Euroliga: Mínusz 15-ről fordítottak és nyertek Hangáék

Hatalmas fordítást mutatott be a Baskonia, amely a 27. percben még 15 pontos hátrányban volt, ám nagyban a 16 pontig és összesen 22 VAL-ig jutó Hanga Ádámnak köszönhetően a végjátékra átvette az irányítást és 81-74-re győzött a Bamberg ellen. A Maccabi egy ponttal győzött a UNICS otthonában, a Fenerbahce három vereség után nyert újra, a Zvezda pedig viszonylag könnyedén intézte el a Milanót.

Alapszakasz, 8. forduló

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 5-3) – Brose Baskets Bamberg (német, 2-6) 81-74

Az első pár perc Nicolo Melli és Rodrigue Beaubois párbajáról szól - a Baskonia francia játékosa 7, a Bamberg olasz magasembere pedig 9 pontig jutott az első 6 és fél percben, de lényegi különbség nem alakult ki a két fél között. 15-13 után, az első negyed utolsó két percére esett össze megint a spanyol gárda - Darius Miller 8 pontjának köszönhetően egy 10-1-es szakaszt produkáltak a vendégek, vezettek is 10 perc játék után (16-23). A második negyed első felében is beragadt a Baskonia, egy újabb 10-3-mal már 14 pont volt a két fél közötti differencia (19-33), és hiába jött vissza Beaubois és Shane Larkin vezetésével a hazai együttes 6 pontra (29-35), az első félidőben 10 pontot szóró Maodo Lo és a tavaly még épp a vitoriaiaknál játszó Fabien Causeur kosaraival visszaállt a távolság, a nagyszünetben 15-tel ment a Bamberg.

A fordulás után Hanga Ádám és Johannes Voigtmann álltak a vendéglátók élére - sokáig úgy tűnt, hogy nem tudnak 10 ponton belülre kerülni, bárhogy szeretnének, de 45-60 után, a 27. perctről kezdve csináltak egy 10-0-t, ezzel újra meccs lett a találkozóból, hiába zárta Nikosz Ziszisz triplája a játékrészt (55-63). Lo mindent megpróbált, de nem tudta tartani a spanyolok rohamait, Hanga és Voigtmann nagyon beindultak a második félidőben, utóbbi 70-70-nél egyenlített is egy triplával a 36. percben. A németek ugyan visszavették még a vezetést, de 74-74-nél egyenlített Larkin, innentől pedig már csak a spanyolok szereztek pontot, így végül 81-74-re nyertek.

Hanga Ádám ezúttal nagyon jól játszott támadásban is, 16 pontot szórt (5/8 dupla, 0/4 tripla, 6/6 büntető), volt 7 pattanója, illetve 7 kiharcolt faultja 2 beütött fault és 1 gólpassz mellett, ami 22 VAL-t ért számára 34 és fél perc játék alatt - a Voigtmann, Beaubois, Larkin, Hanga négyes messze kiemelkedett a többiek közül ezen a napon, nekik köszönhetik ezt a nagy fordítást és a sikert, de hozzá kell tenni, hogy Tornike Shengelia nem játszott ezen az összecsapáson.

A Baskonia legjobb dobói: Voigtmann 20/6, Beaubois 20/9, Hanga Ádám 16, Larkin 15/3.
A Bamberg legjobb dobói: Miller 16/9, Lo 15/9, Melli 12/3, Strelnieks 11/6.

UNICS Kazany (orosz, 2-6) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 4-4) 73-74

A Fenerbahce elleni győzelem után kazanyi túráját is sikerrel abszolválta az ismét Goudelock nélkül felálló Maccabi, így az egyre javuló izraeliek már nem állnak negatív mérleggel. 14-5-tel kezdte a meccset a tel-avivi alakulat, majd 25-12-re is vezettek az első negyedben, ez a jó kezdés pedig megalapozta a magabiztos folytatást is a vendégek számára. A Kazany ugyan egy 11-0-s futással felzárkózott, majd 35 pontnál egyenlíteni is tudott, ám erre 6 megválaszolatlan ponttal felelt és visszavette vezetését a Maccabi. Így csordogált a mérkőzés a második félidőben is, ám az izraeliek sem voltak mindig a helyzet magaslatán, így egy újabb, ezúttal 13-2-es roham után hosszú idő után átvette a Kazany a vezetést (67-63). Ekkor azonban beesett két tripla izraeli oldalról, majd Sonny Weems (6 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) szerzett két roppant fontos duplát. A meccs kulcsjelenete ezt követően, fél perccel a vége előtt, 69-73-as állásnál zajlott le, mikor a Maccabi legjobbja, Devin Smith (16/6 pont, 6 lepattanó) visszanyomta a Kazany klasszisát, Keith Langfordot (22/9 pont, 3 gólpassz), ezzel a vendégek szimbolikusan is a tatárok fölé nőttek. Az utolsó másodpercben Langford triplája már nem osztott vagy szorzott, ez a dobás állította be az egypontos különbséget a végeredményben.

A Kazany legjobb dobói: Langford 22/9, Antipov 12/3, Banic 10
A Maccabi legjobb dobói: Smith 16/6, Iverson 12, Seeley 11/6

Fenerbahce (török, 5-3) – Anadolu Efes (török, 3-5) 88-80

Az előző három pocsék performansza és veresége után – legalábbis ami ez Euroligát illeti, hiszen a bajnokságban a Darüssafakát és a Galatát is elverte – az Efes ellen már viszonylag jól játszott, és ami a legfontosabb nyerni is tudott a Fenerbahce. Kosztasz Szlukasz (21/9 pont, 4 gólpassz, 7/6 mezőnyből) és Jan Vesely (20 pont, 6 lepattanó, 4 labdaszerzés, 8/7 mezőnyből) voltak a Fener vezérei, mindketten csak egy-egy mezőnydobást hibáztak és a kritikus szituációkban csapatuk élére tudtak állni. Pedig az első negyedben 12 pontot berámoló Jayson Granger (19/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) főszereplésével az Efes kezdett sokkal jobban, a nyitó játékrészt 25-17-re meg is nyerte a vendégcsapat, majd 26-34-nél még mindig ugyanekkora volt a különbség. Ekkor kezdett el igazán bemelegedni és jól működni a Szlukasz-Vesely duó, így a Fener szemvillanás alatt eltüntette hátrányát. Fordulás után már egyre többször volt az előny az Obradovics-legénységnél, majd a hajrában a sokszor még pályára sem kerülő Melih Mahmutoglu (10/6 pont) lépett elő X-faktorként, aki mind a 10 pontját a negyedik negyedben szerezte. Erre már nem volt válasza az Efesnek, így a Fener különösebb izgalmak nélkül. Megérdemelt győzelemmel zárta le az isztambuli rangadót.

A Fenerbahce legjobb dobói: Szlukasz 21/9, Vesely 20, Datome 11/3, Mahmutoglu 10/6
Az Efes legjobb dobói: Granger 19/6, Dunston 11, Cotton 10/6

Crvena Zvezda mts (szerb, 4-4) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 4-4) 83-70

Le tudta lassítani a saját ritmusára a Crvena Zvezda a Milanót, illetve Marko Szimonovics (23/15 pont, 6 lepattanó) továbbra is bombaformában pattogtat a belgrádiaknál, így nem is maradt el a szerbek győzelme az Olimpia ellen. A Zvezda kiváló csapatvédekezéssel fogta ki a szelet az olaszok vitorlájából, 17 eladott labdára kényszerítették őket, és mivel egyedül csak Alessandro Gentile (14/3 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) jutott el 10 pont fölé a Milanóban – ő sem túl acélos, 12/5-ös mezőnymutatóval – így nem lehetett esélyük a vendégeknek a győzelemre. A második negyed közepéig szoros volt a meccs és többször vezettek is a taljánok, ekkor azonban Szimonovics négy perc alatt négy triplát zúdított be a vendégek gyűrűjébe, ami megadta a kellő lökést a Zvezdának. Szimonovics mellett Nate Wolters (14/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) is nagyon jó volt a szerbeknél, és a többiek közül is mindig előlépett valaki egy-egy támadás vagy védekezés erejéig, így nem kellett aggódniuk a győzelem megszerzése miatt, amivel beérték riválisukat a tabellán és kiválóan állnak az alapszakasz negyedénél.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Szimonovics 23/15, Wolters 14/6
A Milano legjobb dobója: Gentile 14/3