Euroliga: Hangáék felmosták a padlót a Maccabival

A (hiába) honosított DeAndre Kane messze kiemelkedett a Maccabiból, de az izraelieknek esélyük sem volt a parádézó, Juan Carlos Navarro jubileumát ünneplő Barca ellen - a katalánok 23 ponttal nyertek. Az Olympiakosz Milanóban, a Bamberg pedig a Valencia ellen győzött egyetlen ponttal. A Zalgiris az Efest is megverte, a Baskonia pedig a Zvezda otthonában diadalmaskodott.

Alapszakasz, 9. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 4-5) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 5-4) 89-67

2-0-nál vezetett először és utoljára a Maccabi, mert a Kevin Seraphin (9 pont, 10 pattanó) és Rakim Sanders (18 pont) vezetette katalánok gyorsan megléptek. Az első negyed végén 11 pontos előnyük volt, a második felvonásban pedig egyre jobban kezdtek meglépni az izraeliektől - 24 pont is volt a fórjuk, és a félidőben is 20 egységgel álltak jobban (44-24). A fordulás után semmilyen veszély nem fenyegette Sito Alonso együttesének sikerét, sőt, a záró 10 percben még megpróbáltak rápakolni egy lapáttal Petteri Koponenék (20 pont). 30 pont végül nem lett közte, de így is tükörsima, 89-67-es hazai győzelem született - méltóképpen ünnepelték meg a gránátvörös-kékek Juan Carlos Navarro 20 éves évfordulóját, ennyi ideje mutatkozott be a legenda a Barca első csapatában.

Hanga Ádám ezúttal 24 perc alatt 7 pontot (0/4 dupla, 2/4 tripla, 1/2 büntető), 4 pattanót, 2 gólpasszt, valamint 2 beütött és 1 kiharcolt faultot jegyzett, ami 4 VAL-t ért. Érdekesség, hogy a túloldalon a nyár folyamán hiába honosított és várt DeAndre Kane messze kiemelkedett 13 pontos, 7 pattanós, 2 gólpasszos és 7 kiharcolt faultos teljesítményével, ami 22 VAL-t ért - a vendégeknél senki más nem jutott el 10-ig sem.

A Barcelona legjobb dobói: Koponen 20/12, Sanders 18/18, Seraphin 9.
A Maccabi legjobb dobói: Kane 13, Bolden 10/6, Jackson 9.

Zalgiris Kaunas (litván, 5-4) – Anadolu Efes (török, 2-7) 91-83

Bár szinte végig a Zalgiris vezetett az Efes elleni mérkőzésen, ám ez a találkozó három negyeden át roppant szoros volt, a litvánok előnye csak a negyedik negyedben érte el a 10 pontos határt, ekkor biztosították be sikerüket. Ebben nagy segítségükre volt a nem éppen az erősségüknek számító lepattanózás, ami sokkal inkább az Efes fegyvere volt eddig, ám most a Zalgiris 40-29-re nyerte meg ezt a párharcot, ráadásul szezoncsúcsnak számító 16 támadópattanót is begyűjtöttek, ami számos második esélyt biztosított nekik. Ezen kívül szintén kellett a hazaiak győzelméhez két extra teljesítmény is, hiszen az első félidőben a 22 pontos karriercsúcsából 20-at dobó Edgaras Ulanovas (22/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk), a másodikban pedig a csak ekkor 12 egységet termelő Paulius Jankunas (17 pont, 6 lepattanó) állt a kaunasiak élére. Brandon Davies (12 pont) pedig mindig a legjobbkor villant meg egy-egy nagy játékkal, ami nemcsak csapatát, hanem vele együtt a közönséget is feltüzelte. Az Efes legjobbja és egyben legeredményesebbje Bryant Dunston (17 pont, 6 lepattanó, 5 blokk) volt, és hibába jutott el még vele együtt négy csapattársa is 10 pont fölé, ez ezen az estén kevés volt a győzelemhez.

A Zalgiris legjobb dobói: Ulanovas 22/6, Jankunas 17, Davies 12, Pangos 10/3
Az Efes legjobb dobói: Dunston 17, Adams 15/3, Ledo 13/9, Simon 12/9, Motum 11/3

Brose Bamberg (német, 5-4) – Valencia Basket (spanyol, 3-6) 83-82

Egy újabb szenzációs, hihetetlen fordítást hozó meccset játszott a Bamberg ebben a fordulóban is, és a Valencia ellen ezúttal a germánok álltak a kellemesebb oldalán ennek a fordulatnak. A Barca elleni 26 pontos hátrányból való fordítás és a Milano elleni 0-19-es negyedik negyedbeli leolvadás után is tudott újat mutatni a Bamberg, hiszen a német bajnok ezúttal 14-1-es szakasszal fejezte be a meccset, így tudták kiharcolni az utolsó másodpercekben az egypontos győzelmet. Pedig 35 percen át teljes kontroll alatt tartotta a meccset az Erick Green (17/3 pont, 3 gólpassz) vezette Valencia, a negyedik negyed elején, 55-71-nél nagyon úgy tűnt, hogy a spanyol bajnok megszakítja négymeccses (így már öt) vereségsorozatát.

