A francia "ezüstgeneráció" Európa-bajnok lett!

Ma este rendezték a szlovéniai Európa-bajnokság döntőjét, ahol a két évvel ezelőtti kontinenstorna ezüstérmese, Franciaország valamint a torna előtt is favoritnak tartott Litvánia mérkőzött meg egymással.

A várakozásokkal némileg szembemenően a gallok úgy lettek történelmük során először Európa-bajnokok, hogy nem Tony Parker egyéni show-jával múlták felül a baltiakat, akiktől a középdöntőben egyébként simán kikaptak, hanem a többi NBA-játékosuk "feléledése" hozta meg sikerüket. Linas Kleizáék gyakorlatilag teljesen elizgulták a nagy lehetőséget és az első félidő végétől látótávolságon belülre sem igazán tudtak érni.

Európa-bajnoki döntő:

Franciaország - Litvánia 80 - 66 (19-22, 31-12, 18-16, 12-16)

Nem kezdtek rosszul az előző Eb ezüstérmesei, de a már az első negyedben 11 pontig jutó Linas Kleiza főszereplésével a nyitónegyed végén három egységnyi litván fórt mutatott az eredményjelző. Úgy tűnt, kiegyenlített, fordulatos csata lehet ebből a fináléból, ám percekkel később bebizonyosodott, hogy egy-egy komolyabb roham el tud dönteni egy ilyen téttel bíró rangadót is, akár már az első félidő végén is.

Az elődöntőben mindössze 3 pontig jutó Nicolas Batum, egy 14-3-as gall rohamot vezényelt le a második etap derekán, melyből 8 ponttal vette ki a részét, ráadásul a csereirányító, Diot 0,9 másodperccel a nagyszünet előtt egy oldalbedobás után még rá tudta emelni a 12 méteres triplát, s értékesítette is azt, ezzel 16 egységnyi fórt kapart össze a Collet-legénység a félidőre.

Jonas Kazlauskas tanítványainak vitorlájából olyannyira kifogta a szelet ez a félidő-zárás, hogy hiába a szünet és a fordulás, a harmadik negyedben azért kellett kaparniuk a korábbi háromszoros Európa-bajnok ország legjobbjainak, hogy legalább 20 ponton belül maradjanak az utolsó felvonás előtt, képtelen volt tehát visszaszerezni a momentumot a balti alakulat. Az Eb egyenes kieséses szakaszában abszolút Tony Parker egyéni kvalitásaira, illetve a gyors támadásokra építő Franciaország ekkor jó értelembe véve be is húzta a kéziféket és a 15 pontos, 6 lepattanós, 4 gólpasszos (szintén) Spurs-játékos, Boris Diaw rutinos benti megoldásait kezdték el erőltetni, amivel nem sokat tudtak kezdeni a közben hitüket is vesztő litvánok.

Az utolsó etapban nem egyszer volt már meg a 20 pontos különbség a felek közt, de igazából arra sem volt sanszuk a Linas Kleiza (20 pont, 12-ből 8 mezőnyből, 5 lepattanó) faultgondjai miatt is nagy bajban lévő litvánoknak, hogy egyszámjegyűre faragják le hátrányukat, így a végén igazi diadalmenetben ért célba Franciaország és lett históriája során először Európa-bajnok!

A galloknál Parkertől elég volt ma egy 16-ból 7-es mezőnymutatóval összehozott 12 pontos, 3 gólpasszos produkció is, egyedül a második félidő derekán volt egy olyan néhány perces periódusa a későbbi Európa-bajnoknak, ahol igazán a szupersztár irányító egyéni villanásaira építettek volna. A spanyolok elleni elődöntőben sérülés miatt jóval a hajrá előtt kidőlő Gelabale (7 pont, 3 lepattanó) is összeszorított fogakkal küzdött, s abban a negyed órában, amit pályán töltött, igen sokat tudott segíteni hazája válogatottjának. A kontinensviadalt kis túlzással végigbetliző Nicolas Batum a legjobb formáját a legfontosabb mérkőzés kulcspillanataira tartogatta, a rutinos Diaw pedig legutóbbi kipontozódását követően nagyon érett játékkal rukkolt ki - vezérhez méltóan.

A nagyon hullámzó Litvánia formaidőzítése még az elődöntőben úgy tűnt, hogy szinte tökéletesre sikeredett, ám az Eb alatt végig remeklő Mantas Kalnietis (19 pont, 4 lepattanó, 2 gólpassz) és az egyenes kieséses szakaszra feléledő Linas Kleiza kivételével fejben nagyon gyengének mutatkozott ma az összes nagyobb nevű balti vezér, Jonas Valanciunas, a Toronto Raptors reménysége például csupán 3 lepattanót kapart össze, dobott pont nélkül, Jonas Maciulis pedig 7-ből 2-es mezőnymutatóval jutott el 7 dobott pontig és 6 lepattanóig.Ugyanakkor kár lenne az ő nyakukba varrni a mai vereséget, egyszerűen teljesen elvesztette a fonalat a litván válogatott a második etap derekán és onnantól senki sem tudta átlendíteni a Kazlauskas-legénységet a holtponton.

Az utóbbi világversenyeken rendre csak a dobogóra vagy annak közelébe jutó francia "ezüstgeneráció" maximális elégtételt vett a riválisokon, hiszen az őket tavaly az olimpia negyeddöntőjében csoportnegyedikként kiütő, valamint a 2011-es Eb-döntőben elverő Spanyolország eldődöntő-beli legyűrése után a fináléban is diadalmaskodtak és először értek fel a dobogó legmagasabb fokára - annak dacára, hogy - leírni is hihetetlen - 12(!!!) NBA-játékosuk hiányzott erről a tornáról.

FRANCIAORSZÁG–LITVÁNIA 80–66 (19–22, 31–12, 18–16, 12–16)
Ljubljana, Arena Stozice, 12 000 néző

FRANCIAORSZÁG: Parker 12, Batum 17/9, Gelabale 7, Diaw 15/3, Ajinca 4. Csere: Lauvergne 2, Diot 5/3, Petro 8, Kahudi, Heurtel, Pietrus 6, De Colo 4. Szövetségi kapitány: Vincent Collet

LITVÁNIA: Kalnietis 19/6, Seibutis 10, Maciulis 7/3, Kleiza 20/9, D. Lavrinovic 7/3. Csere: Motiejunas, Kuzminskas, Pocius 3, Valanciunas, Javtokas. (Nem játszott: Delininkaitis, K. Lavrinovic.) Szövetségi kapitány: Jonas Kazlauskas

 

Európa-bajnok: Franciaország

Ezüstérmes: Litvánia

Bronzérmes: Spanyolország

4. helyezett: Horvátország

5. Helyezett: Szlovénia

6. helyezett: Ukrajna

7. helyezett: Szerbia

8. helyezett: Olaszország

9-12. helyezett: Lettország, Finnország, Belgium, Görögország

13-24. helyezett: Lengyelország, Grúzia, Németország, Nagy-Britannia, Izrael, Oroszország, Törökország, Csehország, Svédország, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Macedónia

Az Európa-bajnokság All-Star ötöse: Tony Parker (Franciaország), Goran Dragic (Szlovénia), Bojan Bogdanovic (Horvátország), Linas Kleiza (Litvánia), Marc Gasol (Spanyolország)

MVP: Tony Parker (Franciaország)

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus