Euroliga: Hangáék Isztambulban győzték le a Fenert

Hanga Ádám sokoldalú játéka és a végén Bogdanovicson bemutatott nagy védekezése is kellett ahhoz, hogy a Baskonia 79-74-re legyőzze idegenben a tavalyi döntős Fenerbahcét.

Alapszakasz, 25. forduló

Fenerbahce (török, 16-9) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 14-11) 74-79

Az előző idény elődöntőjének "visszavágóján" a spanyolok voltak a meccs nagy részében a kezdeményezők, Shane Larkin vezetésével a második negyedben komolyabb előnyre tettek szert. 4 perccel a vége előtt is 70-60-ra vezetett a Baskonia, és a törökök játékában nem nagyon volt benne a fordítás, de két triplával megkezdték a felzárkózást, a 38. percben pedig 70-71-nél egyetlen pontra jöttek fel Anthony Bennett hatalmas zsákolása után. Rodrigue Beaubois a semmiből dobott hármast, harcolt ki támadóhibát Luigi Datomén, majd értékesített két büntetőt, így kevesebb mint másfél perccel a vége előtt megint eldőlni látszott az összecsapás Sito Alonso együttese javára (70-76). Több büntetőt is kihagytak azonban a spanyolok, a végén Larkin is belehibázott, így 77-74-nél az egyenlítésért támadhatott a Fener. Hanga óriásit védekezett az egyébként csapatát kiválóan mozgató és jól is dobó (26 pont, 8 gólpassz) Bogdan Bogdanovicson, Bennett nem tudott betalálni kintről, a túloldalon pedig Kim Tillie beállította a végeredményt, győztek a vendégek 79-74-re.

Hanga Ádám kevesebb mint 28 perc alatt 7 pontig jutott (0/2 dupla, 2/4 tripla, 1/2 büntető), volt 6 pattanója, 2-2 gólpassza és szerzett labdája, valamint 1-1 eladott labdája, kiharcolt és beütött faultja, így 11 VAL-lal zárt.

A Fenerbahce legjobb dobói: Bogdanovics 26/6, Datome 10/3, Bennett 9/3.
A Baskonia legjobb dobói: Larkin 19/6, Luz 10/3, Hanga Ádám 7/6, Beaubois, Blazic, Tillie, Shengelia, Budinger 7/3-7/3.

CSZKA Moszkva (orosz, 19-6) – Galatasaray Odeabank (török, 8-17) 85-69

A Galatasaray magabiztos legyőzése után a CSZKA Moszkva lett az első csapat, aki matematikailag is bebiztosította playoff-részvételét a 2016/2017-es szezonban. A címvédő számára elég volt egyetlen jó negyed, hogy eldöntse a találkozót, az álmos kezdés és a 13-17-es első negyed után ugyanis a másodikban robbantottak az oroszok. Csak ebben a játékrészben Nando De Colo (22 pont, 4 labdaszerzés, 3 lepattanó) 14 egységet szerzett a 22 pontjából, Milos Teodoszics (8 pont, 6 gólpassz) pedig 5 gólpasszt osztott ki, a CSZKA pedig 33-12 arányban robogott át ekkor a Galatán. A nagyszünet után aztán már nem kellett különösebb extra a két klasszistól sem, a moszkvaiak stabil csapatmunkával biztosan őrizték előnyüket, ami innentől már végig kétszámjegyű volt. A hazaiak végig nagyszerűen védekeztek, 18 eladott labdába kergették bele a törököket, amivel nem nagyon lehet szoros meccset játszani Moszkvában.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 22, Hines 13, Higgins 12/3, Jackson 10/6
A Galatasaray legjobb dobói: Micov 18/9, Köksal 13/9, Pleiss 11, Tyus 10

Zalgiris Kaunas (litván, 11-14) – Panathinaikosz Superfoods (görög, 14-11) 64-58

A negyedik negyedbeli hősies teljesítményének köszönhetően 14 pontos hátrányából fordítva ért el nagy győzelmet a Zalgiris a Panathinaikosz ellen. A litvánok ezzel megragadták utolsó utáni esélyüket a playoffba kerüléshez, hiszen a Darüssafakán kívül így már csak ők szólhatnak bele ténylegesen a legjobb nyolcba jutásba, a sorsolásuk nem is rossz, ám hibázniuk már egyáltalán nem szabad. A Pana ezzel szemben egy félig már zsebben lévő győzelmet szalasztott el behúzni, így lépéshátrányba kerültek közvetlen riválisaikkal, például Hangáékkal szemben. A görögök ugyanis a legelejétől fogva vezettek, egy 9-0-s rohammal 11-3-ra húztak el, majd a második negyedben 11-25-nél kialakult a meccsen a legnagyobb különbség. A harmadik játékrész végén aztán még mindig 34-41 volt az állás, ezt követte a Zalgiris valószínűtlenül nagy utolsó negyede. A kaunasiak ekkor csaknem annyi pontot szereztek, mint addig az egész mérkőzésen, köszönhetően elsősorban a végre behulló tripláiknak, a 9 sikeres távolijukból ugyanis 5 ekkor született. A litvánok legjobbjai, Leo Westermann (14/6 pont, 6 gólpassz, 6 lepattanó) és Paulius Jankunas (11 pont, 8 lepattanó) mellett Arturas Milaknis (13/9 pont) és Kevin Pangos (6/6 pont, 9 gólpassz) is rengeteget tettek csapatuk sikeréért. A Pana ezzel szemben mindössze 3 sikeres triplával (18/3, 17%) fejezte be a meccset, így nem csoda, hogy végül vesztesen kellett elhagyniuk a Zalgirio Arenát. A görögöknél egyébként az 5 lepattanót leszedő Joannisz Buruszisz (10 pont, 5 lepattanó) megelőzte az Euroliga lepattanó-örökranglistájának élén Felipe Reyest, és ez legalább a holnapi Real-Zvezda mérkőzésig biztosan így is marad.

A Zalgiris legjobb dobói: Westermann 14/6, Milaknis 13/9, Jankunas 11, Motum 11/3
A Panathinaikosz legjobb dobói: Pappasz 13, Singleton 11/3, Buruszisz 10

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 9-16) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 7-18) 92-82

A két hányatott szezont futó gárda, a Maccabi és a Milano csatájából az izraeliek jöttek ki jobban, így ők hagyták el jobb szájízzel a tel-avivi parkettet. Az olaszoknak – akik nemcsak hátvédjeiket, Kalnietist, Simont és Dragicot, hanem betegség miatt edzőjüket, Jasmin Repesát is nélkülözték – nem volt esélyük a győzelemre, a Maccabi végig vezetett az összecsapáson. A vendégek csak az első fél negyedben tudtak egyenrangú partnerek lenni (14-16), az izraeliek ezt követően valósággal átrohantak rajtuk, és a félidő után már 58-35-re is vezettek. Ezt követően még feljött ugyan 6 pontra egyszer a Rakim Sanders (19/12 pont, 5 lepattanó) és Ricky Hickman (8 pont, 7 gólpassz, 7 lepattanó) vezette Milano, ám a Maccabi négy mai legjobbjából három, az Euroligában kiválóan debütáló Diamon Simpson (11 pont, 8 lepattanó, 3 blokk), valamint Victor Rudd (17/6 pont) és D.J. Seeley (15/3 pont, 7 gólpassz) is megcsináltak egy-egy fontos játékot, melyek után ismét ellépett a Maccabi. A házigazdáknál az említett játékosok mellett még Colton Iverson (16 pont, 9 lepattanó) játszott kiválóan.

A Maccabi legjobb dobói: Rudd 17/6, Iverson 16, Seeley 15/3, Simpson 11
A Milano legjobb dobói: Sanders 19/12, Abass 13/9, Macsvan 12/6, Cinciarini 10

FC Barcelona Lassa (spanyol, 10-15) – UNICS Kazany (orosz, 7-18) 70-62

A liga pontkirálya, Keith Langford nélkül nem volt esélye a Kazanynak Barcelonában, és bár a katalánok most sem brillíroztak, ám így is behúzták ezt a mérkőzést és megszakították hárommeccses hazai vereségsorozatukat. A gránátvörös-kékek már az első félidőben is végig vezettek, ám előnyük sosem volt egy-két labdabirtoklásnyinál nagyobb, a félidőben 36-34 volt az állás. Fordulás után aztán növeltek a fordulatszámon a házigazdák, a harmadik játékrész volt a győzelmük kulcsa, hiszen ebben a periódusban 8 eladott labdát kényszerítettek ki a Kazanytól, mindössze 2 kétpontos kosarat és összességében 10 pontot kaptak ekkor. Sztratosz Perperoglu (13/3 pont, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) és Victor Claver (12/6 pont) léptek elő a Barcában, akik 58-44-re húztak el, ezt követően pedig már zsebben volt nekik a találkozó.

A Barcelona legjobb dobói: Perperoglu 13/3, Claver 12/6
A Kazany legjobb dobói: Antipov 12/12, Colom 10/6