A-csoport: A finnek Izlandot is megverték

Az A-csoport utolsó játéknapján a finnek egy tét nélküli mérkőzésen szoros csatában, a negyedik negyedben Lauri Markkanen vezetésével fordítva verték Izlandot, így 4-1-gyel zártak a második helyen. A görögök a negyedik negyedben lelépték a lengyeleket, így megszerezték a csoport negyedik helyét. A szlovének ellentmondást nem tűrően játszottak, borzasztóan könnyedén győzték le a francia válogatottat, így a csoport első helyén végeztek, a franciák pedig csak harmadikok.

A-csoport, 5. játéknap

Szlovénia - Franciaország 95-78 (28-22, 24-13, 25-16, 18-27)

A szlovének Dragic és Doncic tripláival ragadták magukhoz a kezdeményezést, de eleinte a franciák is tudták tartani a ponttermelést, még négy perc sem telt el, és a gallok vezettek 13-12-re. Ekkor futott egy 8-0-t a csoportot vezető nyugati szomszédunk Doncic vezetésével, és innentől kezdve végig jobban álltak, mint ellenfelük - Diaw kosara után hat ponttal vezettek az első negyed végén (28-22). A második felvonásban Prepelic és Nikolic tripláival próbálta növelni előnyét Szlovénia, de a franciák a negyed feléig nagyjából tudták tartani hátrányukat, három büntetőnek köszönhetően kilenc ponttal voltak lemaradva a 15. perc végén (38-29). A félidő utolsó öt percében sem javult azonban támadójátékuk, összesen hat pontot szórtak ebben a periódusban, míg a szlovének a Vidmar-Dragic duó vezetésével kezdtek egyre jobban ellépni, 17 pontos fórjuk volt már a nagyszünetben, egészen parádés támadójátékot mutattak be (52-35).

A fordulás utáni első három perc egyértelműen a franciáké volt, hiszen 9-1-gyel nyitották ezt a felvonást, így visszajöttek 10 ponton belülre (53-44). Ezt követően azonban két perc alatt csinált egy 10-0-s sorozatot Szlovénia, Randolph három pontjával pedig 13-0-sra nőtt ez a roham, 22 ponttal vezettek már a 17. perc elején a szlovének (66-44). Seraphin két büntetője után egy újabb 9-0-s szlovén sorozat következett, 10 perccel a vége előtt pedig 26 egység volt a két fél közötti különbség (77-51). A záró játékrészt egy gyors 7-0-val kezdték a franciák, majd Dragic két büntetője után még egy 9-0-s kétpercet futottak, így a 35. perc elejére 12 pontra felzárkóztak (79-67). A szlovénektől Dragic, Vidmar és Prepelic léptek előre, megállították a pocsék negyedkezdést (2-16), így De Colo hiába büntetőzhetett folyamatosan, nem tudott közelebb kerülni csapata (88-73). A szlovének megállították a francia rohamot, a gallok sem erőltették már a végén, így 95-78 lett a végeredmény.

Ezzel eldőlt az is, hogy 5-0-val a szlovének csoportelsők, a franciák pedig 3-2-vel zárnak, ami egészen biztos, hogy csak a harmadik helyre lesz elég - ha a finnek legyőzik Izlandot, akkor mérleg miatt, ha pedig nem, akkor a finnek ellen egymás elleni eredménnyel végeznek a harmadik pozícióban Fournier-ék.

Szlovénia legjobb dobói: Dragic 22/6, Doncic 15/9, Prepelic 14/6, Vidmar 13.
Franciaország legjobb dobói: De Colo 16, Diaw 13/6, Seraphin 12.

Görögország - Lengyelország 95-77 (23-29, 26-14, 21-24, 25-10)

Sok ponttal kezdődött az összecsapás, a lengyelektől előbb a Waczynski-Ponitka-Kulig trió, a túloldalon pedig leginkább Sloukas és Calathes szórták a kosarakat, alig több mint három perc után 12-11-re a hellének vezettek. A görögök itt nagyon megálltak, így Kulig, Koszarek és Waczynski pontjaival fordítottak is a lengyelek a 7. perc végére (14-20). A negyed végén megint elkezdtek potyogni a pontok, de a lengyelek fórja nem változott Sloukas triplája ellenére sem (23-29). A második felvonásban a görögök egy 9-0-s szakasszal fordítottak a 13. perc kezdetére (32-29), Koszarek kosara után pedig Papanikolaou dobott két támadás alatt öt pontot (37-31). Kulig kifejezetten jól játszott a félidő utolsó öt percében is, de nem tudta csökkenteni csapata hátrányát, ekkor Görögország egyértelműen jobban játszott, és Waczynski duplája ellenére is hat ponttal vezettek a nagyszünetben (49-43).

A fordulás után a 23. percre Kulig szinte egymaga egyenlített (51-51), óriásit játszott a center ezen a találkozón. Fej-fej mellett haladt a két együttes ebben a felvonásban, egyik sem tudta a másikra erőltetni az akaratát, és kosárra kosár volt a válasz. A negyed utolsó három percére Bourousis állt a görögök élére, neki köszönhetően volt hárompontos előnye a helléneknek 10 perccel a vége előtt (70-67). Az utolsó negyedben ennél a három pontnál nem tudott közelebb kerülni Lengyelország, a görögök Calathes, Sloukas és Papagiannis vezetésével fokozatosan léptek el az elfáradó ellenfelüktől, Printezis triplájával két és fél perccel a vége előtt el is dőlt a találkozó (87-75). A hármasokat 65%-kal (13/20) dobó görögök végül 95-77-re nyertek, így 2-3-as mérleggel a negyedik helyen végeztek, bejutottak nagy nehezen a 16 közé, a lengyelek pedig 1-4-gyel az ötödik helyen zártak, és kiestek.

Görögország legjobb dobói: Sloukas 26/15, Calathes 24/12, Printezis 14/3.
Lengyelország legjobb dobói: Kulig 26/9, Waczynski 17/3, Koszarek 12/6.

Finnország - Izland 83-79 (24-18, 18-22, 10-19, 31-20)

Tét nélküli volt ez az összecsapás, hiszen a finnek a franciák vereségével már egészen biztosan másodikok voltak, Izland pedig csoportutolsó. 5-0-lal kezdtek a vendégek, de a negyedik percre már a vendéglátók fordultak előnnyel Koponen és Kotti kosarainak köszönhetően (7-5). A finnek a negyed második felében, 11-10 után tudtak meglépni egy 10-1-es sorozattal, Nuutinen és Markkanen vezetésével volt már 10 pontos előnyük is, de az izlandiak visszajöttek 6 pontra a felvonás végén (24-18). A második játékrészben egyetlen pontra is feljöttek a vendégek, de a finnek Koponen, Salin és Lee kosaraival újra elhúztak, a 17. percben megint 9 egységgel álltak jobban ellenfelüknél (37-28). A félidő vége egyértelműen az izlandiaké volt, akik előbb két triplával közelítették ellenfelüket, majd Hlinason, Fridriksson és Vilhjalmsson kosaraival fordítottak is egy 12-2-es futással (39-40). Salin hármasával vezettek a finnek két ponttal a félidőben (42-40).

A fordulás után nagy volt az adok-kapok eleinte, a finnek Markkanen vezetésével tartották minimális előnyüket, de a Hermannsson vezette Izland kifejezetten jól tartotta magát, folyamatosan ott loholtak a nyakukban. A felvonás felénél egyenlített Izland Acox révén (52-52), és összességében egy 11-0-s szakaszt produkáltak a negyed utolsó hat percében egyetlen pontot sem dobó finnek ellen, hét ponttal álltak jobban 10 perccel a vége előtt (52-59). A záró játékrész során Salin tripláival próbált zárkózni a hazai csapat, de a 34. perc közepén még mindig hét egységgel voltak lemaradva (60-67). Markkanen és Huff kosarai után Salin sokadik triplájával volt az előny újra a finneknél (69-67). 71-71 után az utolsó bő három perc Markkanenről szólt, aki egymaga csinált egy 7-0-s szakaszt kevesebb mint egy perc alatt (78-71), ez pedig eldöntötte az összecsapást. Innen már nem volt visszaút az ezúttal jól küzdő Izlandnak, 83-79-re győzött Finnország.

Finnország legjobb dobói: Markkanen 23/9, Salin 17/15, Koponen 10/3.
Izland legjobb dobói: Stefansson 13, Baeringsson 12/6,  Hermannsson 12.