Euroliga: A Zalgiris is tükörsimán verte Hangáékat

A Zalgiris ellen sem volt nyerési esélye a Barcelonának, amely lassan matematikailag is biztosan lemarad a rájátszásról - Hanga Ádám 10 és fél perc után megsérült.

Alapszakasz, 24. forduló

Zalgiris Kaunas (litván, 15-9) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 7-17) 90-74

Nem kezdett rosszul a Barca, bár a mérkőzés első négy percét egyik csapat sem teszi ki az ablakba (4-6), ezt követően azonban átvette a vezetést a Zalgiris. A katalánok a második negyed első felében még tartották az első negyed végi (19-15) négypontos lemaradásukat, de a 17. percre 10 pont fölé nőtt a differencia (40-29). A félidei kerek 10 pontos távolságot (44-34) a harmadik felvonás második felében 20-ra növelte Sarunas Jasikevicius legénysége (70-50), és gyakorlatilag minden megerőltetés nélkül verték tükörsimán a spanyol kupagyőztest (90-74) - a litvánoknál öten is eljutottak 15 VAL-ig, ez jól mutatta megint, milyen egységes és hatékony csapatjátékot játszanak ebben az idényben.

Hanga Ádám ezúttal is kezdőként lépett pályára, ám mindössze 10 és fél percnyi játék után  mindenféle látványosabb kontakt vagy esés nélkül sérülést szenvedett és már nem tért vissza a pályára, a mérkőzés az ő kiválása után lett egyoldalú a Zalgiris javára. Ádám a pályán tölött kevés ideje alatt 5 pontot (1/2 dupla, 1/1 tripla), 2 blokkot és 1 faultot jegyzett 5 VAL-ért.

A Zalgiris legjobb dobói: Toupane 21/12, Pangos 18/6, White 11/3.
A Barcelona legjobb dobói: Oriola 18/6, Tomic 11, Koponen 10/3.

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 12-12) – CSZKA Moszkva (orosz, 19-5) AX 73-93

Gond nélkül győzött a CSZKA Moszkva a Maccabi vendégeként, így továbbra is az oroszok az alapszakasz-győzelem elsőszámú favoritjai, a tel-aviviakat viszont nemcsak a ma nyerő Baskonia, hanem a holnap pályára lépő Malaga is egyre jobban szorongatja a nyolcadik helyen. Ami ezt a találkozót illeti, a Maccabi az első negyedben még tudta tartani a lépést (18-22), a folytatásban azonban sebességet kapcsolt a CSZKA, Nando De Colo (19/9 pont, 4 gólpassz, 11/8 mezőnyből) és Cory Higgins (16 pont, 4 gólpassz, 11/7 dupla) vezették a moszkvai attakokat, így 18-30 arányban megnyerték a vendégek a második játékrészt. Az ekkor kialakult kétszámjegyű különbséget pedig biztosan tartotta a listavezető, ha kellett a védekezés, ha pedig éppen úgy alakult, akkor a támadás tolt egyet Voroncevicsék szekerén. A Maccabinak ezúttal nem akadt extra napot kifogó vezére, a 14 eladott labda és a 22%-os (23/5) triplázás pedig így túl nagy luxus a CSZKA ellen, amit az orosz sztárcsapat nem is hagyott megtorlatlanul.

A Maccabi legjobb dobói: Cole 13/3, Bolden 12, Tyus 10
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 19/9, Higgins 16, Clyburn 10

Valencia Basket (spanyol, 9-15) – Brose Bamberg (német, 9-15) 86-70

Nem tört meg sem a Valencia, sem pedig a Bamberg szériája, hiszen a németek továbbra is képtelenek idegenben nyerni, a spanyoloknak pedig nagyon megy otthon, azaz ha úgy tetszik érvényesült a papírforma ezen a találkozón. A spanyol bajnok ezúttal ráadásul Euroliga-klubrekordot jelentő 15 triplát elsüllyesztve győzött és mutatott igazán meggyőző teljesítményt, így bár voltak szorosabb szakaszai a mérkőzésnek, ám lényegében semmi nem veszélyeztette sikerüket. A Valencia már a mérkőzés elején villámrajtot vett, 16-2-vel kezdték a találkozót, és a vezetésük már a 19 pontos különbséget is elérte az első negyedben. Az idei szezonban azonban a Bamberg a fordítások nagymestere, amit veresége ellenére ezen a meccsen is bizonyított, hiszen félidőre már 16 pontot eltüntettek a legnagyobb hátrányukból (37-34), majd fordulás után a vezetést is átvették (39-42). A Valencia azonban gyorsan elállította a vérzést, ezzel párhuzamosan pedig a németek ereje is elfogyott, így ismét elhúzott és biztosan nyert a házigazda. A spanyol triplaparádéból elsősorban az Alberto Abalde (18/9 pont, 3 lepattanó), Fernando San Emeterio (16/12 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó), Bojan Dubljevics (14/12 pont, 7 lepattanó) trió vette ki a részét, hárman együtt 16/11 hármast értékesítettek.

A Valencia legjobb dobói: Abalde 18/9, San Emeterio 16/12, Dubljevics 14/12, Thomas 11, Martinez 10/6
A Bamberg legjobb dobói: Musli 14, Hackett 11/3

Armani Exchange Milano (olasz, 8-16) – Anadolu Efes (török, 6-18) 77-64

Érdemi téttel már nem bírt az utolsó helyet elkerülni kívánó két csapat, a Milano és az Efes mérkőzése, ám a reményeinkkel ellentétben sajnos izgalmakat és látványos játékot sem hozott ez az összecsapás. Az Olimpia számára lényegében egynegyednyi minőségi kosárlabda elég volt a győzelemhez, ezt pedig a második játékrészben produkálta az olasz gárda, amit hatalmas különbséggel, 27-12 arányban nyertek meg végül a hazaiak. Ebből a meccset eldöntő szakaszból Curtis Jerrells (13/3 pont, 5 gólpassz) 11 ponttal vette ki a részét. Sokat elárul az Efes mai teljesítményéről, hogy a törökök első 12 triplakísérlete célt tévesztett, mindössze az utolsó hullott be kvázi kegyelemből a milánói gyűrűbe, így zárt 13/1-gyel (8%) a vendégcsapat távolról. Az Efes szempontjából az egyetlen pozitívumot Sonny Weems (19 pont, 6 lepattanó) kiváló debütálása jelentette, ami Törökországban a kupagyőzelem után a bajnoki álmok szempontjából bír már csak jelentőséggel, hiszen ezzel a vereséggel a kék-fehérek matematikailag is elbúcsúztak a rájátszástól az Euroligában.

A Milano legjobb dobói: M’Baye 14/3, Goudelock 13/6, Jerrells 13/3
Az Efes legjobb dobói: Weems 19, Stimac 12, Dunston 10

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 11-13) – Himki Moszkva (orosz, 14-10) 87-77

Bár a Himki Moszkva kezdte sokkal jobban a Baskonia elleni találkozót, a végén mégis a házigazda vitoriaiak húzták be nagyon simán a győzelmet. A moszkvaiak ezzel lépéshátrányba kerültek a negyedik helyért vívott elképesztő versenyfutásban, a rájátszásért harcoló baszkok viszont egy győzelemre közelítették meg a Maccabit, és a jövő heti valenciai kirándulásuk után az utolsó öt meccsükből négyet otthon játszanak, köztük az izraeliek ellenit is, így több mint jó esélyeik vannak a nyolcadik hely elcsípésére. A meccs elején rögtön tüzet fogó Alexej Shved (23/12 pont, 3 gólpassz) – Anthony Gill (21/3 pont, 6 lepattanó, 10/7 mezőnyből) páros vezetésével villámrajtot vett a Himki, az említett duó 18-at szerzett az oroszok első 21 pontjából, akik így 12-26 arányban is vezettek már.

A folytatásban aztán Rodrigue Beaubois (16/9 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) lépett elő a hazaiaktól, az ő zsinórban dobott 8 pontja hozta fel 30-34-re a Baskoniát, és a madártestű franciától a társak is ihletet kaptak, így 44-39-es állásról vonulhattak pihenőre a felek. Már az első félidő végén szétesett a Himki, ekkor azt gondoltuk, hogy jókor jön nekik a szünet, de fordulás után is lendületben maradt a Baskonia, az időkérések sem segítettek a rossz dobásokat választó vendégeken, Shved teljesen kihűlt (22/7 mezőnyből), a hazaiaknál pedig a szenzációs dupla-duplát hozó Toko Shengelia (15 pont, 15 lepattanó, 3 gólpassz) is csapata élére állt. Ebből pedig nem sülhetett ki más, minthogy a Baskonia alaposan elhúzzon, 67-48-nál alakult ki a csapatok közti legnagyobb differencia, de még néhány perccel a vége előtt is 85-67 volt az állás, ezt követően csak Shved és Gill kozmetikáztak valamelyest az eredményen és saját számaikon.

A Baskonia legjobb dobói: Beaubois 16/9, Shengelia 15, Huertas 13/6
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 23/12, Gill 21/3, Honeycutt 11/9