Egészen addig Ricky Hickman (26/15 pont, 4 gólpassz) extrája és Augustine Rubit (13 pont, 8 lepattanó) masszív palánk alatti teljesítménye is csak annyira volt elég, hogy úgy ahogy látótávolságon belül tartsa magát a Bamberg. Ez azonban kifizetődött, és mivel a két húzóember mellé a negyedik negyedben 7 pontot dobó Maodo Lo (9/3 pont) és az ominózus 14-1-es futás során 5 fontos egységet szerző Bryce Taylor (10/6 pont, 4 lepattanó) is előlépett a hajrára small ballra váltó hazaiaknál, így a végjáték elképesztő izgalmakat hozott. Miután 80-81-nél Fernando San Emeterio (12/3 pont, 4 gólpassz) csak az egyik büntetőjét dobta be, így megkapta az esélyt a Bamberg, hogy megnyerje a meccset. Hickman pedig mindig rutinját beletette ebbe a játékba, tripladobás közben faultoltatta le magát, és a – teljes joggal – megítélt három büntetője mindegyikét be is dobta. Még 2 másodperce maradt aztán a Valenciának, San Emeterio viszont nem tudott eredményes lenni, így újabb nagy győzelmet ünnepelhetett a német publikum.

A Bamberg legjobb dobói: Hickman 26/15, Rubit 13, Taylor 10/6
A Valencia legjobb dobói: Green 17/3, Van Rossom 12/12, San Emeterio 12/3, Thomas 12

AX Armani Exchange Milano (olasz, 3-6) – Olympiakosz (görög, 7-2) 85-86

Az utolsó másodpercekben megmenekült az Olympiakosz a Milano otthonában, így a görögök továbbra is tartják vezető pozíciójukat a tabella élén. Az olaszok ezzel szemben újabb balszerencsés vereséget szenvedtek el, a CSZKA Moszkva, a Fenerbahce és a Real Madrid után a negyedik tavalyi Final Four-csapattal szemben is csak hajszállal maradtak alul. Az Olimpia vesztét egyébként elsősorban a tavaly még náluk játszó Jamel McLean (22 pont, 7 lepattanó, 14/10 mezőnyből) okozta, aki Nikola Milutinov faultproblémái miatt a megszokottnál többet játszhatott, ezt a lehetőséget pedig jól megragadta és több nagy játékkal is szomorította korábbi kenyéradóját. A mérkőzés végig szoros volt, hol az egyik hol pedig a másik csapat vezetett, 53-63-nál tűnt úgy, hogy ez a meccs zsebben lesz a tavalyi ezüstérmesnek.

Az ismét összeszedetten játszó, Jordan Theodore (20/6 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) és Arturas Gudaitis (19 pont, 10 lepattanó) kettősére építő Milano azonban nem omlott össze, és az utolsó két percben kétszer is átvették a vezetést. Mindkétszer jött azonban McLean, másodszor, 85-83-nál ráadásul egy 2+1-es akcióval, ami a győztes kosár lett végül. Az utolsó támadás a Milanóé volt ugyan, ám a labda kissé érthetetlen módon nem Theodore-hoz, hanem a nem túl jó napot kiforgó Curtis Jerrellshez (7/3 pont, 3 gólpassz, 9/2 mezőnyből) került, aki egy kicsit túljátszotta az utolsó másodperceket, így nem jutott igazi dobóhelyzethez. Az Olympiakoszban McLean mellett Brian Roberts (18/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és az egyre jobban beilleszkedő és hasznossá váló Janis Strelnieks (14/6 pont, 5 gólpassz) is remekelt.

A Milano legjobb dobói: Theodore 20/6, Gudaitis 19, Micov 15/3, Jefferson 10
Az Olympiakosz legjobb dobói: McLean 22, Roberts 18/6, Strelnieks 14/6, Papanikolau 11/3

Crvena Zvezda mts (szerb, 2-7) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 4-5) 81-85

A baljós előjelek és Taylor Rochestie (4 pont, 12/2 mezőnyből) idei messze leggyengébb meccse (most először nem érte el a 10 pontot az irányító) ellenére is egy végletekig kiélezett meccset tudott játszani a Crvena Zvezda a Baskoniával. A szerbek Mathias Lessort (19 pont, 4 lepattanó) és Ognjen Dobrics (17/3 pont) karriercsúcsaival igyekeztek pótolni Rochestie pontjait, nyerniük azonban nem sikerült. A baszkok a meccs jelentős részében vezettek és nyomás alá helyezték a Zvezdát, a szerbek azonban nagy szívvel küzdve többször is felkapaszkodtak 10 pont fölé hízó hátrányukból, a hajrában pedig vezettek is. A Baskoniában azonban az egyaránt jól teljesítő Johannes Voigtmann (17 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz), Toko Shengelia (16 pont, 4 lepattanó, 6/6 mezőnyből), Janis Timma (15/9 pont, 4 lepattanó) és Matt Janning (13/9 pont, 3 gólpassz) is megvillant az utolsó percekben, 81-83-nál pedig Shengelia volt az, aki egy távoli kettessel beverte az utolsó szeget a Zvezda koporsójába, így nem támadhatott a győzelemért a szerb gárda.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Lessort 19, Dobrics 17/3, Feldeine 10/6
A Baskonia legjobb dobói: Voigtmann 17, Shengelia 16, Timma 15/9, Janning 13/9, Beaubois 10/6