B-csoport: Izrael reményei is életben maradtak

A B-csoport harmadik játéknapján Izrael 16 pontos hátrányból fordított az utolsó negyedben Németország ellen, így teljes a káosz a csoporton belül. A litvánok az első negyed végén, illetve a második felvonás elején futott 29-6-os hétperces periódusuknak köszönhetően megverték az olaszokat. A parádésan támadó ukránok győztek a grúzok ellen, még jobban megbonyolítva ezt a hatost.

B-csoport, 3. játéknap:

Grúzia – Ukrajna 81-88 (20-21, 18-30, 25-16, 18-21)

Alaposan bekezdtek az ukránok, Lukasov két triplájára építve 8-0-ra vezettek, majd 2-12 is állt az eredményjelzőn, amikor az addig értékelhetetlen Pachuliát Shermadini váltotta. Az idén az ACB legjobb centerének választott Shermadini sorra harcolta ki a faultokat és a büntetőket, a nagyobb helynek köszönhetően a triplagyárosok is beindultak. A grúzoknak azonban borzasztó rosszkor jött a kisszünet: bár Shermadini továbbra is extra volt támadásban (az első 20 percben 17 pontot termelt), csapata védekezése fokozatosan esett vissza – az ukránoknál pedig beindult az ex-szolnoki Lipovij, illetve Pusztozvonov, akik mellett a hátvéd Lukasov nagyszerűen fogta össze a támadójátékot. Bár volt egy kisebb megingása az ukránoknak, amikor hatra visszakapaszkodott ellenfelük, de a negyed végéből sokkal jobban jöttek ki: Kolcsenko triplájával 13 volt közte a nagyszünetben.

Ahogyan várható volt, brutálisan bekeményített védekezésben a grúz válogatott, a teljes harmadik negyedben összesen 14-ig jutottak az ukránok, minden pontért vért kellett izzadniuk. Támadásban Shengelia kezdett el villogni, de Pachulia is felnőtt mellé, ha Dixon egy kicsit pontosabban játszik, akkor 30 perc után vezethettek volna – így Ukrajna négy pontot megőrzött előnyéből. A kisszünetben rendezték a sorokat a kék-sárgák, védekezésben ők is találtak még egy fokozatot Bobrov vezetésével, elöl pedig Pusztovijjal egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a grúzok, az ő elzárásaiból rendre jól tudtak dolgozni az ukrán kisemberek, főleg Kolcsenko és Lukasov. 4 és fél perccel a vége előtt 69-75-re vezettek, ráadásul Pachulia összeszedte 4. faultját is egy támadóhibával. Innen már nem volt visszaút a grúzoknak, akiknél a végjátékban Shengelia és Pachulia is érthetetlen módon elkezdett kapkodni, amit az ukránok köszöntek szépen, a dupla-duplázó (17 pont, 11 gólpassz, 6 pattanó, 3 szerzett labda) Lukasov vezetésével behúzták a győzelmet – ezzel nem csak megőrizték reményüket a továbbjutásra, de alaposan meg is kavarták a csoport állását.

Grúzia legjobb dobói: Pachulia, Shermadini 17-17, Shengelia 16.
Ukrajna legjobb dobói: Pusztovij 19, Lipovij, Lukasov 17/9-17/9.

Litvánia - Olaszország 78-73 (23-23, 18-9, 16-17, 21-24)

Belinelli, Hackett és Melli révén 8-0-lal és 11-2-vel bekezdtek az olaszok, de ébredeztek a litvánok, akik a 4. perc végén Kalnietis duplájával már két pontra zárkóztak (9-11). Datome hármasa után Melli szórt 5 pontot, az újabb 8-0-s olasz rohammal kialakult a legnagyobb talján fór a 7. percre (9-19), a negyed utolsó bő három perce viszont egyértelműen a litvánoké volt, akik nem kis mértékben Kuzminskas három triplájának köszönhetően egyenlítettek - az északiak 5/8-as, az olaszok peig 5/6-os triplamutatóval zárták az első negyedet. Gudaitis révén már vezettek is a litvánok - 15-2-vel nyitották a negyedet három újabb triplával, így a 16. percben már 13 ponttal vezettek (38-25). Az olaszok két hármast ugyan gyorsan beszórtak, de támadásban teljesen leálltak erre a felvonásra, és Kuzminskas duplája után 9 pontos hátrányba kerültek a félidőre (41-32).

A fordulás után egyrészt Melli már nem lépett pályára - sántított egy kicsit a második negyed végén, és bár nem súlyos állítólag a sérülése, de nem kockáztattak vele. Másrészt Belinelli beszórta 2000. pontját az olasz nemzeti csapatban. Ettől függetlenül a taljánok a Belinelli, Datome, Hackett trió kosaraival hiába próbáltak meg közelebb jönni ellenfelükhöz, mindenre válaszoltak a litvánok, Juskevicius két duplájával pedig 14 ponttal is vezettek a 27. perc elején (55-41). A negyed második felében jóval kevesebb kosár született, mint az elsőben, és Filloy duplája a felvonás végén is csak annyit jelentett, hogy tíz ponton belülre került Olaszország (57-49). A záró negyedben az olaszok mindent megpróbáltak, hogy még meccset tudjanak csinálni ebből a találkozóból, hat pontra fel is jöttek többször is, de ennél közelebb nem kerültek. Végül Datome triplájával alakult ki a 78-73-as végeredmény, így mindkét csapat 2-1-gyel áll három mérkőzés után.

Litvánia legjobb dobói: Juskevicius 18/12, Kuzminskas 14/9, Valanciunas 13.
Olaszország legjobb dobói: Datome 24/12, Belinelli 14/3, Filloy 10/6.

Németország - Izrael 80-82 (18-23, 25-20, 26-14, 11-25)

Mekel és Eliyahu révén 6-0-lal kezdtek a hazaiak, és a németek a felvonás felénél tudtak csak egalizálni (10-10). Ettől függetlenül érződött a találkozón, hogy a házigazda két mérkőzést vesztett, így élet-halál helyzetbe került - Casspi és Howell vezetésével jött egy újabb 6-0, és innentől kezdve végig jobban állt Izrael az első negyedben (18-23). Howell tartotta az izraeliek előnyét a második játékrész elején, majd szórtak két triplát is, ezzel 10 pontra nőtt fórjuk a 13. percben (23-33). Főleg a Boston Celticshez igazoló Daniel Theis révén kezdte meg a felzárkózást Németország - mindkét oldal sok büntetőt dobhatott, de közelítettek a németek, a Houston Rockets által draftolt Isaiah Hartenstein hármasával pedig már a vendégek álltak jobban a 18. perc végén (39-38). A félidőben egál volt az állás (43-43).

A fordulás után Schröder, Theis és Hanga Ádám volt csapattársa, Johannes Voigtmann révén 8 pontra nőtt a német előny a 34. percre (53-45), Tadda pedig kerek 10-es növelte csapata fórját a negyed felénél (58-48). Lényegében Howell és Casspi tartotta a lelket a hazaiakban, míg a vendégeknél Barthel nagy percei következtek, Akpinar triplájának köszönhetően pedig 12 ponttal álltak jobban a vendégek a záró 10 perc előtt (69-57). Benzing hármasa után 16 ponttal állt jobban Németország a 32. percben (75-59), de túl korán nyugodtak meg. Howell és Mekel mellé Pnini is felnőtt, Timor is beszórt egy triplát ebben a szakaszban, így a 38. perc felére fordított is Izrael egy 19-2-es hatperces periódussal (77-78). Schröder és Theis kosaraival a németek vezettek, de Pnini fél perccel a lefújás előtt megint betalált kintről (80-81). Előbb Schröder ziccere maradt ki, majd Mekel egy jó büntetője után Theis triplája, így lényegében a sírból hozta vissza az összecsapást a vendéglátó gárda (80-82). Izrael ezzel 1-2-vel életben maradt, Németország pedig 2-1-gyel áll ugyan, de nehéz helyzetbe hozta magát - még Litvániával és Olaszországgal játszik.

Németország legjobb dobói: Schröder 20, Theis 15/3, Voigtmann 13.
Izrael legjobb dobói: Howell 23, Casspi 20, Pnini 15/9.

fotó, Slide: fiba.com