Soha nem látott fordulat, Ausztrália nyert!

Aki látta, nem csak, hogy sosem feledi, de lehet, hogy mostanra sem tudta még feldolgozni, ami a szeme előtt lezajlott. A londoni olimpia férfi kosárlabda tornájának negyedik játéknapján a házigazda Nagy-Britannia és a picit esélyesebb Ausztrália azért küzdött, hogy melyik ország válogatott jusson tovább negyedik pozícióban a B-csoportból a három "óriás" mögött. 22 percig sima meccsnek tűnt brit-szempontból, aztán olyan történt, mint amihez hasonló az olimpiai kosártornák történetében sohasem...

B-csoport: Nagy-Britannia (0 - 4) - Ausztrália (2 - 2) 75 - 106

Az eddig nyeretlen Finch-alakulat szépen, nagyon eredményes és precíz kosárlabdával kezdett, 46 pontot dobva jutott 10 egységnyi előnyhöz Nagy-Britannia 20 perc játék után. Szoros derbit játszott legutóbb Spanyolországgal, s két nappal korábban Brazíliával is a házigazda, azon teljesítmények alapján teljesen reálisnak tűnt, hogy a hazai közönség segítségével legyűrje valahogyan a Luol Deng vezette esélytelenebb alakulat a mélyebb, komplettebb óceániakat. Freeland remekül játszott újfent, Daniel Clark pedig három hármast dobott be nagyon fontos pillanatokban az első negyedben, ám az ausztrálokon is érződött, hogy ha képesek védekezésbeli stopokra, akkor lehet keresnivalójuk kétszámjegyű hátrány után is.

Ám ami a fordulás után jött, arra egészen biztos, hogy senki sem számított... Azonnal egy 5 - 0-ás rohammal indított a hazai alakulat, időt is kért Brett Brown mester, kezdett teljesen elúszni a hajó, 22 perc után 15-tel ment már Nagy-Britannia... Aztán elkezdtek jönni a jó védekezések ausztrál oldalon, sőt, beesett pár tripla Millsnek és Dellavedovának, ennek tetejébe még két 2+1-es akciót is végrehajtott Patty Mills, a hihetetlen formában lévő San Antonio Spurs-játékos. 13 - 0-ás rohammal jött fel az ellen nyakára nem egész 2 perc alatt a Brown-legénység, majd a vendéglátók időkérése sem használt, Dellavedovának beesett a harmadik triplája is, pillanatokon belül már az ausztráloknál volt az előny, a britek pedig nem tudták elállítani a vérzést. 69 - 60-nál még jött egy kis remény hazai oldalon, Clark egy újabb triplát süllyesztett el a harmadik etap utolsó másodpercében, 6 volt közte 10 perccel a végső dudaszó előtt.

A negyedik játékrészt viszont megint 13 - 0-ás futással kezdte Ausztrália, Patty Mills úgy játszott, mint még valószínűleg soha korábban életében, az ő főszereplésének köszönhetően előbb 10, majd 20, aztán 30, végül 33 ponttal is ment már Óceánia bajnoka! Ez 16 játékperc alatt - írd és mondd - 48(!!!) pontos fordulatot jelentett, képtelen volt felocsúdni a brit válogatott, csak testközelből nézték Mensah-Bonsuék, ahogy csillog-villog a pályán Brett Brown legénysége. Végül 70(!) második félidőben szerzett ponttal és 31 egységnyi győzelemmel biztosította be negyeddöntős részvételét a 39 pontos olimpiai csúcsot dobó Mills vezette Ausztrália (Oscar Schmidt 1992-es 42 pontos performansza óta nem volt hasonló ponttermés egy embertől az ötkarikás játékokon, két nappal ezelőtt Carmelo Anthony szórt 37-et, ezt a csúcsot szárnyalta túl Mills).

40 pontot szórt az utolsó negyedben az ausztrál gárda, az említett 70-es 8 pontra megközelítette az amerikaiak két nappal ezelőtt felállított 78-as csúcsát, 24-ből 13 triplát értékesített Ausztrália, 57 százalékkal mezőnyözött és 99 százalékos precizitással büntetőzött. Mills (15-ből 9 kétpontos, 7-ből 5 tripla) mellett a 10 egységig jutó Baynes emelhető ki, a harmadik számú center "verőemberből" lépett elő megbízható pontszerzővé, de a sokáig gyengélkedő David Andersennek is minden behullott már a végjátékban, 13-at szórt. A második félidőt 70 - 29-re(!) nyerő Ausztrália ezzel biztosan a legjobb 8-ba jut, méghozzá a B-csoport negyedik helyén, négy nap múlva az A-jelű hatos első csapatával, az Egyesült Államokkal küzdhet majd Brett Brown csapata a negyeddöntőben, Nagy-Britannia pedig továbbra is nyeretlen, s már biztosan kiesik a csoportkörben.

Nagy-Britannia legjobb dobói: Freeland 16, Clark 14, Deng 9

Ausztrália legjobb dobói: Mills 39, Andersen 13, Ingles 11

A B-csoport állása:

1. Oroszország 4 gy - 0 v

2. Brazília 3 gy - 1 v

3. Spanyolország 3 gy - 1 v

4. Ausztrália 2 gy - 2 v

5. Nagy-Britannia 0 gy - 4 v

6. Kína 0 gy - 4 v

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus