A-csoport: A finnek a görögöket is legyőzték

Az A-csoport negyedik játéknapján a házigazda finnek Görögország ellen végig vezetve nyertek ezúttal Petteri Koponen vezetésével - a görögöknek holnap a továbbjutásért kell játszaniuk. A franciák 33 percig hátrányban kosaraztak, a végjátékban azonban a lengyelek fölé kerekedtek. A szlovének egy negyednyi szórakozás után hozták a kötelezőt Izland ellen, így négyből négy győzelemnél járnak.

A-csoport, 4. játéknap

Izland - Szlovénia 75-102 (25-23, 18-37, 16-21, 16-21)

Az izlandiak kifejezetten jól kezdtek a Baeringsson, Palsson, Hermannsson trió vezetésével, teljesen egyenrangú ellenfelei voltak a szlovéneknek a találkozó elején. Az ötödik percben, 13-13 után csinált egy 5-0-s sorozatot Szlovénia, de az izlandiak egy 12-2-vel válaszoltak, és Prepelic triplája kellett, hogy csak kétpontos hátrányban legyenek a szlovének az első 10 perc végén (25-23). A második felvonás elején is tartották még magukat az izlandiak, hiszen a 14. perc elején is csak kétpontos hátrányban voltak a támadásban még nagyobb fordulatszámra kapcsoló nyugati szomszédaink ellen (33-35), ezt követően azonban elkezdett kinyílni az olló a két gárda között. A szlovéneknél a külső sor (Dragic, Blazic, Prepelic) és a palánk alatti részleg (Vidmar, Randolph) is folyamatosan termelte a pontokat, ezt pedig már nem tudta tartani az izlandi gárda. Doncic hármasa zárta a félidőt, a nagyszünetben pedig 17 ponttal vezetett Szlovénai (43-60).

A második félidő első perceiben Baeringsson ugyan beszórt öt pontot az izlandiaknál, de más nem tudott hozzátenni ehhez az északiaknál, míg a szlovének szépen elosztották a ponttermelést ezúttal, a negyed felénél pedig már 28 pontos fórban voltak (48-76), gyakorlatilag eldőlt a meccs. Vezettek a szlovének 30 ponttal is, amiből 22-re kapaszkodott vissza Izland az utolsó negyed előtt (59-81). A záró felvonásban megint megnyomták az első perceket a szlovének, 32 pontra többször is megléptek, a végét azonban most is elengedték, de így is 102-75 lett a vége a javukra. A szlovének ezzel 4-0-lal továbbra is csoportelsők, holnap az első helyért lépnek pályára Franciaország ellen (amennyiben ma a franciák nyerni tudnak a lengyelek ellen, mert ha nem, akkor mindenképpen az első helyen zárnak Dragicék a csoportban), Izland pedig 0-4-gyel csoportutolsó.

Izland legjobb dobói: Hermannsson 18/6, Baeringsson 14/6, Palsson 14/3.
Szlovénia legjobb dobói: Dragic 21/6, Blazic 15/3, Prepelic 14/12, Doncic 13/9.

Lengyelország - Franciaország 75-78 (20-13, 14-13, 18-25, 23-27)

Pontika, Cel és Waczynski révén három és fél perc alatt egy 9-0-val kezdtek a lengyelek, és ez nagyon meghatározó volt a találkozó folyamán. A franciák az egész első félidőben nem találták a támadójátékukat, és hiába kezdtek bele a pontgyártásba, Waczynskivel és Pontikával nem tudtak mit kezdeni - végig 10 pont körül mozgott a hátrányuk az első negyed folyamán, és De Colo négy pontja kellett ahhoz, hogy tízen belülre kerüljenek a negyed végére (20-13). A második felvonás elején a lengyel magasemberek kosaraira Diot triplával felelt, de a 15. percig be is fagyott az eredményjelző (24-16). A franciáknál Diaw próbált meg vezér lenni, a lengyeleknél pedig Sokolowski volt ekkor a legjobb, de a differencia jottányit sem változott - sem Lengyelország nem tudta növelni fórját, sem Franciaország nem tudott látótávolságon belülre kerülni, 8 pont volt így a két együttes között a nagyszünetben (34-26).

