Beharangozó: Eb-negyeddöntőkör - 2. nap

A litvániai kontinensviadalon most kezdenek eldőlni az igazán nagy dolgok, innentől kezdve csak az a teljesítmény számít, amit az éppen pályán lévő csapatok pillanatnyilag képesek produkálni. A gallok sok nagy csatát vesztettek már a hellének ellen, ám ez most egy egészen más történetnek néz ki előzetesen.

A fókuszban: Franciaország – Görögország

Eb-negyeddöntő – (16:45 – Sport1, kommentátor: Méhes Gábor, szakértő: Dávid Kornél)

A mai napon egy olyan derbi történelmi visszavágóját rendezik, amire az európai kosárlabdát kedvelő közönség minden bizonnyal élesen emlékszik még a 2005-ös kontinensviadalról. Akkor röviden és tömören annyi történt, hogy a valamelyest erősebb és bombaformában lévő francia válogatott 47 másodperccel a lefújás előtt 62 – 55-re vezetett az elődöntőben az akkor még Diamantidis és Papaloukas vezette hellének ellen, ám a most is a keretben lévő Zizis három értékesített büntetőjével, majd a végén Diamantidis hihetetlen triplájával végül mégis Görögország legjobbjai hozták a derbit, majd az Eb-t is megnyerték a fináléban. A felvezetőnket nem véletlenül kezdtük ezzel a történelmi visszatekintéssel, annak ellenére sem, hogy a „Görögország legjobbjai” kifejezés a mai hellén válogatottra maximum nagy jóindulattal lehet igaz, ugyanakkor a másik oldal szinte csak erősödött. A legutóbb a saját momentumát sárba tipró, de korábban félelmetesen erősnek tűnő francia gárda viszont tisztelettel tekint a mai meccs ellenfelére, de ez biztosan nem abban fog megnyilvánulni, hogy a pályán tartanának az igazi sztárok nélküli görögöktől, sokkal inkább egy, a kezdetektől komolyan vett mérkőzésre számítunk a részükről, melyen ki fogják adni magukból a maximumot.

Mickael Gelabale ugyan az utóbbi találkozón sérülése miatt nem állhatott Vincent Collet rendelkezésére, de a hírek szerint mára már megpróbálják összedrótozni. Az egész mezőny egyik leggyengébben triplázó csapata a francia, így kell nekik a kintről is jó kezű bedobó, mint egy falat kenyér. Az eddig mutatottak és a keretek alapján viszont van akkora különbség a két fél között, hogy ne Gelabale részvételén múljon a mai derbi, maximum arról lehet szó, hogy a jelenlétével jobban ki tudja húzni a görögök védelmét, hiszen az egyetlen igazi tripla-veszélyt ő jelenti a görögök ellenfelénél. A kulcs párharc egyértelműen az irányító poszton lesz. Most megnézhetjük, hogy a spanyolok ellen pihentetett Tony Parker mennyire tudott feltöltődni (no, nem, mintha addig sok gondja lett volna a pörgéssel és a klasszisteljesítménnyel), mellette a másik „kimenőt kapó” sztár, Joakim Noah is a többieknél pihentebben veheti fel a küzdelmet. Kérdés, hogy ez nem üthet-e vissza a nagy pihentetés után, mert azért hiába tartalékos ez a görög csapat, azonnal harapnak, ha gyengeséget, megingást éreznek. Visszatérve a kiemelt párharcra, a remek védővé érő Nick Calathes megpróbálja majd a lehetetlent, azaz némileg kiiktatni a játékból azt a sztárt, akit eddig gyakorlatilag limitálni sem lehetett. Sok reményt nem fűzünk ahhoz, hogy ez 40 percen keresztül sikerüljön a Panathinaikos kisemberének, de egy-egy kulcsszituációban akár sikerrel is járhat. Ám ezzel együtt is úgy fest, minőségi különbség van a két válogatott között. Az már a mentális állapoton múlik, hogy ez ki fog-e jönni a két fél között, de ez a francia alakulat a legutóbbi mutatványt leszámítva úgy tűnik, eléggé együtt van fejben is.

Forrás: sportfogadas.ws


Hiába, hogy a szerbek mindössze negyedik helyen jutottak be a nyolc közé saját csoportjukból, a másik ág veretlen győztese ellen is eséllyel veszik fel a küzdelmet. A rivalizálás folytatódik, a kontinens történelmének legjobbjai minden bizonnyal óriási csatát vívnak meg egymással a mai este folyamán.

A fókuszban: Szerbia – Oroszország

Eb-negyeddöntő (19:45 – Sport2, kommentátor: Faragó Richárd, szakértő: Dávid Kornél)

Ma bebizonyosodhat, mennyire állja meg a helyét az a feltételezés, mely szerint az Eb eddigi két körében az „alsó” ág jóval gyengébb játékerőt képviselő csapatokból tevődött össze, mint a „felső”. A két éve döntőben szereplő szerbek már megjárták a poklot ezen a kontinensviadalon, az oroszok pedig több, egészen hihetetlen végjáték után maradtak veretlenek, ezzel övék az egyetlen makulátlan mérlegű csapat az egész eseményen. A két gárda játékstílusa viszont merőben eltér egymástól. A délszlávok mindig is híresek voltak a precíz védekezésükről, ám most inkább támadásban jeleskednek, hiszen a meccseik felén legalább 89(!) pontot dobtak, az egész Európa-bajnokságon 80 dobott pont felett átlagolnak, ami fiatal, hajtós, sok passzal játszó csapatukat elnézvén nem is csoda. Ugyanakkor az oroszoké az egész mezőny leghatékonyabb védelme, elképesztőnek ható 63(!) pontot kapnak átlagban. Az a legszebb viszont a történetben, hogy mindkét alakulat több nagyon kiélezett rangadót vívott már meg ezen a tornán – ahogy említettük, ezeken jóval sikeresebbek voltak Kirilenko-ék. Ám korai lenne leírni Szerbia válogatottját, ez a társaság hiába fiatal, az utóbbi két világversenyen bőven volt alkalmuk tapasztalatot szerezni.

Más történet maga az egyenes kieséses szakasz, a hullámzó délszlávok is tudják ezt, de mindenképpen javulniuk kell, legfőképpen védekezésben, fegyelmezettségben és úgy összességében mentálisan. Láttunk már tőlük utolsó másodperces kihagyott közelit, amivel fontos meccset nyerhettek volna (Savanovic a franciák ellen), no meg olyat is, hogy vezérük, Milos Teodosic képtelen volt magát a faltgondoktól távol tartani, ez által pedig megpecsételte csapata sorsát. Az irányító-kérdésre visszatérve ennél is árnyaltabb a kép, hiszen Teodosic több olyan hibát is elkövetett már itt Litvániában, amit nem nagyon szoktunk meg tőle, biztosak lehetünk benne, hogy meg akarja majd mutatni, milyen is, ha ő igazán formában van. Nagyon is kulcskérdés az ő szereplése, jelenléte, távollétében a Markovic, Tepic, Rasic hármas bizonyítottan nem tudja megoldani a játékszervezői feladatot a kívánt szinten. A felsorolt urak sem gyenge kosárlabdázók, ám messze állnak Teodosic klasszisától, illetve a csapatjátékra gyakorolt hatásától.

A Krstic – Mozgov párharc csemege lehet a palánk alatt, ezen az Eb-n nagyon szépen alkalmazza mindkét center azt, ami az NBA-ben ráragadt az utóbbi időben. Krstic akár dominálhat is ebben a párosításban, hiszen jóval tapasztaltabb, fineszesebb játékos, mint az ifjabb ellenfele, aki inkább erőből dolgozik. Azért ne feledkezzünk meg az orosz válogatott erősségeiről sem, a legutóbb brillírozó Shved mellett a tapasztaltabb rutinrókák, azaz Kirilenko és Khryapa is tudnak egyet, s mást erről a játékról, arról nem is beszélve, hogy négy évvel ezelőtt már képesek voltak felvezetni Európa trónjára csapatukat. Most azért más a helyzet, a sokáig sérüléssel bajlódó Khryapa csak esetenként képes húzóemberré válni jelenlegi állapotában, de a mindig hasznos Kirilenko is sokszor eltűnik és „leadja” a vezérszerepet. Két igencsak hasonló szinten mozgó alakulat néz farkasszemet ma este, hogy eldöntse, kié lesz az utolsó, még kiadó hely a legjobb 4 között.

Forrás: sportfogadas.ws


Helyosztó (5-től 8. helyig)

Litvánia – Szlovénia (14:30)

A tegnap este a negyeddöntőben elvérző csapatoknak nem sok idejük maradt felocsúdni, ma már azt kell eldönteniük egymás ellen, hogy melyikük lehet ott az olimpiai tornáért rendezett selejtezőn. A két gárda közt igen jelentős különbség van papíron, ám nehéz megállapítani, hogy a csalódottság mit hoz ki a felekből. Ám a hazai pályán szereplő litvánoknak a tegnapi blama után kötelező, hogy legalább az 5. hely megszerzésével kárpótolják szurkolóikat, a szlovének pedig felszabadultan játszhatnak. Igazi nyílt sisakos, de mégis téttel bíró derbit várunk.


Felhívás: szeptember 13-tól egy újabb nyereményjátékban vehettek részt!

A középdöntőtől kezdődően a Kosár Eb ideje alatt olvasóink a Sportfogadás WS és a Kezdő5 közös tippjátékában vehetnek részt (az első szakasz már lezárult), a lényeg, hogy találd el a mérkőzések győztesét, gyűjts minél több pontot és zsebeld be a legjobban tippelőnek járó nyereményt.


Szabályok:
1. A tippjáték két nagyobb szakaszból áll majd:
- középdöntős csoportkör (lezárult)
- negyeddöntőtől a döntőig a kieséses szakasz
2. Minden szakasz után győztest hirdetünk, a nyeremény lentebb található.
3. A két szakasz egymástól független, vagyis mindenki játszhat, attól függetlenül, hogy már játszott esetleg az első körben is.

Pontszámítások:
Mérkőzés győztesére érkező helyes tipp: 3 pont; (rendes játékidőben)
Hosszabbításos győzelemre érkező helyes tipp esetén 2 pont;
(kétesély tipp, pl.: 1x)
Döntetlen tipp esetén 5 pont;
(rendes játékidő)

Holtverseny esetén a játékosok között a több három pontos tippet adó kerül ki győztesen.

Nyeremények:
És akkor röviden, hogy miért is érdemes velünk játszani. A legjobban tippelő játékosok nyereményben részesülnek. Az SWS és a Kezdő5 is kosárra dobott, csont nélkül 15$-t ajánl fel a szakaszgyőzteseknek.
A nyereményeket Monyebookers-es számlára folyósítunk. Csak Moneybookers-es számlára tudunk utalni, vagyis akinek még nincs ilyen MB-s számlája, annak érdemes egyet készíteni, az egész kb. 5 percet vesz igénybe, a regisztráció ingyenes.

A játékban való részvétel egyetlen feltétele, hogy a Sportfogadás WS Facebook oldalára nyomj egy like-ot.

A tippeket a Sportfogadás.ws oldalon az adott fordulóhoz megjelent cikkhez hozzászólásként lehet megtenni. Hozzászólásnál nevet és e-mail címet kell megadni, az e-mail cím a Facebookon is használt cím legyen.
Másik eshetőség, aminek jobban is örülnénk, hogy a cikkben Facebookos hozzászólásként adjátok le a tippeket, ilyenkor értelemszerűen azonosítva vagytok.


A tippjáték második szakaszában (negyeddöntő) a következő mérkőzésekre lehet leadni a tippeket:
Negyeddöntők
2011. szeptember 14.
Spanyolország - Szlovénia  
Macedónia - Litvánia

2011. szeptember 15.
Franciaország – Görögország
Oroszország - Szerbia

2011. szeptember 15.
Szlovénia – Litvánia
Elődöntők
2011. szeptember 16.
Spanyolország – Macedónia


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus