Euroliga: Sokoldalú Hanga vezette győzelemre a Baskoniát

A sokoldalúan kosarazó Hanga Ádám volt a Baskonia egyik legjobbja ma este is - vezetésével tükörsima, 23 pontos győzelmet aratott a spanyol együttes a Galatasaray otthonában.

Alapszakasz, 29. forduló

Galatasaray Odeabank (török, 10-19) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 17-12) 80-103

Fej-fej mellett haladt a két gárda az első percekben, aztán Hanga a 4. percben kevesebb mint 20 másodperc alatt szerzett 5 pontot, amivel előnybe kerültek a spanyolok - a szintén kiválóan kezdő Voigtmann, valamint a negyed végét megnyomó Diop vezetésével 6 pontos fórt építettek ki 10 perc alatt (21-27). Sokkal jobban játszott a vitoriai alakulat, a cserék átrohantak a Galatán. Diop 11. pontjával a 17. perc végén már 20 pont volt a differencia (33-53), amiből 16 megmaradt a félidőre is (44-60). A fordulás után visszajött ugyan 10 pontra a török együttes, de Voigtmann és a hátvédek gyorsan rendezték a sorokat, Hanga is beszórt egy újabb hármast, majd a negyed vége megint Diopé volt, így 14 pont volt a különbség Sito Alonso együttese javára (66-80). A záró 10 percben a hazaiak már feladták, míg a vendégek percek alatt 20 pont fölé növelték a távolságot (sőt, volt közte 30 is), minden lényegi kérdés eldőlt. A triplákat egészen kiválóan dobó Baskonia (14/22, 63.6%) végül 103-80-ra győzött, ezzel maradt esélye arra, hogy pályaelőnyben kezdje a rájátszást.

Hanga Ádám borzasztóan sokoldalúan kosarazott - a magyar válogatott ásza 11 pontig jutott (2/7 dupla, 2/2 tripla, 1/1 büntető), volt 7 gólpassza, 3 pattanója, 1 szerzett labdája és 4 kiharcolt faultja, így 24 perc alatt 21 VAL-t szerzett, ami természetesen az egyik legjobb volt csapatán belül.

A Galatasaray legjobb dobói: Tyus 14, Diebler 14/12,  Güler 12/6.
A Baskonia legjobb dobói: Tillie 20/9, Diop 18, Voigtmann 15/6.

Zalgiris Kaunas (litván, 13-16) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 8-21) 84-88

A tét nélküli összecsapáson a hazaiak jóval jobban kezdtek, 4 perc játék után 11-2-re vezettek, de volt 10 pont fölötti előnyük is az első negyed vége felé. Ez a fórjuk aztán 7 perc alatt teljesen elfogyott, az olaszok a második felvonás végefelé már vezettek (34-35), és mindössze két ponttal állt jobban a Zalgiris a félidőben (41-39). A fordulás után is a hazaiak vezettek egy-egy kivételtől eltekintve, de Hickman hármasával egyenlített a Milano közvetlenül a játékrész vége előtt (63-63), az utolsó 10 percben pedig már fej-fej mellett haladtak a felek, nagyobb különbség nélkül. Az utolsó két percben a vendégeknél Cinciarini lépett fel, egymaga 8 pontot szerzett ebben a szakaszban, ami Abass 4 büntetőjével együtt elég is volt ahhoz, hogy idegenben nyerjen az olasz bajnok (84-88) - igaz, ez már egyik gárdának sem számít semmit.

A Zalgiris legjobb dobói: Pangos 16/12, Lekavicius 15/9, Jankunas 12.
A Milano legjobb dobói: McLean 17, Cinciarini 17/3, Hickman 16/12.

Crvena Zvezda mts (szerb, 16-13) – UNICS Kazany (orosz, 7-22) 83-64

A Zvezda pocsékul kezdte a meccset, több mint 6 és fél percig összesen 2 pontot szereztek, így annak is örülhettek, hogy az első negyed után a szintén nem túl jól játszó UNICS csak négy ponttal vezetett (10-14). A második negyedben pörögtek fel a szerbek, Wolters, Kuzmic és Gudurics révén 5 perc alatt fordítottak, majd Szimonovics két triplájára építve 9 pontos előnnyel vonulhattak a nagyszünetre (40-31). A fordulás után Colom, Banic és Langford vezetésével még fordított az orosz együttes (44-45), de a negyed második fele Wolters és Jenkins kosarainak köszönhetően a Zvezdáé volt, 8 ponttal újra elhúztak, az utolsó felvonást pedig egy 9-0-val kezdték, ott végleg eldőlt a mérkőzés. Végül 83-64-re győzött a belgrádi alakulat, de ettől a meccstől függetlenül az utolsó körben, a Darüssafaka Dogus otthonában nyerniük kell, különben nem jutnak be a rájátszásba - a Kazany a Milano győzelmével lecsúszott az utolsó pozícióba.

A Zvezda legjobb dobói: Bjelica 19/6, Gudurics 18/12, Szimonovics 13/12.
A Kazany legjobb dobói: Langford 16, Colom 11/6, Parakhouski 8.

Panathinaikosz Superfoods (görög, 18-11) – CSZKA Moszkva (orosz, 21-8) 85-80 hosszabbítás után

Végig borzasztóan szoros találkozót vívott egymással a két fél, lényegében egyetlen egyszer sem volt 5 pontnál nagyobb a különbség. A mérkőzés nagy részében a Pana állt jobban, de éppen emiatt a kis különbség miatt nem sokat jelentett ez. A rendes játékidő utolsó 5-6 percére vette át a vezetést a CSZKA, de az ő fórjuk sem tartott ki - a végjátékban Mike James duplájával vezettek a görögök, Teodoszics triplája az oroszokat juttatta előnyhöz, de fél perccel a vége előtt Nick Calathes két büntetővel egyenlített, jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban aztán a moszkvaiak keze remegett meg, a "büntetőpárbajban" De Colo hagyta ki az elsőt, majd KC Rivers dobott egy triplát is hazai oldalon, Gist duplája után pedig kialakult a legnagyobb különbség 21 másodperccel a vége előtt (85-78). Végül 85-80-ra nyert a Pana, ezzel egyedül áll 18-11-gyel a negyedik helyen, a saját kezében a sorsa a pályaelőnyért, míg a CSZKA ezzel a bukással és a Real győzelmével lecsúszott a második helyre.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Rivers 17/9, James 13/3, Singleton 13/3.
A CSZKA legjobb dobói: Teodoszics 15/9, De Colo 15/6, Voroncevics 14/6, Augustine 14.

Real Madrid (spanyol, 22-7) – Fenerbahce (török, 17-12) 61-56

A Real Llull tripláira építve jobban kezdett, de a törökök a Dixon-Vesely-Bogdanovics hármas révén tartották magukat. 4 pontos első negyedbeli hátrányuk után (20-16) főleg védekezésben álltak össze a második felvonásra, szűk hat és fél perc alatt összesen 4 pontot kaptak a spanyoloktól, így fordítottak, és a félidőben már ők vezettek 3 ponttal (29-32). A fordulás után volt már 7 pontos előnyük is Dixon és Vesely kosarait követően (32-39), itt azonban a Real lendületet vett, Rudy Fernandez bepörkölt két triplát, Llull is 6 pontot szerzett két akcióból, és Maciulius duplája után 5 pont volt a differencia 10 perccel a vége előtt (48-43). A Fener Udoh és Bogdanovics révén kétszer visszajött 3 pontra a záró negyedben, de ennél közelebb nem értek, így a Real 5 ponttal győzött, és a CSZKA botlása miatt egy meccs az előnye az utolsó forduló előtt az első helyen. A Fener lépéshátrányba került a Panával szemben a pályaelőnyt jelentő negyedik helyért vívott harcban.

A Real Madrid legjobb dobói: Llull 16/9, Fernandez 11/9, Maciulis 7/3.
A Fenerbahce legjobb dobói: Bogdanovics 15/9, Vesely 11, Dixon 11/6.