A macedónok alaposan elverték a szerbeket!

Már meg sem lepődünk, hogy papírforma-borulással végződött a szlovéniai Európa-bajnokság harmadik játéknapja is, melyen a Bo McCalebb vezette Macedónia végig óriási fölényben játszva könnyedén vette el az eddig bravúrosan szereplő Szerbia veretlenségét és egyúttal megszerezte első diadalát a tornán. Az est másik összecsapásán Franciaország a vártnak megfelelően elvette Izrael maradék továbbjutási esélyeit is, így Halperinék dicstelen szereplése folytatódik. Nézzük a részleteket!

A-csoport:

Franciaország (2-1) - Izrael (0-3) 82 - 63 (20-14, 18-15, 27-14, 17-20)

Ha van abszolút sima meccs - ami egyébként nagyon nem jellemző eddig az Európa-bajnokságra -, akkor az előzetesen az A-csoport két legerősebb gárdájának ma esti csatája annak titulálható, ugyanis az Alex Tyust sérülés miatt már tegnap elvesztő izraeliek nem tudtak még csak annak a bravúrnak a közelébe sem kerülni, mellyel életben tarthatták volna reális továbbjutási esélyeiket, így nem hogy a csoport első két helyéhez, de a legjobb 12-höz sem lesz közük ezen a kontinensviadalon, ami pláne ebben a gyengécske szextettben jókora meglepetés.

Végül óriási kiütés nem lett a meccsből, bár a harmadik etap végén már 22-vel mentek a 12 pontos, 7 gólpasszos Tony Parker fémjelezte gallok. Az alacsony szerkezetű alakulatok csatájában a Tyus kidőlése után még vékonyabb keletiek 23-35-re vesztették el a lepattanókért folytatott küzdelmet, ám a hajrában a csereemberek csatájában nem hagyták megalázni magukat. Ugyanakkor a leírtak fényében nem csoda, hogy a legjobb francia pontszerző a legmagasabb gall kosaras, Alexis Ajinca lett, aki eddig minden várakozást felül is múl ezen a tornán. A franciák így harcban maradtak nem csak a továbbjutásért, hanem a csoportelsőségért is, az izraeliek viszont a csoport utolsó helyének elkerüléséért kell, hogy küzdjenek a továbbiakban.

Franciaország legjobb dobói: Ajinca 13, Parker 12, Petro 10

Izrael legjobb dobói: Casspi 14/12, Eliyahu 14, Limonad 9

B-csoport:

Szerbia (2-1) – Macedónia (1-2) 75-89 (17-29, 15-19, 13-22, 30-19)

Egy rangadóként várt mérkőzésből egyoldalú összecsapás vált, a nagy nyomás alatt lévő – és egy újabb vereséggel valószínűleg kieső – macedón válogatott végig vezetve, sima diadalt aratott a kissé fásult szerbek ellen, akik nem tudták megállítani a fantasztikus napot kifogó amerikai-macedón kettős állampolgárságú Bo McCalebbet és Pero Anticsot. Lássuk, hogyan alakult a meccs!

A Bo McCalebb, Vojdan és Damjan Sztojanovszki, Pero Antics, Predrag Szamardzsiszki macedón kezdőötös rögtön nekiugrott a Bogdan Bogdanovicsot, Nemanja Bjelicát, Stefan Markovicsot, Nikola Kalinicsot és Nenad Krsticset harcba küldő szerb válogatottnak, két perc elteltével még csak Macedónia együttesénél jegyeztek pontokat (5-0). Szerbia első pontját Bogdan Bogdanovics szerezte, miután két büntetőjéből az egyik célba talált. Rögtön a derbi elején mindkét fél kemény védekezést mutatott, ami azt eredményezte, hogy a macedón magasember, Szamardzsiszki 3 perc elteltével 3 faultot beütve kulloghatott a kispad felé. Nem tétlenkedett Nemanja Bjelica, kihasználva a center hiányát, 7-5-re hozta fel övéit. A rengeteg személyi hibával tarkított csata töredezett játékot és kevés mezőnykosarat eredményezett, a csapatok jobbára büntetőkből szerezték pontjaikat. Ebből a helyzetből mindenképpen a macedónok profitáltak, 12-5-nél Dusan Ivkovics időkéréssel próbálta felrázni tanítványait. Hiába talált be Bogdanovics az intelmek után, a Bo McCalebb-Pero Antics-Vlado Ilievszki trió remek első negyedet produkált, 29-17-re nyerték a negyedet.

A második 10 percben Bjelica kosarával újra 10 ponton belülre értek a szerbek (29-19), de hiába tűnt minden erőfeszítésük, az extázisban pattogtató McCalebb több labdát is elcsent, amire nem tudtak érdemben felelni Bogdanovicsék. A zsákolásairól is híres amerikai-macedón irányító mellett Pero Antics és Gecsveszki is szépen munkálkodott, a félidőre 16 pontos előnnyel mehetett Macedónia (48-32).

Úgy tűnt, nem hatottak a szerb szövetségi kapitány tanácsai a nagyszünetben, a szerbek bent ragadtak az öltözőben, amit Antics és McCalebb szépen ki is használtak, 20 pontos előnyt csikartak ki rögtön a harmadik negyed elején (52-32). Hiába zárkózott a szerb együttes, nem tudták megtörni ellenfelük ritmusát. A játék képe nem változott, Macedónia 16-20 pontos előnnyel gazdálkodhatott. Ami sikerült az egyik gárdának, a másiknak nem, teljesen összeomlani látszott az Andjusics húzta szerb válogatott. 30 perc eltelte után hatalmas kiütésszerű vereségbe kezdett átmenni az összecsapás, 70-45-öt mutatott az eredményjelző tábla.

A negyedik negyed elején 7-0-s etapot repesztettek a szerbek, nem is maradhatott el az időkérés macedón részről. Zárkózott Szerbia, de Antics újra és újra megtudott újulni, későn ébredt Markovics és Bjelica (79-65). A macedónok kicsit kieresztve, ám okosan, nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból. A negyedik negyedet ugyan nagy fölénnyel nyerte a szerb együttes, ám ez már csak az eredmény kozmetikázására volt elegendő (89-75).

Macedónia legjobb dobói:  McCalebb (27 pont), Antics (16 pont, 14 lepattanó), Ilievszki (16 pont)

Szerbia legjobb dobói: Andjusics (19 pont), N. Bjelica (13 pont, 8 lepattanó), Nedovics (11 pont)