Belgium, Csehország: csodák márpedig vannak!

Nem győzzük kapkodni a fejünket, ugyanis a szlovéniai kosárlabda Eb eseményei eddig minden képzeletet felülmúlnak. A tegnap a franciákat óriási meglepetésre legyőző németek képesek voltak hosszabbításban elbukni az A-csoport papíron leggyengébb együttese, azaz Belgium ellen, hosszabbításban, a lengyelek pedig Csehországtól is kikaptak, így pedig nem hogy nem lesznek a kontinensviadal meglepetéscsapata, de szinte biztosan nem mennek tovább a csoportból sem... A nagyon erős kerettel rendelkező törököket kiütötte Olaszország, így Turkogluék is minden bizonnyal búcsút mondhatnak a továbbjutásnak, a szerbek ugyanakkor hozták a papírformát és könnyedén múlték fölül Bosznia-Hercegovinát. Nézzük, hogyan alakultak a kora esti derbik!

A-csoport:

Belgium (1-1) - Németország (1-1) 77 - 73 (14-16, 21-10, 13-15, 22-15, 14-10) - hosszabbítás után

A németek tegnap elverték a csoport szuperfavoritját, Franciaországot, ráadásul egészen simán, ma pedig képesek voltak kikapni a hatos egyértelműen leggyengébbnek rangsorolt alakulatától, Belgiumtól. Ugyanakkor nem véletlenül írtuk, hogy nem szabad lebecsülni Axel Hervelle-éket, nagyon masszív csapat ez a belga, ezt ma a 24-et szóró Robin Benzing és társai meg is emlegették. Igencsak hullámzó volt a derbi, nem kezdtek rosszul Schaffartzikék, ám a második etapban érdekes módon a belgák "névtelen" csereemberei jobban muzsikáltak, mint a németek magasabb szinten edződő spílerei, így a félidőre már 9 egységnyi fórral mehettek el Casteels mester legényei.

A fordulás után még szervezettebbek lettek a belgák, de a rendes játékidő utolsó perceiben nagyon megélénkült a játék, Jonathan Tabu egy triplával négy egységnyi fórhoz juttatta övéit, de Benzing két duplával egalizálni tudott, majd 35 másodperccel a játékrész vége előtt Tabu megint hármast értékesített, amire Staiger válaszolt. A maradék 17 percben csak egy Guy Muya-féle homály érkezett triplából, következhetett a hosszabbítás!

A ráadásban "gyorsabban ébredtek" a belgák, Van Rossom duplázott, Hervelle pedig szórt egy triplát, így öt ponttal meglógtak és újabb fordulat már nem is következett, pedig a biztoskezű büntetőző Schaffartzik egyenlíthetett volna büntetőből pillanatokkal a lefújás előtt, ám elsőre hibázott, másodjára pedig direkt rontott, Hanga Ádám új csapattársa, Tibor Pleiss pedig hiába szerezte meg a támadólepattanót, elrontotta a közeli duplát, így kisebb csoda történt és a belgák reményei életben maradtak!

Belgium legjobb dobói: Tabu 15/15, Massot 15, Hervelle 11/3

Németország legjobb dobói: Benzing 24/6, Schaffartzik 15/6, Pleiss 10

B-csoport:

A nyitányon a bosnyákok nagyon gyenge teljesítményt nyújtottak, simán kaptak ki Lettországtól, míg a szerbek némi meglepetésre legyőzték a végső győzelemre is esélyesnek tartott Litvániát. A két csapat közül egyértelműen utóbbiak lehettek magabiztosabbak, előbbieknek pedig jobban kellett a győzelem, és ez a kezdésnél meg is látszott. Mirza Teletovic ezúttal jobbik arcával rukkolt elő, a bosnyákok első 10 pontjából 7-et vállalt, így leginkább neki és Nihad Djedovicnak köszönhetően az első öt percben Bosznia volt előnyben - soha nem volt nagyobb a fórjuk viszont 4 pontnál. Ezt követően jött a szerb henger. A bosnyákok ziccereket hibáztak, nagyon sok eladott labdával játszottak, így két és fél perc alatt 10 pontos előnyt alakítottak ki maguknak a vörösben játszó Krszticsék, az első negyed végén is ekkora volt a különbség (16-28).