A fordulás után Cel, Ponitka és Waczynski összesen négy triplájával a felvonás felénél 12 ponttal vezettek még a lengyelek (46-34), és a feljavuló Seraphin-Huertel duó minden igyekezete ellenére is 10 pontos fórja volt még a kintről ekkor kiválóan dobó lengyeleknek a 28. perc elején (51-41), de a Seraphin-De Colo-Diaw-Huertel négyes egy 10-1-gyel zárta a játékrészt, így egyetlen pont volt már csak a differencia az utolsó 10 perc előtt (52-51). Huertel gyakorlatilag egymaga tartotta versenyben csapatát a negyedik negyed elején, Jackson triplájával pedig először vezettek a meccsen a franciák a 33. perc végén (59-61). Hat ponttal is megléptek a franciák ezt követően a játékrész felénél, de Waczynski és Koszarek kosaraival előbb feljött egy pontra Lengyelország, majd előbbi két és fél perccel a vége előtt egyenlített is (69-69). Diaw azonnal visszavette a vezetést csapatának, a lengyelek pedig több hibát is vétettek - Huertel hármasa után, 46 másodperccel a vége előtt eldőlni látszott a meccs (69-75). A lengyelek beszórtak még két hármast, de ez is kevés volt már a büntetőkkel a mérkőzést behúzó franciák ellen (75-78).

Franciaország 3-1-gyel áll, holnap Szlovénia ellen a csoportelsőségért játszik, a lengyelek pedig holnap a görögök ellen ki-ki meccset játszanak a továbbjutásért.

Lengyelország legjobb dobói: Waczynski 15/6, Cel 14/9, Ponitka 12/3.
Franciaország legjobb dobói: Huertel 20/3, Diaw 13/6, Seraphin 8, De Colo 8.

Görögország - Finnország 77-89 (14-23, 19-22, 19-22, 25-22)

A finnek parádésan kezdték a találkozót, Lee, Koponen, Huff és Kotti kosaraival 12-1-gyel nyitották a mérkőzést alig több mint négy perc alatt. Leginkább Papanikolaou és Antetokounmpo révén kezdte meg a felzárkózást Görögország, de Salin állt csapata élére, lényegében egymaga tartotta a hazaiak 10 pont körüli előnyét - az első negyed végén kilenccel vezetetett a házigazda (14-23). A finnektől Markkanen kezdett megint nagy sorozatba, Koponennel ketten intézték a támadójátékot, míg a görögöknél leginkább Printezis és Pappas voltak a pontfelelősök a második játékrész első felében (24-34). Papapetrou triplája után egyszer feljött hat pontra Görögország (29-35), de azonnal válaszoltak két hármassal a finnek, és nem engedték közel magukhoz a helléneket - Lindbom duplája után 12-vel vezettek a félidőben (33-45).

A fordulás után az ezúttal egészen kiválóan játszó Koponen vezetésével tovább növelte előnyét Finnország, a 24. percben, Markkanen zsákolása után már egy kerek húszassal álltak jobban, mint a görögök (36-56). A vendégeknél Sloukas unta meg a dolgok eddigi menetét, lényegében egymaga próbálta meg felhozni csapatát, de 15 ponton belülre nem tudott kerülni a finnekkel szemben - a vendéglátó pont ennyivel vezetett 10 perccel a vége előtt (52-67). A finnek két büntetőjével indult a záró felvonás, de Agravanis vezetésével három és fél perc alatt futott egy 13-0-t Görögország, amivel visszakapaszkodtak a meccsbe hat perccel a vége előtt (65-69). Mantzaris sportszerűtlent, a görög kispad pedig technikait kapott - Ranniko beszórta a három büntetőt, Markkanen meg még egy triplát, pillanatok alatt 10 pontra ugrott vissza a távolság (65-75). Az utolsó öt percben a görögök büntetőkkel próbáltak közelebb kerülni ellenfelükhöz, Antetokounmpo vezetésével hat pontra le is jöttek (74-80), de pont ő ütött sportszerűtlen 69 másodperccel a vége előtt Markkanenen. A sértett, Ranniko és Koponen is beszórtak 2-2 egypontost, Ranniko Antetokounmpo triplájára is válaszolt, így nem volt kérdés a vége, 89-77-re nyert Finnország.

A finnek ezzel 3-1-gyel ott vannak a csoport második helyén, ráadásul holnap Izlanddal játszanak - ha győznek, jó eséllyel másodikok lesznek a csoportban. A görögök 1-3-mal szerénykednek, és holnap a negyedik helyért, tehát a továbbjutásért lépnek pályára a lengyelek ellen.

Görögország legjobb dobói: Antetokounmpo 17/6, Sloukas 12/6, Agravanis 9/3.
Finnország legjobb dobói: Koponen 24/9, Markkanen 17/3, Ranniko 14/6.