Euroliga: Hiába volt a Barca legjobbja Hanga

A Maccabi egy elég hullámzó mérkőzésen, de a meccs nagy részében vezetve győzte le a katalánokat - a magyar klasszis 17 ponttal segítette csapatát.

Alapszakasz, 22. forduló

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 12-10) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 7-15) 94-82

Három triplával kezdett a Barca, jobban játszottak a hazaiaknál, és 20-11-re is vezettek, a negyed vége aztán már a Maccabié volt (22-23). A második felvonást egy 13-2-vel kezdte az izraeli klub (35-25), és az itt megszerzett 10 pont körüli fórja meg is maradt a félidő hátralévő részében (46-38). A fordulás után a gránátvörös-kékek öt perc alatt egyenlítettek (53-53) - 55-55 után jött egy 10-0 a vendéglátótól, egy 6-0 a vendégektől, így négy pont volt a differencia 10 perccel a vége előtt (65-61). Pau Ribas két triplájával még a vezetést is átvette a Barca, 71-70-es spanyol vezetés után viszont egy 11-1-gyel eldöntötte a mérkőzést a Maccabi a 36. percre (81-72). A vége 94-82 lett a Maccabinak, amely így 8 fordulóval a vége előtt 5 győzelemmel áll jobban a Barcánál, lassan a matematikai esély is elszáll a katalánok számára a PO-ba jutásra.

A magyar válogatott klasszisa, Hanga Ádám kezdőként 28 percet kapott, ami alatt 17 pontot szórt (2/6 dupla, 3/4 tripla, 4/7 büntető), volt 5 pattanója, 1-1 gólpassza, szerzett és eladott labdája, valamint 2 beütött és 5 kiharcolt faultja, ami 18 VAL-t ért - Heurtel mögött a második volt pontokban és VAL-ban is, de a francia a végén szórta meg magát, mikor már mindegy volt.

A Maccabi legjobb dobói: Jackson 18/15, Cole 14/3, Kane 11.
A Barcelona legjobb dobói: Heurtel 18/6, Hanga Ádám 17/9, Tomic 14.

Panathinaikosz Superfoods (görög, 14-8) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 10-12) 80-76

Ahogy a játéknap beharangozójában is írtuk, áll a bál a Panathinaikosz és az Euroliga között, ami már a feldobás előtt tovább fokozódott. A hazai játékosok ugyanis nem álltak fel a félpályához a szokásos Euroliga-himnusz alatt, amit hatalmas fújolással festett alá az athéni szurkolótábor, akik egyébként hétfőn és kedden fognak szavazni csapatuk Euroligában maradásáról. Ettől a közjátéktól láthatóan a Baskonia játékosai is furcsán érezték magukat, ám ez mégsem őket zavarta meg, hiszen az első negyedben még minden az ő kedvük szerint alakult, és egészen 23-30-ig ők irányították a meccset. Erre azonban egy 10-0-s rohammal felelt a Pana, akiknél ezúttal Kenny Gabriel (15/12 pont, 4 lepattanó) triplái jelentették az extrát James Gist (15/3 pont, 5 lepattanó) stabil játéka és Nick Calathes (7 pont, 11 gólpassz) gólpasszai mellett. Mindemellett a csapatvédekezés is a helyére került a középső két negyedben a görögöknél, akik ez idő alatt mindössze 31 pontot kaptak és elhúztak 18-cal (67-49) a záró felvonás előtt. A negyedik negyedben aztán elsősorban Rodrigue Beaubois (15/9 pont, 5 lepattanó, 3/3 tripla) és Matt Janning (12/12 pont, 5/4 tripla) halálpontos tripláival kozmetikázni tudott a Baskonia, ám Janning az egyetlen távoli hibáját épp a legrosszabbkor, 4 pontos különbségnél követte el, így nem végződött drámaian az este a Pana szempontjából.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Gabriel 15/12, Gist 15/3, Pappasz 12/6, Singleton 10/6
A Baskonia legjobb dobói: Shengelia 15, Beaubois 15/9, Janning 12/12, Voigtmann 11

