Gyenge dobószázaléka miatt vesztett az ASE

Az első negyed után még az ASE vezetett, ám ezt követően fokozta a nyomást a hazai csapat, és megfordította a mérkőzést állását. A Paks nem adta fel, végig a török csapat nyomában volt, ám ez ma csak egy tisztes vereségre volt elég, ami viszont bizakodásra adhat okot a visszavágót illetően.

EuroChallenge, B-csoport, 2. forduló
Royal Hali Gaziantep - Atomerőmű SE 75-63  ( 18-21, 16-13, 25-18, 16-12 )
Gaziantep, Sahinbey Spor Salonu

Gaziantep: Bremer 9/6, Erdogan 8, Akpinar 13/9, Stevic 19, Borovnjak 4.
Csere: Bayav 4, Burell 12/6, Göktas 6/3, Ogut -, Vezetőedző: Aziz Bekir

ASE: Vaughn 11/3, McGruder 10, Körtélyesi 3/3, Szabó -, Tóth 6.
Csere: Jones 15, Baki -, Kovács 11/9, Eilingsfeld 5/3, Medve 2. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav

Jól kezdte az meccset az ASE, elsősorban Vaughn aktivitásának köszönhetően: az amerikai irányító előbb beszórt egy középtávolit,majd kiosztott két gólpasszt, aztán ismét ő volt eredményes. Nem illetődött meg a Paks a 6800 férőhelyes török csarnokban, és bár Akpinar rendre kifogott rajtuk (két triplája és egy duplája is volt az első negyedben), Tóth Ádám jó játékának hála mindenre volt válaszuk. A válogatott center előbb Vaughn légpasszát húzta be, majd két alkalommal is szépen centerezett. Folyamatosan magyar vezetést mutatott az eredményjelző, az edzők pedig elkezdték rotálni a játékosaikat. Sajnos nálunk ez nem annyira jött be, Kovács és Medve három támadás alatt három labdát adott el, szerencsére ezt csak két ponttal büntették meg a törökök, így az első dudaszónál ha csak két ponttal is, de a mieink mentek. 18-20

Török kosárral indult a második játékrész, a vezetést azonban nem tudták átvenni, Körtélyesi ugyanis beköszönt a vonalon túlról. Göktas azonnal válaszolt rá, majd Medve ismét eladott egy labdát, ám okos faulttal megállította a török gyorsindítást. Újabb cserék következtek, Vaughn kivételével ismét a kezdőcsapat volt a pályán a paksiaknál, akik újabb labdát adtak el, ám ezúttal nem tudták megakadályozni a török kosarat, és ezzel együtt a török vezetést. Kovács Ákos is beköszönt: triplájával visszavette az előnyt az ASE, sajnos csak 10 másodpercre: Stevic zsákja után ismét fordult a kocka. Braniszlav Dzunics ekkor érezte úgy, hogy időt kell kérnie. Szálltak a dobások mindkét oldalon, találni egyik félnek sem nagyon sikerült, egészen addig, amíg Kovács újabb hármaskísérlete célba nem ért, ám Bremer azonnal válaszolt. Közben az ASE begyűjtött ötödik, majd hatodik faultját is a negyedben, Dzunics mester pedig az utolsó percre fordulván, egál állásnál ismét magához hívta játékosait. Göktas egyet dobott csak be a két büntetőből, ezt követően pedig már nem esett kosár, így a hazaiak vonulhattak egy pontos előnnyel a szünetre. 34-33

Török triplával rajtolt el a játék a nagyszünet után: ezúttal Bremer talált be a vonalon túlról. Az első félidőben nem sokat mutató Jarrod Jones válaszolt egy duplával, majd egy jó védekezés után újra megpróbálta, ám az egyenlítés már nem jött össze, ráadásul Burell kosara után ismét négy volt a hátrány. Rettenetesen rosszul dobott ekkor az ASE mezőnyből, 45 mezőnykísérletből mindössze 17 volt sikeres. Eilingsfeldé volt a következő próbálkozás, és a pécsi nevelésű magasember sikerrel is járt, ráadásul ez hármat ért! Sajnos ezt öt gyors török pont követte, így mikor újra időt kért a Paks, már hét pont volt a differencia. A lélegzetvételnyi szünet jól is jött a csapatnak, előbb Eilingsfeld tett a helyére egy duplát, majd Kovács küldte a helyére harmadik tripláját! Stevic közben továbbra is remekül gyűjtögette a lepattanókat, 17 perc alatt már tíznél járt, ám ezzel is csak 22-30-ra tudta módosítani a számunkra igencsak tetszetős lepattanóarányt. Egyértelműen látszott, hogy az agresszivitással, és a játékkal alapvetően nincs baj paksi oldalon, azonban a dobások nagyon rossz százalékkal sültek, ez eredményezte a török előnyt. Nem úgy a túloldalon, ahol 50% fölött tüzeltek, és ennek meg is volt az eredménye: hiába zárkózott két pontra az ASE, három újabb kimaradt dobást három kosárral büntetett a Gaziantep, és először a meccs folyamán tíz ponttal ment a hazai csapat. A végén még két büntetővel sikerült faragni egy kicsit, ám a nyolc pont már komoly előnynek tűnt az utolsó negyed előtt. 59-51

Jones és Bremer kosárváltása indította a záró felvonást, majd újabb kihagyott paksi dobások jöttek. Sajnos többen is nagyon gyenge dobóformát fogtak ki, Szabónak nem volt még pontja, de Tóth, Vaughn és McGruder is csak töltött és tüzelt, de nem nagyon talált. Ha nem megy távolról, akkor menjük közelebb, gondolták az atomvárosiak, és két labdaszerzést követőem McGruder és Kovács révén két ziccert értékesítettek, és máris a törökök kértek időt, az első negyed óta először! Sajnos az öröm eddig tartott, a pauza után két gyors török kosár következett, majd a lendületet megállítandó egy magyar időkérés. Kilenc pont volt ekkor a hátrány. Jones faragott rajta egy 2+1-es akcióval, ám két újabb rossz magyar, és két újabb jó török dobást követően ismét két számjegyűre nőtt a különbség. Utolsó szalmaszálként Braniszlav Dzunics ismét időt kért, hátha sikerül még egy utolsó rohamra vezényelnie fiait. A slusszpoén azonban a hazaiaké volt: Burell rámolt be egy triplát, így a végén alakult ki a legnagyobb különbség a meccs folyamán. A hazaiak végül 50 százalékkal, míg a paksiak 32.5 százalékkal dobtak mezőnyből, ez pedig akkora különbség, hogy hiába szedtek több lepattanót, ezt nem tudták ellensúlyozni 75-63

Fotók:  Fekete Zsuzsanna