A második negyedben hullámzó volt a játék - hol még ennél is jobban megléptek a szerbek, hol visszakapaszkodtak 10 pont környékére a bosnyákok, de ennél közelebb nem sikerült kerülniük, a kritikus pillanatokban mindig rontottak, borzasztóan könnyedén ajándékozták el a labdákat, így Szerbia viszonylag könnyedén tartotta őket kordában. A félidőben 14-gyel vezettek a sokkal több lábon álló szerbek, akiknél gyakorlatilag minden egyes pályára lépő játékos hasznos volt, hozzátette a magáét a meccshez (31-45). A fordulást követően még nagyobb sebességi fokozatba kapcsoltak, 3 perc alatt 25 pontra növelték előnyüket, ezzel el is döntötték végleg a találkozó sorsát. Innen is visszajöttek még 10 körülre a bosnyákok - megtették mindezt már a harmadik negyedben -, de ennél közelebb nem tudtak lopózni, 10 ponttal kikaptak (67-77).

Ezzel a győzelemmel megnyugodni ugyan még nem nyugodhatnak meg a szerbek sem, de gyakorlatilag egy lépésre kerültek a továbbjutástól. A bosnyákok még nem estek ki, de Macedóniát, Montenegrót és Litvániát kellene megverniük ahhoz, hogy bekerüljenek az első háromba a csoportban, szinte lehetetlen scenario ez az eddigiek alapján.

Bosznia-Hercegovina legjobb dobói: Djedovic 17/3, Teletovic 16/3, Kikanovic 13.

Szerbia legjobb dobói: Markovics 15/3, Katics 12, Nedovics 11/6.

C-csoport:

Csehország (1-1) - Lengyelország (0-2) 69 - 68 (12-25, 22-13, 16-11, 19-19)

Az első negyedben úgy nézett ki, hogy bedarálja a tegnapi kudarcszerű veresége után a cseheket a jóval magasabban jegyzett Lengyelország, 13-mal mentek egy játékrész után Marcin Gortaték, bár a Phoenix Suns "lengyel kalapácsa" csupán 4 pontot szorgoskodott össze ezen a derbin. Az ellenfél NBA-játékosa, Jan Vesely (23 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda) óriási tűzzel vetette bele magát a küzdelembe, ez az attitűd pedig szépen lassan a társakra is átragadt és a félidőre már úgy mehettek el a csehek, hogy látótávolságon belül voltak.

A fordulást követően egy új, igencsak fordulatos mérkőzés kezdődött, a negyedik etapban a 17 egységig jutó Ignierski hátára vette a lengyel gárdát és vezetésével meg is lógtak a Bauermann-tanítványok (66-58), de az utolsó 2,5 percben jóval jobban koncentráltak a veszítenivaló nélkül játszó csehek és még pár kritikusnak látszó hiba is belefért a részükről. Vesely rosszkor rontott büntetőt, de Lampe (14 pont) is csak az egyik kísérletét értékesítette a vonalról egy egységnyi lengyel-előnynél, így az utolsó támadást Csehország vezethette, melynek végén Lubos Barton beverte a sarokból a triplát és nyert a cseh csapat! A lengyelek ezzel gyakorlatilag elszálltak, ami a továbbjutást illeti, viszont a cseheket nem szabad leírnunk, mivel a horvátok és a grúzok ellen akár még a továbbjutást is kiharcolhatják, amennyiben tartják az eddigi színvonalat.

Csehország legjobb dobói: Vesely 22, Barton 10/6, Satoransky 10

Lengyelország legjobb dobói: Ignierski 17/9, Lampe 14/3, Kelati 10

D-csoport:

Olaszország (2-0) – Törökország (0-2)  90 - 75 (22-19, 22-15, 30-23)

Törökország a finnek elleni csúfos vereséget követően a kötelező győzelem komoly terhével lépett pályára az olaszok ellen: ha a Tanjevics – gárda a taljánok ellen is kudarcot vall, gyakorlatilag búcsút inthet a továbbjutásnak, az olaszok - bár az oroszok elleni győzelmüknek köszönhetően kétségtelenül kedvezőbb helyzetből várhatták a csoport-rangadót , pedig egy esetleges győzelmükkel nagyon közel kerülhetnek a legjobb 12-höz. Pianigiani újfent a négy „kisemberes” formációt küldte a parkettre, némi meglepetésre nem a honosított ex NBA profi Travis Diener volt az irányító hanem az az Andrea Cinciarini aki a Reggio Emilia karmestere, de a török kapitány sem maradt adós a váratlan húzással: Ilyasova helyett Gönlümöt jelölte a kezdő ötösbe. A mérkőzés első perceiben a törökök mesterének húzása tűnt nyerőnek, az Efes Isztambul veterán centere hamar 2 hibára kényszerítette a taljánok első számú magas emberét Marco Cusint, a félholdasok pedig Cetin két triplájának köszönhetően el is léptek 5 ponttal(12-17). Cusin helyett jött Melli, a kissé megilletődött Cinciarinit Diener váltotta, a fiatal milánói középjátékos (Melli) pedig talán élete legjobb 10 percét produkálta, 12 pontot szerzett Ilyasova és Erden szorításában, és a második negyed elején már 7 ponttal (26-19) ment a Squadra Azzurra. Az oroszok után a törökök is képtelenek voltak kihasználni hogy az itáliaiak talán a komplett EB mezőny (de az élcsapatok közt biztosan) „legvékonyabb” magas sorával bírnak, a török NBA menők : Türkoglu és Ilyasova csak szenvedtek, az olaszok ekkor még azt is megengedhették hogy legnagyobb ászaikat Datome, Belinelli és Diener pihentessék, és így is stabilan 7-10 pont között tartották előnyüket. A félidőben 44-34-es olasz vezetést mutatott az eredményjelző.

A nagyszünet után valami újat kellett húznia az Itáliában méltán népszerű Bosca Tanjevicsnek, Ömer Asik és Ender Arslan becserélésével próbálta megtörni a rendkívül fegyelmezetten játszó olaszok lendületét. De hiába őrizték a tegnap szenzációsan játszó Datomet jól Preldzic-ék, ezúttal a San Antonio Spurs új igazolása Marco Belinelli játszott ihletett formában, ráadásul Aradori személyében újabb a ászt húzott Pianigiani, a fiatal bedobó alig 6 perc alatt 10 pontot szerzett, és hiába jutott a másik oldalon Asik Ömer is 10 pont fölé, 2 perccel a 3. negyed vége előtt már 19 egységgel (68-49) húztak el az olaszok, eldőlni látszott a mérkőzés. A negyed utolsó másodperceiben Ilyasova triplájára demoralizáló „dudaszós” hármassal replikázott egy újabb fiatal olasz titán Sandro Gentile , így a záró negyed előtt 74-57-re vezetett Olaszország. A záró negyedben Türkoglu és Cetin vezetésével mg próbáltak még egy utolsó rohamot indítani a törökök, és elsősorban Cetin agilis és pontos játékának köszönhetően faragtak is a különbségen, de a Belinellit az utolsó negyedben szinte végig pihentető taljánok végig kontroll alatt tartották a játékot, és az utolsó másodpercekre már csak az maradt a kérdés hogy a két zseniálisan játszó fiatal talentum Gentile és Aradori közül ki lesz a meccs legjobbja. Kettejük különversenyét Aradori nyerte 23 ponttal, de Gentile 20 pontja is ragyogó teljesítményt takar, az olaszok pedig rendkívül simán verték újabb csoport riválisukat és már nemcsak két győzelmük, hanem mutatott játékuk , és formájuk is bőven a legjobb 12 közé predesztinálja őket, az erős és szép reményekkel induló török válogatott pedig a kiesés szélére sodródott, többet már nem hibázhatnak ha életben akarnak maradni.

Olaszország legjobb dobói: Aradori 23/12, Gentile 20/9, Belinelli 17/6, Melli 14.

Törökország legjobb dobói: Asik 12, Türkoglu 12/6, Cetin 11/9, Ilyasova 11/3.