Euroliga: Hanga megint parádés volt, a Baskonia győzött

Egy szoros félidő után Hanga Ádámék a harmadik negyedben komoly előnyt szereztek az Euroliga utolsó helyén álló Milanó ellen, végül 87-74-re győzött a Baskonia. A Real Madrid hiába fordított mínusz 18-ról, a végjátékban kikapott a Galatasaray otthonában, és a Bamberg is hiába állt fel 25 pontos hátrányból a Zvezda otthonában, a szerbek legyőzték a németeket. Az Olympiakosz lassan őrölte fel a Maccabi ellenállását Izraelben, míg a Fenerbahce a negyedik negyedben lépett el a Zalgiris otthonában a kaunasi együttestől.

Alapszakasz, 24. forduló

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 13-11) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 7-17) 87-74

Budinger triplája ellenére jobban kezdtek a vendégek, 3 perc játék után 10-3-ra vezettek. Hanga duplája törte meg a 10-0-s vendég sorozatot, a Baskonia kiegyenlítetté tette az állást, és lényegében fej-fej mellett haladt a két fél a félidő teljes hátralévő részében, 38-37-re vezettek a hazaiak a nagyszünetben. A fordulás után az első 20 perc alatt 9 pontig jutó Hanga és Kim Tillie vezetésével meglépett ellenfelétől Sito Alonso csapata - Hanga megduplázta pontjainak a számát ebben a játékrészben, a vitoriai alakulat pedig 17 ponttal is vezetett már, amiből 13 megmaradt az utolsó negyedre is (66-53). A negyedik negyedet aztán Budinger révén pazarul kezdte a Baskonia, 19 ponttal is vezettek már a hazaiak, így ebben a szakaszban egy pillanatig sem forgott már veszélyben a győzelmük - végül 87-74-re nyertek a spanyolok, akiknek nagyon kellett a siker az utóbbi időben elszenvedett vereségeik miatt.

Hanga Ádám természetesen ezúttal is csapata és a mezőny egyik legjobbja volt. 20 és fél percet játszott, ami alatt 18 pontot szórt (5/7 dupla, 1/4 tripla, 5/6 büntető), volt 6 pattanója (3 támadó, 3 védő), 2 gólpassza, 1-1 szerzett labdája és blokkja, 3 beütött és 5 kiharcolt faultja, így összesen 24 VAL-lal végzett.

A Baskonia legjobb dobói: Tillie 19/9, Hanga Ádám 18/3, Budinger 13/3, Larkin 13/6.
A Milano legjobb dobói: Cinciarini 11/3, Pascolo 11, Hickman 11/3.

Zalgiris Kaunas (litván, 10-14) – Fenerbahce (török, 16-8) 67-76

Az első két negyedben lényegében nem alakult ki nagyobb különbség egyik gárda javára sem, 5 pont volt a legnagyobb differencia a második felvonás első felében, de a félidőben így is a Motum és Jankunasz vezette hazaiak vezettek egy egységgel (31-30). A harmadik játékrész nagy részében sem változott a helyzet, a vendégek úgy sem tudtak nagyobb fórba kerülni, hogy Mahmutoglu csak ebben a felvonásban 4 triplát és összesen 14 pontot szórt. A negyed végén tudott 7 ponttal meglépni Mahmutoglu és a szintén 14 pontos Udoh vezetésével a Fenerbahce (48-55), a hazaiak azonban rögtön visszavették a vezetést a záró 10 perc elején Pangos révén. Ezt követően dőlt el a meccs - Datome a legjobbkor állt csapata élére, a 36. percben pedig Bogdanovics triplájával 10 pontra nőtt a törökök előnye (58-68). Innen már nem volt visszaút a litvánoknak, így a kevesebb labdát elszóró (14-9) és mezőnyből pontosabban célzó vendégek győztek (67-76).

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunasz 15, Pangos 11/9, Motum 10/6.
A Fenerbahce legjobb dobói: Udoh 16, Mahmutoglu 14/12, Bogdanovics 14/6.

Galatasaray Odeabank (török, 8-16) – Real Madrid (spanyol, 18-6) 87-84

A törökök az első negyed második felében ragadták magukhoz a vezetést, 9-12-es állás után futottak egy 9-0-t, ezt követően ők zárták előnyben az első 10 percet (25-20). Sokat nem számított az itteni különbség, a 15. percre átvette a vezetést a Real, de nagyjából úgy alakult ennek a találkozónak is az első két negyede, ahogyan a Zalgiris-Fener meccsé, nagy differencia nem volt a két fél között (49-46). A fordulás után aztán Pleiss pontjainak és két triplának köszönhetően 12 ponttal megugrott ellenfelétől a Galata (60-48), sőt, vezettek 28 ponttal is Diebler triplája után a 29. percben (73-55). A Madridnak azonban volt még visszaút, Doncic és Randolph révén indultak meg felfelé, sőt, utóbbi triplájával a 36. percben átvették a vezetést is (80-81). Kettő perccel a vége előtt 4 ponttal vezettek a vendégek Carroll tripláját követően, de Diebler hármasára és Tyus duplájára nem jött válasz a túloldalról, a spanyolok rengeteg labdát eladtak a végjátékban, Daye büntetői után pedig Doncic kihagyta a potenciális egyenlítő hármast, így győztek végül a hazaiak (87-84). A Real 9 győzelem után kapott ki az Euroligában.

A Galatasaray legjobb dobói: Daye 20/12, Diebler 17/15, Micov 12/6.
A Real Madrid legjobb dobói: Randolph 16/6, Doncic 13/9, Carroll 11/9.

Crvena Zvezda mts (szerb, 14-10) – Brose Baskets Bamberg (német, 8-16) 74-60

Mitrovics és Gudurics révén 8-0-lal kezdett a Zvezda, de innen még visszakapaszkodott egy pontra a Bamberg, a vendégek azonban a felvonás utolsó négy és fél percében pont nélkül maradtak, így a szerbek megint megléptek, hiába nem játszottak igazán jól ők sem (17-9). A második játékrész első felében úgy tűnt, eldől a találkozó, Szimonovics révén ebben a szakaszban is lelépte ellenfelét a Zvezda, amely 15 perc játék után 18 ponttal vezetett (33-15). A nagyszünetben 14 pont volt a differencia (43-29), a harmadik negyed közepén pedig 25 pont volt a németek hátránya (56-31), de innen még volt visszaút a Bambergnek. Futottak egy 18-0-s szakaszt, így csak 8 ponttal voltak lemaradva a 32. percben (56-48), sőt, három és fél perccel a vége előtt feljöttek 6-ra (63-57). Ennél közelebb azonban már nem jutottak, így a távolról jobban célzó (7/16 - 9/29), illetve jelentősen több büntetőhöz jutó (13/15 - 1/3) vendéglátók diadalmaskodtak a végén 74-60-ra.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Jenkins 18/9, Szimonovics 13/3, Gudurics 12/3.
A Bamberg legjobb dobói: Causeur 21/9, Ziszisz 9, Nikolics 9/9.

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 8-16) – Olympiakosz (görög, 17-7) 71-82

A meccs első negyede elég langyosra sikeredett, a görögök Printezisz és Lojeski kosaraival tudtak kicsit meglépni a felvonás végére (13-17), de hiába volt 8 pontos előnyük a második szakasz elején, abból a vendéglátók simán visszajöttek (20-21). Birch és Lojeski kosaraival újra megugrott ekkor 8 ponttal az Olympiakosz, ez az előny pedig tartósnak bizonyult, végig 8-10 pont között mozgott a különbség ezt követően az első félidőben (32-40). A fordulás után Green és Papanikolau révén ugyanez a távolság megmaradt a két gárda között, a vendégek szépen tartották fórjukat, ami a 28. percre 15 pontra nőtt Waters és Birch kosarait követően (43-58). A harmadik negyed végére kialakuló 13 pontos előny (45-58) elég is lett végül a görögöknek - 8 pontnál közelebb nem ért már hozzájuk a Maccabi, arra is csak az utolsó előtti percben került sor, így ha nem is túl nagy különbséggel, de magabiztosan győzött a jóval jobban pattanózó (30-40), és a duplákat (47.9% - 59%), valamint a büntetőket (10/16 - 15/17) is pontosabban értékesítő Olympiakosz.

A Maccabi legjobb dobói: Landesberg 17/3, Mekel 12/6, Ohayon 11, Rudd 11/3.
Az Olympiakosz legjobb dobói: Green 16/3, Lojeski 15/6, Printezisz 15/3.