdő Új-Zéland már többször is elérte ezt a 14 pontos különbséget a derbi folyamán, de a nyitónaphihoz képest lényegesen haloványabb teljesítményt nyújtó Angola védekezése egyre inkább összeállt és végül a csoportelsőséget jelentő győzelem nem jött össze Ciprianóák számára, de a kis különbségű vereség azt jelentette, hogy kisebb meglepetésre továbbjutottak és a negyeddöntőben a félelmetes oroszok várnak majd rájuk.

A 21-et szóró Wesbster húzta új-zélandiak ugyan emelt fővel búcsúzhattak a tornától, de sokkal több volt számukra ebben a mérkőzésben, főleg mivel a rivális borzasztóan dobott távolról. Bármennyire hihetetlen, de Angola a macedónok elleni első félidőben tartott már 12-ből 9-es triplamutatónál is, nos, onnan számolva a következő 22 távoli kísérletükből csupán 1-et(!) értékesítettek az afrikaiak. Ezzel együtt megúszták a blamát és tovább csúsztak, de vélhetően nem lesz sok esélyük Kirilenkóék ellen.

Új-Zéland legjobb dobói: Webster 21, Henry 15, Loe 13

Angola legjobb dobói: Mingas 17, Ciprinao 11, Morais 9

Pihenő volt: Macedónia

A D-csoport végeredménye:

1. Macedónia 1 gy - 1 v

2. Angola 1 gy - 1 v

3. Új-Zéland 1 gy - 1 v


A magyar idő szerint holnap esti, éjjeli negyeddöntők párosításai:

Oroszország - Angola (17:30)

Görögország - Nigéria (20:00)

Macedónia - Dominikai Köztársaság (23:30)

Litvánia - Puerto Rico (02:00)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus