Olimpiai Kvalifikációs Torna - B csoport

Július 2-án Caracasban (Venezuela) rendezik az Olimpiai Kvalifikációs Tornát, ahol 12 nemzet legjobbjai küzdenek majd a még kiadó három helyért a londoni játékokra. Felvezetőként csoportokra bontva mutatjuk be a résztvevőket és előre tekintünk mi várható a dél-amerikai megmérettetésen. A B csoportban Litvánia, Nigéria és a házigazda Venezuela válogatottja küzd meg egymással a két továbbjutó helyért.

Litvánia:

Az országban nemzeti sportnak számít a kosárlabda, így a helyiek szinte fejből fújják a sportág történelmét, de mi tegyünk egy rövid visszapillantást Litvánia kosaras múltjára. 1936-ban csatlakozott a FIBA-hoz, a kezdet pedig jobban nem is sikerülhetett volna, hiszen első két Európa-bajnokságán aranyérmesként zárt a nemzeti együttes, ’39-ben ráadásul házigazdaként tették mindezt. Ezután jött a Szovjetunióval közös korszak, ahol számos sikert értek el a litván játékosokat is felsorakoztató nagyhatalom színeiben, de az újabb önálló szereplésre 1990-ig várniuk kellett. Az azóta megrendezett mind az öt Olimpiára kvalifikálták magukat, ebből háromszor (1992, 1996, 2000) bronzéremig, míg kétszer (2004 és 2008) a negyedik helyig jutottak. Világbajnokságon a legjobb eredményüket 2010-ben érték el, ekkor harmadikok lettek, míg a kontinensviadalokon 2003-ban szerezték meg harmadik Európa-bajnoki címüket, de egyszer-egyszer felállhattak a dobogó második (1995) és harmadik (2007) fokára is. A legutóbbi EB viszont csalódás volt a számukra, hiszen Litvánia látta vendégül Európa legjobbjait, ahol csak az ötödik helyet sikerült elcsípniük, de így még megmaradt az esély az Olimpiára való kijutásra.


Nem volt könnyű dolga Kestutis Kemzura mesternek a csapat összeállításával, nagy nevek fognak hiányozni a keretből és van, aki még sérülés után lábadozik a selejtező torna előtt. A Lavrinovic fivérekre ezúttal nem számíthat a litván szövetségi kapitány, Martynas Gecevicust (Euroliga győztes és görög bajnok lett az Olympiakosszal) be sem hívta a keretbe, míg a Lietuvos Rytas sztárja, Renaldas Seibutis az edzőtáborban összeszedett sérülés miatt kénytelen kihagyni a kvalifikációs tornát. A kimaradók névsora azonban itt még nem ér véget, nem lesz ott Caracasban az egyik legnagyobb tehetségnek tartott Donatas Motiejunas sem. A mindössze 21 éves játékost tavaly draftolta a Minnesota Timberwolves gárdája az első kör 21-ik helyén, de rögtön tovább is cserélte Houstonba, viszont idén jó esély van rá, hogy szerződést is kap a tengerentúlon és nem szeretné kockáztatni ezt egy esetleges sérülés miatt.

A hiányzók után lássuk ki lesz ott Venezuelában, hogy kivívja a londoni szereplést. A nagy öregek közül Jasikevicius szinte az utolsó pillanatban mondott igent a válogatottra, a minden hájjal megkent játékmesternek valószínűleg ez lehet az utolsó nagy világversenye pályafutása során. Mellette Kaukenas – akinek térdsérülése miatt sokáig nem volt biztos a szereplése – Javtokas, Jasaitis és Songalia képviselik majd a rutint a csapatban, míg a gárda Benjaminja az egyik legnagyobb európai reménységnek tartott Jonas Valanciunas lesz. Linas Kleiza is visszatér a válogatottba miután tavaly februári műtétje miatt nem lehetett ott a hazai rendezésű kontinenstornán, de idén teljesen egészségesen várja a selejtezőt a Toronto Raptors sztárja, akinek célja a 2010-es Világbajnokságon elért bronzéremhez méltó eredmény elérése Londonban. Mantas Kalneitisre is nagy teher hárulhat a torna során, a Kaunas 26 éves játékmestere remek formát mutatott a tavalyi Európa-bajnokságon és most is a litvánok menetelésének egyik kulcsfigurája lehet. Ott lesz a keretben a Real Madrid játékosa, Martynas Pocius is, kérdés mekkora szerep hárul rá, miután a királyi gárdában csak epizodista tudott lenni az elmúlt szezonban. Jankunas és Maciulis léphetnek még elő egy-egy meccsre nyerőembernek, de a nagy kérdés az lesz, hogy a generációváltáson áteső válogatottat mennyire sikerül egy csapattá kovácsolnia Kemzurának, hogy ne szakadjon meg az 1992 óta tartó sorozat és zsinórban hatodik Olimpiáján is ott legyen Litvánia.

Az eddigi felkészülés mérkőzéseken mutatott teljesítménye nem volt túl meggyőző a balti állam együttesének, előbb hazai pályán kikaptak Macedóniától 74-78-ra, majd Houstonban Delininkaitis utolsó másodpercekben dobott kosarával legyőzték két ponttal (63-61) a nyári játékok házigazdáját, a brit válogatottat. Előbbi mérkőzésen a ”torontói különítmény”, Kleiza és Valanciunas (az ő játékjoga is a kanadaiaknál van) teljesítménye volt kiemelhető, mindketten dupla-dupla közeli performansszal rukkoltak elő, míg a texasi összecsapáson a Jankunas-Jasikevicius duó vezette sikerre a litvánokat. Kestutis Kemzura nem volt megelégedve a látottakkal, sokkal több agresszivitást vár el a csapattól, mert főleg ennek hiánya vezetett oda, hogy támadásban sokszor káosz volt a pályán. A szintén a selejtezőre készülő oroszokkal is megmérkőztek Houstonban, de Kirilenkoék már kifogtak rajtuk és kilenc pontos vereségbe futottak bele (77-68).

A B-jelzésű csoport favoritjának számítanak egyértelműen, de korántsem ilyen biztos a baltiak olimpiai szereplése. Mint mindig, most is számolni kell ugyan velük, de még mindig fogcsikargatva kapaszkodnak Jasikevicius zsenialitásába, holott tele vannak fiatal tehetségekkel, akiknek csak idő kell, hogy beérjenek és létrejöjjön egy újabb aranygeneráció, amely majd sorban szállítja a sikereket. Most első lépésként a csoportból kellene továbbjutniuk, még pedig a legjobb pozícióban, de a rendkívül atletikus Nigéria és a házigazda Venezuela is kemény falat lesz a számukra. Véleményünk szerint ezt az akadályt még könnyebben veszik majd, de utána már meggyűlhet a bajuk a görög-puerto ricoi kettős egyikével a negyeddöntőben, ami akár a végállomást is jelentheti számukra.

A keret tagjai:

Tomas Delininkaitis – Zalgiris Kaunas (Litvánia)

Deividas Dulkys – Florida Stae University (NCAA - USA)

Paulius Jankunas - Zalgiris Kaunas (Litvánia)

Simas Jasaitis – Lietuvos Rytas (Litvánia)

Sarunas Jasikevicius – Panathinaikosz (Görögország)

Robertas Javtokas - Zalgiris Kaunas (Litvánia)

Mantas Kalnietis - Zalgiris Kaunas (Litvánia)

Rimantas Kaukenas – Montepaschi Siena (Olaszország)

Antanas Kavaliauskas – Vef Riga (Lettország)

Linas Kleiza – Toronto Raptors (NBA - USA)

Adas Juskevicius - Rudupis Prineu (Litvánia)

Jonas Maciulis - Montepaschi Siena (Olaszország)

Martynas Pocius – Real Madrid (Spanyolország)

Darius Songaila – Blancos de Rueda Valladolid (Spanyolország)

Jonas Valanciunas - Lietuvos Rytas (Litvánia)

Nigéria:

Az afrikai ország kosaras történelme már korántsem olyan gazdag, mint a balti riválisé, de a fekete kontingens három legjobb alakulata közé tartozik Angolával és Szenegállal karöltve. Miután a 2011-es Afrika Bajnokságon bronzérmet szerzett az együttes, története során először küzdhet meg az olimpiai részvételért, amelyen értelemszerűen így még nem is járt soha. Világbajnokságon azonban már igen, kétszer is, elsőként 1998-ban a 13-ik helyen zártak az athéni viadalon, majd nyolc évvel később - bár rontottak egy pozíciót (14.) – azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy legyőzték Szerbia és Montenegró válogatottját. Az Afrika bajnoki címet még soha nem sikerült elhódítaniuk, de háromszor is közel jártak hozzá (1997, 1999, 2003), végül az ezüstéremmel kellett vigasztalódniuk. A nigériai csapat legjellemzőbb tulajdonsága, hogy főleg kettős állampolgárságú, amerikai útlevéllel is rendelkező játékosok alkotják a keretet, jelenleg is kilenc olyan tagja van a csapatnak, akik a tengerentúlon látták meg a napvilágot.

Térjünk is át az olimpiai szereplésért harcba szálló keretre, melynek egyik legnagyobb hiányzója Ime Udoka lesz. Az NBA-t is megjárt kosaras idén januárban szerződött le a spanyol élvonalban szereplő UCAM Murcia együtteséhez, amely a közreműködésével sikeresen kivívta a bennmaradást az ACB Ligában. Udoka azonban nem lesz ott Venezuelában, döntését pedig azzal indokolta, hogy szeretne végre egy kis időt tölteni a családjával is, mert hónapok óta nem látta kisfiát, viszont kritikusan szólt a nemzeti csapat felkészüléséről. Nigériában ugyanis szokássá vált, hogy a gárda csak egy hetet edzőtáborozik együtt, aztán egyből utaznak a tornákra, így pedig szerinte nem lehet jó eredményt elérni. Hozzátette azt is, ha a 2011-es Afrika Bajnokságra minden játékos eljött volna, hogy képviselje hazája színeit, akkor most nem kellene a selejtezőkkel vesződniük, hanem már Londonra készülhetnének. Emeka Okafor neve is szóba került a nigériai válogatott kapcsán, de úgy tűnik a New Orleans nagy emberének sérülése nem jött rendbe, így nem lehet ott a caracasi tornán. Egy másik NBA-s játékos, Solomon Alabi sem lesz ott, a 24 éves, 215 centis játékos játékjoga a Toronto Raptorsnál van, de eddig csak ingázott a D-Liga és a ”nagy csapat” között. A Nancy centere, Akilolu Akingbala is a hiányzók listáját erősíti, így messze nem a legjobb összeállításában vághat neki a tornának Ayo Bakare legénysége.

Nehéz lesz ugyan pótolni Udokáékat, de akad még kiemelkedő képességű játékos így is a csapatban. Derrick Obasohan neve ismerősen csenghet a spanyol bajnokságot követő olvasóinknak, ő a Badalona gárdáját erősítette az elmúlt szezonban, majd az alapszakasz végeztél Venezuelába igazolt, így számára ismerős terepen kell megvívnia a harcot az ötkarikás szereplésért. A nemzeti csapat kapitánya a 31 éves Olumide Oyedeji lesz, aki hatalmas fizikumával komoly fejtörést jelenthet bármely ellenfél számára. A 2000-es évek elején lehúzott pár szezont a Seattle és az Orlando színeiben, az elmúlt évben pedig  az ázsiai régióban (Dél-Korea, Kína) vitézkedett stabil dupla-duplát átlagolva, a lecsorgó labdákat jó érzékkel tudja megkaparintani. Ejike Ugboaja az iráni ligából kieső Jahesh gárdájában pattogtatott tavaly, játékjogát pedig korábban a Cleveland Cavaliers foglalta le, de sosem játszott az NBA-ben. Számunkra Lóránt Peti révén lehet ismerős, miután a 2010-11-es évadban honfitársunk csapattársa volt a Burgos együttesében. A gárda irányítója Tony Skinn lesz, az izraeli Ironi Ashlekon játékosa, aki az eddigi edzőmérkőzéséken bizony nem hozta a tőle elvárt teljesítményt, talán a rosszul sikerült főpróba remek előadást hoz majd Venezuelában. A ponttermelés az NBA-ben sérülésekkel tarkított karriert befutó Ike Diogura hárul majd, őt 2005-ben a kilencedik helyen vitte el a Golden State Warriors, majd több csapatban is megfordult hét éves tengerentúli karrierje során. A legutóbbi szezont viszont már Kínában fejezte be és az eddigi mérkőzések alapján egyértelműen az együttes legjobb dobója lehet. Al Farouq Aminu viszont jelenleg is az NBA-ben pattogtat, ő a New Orleans Hornets bedobója 20 percnyi játékidővel és hat pont, öt lepattanó körüli átlaggal. Nem csak ő, de testvére, Alade Aminu is megfordult a tengerentúli profi ligában, személyében egy francia bajnok és kupagyőztes erősíti Nigéria keretét, a Chalon csapatával ért fel a csúcsra a tavalyi évadban, most pedig hazája válogatottjának segíthet kijutni az ötkarikás játékokra.

A nigériai válogatott kínai túrával kezdte a felkészülési mérkőzéseket, összesen hat összecsapást vívtak az ázsiai nagyhatalom legjobb csapatai ellen és mindet sikerrel vették, nagyobb megerőltetés nélkül. Ezután Houstonba tették át a székhelyüket, ahol megmérkőztek Nagy-Britannia nemzeti együttesével és hosszabbítás után le is győzték az Olimpia házigazdáját a 33 pontig és 15 lepattanóig jutó Ike Diogu vezérletével. Jelenleg Brazíliában vesznek részt egy négy csapatos tornán, ahol a már olimpiai résztvevő házigazdákon kívül a szintén Londonba vágyó Görögországgal és Új-Zélanddal mérkőznek meg. A nyitómérkőzésen a kvalifikációs torna favoritjainak tartott hellénektől 12 ponttal kaptak ki (88-76), majd belefutottak egy jókora pofonba a vendéglátó braziloktól, a vége 65-104 lett Varejaoéknak.

Mint, mindig most is sötét ló Nigéria, mivel játékosai viszonylag ismeretlenek a nagyközönség számára, de többen közülük a sportág őshazájában edződtek, vagy neves európai klubok foglalkoztatják őket. Csapatként kell jól működniük ha szeretnék történetük során először kivívni az olimpiai szereplést, mert meccset nyerő egyéniségekből híján vannak, bár Diogu utóbbi időben mutatott formája még ebben is segítheti őket. Litvánia mögött a másik továbbjutót látjuk bennük, onnantól viszont piszok nehéz dolguk lesz, mivel nagy valószínűséggel Görögországgal kell mérkőzniük a továbbjutásért.

A keret tagjai:

Tony Skinn - Ironi Ashkelon (Izrael)

Melvin Ejim - Iowa State (NCAA - USA)

Ekenne Ibekwe - Bayreuth (Németország)

Ike Diogu - Arecibo (Puerto Rico)

Al Farouq Aminu - New Orleans Hornets (NBA - USA)

Alade Aminu - Chalon (Franciaország)

Ade Dagunduro - Leuven (Belgium)

Koko Achipong - LTi 46sers (Németország)

Ejike Ugboaja - Jahesh (Irán)

Olumide Oyedeji - Qingdao (Kína)

Richard Oruche - Academica (Portugália)

Derrick Obasohan - Cocodrilos (Venezuela)

Chamberlain Oguchi – Meralco Bolts (Fülöp-szigetek)

Venezuela:

Az Olimpiai Kvalifikációs Torna házigazdájának történelme a legszegényesebb a csoport tagjai közül. Eddig mindössze Barcelonában voltak ott az ötkarikás játékokon, ahol csak egyetlen csapatot tudtak megelőzni és a 11. helyen zártak. Világbajnokságon ennél többször, háromszor jártak és ott is a 11. pozíció a legjobb eredményük még az 1990-es argentínai viadalról, de 2002-ben Indianapolisban és négy évvel később Japánban is képviseltették magukat. Az Amerika Bajnokságokról egy ezüstéremmel büszkélkedhetnek ’92-ből, ahol csak a Jordan-Magic-Bid nevével fémjelzett eredeti Dream Team tudta őket megelőzni, de a dobogó legalsó fokára is felfértek egyszer a 2005-ös megmérettetésen. A mostani selejtező a legnagyobb esemény az ország kosárlabdázásának történetében, melyre a tavalyi, argentínai kontinens tornán elért ötödik hellyel kvalifikálták magukat, legyőzve többek között, Kuba és Kanada válogatottjait.

A csapat legnagyobb sztárja a New Orleans Hornets irányítója, Greivis Vasquez. A caracasi születésű játékos a Marylanden végzett, ahol 2010-ben elnyerte a Bob Cousy díjat, ami a legjobb egyetemi irányítónak járó trófea és amelyet eddig csak későbbi NBA játékosok nyertek el, többek között Jameer Nelson, Raymond Felton, D. J. Augustin, Ty Lawson és Kemba Walker. Ugyanebben az évben az ACC konferencia legjobb játékosának is megválasztották, innen pedig egyenes út vezetett az NBA-be. A Memphis az első kör végén vitte el, de a tavalyi szezont már New Orleansban kezdte, ahol Jarret Jack sérülése után kezdőként kapott szerepet, amire alaposan rá is szolgált, 12 pontot, 8 gólpasszt, 3 lepattanót és 2 szerzett labdát átlagolva mérkőzésenként. A tavalyi, Mar der Platában rendezett kontinens tornán 19 pont felett termelt és az idei felkészülési mérkőzéseken is rendre ő volt a csapat legjobb dobója. Az ő játéka gyakorlatilag egyenlő Venezuela szereplésével, ha a házigazdák csillaga betlizik, a rendkívül bizakodó dél-amerikai nemzet is lemondhat az olimpiai álmairól.

Újjáépítésen esik át éppen a válogatott, így a keret is nagyon fiatal játékosokból áll, akik egy-két kivételtől eltekintve hazájuk bajnokságában pattogtatnak. A kakukktojások David Cubillan és Gregory Echenique, előbbi a Marquette, utóbbi a Creigthon egyetemi csapatában kosárlabdázik. Kettejük közül Cubillanra hárulhat nagyobb szerep a tornán, míg Echenique inkább védekezésben tud majd segíteni a venezuelaiakon, az egyetemen csapata legjobb dobásblokkolója volt. Rajtuk kívül a Hector Romero-Axiers Sucre páros teheti a legtöbbet a sikerekért, mindketten a rutint képviselik a csapatban, 32 és 34 évükkel. A csapat többi tagja fiatal és tapasztalatlan, de nagyon bíznak a hazai szurkolók buzdításába, ami plusz erőket mozgósíthat a jóval esélyesebb riválisokkal szemben.

A házigazdák egy négy csapatos tornával kezdték meg a felkészülést, ahol legyőzték a sztárjait nélkülöző Brazíliát valamint Mexikót, majd Argentína megálljt parancsolt nekik. Ezután a Dél-Amerikai bajnokságon szerepeltek Vazquezék, ahol ismét csak Argentína válogatottja fogott ki rajtuk a csoportmeccsek és a döntő során is, de mivel az ellenfelek legjobb játékosai ezúttal is hiányoztak az eseményről, nem tekinthető mérvadónak ez az eredmény. Azóta túl vannak már két edzőmérkőzésen, előbb Jordánia ellen arattak egy majd 40 pontos győzelmet, majd az Afrika bajnok rekorder (10 elsőség) Angolát fektették két vállra egy szoros derbin.

A fiatal hév és lendület vegyítve egy szupersztárral és néhány rutin rókával. Nagy kérdés, hogy mire lehet ez elég, főleg hazai pályán. Csupán azért érdemes számolni velük, mert ők rendezik a tornát, így a szurkolók biztatásából adódóan a lélektani előny Litvánia és Nigéria ellen is náluk lesz az elején, egészen addig, míg a kulcsembereik ellen nem találják meg a megfelelő védekezési formát. A kispadnak is hozzá kell tennie a csapat teljesítményéhez, mert a riválisok kerete mélyebb a dél-amerikaiakénál, és nem fogják bírni az ellenfél által diktált nagyobb tempót. Nekik őszintén szólva már az is nagy siker, hogy olyan kosárlabda nagyhatalmakat láthatnak vendégül, mint Oroszország, Görögország és Litvánia, ha emellé még jó játék is társulna, akkor már elégedettek lehetnének, de előreláthatólag a csoportból sem jutnak tovább.

A keret tagjai:

Miguel Marriaga – Marinos De Anzoategui (Venezuela)

Jose Bravo - Gigantes De Guayana (Venezuela)

Nestor Colmenares – Cocodrilos (Venezuela)

David Cubillan – Marquette University (NCAA - USA)

Gregory Echenique - Creighton (NCCA - USA)

Windi Graterol - Cocodrilos (Venezuela)

Heissler Guillen - Bucaneros De La Guaira (Venezuela)

Dwight Lewis - Trotamundos De Carabobo (Venezuela)

Hector  Romero - Indios De Mayaguez (Puerto Rico)

Axiers Sucre - Marinos De Anzoategui (Venezuela)

Oscar Torres - Marinos De Anzotegui (Venezuela)

Jose Vargas - Trotamundos De Carabobo (Venezuela)

Greivis Vasquez – New Orleans Hornets (NBA- USA)

Esélylatolgatás:

Csapatonként kitértünk már az esélyekre, így az összegzésben sem számíthattok meglepetésre. A litvánok első helyét nem nagyon fenyegethetik a csoportban, náluk az a nagy kérdés mire lesznek jók a későbbiekben. Várhatóan Puerto Ricóval mérkőznek majd a négy közé jutásért, ami még leküzdhető akadálynak tűnik, utána viszont már piszok nehéz dolguk lesz a három olimpiai kvótát érő hely egyikének megszerzéséért, kis szerencsével azonban megválthatják repülőjegyüket Londonba. Nigéria a sok hiányzó miatt nehezen feltérképezhető, ráadásul a felkészülésük sem szokott mindig tökéletesen sikerülni, így Venezuelának adódhat egy kiskapu, hogy továbbmenjen a csoportból, de még így is az afrikai kontingens csapatát tartjuk esélyesebbnek a nyolc közé jutásra.

A csoport programja:

Nigéria – Venezuela július 2., hétfő 19:30 (helyi idő szerint)

Venezuela – Litvánia július 3., kedd 19:30

Litvánia – Nigéria július 4., szerda 17:00




Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus