Euroliga: Zsinórban harmadjára nyert a Galatasaray

A Barcelona ezúttal a Galatasaray otthonában maradt alul, a törökök egymás után a harmadik meccsüket nyerték az első számú európai kupasorozatban. A Darüssafaka egy szoros mérkőzésen maradt alul a Pana otthonában, a CSZKA Moszkva pedig az első negyed után ellenállhatatlan támadójátékkal, az ezúttal is csodálatos Milos Teodoszics vezetésével verte Hanga Ádámékat.

Alapszakasz, 9. forduló

CSZKA Moszkva (orosz, 8-1) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 5-4) 112-84

A parádésan kezdő Shane Larkin vezetésével 10-2-vel nyitotta az első negyed első két és fél percét a Baskonia, időt is kértek az oroszok. Némileg rendezték a sorokat, de 6-10 után a spanyolok egy 8-0-s szakasszal 12 ponttal megléptek (6-18). Cory Higgins révén jöttek fel kicsit a házigazdák, de Rodrigue Beaubois jól szállt be a meccsbe, 10 pont volt a vendégek előnye 10 perc játék után (17-27). Eddig tartott a csoda, Higgins, Vitalij Fridzon és Viktor Hjapa révén pillanatok alatt ellenfele nyakára mászott a címvédő (29-30). Megpróbálta felvenni a ritmust Sito Alonso együttese, de Fridzon, Nikita Kurbanov és az első félidőben 14 pontot szóró Milos Teodoszics kosaraival átvette az irányítást és a vezetést is a CSZKA (49-46).

Teodoszics a fordulás után sem állt le, gyakorlatilag egymaga növelte 10 pont fölé a differenciát - a harmadik negyedet követően már 27 ponttal és 7 gólpasszal állt, csapata pedig ellenállhatatlan támadójátékot mutatott be (83-69). A záró felvonásban sem nagyon állt le a Moszkva, az első negyed után lényegében azt csináltak a Baskonia védelmével, amit akartak. Teodoszics végül 34 pontos Euroliga-karriercsúccsal (és 10 assziszttal, összesen 43 VAL-lal) zárt, plusz elérte az 1000 gólpasszt is Európa első számú kupasorozatában (ezt rajta kívül csak a két görög ikon, Vasszilisz Szpanulisz és Dimitrisz Diamantidisz mondhatja el magáról, de ők 34 évesen érték el ezt a határt, a szerb legenda pedig még csak 29 esztendős), ezekkel a mérföldkövekkel együtt ünnepelte csapata 112-84-es győzelmét.

Hanga Ádám 31 és fél perc játék alatt 12 pontot szerzett (2/4 dupla, 2/3 tripla, 2/2 büntető), volt 2-2 szerzett labdája és gólpassza, 1-1 blokkja és pattanója, valamint 1 beütött és 4 kiharcolt faultja, így 17 VAL-lal zárt, ami csapatában a második legjobb mutató volt ezen az estén.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Teodoszics 34/15, Fridzon 14/3, Augustine 13.
A Baskonia legjobb dobói: Beaubois 19/3, Larkin 18/12, Hanga Ádám 12/6.

Galatasaray Odeabank (török, 3-6) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 4-5) 78-64

Úgy tűnik, hogy egyre inkább összeáll és felveszi az Euroliga ritmusát a tavalyi Eurocup-győztes, ez volt ugyanis a Galatasaray sorozatban harmadik hazai győzelme, amivel menekülnek a tabella aljáról a törökök. A meccs előtt az volt a legnagyobb kérdés, hogy a mélyponton lévő Barcelona támadójátéka, vagy a Galata védekezése javul fel inkább, erre pedig a végeredmény meg is adja a választ. A Galata egyre jobb játéka egyenes arányosságban áll Blake Schilb (18 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) formába lendülésével, a tavalyi csapat alapembere ismét biztos pontja az isztambuliaknak. Ugyanez igaz Sinan Gülerre (18/12 pont, 7 gólpassz, 3 lepattanó) és Vladimir Micovra (15/9 pont, 7 lepattanó) is, akik szintén kulcsfigurái voltak a második félidőben már roppant magabiztos hazai győzelemnek. A Galata megismételte a múlt héten felállított Euroliga-csúcsát 25 gólpasszával, ami jól tükrözi, hogy egyre inkább csapatként funkcionálnak a törökök. A Barcában ezzel szemben Tyrese Rice (22/9 pont, 4 gólpassz) ismét nagyon magára maradt, és bár Justin Doellman visszatért ezen a meccsen, az erőcsatár egyelőre még nagyon messze van a 100%-os állapotától.

A Galatasaray legjobb dobói: Güler 18/12, Schilb 18, Micov 15/9, Tyus 12.
A Barcelona legjobb dobói: Rice 22/9, Perperoglu 9/3.

Panathinaikosz Superfoods (görög, 5-4) – Darüssafaka Dogus (török, 5-4) 86-80

Joannisz Buruszisz (18 pont, 5 lepattanó, 13 kiharcolt fault) szezonbeli legjobb játékával az utolsó percben felülmúlta a Panathinaikosz a Darüssafakát. Az athéni zöldek a győzelmen túl a nagy reményekkel igazolt Mike James (7 pont, 3 gólpassz) sérülésből való visszatérésének és szezonbeli debütálásának is örülhettek. Az első félidőben már 14 ponttal, 46-32-re is vezettek a görögök, akik teljes mértékben dominálták a meccs első felét. Fordulás után aztán a Darüssafaka amerikai triója, Brad Wanamaker (19/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), James Anderson (16/9 pont, 7 lepattanó) és Will Clyburn (26 pont, 9 lepattanó) kézbe vették a meccs irányítását, utóbbi kosarával pedig a második félidőben először vezetett is a Dogus 76-77-nél. Ez az előny azonban tiszavirág életűnek bizonyult a törökök számára, a Pana ugyanis három duplával válaszolni tudott, majd a kegyelemdöfést 80-78-nál Buruszisz vitte be 10 másodperccel a vége előtt, mikor K.C. Rivers (13/9 pont, 3 lepattanó) elhibázott dobását simogatta vissza a gyűrűbe. Fontos győzelmet aratott tehát a múlt heti vereségei után a Pana, akik így a Darüssafakát is beérték a tabellán.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Buruszisz 18, Singleton 13/3, Rivers 13/9, Pappasz 12/6, Calathes 11/3
A Darüssafaka legjobb dobói: Clyburn 26, Wanamaker 19/3, Anderson 16/9