Euroliga: A Milano ellen is kikaptak Hangáék

A szakadék szélére került a Barca az Euroligában, miután az olaszok kirakatcsapatától is vereséget szenvedett - Hanga ezúttal 15 percnyi lehetőséget kapott. A CSZKA Moszkva és az Olympiakosz a vártnál sokkal könnyebben nyerték a Real Madrid illetve a Fenerbahce elleni rangadóiak, a Zalgiris megérdemelten verte a Maccabit, az Efes pedig az irányító nélküli Valenciát kapta el.

Alapszakasz, 21. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 7-14) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 7-14) 81-83

Pazarul kezdett a Hanga Ádám labdaszerzésével és duplájával nyitó Barca - gyorsan 10 pontos előnybe kerültek a katalánok, és ennyi volt az előnyük 10 perc játék után is (25-15). A Milano a második felvonásban ébredezett, a 14. percben már csak 4 pont volt az olaszok hátránya (32-28), és bár a hazaiak megint el tudtak lépni egy tízessel, a félidőben csak 6 pont volt a differencia (48-42). A fordulást követően nem nagyon változott a helyzet a 26. percig - 58-52 után egy 8-0-s vendég szakasszal fordított milanói alakulat, és vezetett is 10 perccel a vége előtt (62-64). Visszavette még a vezetést a Barca, de az utolsó 5 percben végig a Goudelock-Micov-Pascolo-Gudaitis négyes vezette vendégek álltak jobban, Tomic büntetőivel azonban 8.4 másodperccel megvolt az egyenlítés (81-81). Elaludt a gránátvörös-kék alakulat az oldalbedobásnál, Dairis Bertans 5.6 másodperccel a vége előtt duplát dobott, Claver palánk alól feltett kísérlete pedig kimaradt, így nyert a Milano 83-81-re.

Hanga Ádám 15 perc alatt 4 pontot (2/3 dupla, 0/2 tripla), 3 pattanót, 2-2 gólpasszt és szerzett labdát, illetve 4 beütött faultot jegyzett, amivel 4 VAL-lal végzett.

A Barcelona legjobb dobói: Tomic 14, Koponen 11/3, Claver 10/3, Moerman 10/6, Ribas 10/6.
A Milano legjobb dobói: Goudelock 20/6, Gudaitis 14, Pascolo 12.

Anadolu Efes (török, 6-15) – Valencia Basket (spanyol, 7-14) 82-66

Egészen pontosan hét sérült játékosa, köztük mind a négy irányítója nélkül érkezett a Valencia az Efes otthonába, ezeket a veszteségeket pedig még a ligautolsó otthonában sem bírhatta el a spanyol bajnok. Főleg, hogy az Efesben is bőven több potenciál van, mint amit az eredményeik mutatnak, és ezt most bizonyították is az isztambuliak. Az első negyedben már 10 pontot szerző Errick McCollum (24/12 pont, 6 gólpassz, 6 lepattanó) főszereplésével ugyanis gyorsan előnybe került a hazai csapat (13-5), majd Zoran Dragic (18/12 pont, 3 lepattanó), Brock Motum (11/3 pont, 3 lepattanó), Derrick Brown (10 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Bryant Dunston (8 pont, 4 lepattanó, 3 blokk) is megvillant tőlük. A 43-31-es első félidő után aztán ismét a mezőny legjobbjának, McCollumnak a pillanatai következtek, és 59-40-nél kialakult a meccsen a legnagyobb különbség. Az Erick Green (18/15 pont) triplái által vezetett Valencia aztán még nagyot küzdve visszajött ugyan 5 pontra (63-58), ám tovább nem volt számukra, a törökök kulcsemberei gondoskodtak az Efes győzelméről.

Az Efes legjobb dobói: McCollum 24/12, Dragic 18/12, Motum 11/3, Brown 10
A Valencia legjobb dobói: Green 18/15, Pleiss 10

CSZKA Moszkva (orosz, 17-4) – Real Madrid (spanyol, 13-8) 93-87

A várakozásokkal ellentétben nagyon simán alakult a CSZKA Moszkva és a Real Madrid rangadója, a végeredményben szereplő hatpontos különbség nem mutat reális képet a mérkőzésről. Ilyen kicsi ugyanis a második perc óta nem volt a távolság a két csapat között, a CSZKA pedig kvázi egy negyed alatt eldöntötte a mérkőzést. Facundo Campazzo (10/9 pont, 4 gólpassz) meccsnyitó triplájára ugyanis 15 megválaszolatlan ponttal felelt az orosz sztárcsapat, akik a folytatásban sem álltak le. Aki éppen a pályán volt, az hozzátett valamit a moszkvaiak játékához, akik így 33-11-re nyerték meg az első játékrészt és sokkolták vendégeiket. A továbbiakban aztán már „csak” annyi volt a dolguk a hazai játékosoknak, hogy ezt a nagy előnyüket megőrizzék, ami különösebb gond nélkül sikerült is nekik. Végig nagyon sokoldalú volt a CSZKA, Sergio Rodriguez (18/12 pont, 5 gólpassz) és Cory Higgins (16/3 pont, 3 gólpassz) vitték a prímet pontszerzésben, de rajtuk kívül is még négyen eljutottak 10 pontig, Will Clyburn (11/3 pont, 10 lepattanó) pedig dupla-duplát ért el. A Realban Luka Doncic (21/6 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Jaycee Carroll (16/6 pont) eredményes játéka is csak szépségtapaszt jelentett ezúttal.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Rodriguez 18/12, Higgins 16/3, Clyburn 11/3, Hunter 11, De Colo 10, Kurbanov 10/6
A Real Madrid legjobb dobói: Doncic 21/6, Carroll 16/6, Campazzo 10/9

Zalgiris Kaunas (litván, 13-8) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 11-10) 99-84

Teljesen megérdemelt győzelmet aratott a Zalgiris a Maccabi ellen, miután a kaunasiak a játékidő nagy részében vezettek és uralták a találkozót. A Jasikevicius-csapat a megszokottnál is olajozottabban működő támadójátékkal rukkolt elő, a 29 gólpassz klubrekord is egyben a litvánoknak, a 14 értékesített tripla (23/14, 61%) pedig csúcsbeállítás az esetükben. Ezekből Kevin Pangos (16/9 pont, 11 gólpassz) és Vaszilij Micics (12/9 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) is alaposan kivette a részét, a két irányító-hátvéd az alfája és az omegája volt a Zalgiris játékának, és nem mellesleg megnyerték a Maccabi Pierre Jackson-Norris Cole duója elleni csatát, amit nem sok csapat mondhat el magáról. A vendégeknél Michael Roll (17/6 pont, 4 gólpassz) mellett ezúttal a centerek, Art Parakhoszki (14 pont, 7 lepattanó) és Jonah Bolden (12/3 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) villogtak inkább, ám a Zalgirisban Pangoson és Micicsen kívül az egymeccses kihagyása után remekül visszatérő Paulius Jankunas (17/3 pont, 7 lepattanó) illetve Axel Toupane (15/6 pont, 3 lepattanó) is nagyszerűen játszott, ezzel pedig nem tudta felvenni a versenyt a Maccabi. A Zalgiris egyébként egy harmadik negyedbeli 16-4-es futással húzott el végérvényesen (76-60), innentől már nem jelentett rájuk veszélyt riválisuk.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 17/3, Pangos 16/9, Toupane 15/6, Milaknis, Micics 12/9-12/9
A Maccabi legjobb dobói: Roll 17/6, Parakhoszki 14, Bolden, Jackson, Thomas 12/3-12/3

Olympiakosz (görög, 14-7) – Fenerbahce Dogus (török, 14-7) 95-70

Sajnos a másik nagy mai rangadó, az Olympiakosz-Fenerbahce derbi sem hozott több izgalmat, mint a CSZKA-Real találkozó, a pireusziak a korábbi hosszabbításos isztambuli győzelmük után ismét törlesztettek valamit a tavalyi döntőben elszenvedett vereségükért a törököknek. Az Olympiakosz már rögtön a meccs elején megoldhatatlan feladat elé állította a címvédő védelmét, az ellenállhatatlanul játszó három görög ász, Vaszilisz Szpanulisz (19/9 pont, 3 gólpassz, 3/3 tripla), Jorgosz Printezisz (12/6 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) és Kosztasz Papanikolau (9 pont, 4 labdaszerzés, 3 lepattanó) együtt kereken 30 pontot termeltek már az első negyedben, csapatuk pedig 34-16-os előnybe került tízpercnyi játék után. A Fener hiába rendezte a második negyed elején a védekezését és kapott az első öt percben mindössze 1 pontot, a támadással továbbra is hadilábon állt a tavalyi bajnok. Ezen aztán az idén kevesebb szerepet kapó Bobby Dixon (24/18 pont, 3 lepattanó) beállása változtatott, az ő kosarainak köszönhetően 8 pontra jött fel a nagyszünet előtt a Fener (44-36). Az ekkor megszerzett lendületet azonban a nagyszünetben elvesztették a törökök, az Olympiakosz pedig a rá jellemző okos, taktikus játékkal rukkolt elő, így ismét 20 pont közelébe szökött a csapatok közti differencia (69-50). Újabb fordulat pedig már nem történt, sőt, kiütéses sikert aratott a triplákat zseniálisan dobó (17/13, 77%) Olympiakosz, így a görögök beérték a tabellán a Fenert, és az ellenük aratott két győzelmük sokat érhet még a végelszámolásnál.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 19/9, Strelnieks 19/12, Printezisz 12/6, McLean 12/3
A Fenerbahce legjobb dobója: Dixon 24/18