Valencia Basket (spanyol, 8-14) – CSZKA Moszkva (orosz, 17-5) 103-99

Hatalmas meccset játszott egymással a Valencia és a CSZKA Moszkva, ahol a spanyol bajnok szinte végig vezetett, és a végén nagy erőfeszítések árán meg is tudott őrizni az előnyéből 4 pontot, ami óriási győzelmet eredményezett számára. A Valenciát egész szezonon át gyötrik a sérülések, ez ma sem volt másként, a CSZKA-nak viszont most kellett először szembesülnie ugyanezzel a problémával, és Hines illetve Hunter kiesését a palánkok alatt nem is tudták megoldani egyelőre, a két bástya hiányában sokszor átjáróház volt a védelmük, amit remekül kihasznált az extrát nyújtó Valencia. Ezen a meccsen minden volt, ami pikánssá tehet egy kosárlabda mérkőzést, a kiváló egyéni és csapatteljesítmények, szebbnél szebb jelenetek mellett feszült pillanatok, kiállítás, és meccsnyerő tripla is fűszerezték a látottakat.

Hogy időrendben haladjunk, a mérkőzés roppant színvonalasan és kiegyenlítetten kezdődött, a 21-23-ra végződő első negyedben hatszor változott a vezető csapat személye és ötször álltak döntetlenre a felek. Nem sokan gondolták volna ekkor, hogy ez volt a CSZKA utolsó vezetése az este folyamán, de a folytatásban a Valencia egy 14-2-es rohammal elhúzott. Csapatként továbbra is elsőrangúan funkcionáltak a narancssárga mezesek, amit jól mutat, hogy összesen 20 gólpasszt osztottak ki egymásnak, és hat játékosuk is eljutott kétszámjegyű ponttermésig. Az oroszoknál ezzel szemben Nando De Colo (30/9 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) és Will Clyburn (27/9 pont) végezték a munka oroszlánrészét, ám ez sem volt elég nekik a fordításhoz. A negyedik negyed elején aztán második technikaija után Itudisz mestert kiállították, ami után 14 pontos hátrányban (82-68) is volt már a CSZKA. Ekkor úgy tűnt, hogy idejekorán el is dőlhet akár a mérkőzés, ám az orosz sztárcsapat megrázta magát, elkezdtek szigorúan védekezni, Clyburn pedig megállíthatatlan volt ekkor, így 95 pontnál utol is érték vendéglátóikat a moszkvaiak. Ekkor aztán jött a slusszpoén, a CSZKA remekül elválasztotta a labdától a Valencia legjobb dobóját, Erick Greent (19/3 pont), a kényszerből irányítót játszó Alberto Abalde (17/9 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) azonban feltette a koronát remek teljesítményére, és bő 20 másodperccel a vége előtt egy hatalmas triplával ismét csapata felé billentette a mérleg nyelvét. Innentől aztán jött a büntetőpárbaj, amit már nem bukott el a Valencia és egy teljesen megérdemelt bravúrgyőzelmet ünnepelhetett.

A Valencia legjobb dobói: Green 19/3, Dubljevics 18/9, Abalde 17/9, Thomas 14, Martinez 13/6, Pleiss 11
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 30/9, Clyburn 27/9, Higgins 16

Unicaja Malaga (spanyol, 9-13) – Anadolu Efes (török, 6-16) 81-68

A játéknap legkisebb érdeklődéssel várt meccse a Malaga-Efes találkozó volt, ami sajnos utólag sem változott, a mérkőzés minden izgalmat nélkülözött ugyanis. Ez persze semmit sem von le a Malaga érdemeiből, hiszen az andalúzok az első negyedben egy óriási, 17-2-es futással elhúztak a törököktől, és az ekkor megszerzett előnyüket végig őrizni tudták, még két kulcsemberük, Nedovics és Brooks hiányában is. Illetve 67-65-re még fel tudott zárkózni Errick McCollum (16/6 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) vezetésével az Efes, ám ekkor jött Adam Waczynski (20/9 pont) két triplája és 8 megválaszolatlan pont a Malagától, ami után ismét hátradőlhettek a hazai szurkolók.

A Malaga legjobb dobói: Waczynski 20/9, Miloszavljevics 12/6, Augustine 10
Az Efes legjobb dobói: McCollum 16/6, Dragic 12/3