Euroliga: A Zvezda és a Fener is idegenben tudott nyerni

A Zvezda egy borzasztóan fordulatos meccset nyert a Galatasaray otthonában, a Barcelonának nem sikerült a fordítás a Fener ellen hazai pályán, a címvédő CSZKA Moszkva pedig nagy nehézségek árán verte csak a Panathinaikoszt - 7 pont döntött a három meccsen összesen. Hanga Ádám csapata egyik vezére volt a Zalgiris ellen, két és fél negyedig előnyben is játszott a Baskonia, a végére viszont elfogytak, így a litvánok behúzták a győzelmet.

Alapszakasz, 2. forduló

Zalgiris Kaunas (litván, 1-1) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 1-1) 78-73

Egy 6-0-s vendég kezdésre 8-0-s hazai roham volt a válasz, és gyakorlatilag egy kosáron belül haladtak a csapatok az első negyed során - a nyitó 10 percben 7 pontot szerző Hanga Ádám duplája zárta a felvonást (20-23). A második és a harmadik negyed elején is elhúzott 9 ponttal a Baskonia, másodjára a magyar válogatott ászának és Andrea Bargnaninak (17 pont, 3 pattanó, 3 blokk) köszönhetően, de mindkétszer visszajött a Zalgiris, a harmadik játékrész második felére pedig Leo Westermann (20 pont) vezetésével át is vette az irányítást a litván gárda. A negyedik negyed közepén kipontozódott Bargnani, Sarunas Jasikevicius együttese pedig egyre jobban kezdett ellépni. A végén rengeteget hibázott a spanyol csapat, büntetőket, sima ziccereket is kihagytak, így igazán szorossá sem tudták tenni a végjátékot, a Zalgiris végig 5-6 pontos előnyben volt, és végül 78-73 arányban győzött.

A magyar válogatott kiválósága, Hanga Ádám kezdőként 34 percet töltött a parketen, a legtöbbet csapatából, és a Baskonia legjobbja volt ezen az estén 18 pontjával (5/6 dupla, 2/7 tripla, 2/2 büntető) - 18 VAL-jánál is csak Bargnani hozott többet, az olasz is csak 1-gyel. Volt még 4 gólpassza, 3 szerzett labdája, 2 pattanója, 1-1 blokkja és kiharcolt faultja, a negatív oldalra pedig csak 4 faultját és 1 kapott blokkját lehetett felírni.

A Zalgiris legjobb dobói: Westermann 20/6, Motum 12, Milaknis 9/9.
A Baskonia legjobb dobói: Hanga Ádám 18/6, Bargnani 17/6, Shengelia 13/3.

CSZKA Moszkva (orosz, 2-0) – Panathinaikosz Superfoods (görög, 1-1) 81-77

Alaposan megszenvedett a CSZKA Moszkva az edzőváltáson átesett Panathinaikosszal, egy meccs végi, 11-0-s rohanás kellett a címvédőnek, hogy megverjék a jelen helyzetben meglepően összeszedett görögöket. Pedig nem így indult a mérkőzés, a hazaiak legjobbja, Andrej Voroncevics (20/15 pont, 4 lepattanó, 6/5 tripla) ugyanis szórta a triplákat, a CSZKA pedig 17-5-tel kezdett. A Pana azonban nem tört meg ettől, hanem szépen rendezték soraikat, és az első negyed végére már szorossá is tudták tenni az eredményt. A volt csapata ellen nagyon motiváltan és jól játszó Demetris Nichols (20/9 pont, 4 lepattanó), a fonalat a második félidőben elkapó K.C. Rivers (16/9 pont), és a tripla-dupla közeli teljesítményt nyújtó Nick Calathes (10/6 pont, 9 lepattanó, 8 gólpassz) álltak a görögök élére, és komoly munkával előnyben is tartották csapatukat. A fordulópont 6 perccel a vége előtt, 63-68-nál következett be, mikor a már említett 11-0-s futás során Voroncevics mellett Nando De Colo (20/9 pont, 4 gólpassz) is megvillant kétszer, innen pedig már nem volt visszaút a nagyot küzdő Pana számára.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 20/9, Voroncevics 20/15
A Panathinaikosz legjobb dobói: Nichols 20/9, Rivers 16/9, Calathes 10/6

Galatasaray Odeabank (török, 0-2) – Crvena Zvezda mts (szerb, 1-1) 83-85

Egy nagyon fordulatos, minden várakozást felülmúló mérkőzést játszott egymással a Galatasaray és a Crvena Zvezda, amiből a mélyről felkapaszkodó szerbek jöttek ki jobban végül. Az Austin Daye (24/12 pont, 8 lepattanó) és Alex Tyus (19 pont, 5 lepattanó, 4 blokk, 11/9 mezőnyből) által húzott Galata rögtön a meccs elején repülőrajtot vett és 19-5-ös kezdéssel hozta extázisba szurkolóit. A Zvezda számára az áttörést Marko Szimonovics (23/12 pont, 4 lepattanó) beállása hozta meg, a kispadról érkező vajkezű szerb a félidőben már 15 pontnál tartott, és szinte egymaga hozta fel csapatát. Ahogy a Galata az első negyedet, úgy a Zvezda is 30-17-re nyerte meg a másodikat, a döntetlen félidei állás után pedig lendületben maradtak a szerbek. Már 15 ponttal, 65-50-re vezettek a vendégek, mikor Daye egészen elképesztőt nyújtott, és mintegy 3 perc alatt berámolt 15 pontot, amivel szemvillanás alatt ismét egál volt a mérkőzés. Jöhetett a szoros végjáték, amit 83-82-nél Sztefan Jovics (14/3 pont, 9 gólpassz) labdaszerzés utáni ziccere döntött el végül, hiszen utána a hazaiak két legjobbja, Tyus és Daye is elhibázták lehetőségeiket, így nagy győzelmet ünnepelhetett a Zvezda.

A Galatasaray legjobb dobói: Daye 24/12, Tyus 19. Dentmon 12/6
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Szimonovics 23/12, Jovics 14/3, Gudurics 11/3, Kuzmics 11, Bjelica 10

FC Barcelona Lassa (spanyol, 1-1) – Fenerbahce (török, 2-0) 72-73

Egylabdás meccset csinált a szinte végig hátrányban játszó Barcelona a Fenerbahce elleni rangadóból, ám a katalánok végül nem tudták végigvinni a fordítást, az utolsó támadásukat nem tudták pontokkal befejezni, így a törökök örülhettek. Bár ahogy már a felvezetőben is írtuk, a két csapat koránt sincs még csúcsformában, elsősorban az első félidő nagyon jó kis meccset hozott, a Fener jól dobott (21/11 tripla, 52%), a Barca pedig egészen remekül kijátszott több helyzetet is. A 36-40-es félidő után aztán lelassult a meccs, jó védekezéseket láthattunk mindkét oldalon, majd a játékot eleve nem vállaló Juan Carlos Navarro mellé a katalánok elvesztették a rosszul leérkező Justin Doellmant is, ami kulcsfontosságú momentumnak bizonyult. A Fener két irányítója, Kosztasz Szlukasz (15/6 pont, 4 gólpassz) és Bobby Dixon (15/12 pont, 3 gólpassz) fontos kosarakat szerzett, utóbbi két triplája (a második faulttal együtt) után már 62-55-re ment a vendégcsapat. Három és fél perccel a vége előtt még mindig 9 pont volt a törökök előnye (62-71), a Barca azonban minden mindegy alapon nagy hajrába kezdett. Jól védekeztek a gránátvörös-kékek, így a végén a vezetésért támadhattak, ám Szlukasz nagyszerűen levédte a hazaiak legjobbját, Tyrese Rice-t (19/6 pont, 6 gólpassz), a hátralévő 10 másodpercben pedig nem fújtak faultot a bírók, így a Fener eldugta a labdát és behúzta a győzelmet.

A Barcelona legjobb dobói: Rice 19/6, Perperoglu 14/6, Tomic 12
A Fenerbahce legjobb dobói: Dixon 15/12, Szlukasz 15/6, Bogdanovics 12/6, Udoh 10