Euroliga: Hangáék lemosták a pályáról a Fenert

Hanga Ádám és csapata, a Baskonia gyakorlatilag az első félidőben eldöntötte a tavalyi döntős Fenerbahce elleni meccset - végül 86-52 arányban, borzasztóan simán győztek a spanyolok. A Galata nagy meccsen verte az Olympiakoszt, a CSZKA Moszkva pedig egy még szorosabb találkozón a Real Madridot.

Alapszakasz, 6. forduló

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 4-2) – Fenerbahce (török, 4-2) 86-52

Pocsékul kezdődött a meccs, 2-2 volt az állás még a 4. perc végén is. A spanyolok Rodrigue Beaubois két triplájával léptek meg (12-6), de lényegi különbség nem volt a felek között az első negyed végén (14-11). A második felvonásban Shane Larkin vezetésével gyorsan 11 pontra nőtt a differencia (22-11), innen pedig már nem volt visszaút a törökök számára. Már az első 20 perc végére 17 pontra nőtt a hátrányuk (41-24), köszönhetően Rafa Luz félidőt lezáró triplájának, majd a fordulás után 20 pont fölé nőtt a különbség. A Fener támadásban mintha pályán sem lett volna, 60-40 után, a harmadik negyed utolsó három és fél percében megint nem szereztek pontot, így a záró felvonásra 27 pontosra nőtt a hazaiak előnye (67-40). Az utolsó 10 perc már csak formalitás volt, végeredményben borzasztóan könnyedén, 86-52-re nyert a Baskonia.

Hanga Ádám ezúttal visszafogott volt, 6 pontot szerzett (1/3 dupla, 1/2 tripla, 1/2 büntető), volt 2-2 gólpassza és lepattanója, 1-1 szerzett labdája és kiharcolt faultja, valamint 2-2 beütött személyi hibája és eladott labdája, így 24 perc alatt 4 VAL-t szerzett.

A Baskonia legjobb dobói: Voigtmann 13/6, Bargnani 13, Larkin 13/6, Blazic 11/6.
A Fenerbahce legjobb dobói: Szlukasz 9/3, Udoh 8, Dixon 8/6.

Galatasaray Odeabank (török, 1-5) – Olympiakosz (görög, 3-3) 89-87

Hatodik próbálkozásra már összejött a Galatasaraynak is a győzelem, így nincs már nyeretlen csapat a mezőnyben. Ráadásul egy nem akármilyen meccsen szerezték meg ezt a sikert a törökök az Olympiakosz ellen, a nézők csak kapkodták a fejüket, az eseménydús és pontgazdag csatát ráadásul egy drámai végjáték koronázta meg. A meccs elején 8 pontot szerző Khem Birch (16 pont, 11 lepattanó, 2 blokk) jóvoltából dominálta az első perceket az Olympiakosz, a görögök könnyedén vezettek is 20-6-ra. Még az első negyed végén Justin Dentmon (22/12 pont, 3 gólpassz) szerzett aztán szintén gyors 8 pontot, ami egy hatalmas, 19-0-s hazai roham kezdete volt. Fordított is a Galata, ami után már lényegében végig az isztambuliaknál volt az előny a mérkőzésen.

Unalmassá azonban nem vált a találkozó, mindkét oldalon hullottak a kosarak, főleg a triplák. Ebben Dentmon mellett tökéletes célzással Jon Diebler (17/15 pont, 5/5 tripla) és Austin Daye (16/6 pont) járt az élen, ám a hazaiak motorja Sinan Güler (7/3 pont, 12 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó) volt, aki a játék minden elemében igazi vezére volt csapatának. A túloldalon a három görög, Vangelisz Mancarisz (19/15 pont, 7 lepattanó), Vaszilisz Szpanulisz (14/9 pont, 8 gólpassz) és Jorgosz Printezisz (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), illetve Matt Lojeski (15/9 pont, 6 lepattanó) voltak kiemelkedők. Az izgalmakról a végjátékban Printezisz és Szpanulisz gyors 5 pontja, illetve Micov kihagyott büntető gondoskodtak, ám az Olympiakosz nem tudta megnyerni a meccset, mert Printezisz tripláját az ismét nagyon stabil Alex Tyus (10 pont, 8 lepattanó, 4 blokk) blokkolta, Szpanulisznak pedig csak egy kiszorított dobás jutott. Érdekesség, hogy úgy tudta megnyerni a Galata ezt a mérkőzést, hogy a lepattanócsatát 27-44-re elvesztették, ezt viszont kiváló triplázásukkal (22/13, 59%) kompenzálni tudták.

A Galatasaray legjobb dobói: Dentmon 22/12, Diebler 17/15, Daye 16/6, Tyus 10
Az Olympiakosz legjobb dobói: Mancarisz 19/15, Printezisz 17/3, Birch 16, Lojeski 15/9, Szpanulisz 14/9

CSZKA Moszkva (orosz, 6-0) – Real Madrid (spanyol, 4-2) 91-90

A tavalyi és a tavalyelőtti bajnok nagy rangadóját egyetlen ponttal a CSZKA Moszkva nyerte a Real Madriddal szemben, így a házigazdák megőrizték veretlenségüket és leszakították magukról nagy riválisukat. Az egypontos különbség azért némileg csalóka, hiszen az oroszok a második félidőben már végig vezettek, ám ez nem sokat vont le a meccs értékéből, mindkét csapat megmutatta, hogy miért tartozik Európa legszűkebb elitjébe. Álomszerűen kezdte a Madrid a mérkőzést, a királyiak védekezése eladott labdákba kergette a CSZKA-t, Sergio Llull (21/9 pont, 7 gólpassz) és Jonas Maciulis (11/6 pont, 6 lepattanó, 2 labdaszerzés) dobták a triplákat, így az első negyed vége felé 26-15-re vezetett a Real. A kisszünet után azonban 180 fokot fordult a meccs, a második negyed első 14 pontját az ellenállhatatlan moszkvaiak szerezték, akik összességében egy 24-2-es rohanást repesztettek. Nando De Colo (28/9 pont, 6 lepattanó) tarthatatlan volt ekkor, a tavalyi MVP a 28 pontjából 16-ot ebben a játékrészben szerzett. Mellette Milos Teodoszics (15/3 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó) is remekelt, aki komoly mérföldkőhöz érkezett, hiszen 978 gólpasszával az Euroliga örökranglistájának harmadik helyére jött fel, átvéve a – többek között – szintén CSZKA-legenda Theo Papalukasz helyét a képzeletbeli dobogón.

A második negyedet tehát 32-12-re nyerte meg a Moszkva, a Real azonban komoly tartásról tett tanúbizonyságot, hiszen fordulás után 14 pontos hátrányban is ugyanúgy hajtottak a hispánok, mintha ők vezettek volna ennyivel. Ennek meg is lett az eredménye, egyre közelebb lopakodtak, és bár a CSZKA-játékosok közül mindig visszaverte valaki az éppen aktuális rohamokat, a végére azért csaknem beérték a vendégek a címvédőt. 91-88-nál pedig De Colo ahelyett, hogy megvárta volna míg lefaultolják, tőle szokatlan módon csúnyán eladta a labdát, így a Realnak még volt 3 másodperce kiegyenlíteni. Llull egyensúlyvesztett triplája azonban kimaradt, Maciulis közelről visszatett labdája pedig már nem osztott vagy szorzott, így megmenekült és továbbra is veretlen maradt a CSZKA.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 28/9, Teodoszics 15/3, Kurbanov 13/3, Hines 10
A Real Madrid legjobb dobói: Llull 21/9, Carroll 13, Maciulis 11/6, Ayon 10