A horvátok is az elődöntőben

Elsősorban második negyedbeli lehengerlő játékának köszönhetően Horvátország is bejutott a holnapi elődöntőbe a Szlovéniában zajló Európa-bajnokságon. Remek derbinek indult, ám izzadtságszagúan végződött a harmadik negyeddöntő, ahol jól küzdöttek az ukránok, ám a Simon vezette horvátok érvényesítették a papírformát, és 18 év után ismét elődöntősök.

Negyeddöntő

Horvátország – Ukrajna 84-72 (22-22, 29-13, 19-26, 14-11)

A mérkőzés esélyese előzetesen egyértelműen Horvátország volt, hiszen déli szomszédaink a torna során szépen fokozatosan játékba lendültek, a középszakasz során már mindhárom meccsüket – és így csoportjukat is – megnyerték. Ukrajna viszont részben a szerencsének, illetve a lettek meglepetés-vereségének köszönheti negyeddöntős részvételét, ám a szerbek legyőzésével azért ők is sokat tettek a folytatás lehetőségének kivívásáért.

A papírformával aztán nem sokat törődtek az ukránok, rögtön a meccs elején remek figurákat játszottak, melyekből a kezdőötösük mindegyik tagja pontot szerzett (5-12). Repesa mester nem is hagyhatta szó nélkül az addig látottakat, időkérése után rendezte a sorokat Horvátország, 9 pontot szerzett megválaszolatlanul, és átvette a vezetést. A negyed folytatásában aztán felváltva estek a kosarak, nagyszerű csatát vívott a két csapat, szebbnél szebb triplákkal és zsákolásokkal megfűszerezve azt (1. negyed: 22-22). A második negyed elején sem tudott ellépni egyik fél sem a másiktól, ám a tempó azért lassult, a több szabálytalanság miatt szaggatottá vált a játék. Változást aztán a honosított horvát irányító, Dontaye Draper villanásai hoztak, aki pontjain túl élményszámba menő labdaszerzésekkel és gólpasszokkal lendített csapatán (36-28). Az ukránok teljesen megzavarodtak az egész pályás letámadástól, dobási kísérletig is alig jutottak ekkor, a különbség még tovább nőtt. Mike Fratello időkérése is csak arra volt jó, hogy csapata „elállítsa a vérzést”, feljebb zárkózni nem sikerült. A horvátok elégedetten vonulhattak az öltözőbe, szinte tökéletes második negyedet produkáltak, ezzel nagy lépést téve az elődöntő felé (51-35). A csapatjáték magasiskoláját mutatták be, a kiemelkedően tüzelő Kunoslav Simon (13 pont) mellett heten (!!) álltak 4-6 ponttal a nevük mellett a félidőben.

Fordulás után szinte azonnal 20 pont közelébe nőtt a különbség (61-42), ám gyors hét egységgel ismét lőtávolba került Ukrajna. Újabb kilátástalan horvát dobások következtek, így hosszú idő után ismét 10-en belülre kerültek az ukránok (63-54). A negyed második felére aztán rendezte a sorokat Horvátország, ám ekkor már Jeterék ismét nagy önbizalommal játszottak, így megmaradt a 9 pontos különbség (70-61), nem dőlt el semmi tehát végérvényesen a záró játékrész előtt. Ahol aztán folyamatos játékot alig-alig lehetett látni, nagy küzdelmet viszont annál inkább. A horvátok ritmusukat vesztették, míg az ukránok erejéből az eredmény tartásánál többre nem telt. A végjáték sem sikerül „szépre”, a sok fault következtében állandósult a 10 pont körüli különbség, kosár alig esett, és a színvonal is alaposan visszaesett. Ezt azonban az ismét szép számmal jelen lévő horvát szurkolók aligha bánták, hiszen miután lecsorogtak a mérkőzésből hátralévő percek, már elődöntősként ünnepelhették kedvenceiket.

Horvátország legjobb dobói: Simon 23/15, Bogdanovic 14, Markota 12/6.

Ukrajna legjobb dobói: Jeter 19/3, Kravcov 15, Hladir 13/7.