Az Eb eddigi legjobb meccsét nyerték a lettek!

Ha rá lehetett tenni egy lapáttal arra, ami a tegnap kezdődött szlovéniai Európa-bajnokságon történt a nyitónapon, akkor a ma délutáni derbikkel mondhatjuk, hogy ezt sikerült megtennie a kontinens kosárlabda-elitjének. Montenegró tegnap egy ponttal nyert, most eggyel kapott ki egy elképesztő végjáték után a két nap után veretlen Lettországtól, míg Horvátország megúszta, hogy 24 órán belül másodszor kelljen szégyenkeznie szimpatizánsai előtt, Bojan Bogdanovic-ék eggyel gyűrték le az egyik meglepetéscsapatot, Grúziát. Izrael előtt pedig hiába állt nagy esély a továbbjutásra a rajt előtt, mára eldőlt, hogy Halperinék gyakorlatilag elvágják két nap után, ugyanakkor Ukrajna még veretlen, ahogy a svédeket alaposan elpáholó finnek is. Jöjjenek a részletek!

A-csoport:

Az előző játéknapon az ukránok az utolsó másodpercekben tudtak győzni, míg Izrael éppen ellenkező utat járt be: hagyták a briteket egyenlíteni, majd hosszabbításban vesztettek. A győzelemtől feldobódott ukránok rögtön neki is estek ellenfelüknek, alig 5 perc után 13-2 állt az eredményjelzőn: négy ukrán kezdő is betalált. Az izraeliek lassan ébredeztek, az előző meccs két negatív hőse, Nissim és Eliyahu pontjaival sikerült stabilizálniuk a 8-10 pontos különbséget, majd a negyed végére látótávolságon belülre is kerültek. Azonban a második negyedben is tartották magukat az ukránok: a Natyazsko, Pusztuzvonov és az NBA-s Kravcov alkotta felső sor remeklésével nem csökkent, hanem kicsit nőtt is a differencia a nagyszünetre.

Fordulás után alaposan bekezdett az izraeli csapat, védekezésben nem tudtak hibázni, támadásban pedig ipari mennyiségben harcoltak ki büntetőket. 8-0-s futással feljöttek 1 pontra (35-34) – ekkor azonban ritmust váltott Hladir: egy személyben tartotta csapatát a következő percekben, majd Misula is betalált kintről. Az izraeliek próbáltak nem lemaradni, de a negyed végén Pusztuzvonov lélektanilag nagyon fontos hármasa azt jelentette, hogy hét pontra nőtt az ukrán előny. A 4. negyed elején pedig tízre, de az ukránok nem fejezték be, amit elkezdtek: percekig nem találtak a gyűrűbe, izraeli oldalon viszont Green és Limonad felváltva szórta a pontokat, felhozva csapatukat egy egységnyire (58-57). Az ukrán időkérés aztán rendet rakott a fejekben, 2 gyors kosár után már Izrael kért időt. Kadir még próbálta visszahozni a meccsbe csapatát, de társa nem nagyon akadt – másfél perccel a vége előtt Hladir hárompontosa bebiztosította az ukránok második győzelmét.

Ukrajna legjobb dobói: Hladir 17/6, Kravcov 15, Pusztuzvonov 13/9, Natyazsko 10.
Izrael legjobb dobói: Nissim 12/6, Pnini 9, Green-Eliyahu 8-8.

B-csoport:

Az első játéknapon győztes alakulatok egyike egy újabb sikerrel kis túlzással megválthatta a jegyét a középdöntőbe – ennek megfelelően az első percektől kezdve óriási adok-kapok alakult ki. A lettek 5-0-val kezdték az összecsapást, de Rice vezetésével nem hagyta magát Montenegró: a relatíve kevés pont ellenére nem dobtak rosszul a csapatok, 5 tripla is beesett - a legszebb Milko Bjelicáé volt a dudaszó pillanatában. A második negyed hasonló volt az elsőhöz: az egyik oldalon Rice, Szead Sehovics és Szekulics, a másikon Janicenoks és Bertrans vitte a prímet.

Fordulás után 41-41-ig ment ez a csiki-csuki, ekkor azonban a lettek sebességet váltottak, és ezen a meccsen komolynak számító 7 pontos előnyt építettek. Az előző meccs hőse, Freimanis ezúttal a 2. félidőben pörgött fel (5/6-tal állt ekkor mezőnyből!), Bertrans és Berzins sem pihent a triplavonal mögött – a montenegróiakban az ex-szolnoki Sehovics hárompontosa tartotta a lelket. A negyed második felében Vucsevics és Dubljevics is aktivizálta magát, ennek és Popovics hárompontosának köszönhetően visszajött a meccsbe Montenegró.

Az utolsó játékrész elején a lettek Kuksiks révén egyszer visszaverték a támadást, utána viszont Szekulics, Rice és Bjelica pontjaival állva hagyta őket a montenegrói gárda: 54-59-ről 67-59-re módosult az állás. A lettekben azonban még volt kakaó: Janicenoks és Kuksiks révén 9-0-t futva újra ők voltak előnyben egy perccel a vége előtt! Az utolsó percben aztán Janicenoks bizonyult nyerőembernek: előbb egy hármast, majd a vége előtt 6 másodperccel, 1 pontos hátrányban egy tempót értékesített. A montenegróiaknál hiába dobott be 2 büntetőt és egy 2+1-et Rice, az utolsó másodpercben ziccert hibázott… Lettország maradt makulátlan.

Montenegró legjobb dobói: Rice 24/6, Szekulics 13, Sze. Sehovics 8/3

Lettország legjobb dobói: Janicenoks 15/6, Freimanis 12/6, Kuksiks 8/6, Dair. Bertans 8

C-csoport:

Horvátország (1-1) - Grúzia (1-1) 77 - 76 (17-15, 18-19, 15-18, 27-24)

Félelmetesen nagy mérkőzést vívtak egymással a magukat a tegnapi 40(!) dobott pont után szépen felszívó horvátok és a nyitónap egyik legváratlanabb meglepetését szolgáltató grúzok, mely stílszerűen egyetlen ponttal dőlt el, méghozzá a délszlávok javára. Sokáig úgy festett, hogy ha elszakadni nem is tud a Pachulia, Shengelia páros nélkül is ütőképes Kokoskov-legénység, de a csapatjátékban sokat javuló Repesa-had nem hagyta magát leszakítani egyszer sem, sőt, a félidőben már eggyel ment a 16 pontos, 4 fontos triplát szóra Dontaye Draper húzta Horvátország. A fordulást követően Tsintsadze extra találataira alapozott leginkább a grúz gárda, a 25 pontját 18-ból 11-es mezőnyözéssel összehozó ász volt az x-faktor, de a honosított Ricky Hickman (20 pont, 7 kiharcolt fault) is tarthatatlan volt a horvátok számára, utóbbi óriási párharcot vívott az "ellenfél-honfitársal", Draperrel.

A hajrában aztán folyamatosan  tudtak újítani a felek, előbb 73-73-nál Tsintadze kettesével egalizált Grúzia, amikor már csak egy perc olt hátra, aztán a tegnap borzasztóan gyengén teljesítő Ante Tomic éledt fel. Az összesen 7 pontig jutó barcelonai center előbb két büntetővel visszaszerezte a vezetést övéinek, aztán Sanikidze vert be egy triplát 21 szekundummal a végső dudaszó előtt, amivel már megint a grúzok álltak jobban, majd Tomic-ra bízták a meccslabdát a délszlávok, Draper jó ütemben találta meg a belépő magasembert, aki értékesítette is a ziccert, Grúziának pedig nem volt már válasza erre a találatra, életben maradt Horvátország, a grúzok pedig óriási lehetőséget szalasztottak el, ami a továbbjutási sanszokat illeti.

Horvátország legjobb dobói: Draper 16/12, Boj. Bogdanovic 15/6, Saric 12

Grúzia legjobb dobói: Tsintsadze 25/6, Hickman 20/9, Sanikidze 15/6