Euroliga: Megvan Hangáék 10. győzelme az idei sorozatban

Hanga Ádám és csapata, a Baskonia ezúttal a Maccabi Tel-Avivot győzte le jó második félidejének köszönhetően - a magyar válogatott ásza nagyon sokoldalú volt újfent. A Real Madrid Luka Doncic újabb parádés teljesítményével győzött az Efes otthonában, az Olympiakosz a Fenert fektette két vállra, a címvédő CSZKA Moszkva viszont kikapott a Crvena Zvezda vendégeként, a Milano-Kaunas összecsapás pedig félbeszakadt, miután technikai problémák adódtak a zsűriasztalnál.

Alapszakasz, 15. forduló

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 10-5) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 5-10) 101-88

Az első negyed első felében fej-fej mellett haladt a két gárda, aztán Hanga, Luz és Budinger révén lépett meg kicsit a Baskonia (30-24), a második negyedben viszont gyorsan fordított Andrew Goudelock révén a Maccabi, szoros volt az első 20 perc (42-40). A fordulás után is vezettek még az izraeliek, de a spanyolok mai öt vezére, Budinger, Larkin, Hanga, Shengelia és Voigtmann pontjaival futott egy 11-0-t a hazai gárda, 10 ponttal meglépett (55-45), és ebből maradt még 7 egység 10 perccel a vége előttre is (71-64). A záró felvonásban 73-70-re zárkózott még a Maccabi, de jött egy 14-0-s rohanás Sito Alonso fiaitól, így a végjátékra semmilyen izgalom nem maradt. 101-88-ra győzött a Baskonia, és így 10-5-tel zárta az alapszakasz első felét.

Hanga Ádám 31 és fél percnyi játék alatt 9 pontig (3/6 dupla, 1/2 tripla), 6 pattanóig, 3 gólpasszig, 1-1 szerzett labdáig és blokkig, valamint 2 beütött és 3 kiharcolt faultig jutott, így 17 VAL-ig jutott.

A Baskonia legjobb dobói: Voigtmann 23/9, Shengelia 22/6, Beaubois 14/6.
A Maccabi legjobb dobói: Rudd 20/9, Goudelock 13/9, Weems 13/3.

Anadolu Efes (török, 7-8) – Real Madrid (spanyol, 10-5) 78-80

A sérülése miatt ismét az oldalvonal mellé kényszerülő Sergio Llull hiányában is nyerni tudott a Real Madrid az Efes otthonában, és ennek fényében ez egy kifejezetten értékes siker volt a spanyolok számára Isztambulban. Szupersztárja hiányában az elképesztő tehetségéről ismét tanúbizonyságot tevő Luka Doncic (17/9 pont, 9 gólpassz, 5 lepattanó, 10/7 mezőnyből) állt a Real élére, a még mindig csak 17 éves szlovén irányító korát meghazudtoló módon vette hátára a spanyolokat. Tipikus egylabdás meccs volt ez egyébként, ami végig nagyon szorosan alakult, a 40 perc során 6 pont volt a legnagyobb különbség a csapatok között. A hajrában a hazaiaknál főleg Bryant Dunston (14 pont, 5 lepattanó), a vendégeknél pedig Doncic mellett Rudy Fernandez (14/6 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) dobtak nagyon nagy kosarakat. 78-78 után aztán az ezúttal csendesebb Gustavo Ayon (8 pont, 7 lepattanó) lett a szó szoros értelmében a Real nyerőembere, hiszen a mexikói center előbb Doncic gólpasszából dobott egy duplát, majd az utolsó másodpercben meccsnyerő sapkát adott az egyenlítésért a pályán végigrobogó Thomas Heurtelnek (8 pont, 6 gólpassz).

Az Efes legjobb dobói: Paul 16/9, Brown, Dunston 14-14, Osman 10/6
A Real Madrid legjobb dobói: Doncic 17/9, Fernandez 14/6

Crvena Zvezda mts (szerb, 7-8) – CSZKA Moszkva (orosz, 12-3) 78-67

A Real Madrid után a CSZKA Moszkvát is elverte a zsúfolásig megtelt Kombank Arenában a Crvena Zvezda, és ahogy a királyiaknak, úgy a címvédőnek sem adott esélyt az újfent hatalmasat játszó Radonjics-legénység. Az oroszok vereségét nagyban magyarázza, hogy csak Andrej Voroncevics (21/15 pont) játszott jól tőlük, két szupersztárjuktól, Milos Teodoszicstól és a visszatérő Nando De Colótól mindössze 6-6 pont érkezett. Ezzel a CSZKA sorozatban másodszor kapott ki, amire egészen hihetetlen módon a 2013-14-es szezon óta nem volt példa. A szerbek egyetlen másodpercig sem játszottak hátrányban, 13-0-lal kezdték a találkozót, és már az elején sokat elárult, hogy 11-0-nál Itudisz mester a teljes kezdőcsapatát lecserélte. Később sem javult sokat aztán a tavalyi bajnok helyzete, a Zvezda minden felzárkózási kísérletet visszavert, és a kőkemény védekezésük mellett szemre is tetszetős támadójátékkal tüzelték még tovább fanatikus szurkolóikat. Mindenki jól játszott a belgrádiaknál, a legjobb számokat pedig Ognjen Kuzmics (16 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) és Charles Jenkins (11/3 pont, 6 labdaszerzés, 6 gólpassz) hozták közülük.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Kuzmics 16, Szimonovics 14/3, Jenkins 11/3
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Voroncevics 21/15, Jackson 10

Olympiakosz (görög, 10-5) – Fenerbahce (török, 9-6) 71-62

A 2012-es és 2013-as Euroliga-győzelemből oroszlánrészt vállaló, ellenfélként először visszatérő Kosztasz Szlukaszt és Pero Anticsot köszöntötték a mérkőzés előtt az Olympiakosz vezetői. Az ünneplés aztán a meccsen sem maradt abba görög részről, hiszen Szpanuliszék nagy magabiztossággal intézték el a Fenerbahcét. A hazaiak elképesztő védekezést mutattak be a múlt héten még Moszkvában diadalmaskodó törökökön, akik sokszor még dobóhelyzetig is alig jutottak el, mindenkit, de elsősorban az akkor nyerőembernek bizonyuló Ekpe Udoht teljesen kikapcsolták és megjátszhatatlanná tették a piros-fehérek. Támadásban is csináltak szép dolgokat a pireusziak, elsősorban a nagyot küzdő Khem Birch-öt (10 pont, 13 lepattanó) tömték labdákkal, így félidőre csaknem kétszer annyi pontot szerzetek, mint ellenfelük (40-21). A Fenert lényegében egyedül Jan Vesely (22 pont, 10 lepattanó, 13/10 mezőnyből) tartotta úgy-ahogy meccsben, csapata 21 első félidei pontjából ő egymaga dobott 14-et. A negyedik negyedig aztán nem változott semmi a játék képében, és ekkor az Olympiakosz játékosai már elhitték, hogy zsebben van nekik a mérkőzés. Ez hiba volt, és Vesely mellé ekkor Luigi Datome (10/6 pont, 5 lepattanó) és Bobby Dixon (9/6 pont, 3 lepattanó) is feljavult, így szemvillanás alatt felzárkózott 4 pontra (65-61) a Fener. Fordítaniuk azonban nem sikerült a maradék két percben a törököknek, így teljesen megérdemelt győzelmet arattak a görögök.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Lojeski 14/6, Papapetru 12/6, Green 11/9, Birch 10
A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 22, Szlukasz 10/3, Datome 10/6

EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 4-11) – Zalgiris Kaunas (litván, 6-9) 70-78

Nagyon nagy a baj a Milanónál, hiszen az immár zsinórban nyolc vereségnél tartó olaszok a Zalgirist sem tudták megverni még hazai pályán sem. Az ezúttal is nagyon szervezett litvánok érdemeiből ez természetesen nem von le semmit, a kaunasiak alaposan megküzdöttek az egyébként teljesen megérdemelt győzelmükért. Jobban kezdtek a Jasikevicius-tanítványok (4-12), ez a rajt pedig rányomta a bélyegét az egész találkozóra, a Milanónak innentől kezdve folyamatosan futnia kellett az eredmény után. A harmadik negyedben aztán a honfitársai és volt csapata ellen játszó Mantas Kalnietis (16/6 pont) mellett Ricky Hickman (15/9 pont, 3 lepattanó) és Rakim Sanders (15/3 pont, 5 lepattanó, 2 blokk) is belelendültek a játékba, és elsősorban utóbbi villámgyors 8 pontjának köszönhetően egy 13-0-s rohammal fordítottak is. A záró játékrészt 56-56-os döntetlen állásról várták a felek, amikor is a Zalgiris legeredményesebbje, Arturas Milaknis (16/12 pont) dobott be két triplát, valamint társai is hozzátettek még 5 pontot a visszavett vezetéshez, a folytatásban pedig hősiesen őrizték az így megszerzett előnyüket a litvánok.

A Milano legjobb dobói: Kalnietis 16/6, Hickman 15/9, Sanders 15/3, Dragic 10
A Zalgiris legjobb dobói: Milaknis 16/12, Ulanovas 11/3