Euroliga: Hangáék a Kazannyal is felmosták a padlót

Hanga Ádám és csapata, a Baskonia folytatta jó szereplését, a Real Madrid után a UNICS Kazanyt is borzasztóan könnyedén győzték le 102-70-re. Az Efes hozta a papírformát a Galata ellen, a Bamberg 20 pontos verést mért a Barcelonára, a Maccabi pedig nagy meccsen verte a Darüssafakát egyetlen ponttal.

Alapszakasz, 16. forduló

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 11-5) – UNICS Kazany (orosz, 6-10) 102-70

Tillie és Voigtmann révén jobban kezdett a Baskonia, de 11-8 után léptek el igazán a spanyolok az első negyed második felében 9 pontig jutó Beaubois vezetésével (25-15). A francia hátvéd egészen félelmetes formában játszott (a Real ellen gyenge teljesítményt nyújtott, most pótolt), a 14. perc elején már 17 pontnál járt, a vitoriai gárda pedig 36-20-ra vezetett. A hazaiaknál Voigtmann és Larkin is jól játszott ebben a szakaszban, 20 pont is volt a Baskonia előnye, és 17-tel veztett Sito Alonso csapata a félidőben (53-36). A fordulás után sem változott semmi - a vendégek csak és kizárólag Keith Langfordra tudtak támaszkodni, a többiek egytől-egyig gyenge teljesítményt nyújtottak. A negyedik negyedre összeszedte magát Parakhouski, de rég eldőlt a találkozó ekkorra. Beaubois és Voigtmann vezetésével 27 pontra nőtt a vendéglátó előnye a záró felvonás előtt (77-50), az utolsó 10 percben pedig már csak a különbség volt kérdés, ami 30 pont fölé nőtt. Végül 102-70-re győzött a Baskonia, amely 11-5-tel továbbra is kitűnően áll a tabellán.

Hanga Ádám ezúttal nem villogott annyira, mint a Real ellen, de nem is volt rá szükség, nagyon hamar eldőlt a találkozó. 18 és fél perc alatt 4 pontot szórt (1/1 tripla, 1/2 büntető), volt 4 pattanója, 1-1 szerzett labdája és gólpassza, 2 eladott labdája, illetve 2 beütött és 1 kiharcolt faultja, így 6 VAL-lal zárt.

A Baskonia legjobb dobói: Beaubois 29/15, Voigtmann 14/3.
A Kazany legjobb dobói: Langford 19/3, Parakhouski 13, Stoll 11/9.

Anadolu Efes (török, 8-8) – Galatasaray Odeabank (török, 4-12) 84-73

Egy nem különösebben izgalmas mérkőzésen ha úgy tetszik igazolta a papírformát a győzelem útjára visszatérő Efes, a kék-fehérek ugyanis végig vezettek a Galatasaray ellen a mindkét csapat otthonául szolgáló Abdi Ipekci Arenában. A Galatának csak egy-egy fellángolásra futotta, nagyrészt három kiválóságuk, Alex Tyus (16 pont, 10 lepattanó, 3 blokk, 10/8 mezőnyből), Sinan Güler (20/12 pont, 6/4 tripla) és Vladimir Micov (17/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) jóvoltából. Amint azonban szoros lett volna a mérkőzés, a kiegyensúlyozott támadójátékot nyújtó Efesből valaki mindig megrázta magát, így tényleges sansza sosem volt a fordításra a „vendégeknek”. A csapatként jól funkcionáló Efesből a most is stabil Bryant Dunston (17 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), illetve az ezúttal rosszul célzó, ám a pályán mindenhol jelen lévő Thomas Heurtel (8 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz) emelhetők ki külön is.

Az Efes legjobb dobói: Dunston 17, Brown 13/3, Granger 12/6, Paul 11/6
A Galatasaray legjobb dobói: Güler 20/12, Micov 17/9, Tyus 16

Brose Baskets Bamberg (német, 7-9) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 7-9) 85-65

Ismét kiváló játékkal aratott ragyogó győzelmet az elmúlt hat meccséből ötöt megnyerő Bamberg a Bercelona ellen. Ezzel a német bajnok már ott kopogtat közvetlenül a rájátszást érő helyek mögött, és beérték a katalánokat is a tabellán, akikkel szemben ráadásul jobbak lettek az egymás elleni összevetésben is, hiszen idegenben csak 4 ponttal kaptak ki, a végelszámolásnál pedig akár ez is számíthat még, ha a germánok tartani tudják kiváló formájukat. December hónap MVP-je, Nicolo Melli (17 pont, 13 lepattanó) lendülete az újévben sem tört meg, masszív dupla-duplával és 30-as indexmutatóval repítette csapatát az újabb győzelem felé. Így tett az egyaránt 20-20 pontig jutó, kintről ezúttal is életveszélyes Darius Miller (20/18 pont, 8/6 tripla) – Janis Strelnieks (20/12 pont, 4 gólpassz) duó is, akik szétdobták a Barca védelmét. Nemcsak támadásban, hanem hátul is nagyon jók voltak ugyanakkor a Bamberg játékosai, akik 18 eladott labdába hajszolták bele a vendégeket, akiknél csak Tyrese Rice (19/3 pont, 4 gólpassz) jutott el 10 pont fölé, és erejükből 65 pontra futotta, amit a Bamberg négy legeredményesebbje már magában túlszárnyalt. A Barca becsületére szóljon, hogy hátrányukat többször is igyekeztek eltüntetni, egy 18-3-as rohammal például 66-60-ra zárkóztak fel. Ekkor aztán Miller elsüllyesztette a gyilkos hatodik tripláját is, a németek pedig 19-5-re nyerték meg a meccs hátralévő részét.

A Bamberg legjobb dobói: Miller 20/18, Strelnieks 20/12, Melli 17, Theis 11/3
A Barcelona legjobb dobója: Rice 19/3

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 6-10) – Darüssafaka Dogus (török, 8-8) 93-92

A játéknap messze legjobb meccsét a Maccabi és a Darüssafaka játszották egymással, amely csak az utolsó másodpercben dőlt el és számtalan érdekességet tartogatott. A sort természetesen David Blatt visszatérésével kell kezdeni, akit hatalmas ováció fogadott egykori sikerei színhelyén. A kiváló tréner aztán illedelmes vendégnek bizonyult, hiszen végül nem rontotta el az izraeli szurkolók örömét, a Maccabi ezzel a sikerrel végre lezárta hatmeccses vereségsorozatát. Pedig a második félidőben kísértett a közelmúlt a tel-aviviak számára, akik két hete 19 pontos előnyt adtak le a Darüssafaka otthonában. Ezúttal a nagyszünetben 17 egység volt a fórjuk (53-36), és főként az első félidőben 15 pontig jutó Sonny Weems (24/6 pont, 8 gólpassz, 5 lepattanó) főszereplésével hatalmasat játszottak a meccs első felében.

A negyedik negyed elején aztán már szinte hihetetlen módon a Darüssafakánál volt a 7 pontos előny (67-74), a Maccabi ezúttal is teljesen lefagyott, a csapatszinten és egyénileg is rengeteget javuló törökök átrobogtak ekkor ellenfelükön, mindent egybevetve egy 38-14-es etapot produkáltak. Itt kell kiemelni Brad Wanamaker (16/6 pont, 8 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) és Will Clyburn (17/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) mellett a mindössze 19 éves Ante Zizicet (14 pont, 9 lepattanó), aki már élete második Euroliga-meccsén letette a névjegyét ezen a szinten is. Ekkor alighanem sokan elkezdték temetni a már oly sokszor leolvadó Maccabit, ám a Bagatskis-tanítványok megrázták magukat, újítani tudtak és kihasználták a törökök üresjáratait. 90-81-nél úgy tűnt, hogy eldőlt a mérkőzés, azonban volt még csavar a találkozóban, hiszen néhány hazai hiba után a Darüssafaka 93-90-re jött fel, és a végén támadhattak az egyenlítésért. Wanamakert az utolsó másodpercben tripladobás közben faultolták, ő azonban az első büntetőjét elrontotta, a másodikat bedobta, majd a harmadikat nem tudta szándékosan sem kihagyni, így a Maccabi megmenekült és ünnepelhette ezt a nagy győzelmet.

A Maccabi legjobb dobói: Weems 24/6, Rudd 13/3, Zirbes 13, Seeley 12/6, Goudelock 10/3
A Darüssafaka legjobb dobói: Clyburn 17/6, Wanamaker 16/6, Zizic 14, Anderson 13/9, Moerman 11/6, Wilbekin 10/6