Belgium is a 12-ben, négyes körbeverés a B-csoportban!

Négy későesti mérkőzéssel fejeződött be a szlovéniai Európa-bajnokság első csoportköre, megvan mind a 12 továbbjutó, s már virtuálisan elkezdődött a középdöntő kör is, hiszen a továbbjutó csapatok vitték is magukkal az egymás elleni eredményeiket a középdöntős-csoportkörbe.

Meglepetés nélkül azért ezen az estén sem maradtunk, a nyeretlen Lengyelország simán verte a rendező Szlovéniát, így a rendezők lecsúsztak a csoport-elsőségről, ám rosszabb helyzetbe ezzel együtt sem kerültek, míg a már biztos kieső Montenegró becsületből elverte a szerbeket, akik így egy négyes holtversenyt megnyerve indulnak a legelőnyösebb pozícióból a B-csoport továbbjutói közül. A franciák félidőben még 12-vel égett a belgák ellen, de végül simán legyűrték a szintén továbblépő szomszédjaikat, az oroszok pedig megúszták azt a blamát, hogy nyeretlenül fejezzék be az Európa-bajnokságot, két vállra fektették a szégyenteljesen szereplő Törökországot. Jöjjenek a részletek, benne a továbbjutókkal és a középdöntős felállásokkal!

A-csoport:

Belgium (2-3) – Franciaország (4-1)  65-82 (30-19, 16-15, 9-32, 10-16)

Az egyetlen tényleges téttel bíró találkozó volt az esti programban Belgium és Franciaország összecsapása. Az már Izrael és Nagy-Britannia vereségével eldőlt, hogy mindkét most mérkőző fél továbbjutott a következő körbe, ám pont emiatt nem volt mindegy egymás elleni meccsük kimenetele, hiszen ezt viszik tovább a következő körbe. Ennek ellenére a Portland TrailBlazers kiscsatára, Nic Batum nem lépett pályára.

Az első negyedben a belgák nekiugrottak ellenfelüknek. A felvonás első felében még tartották magukat Tony Parkerék, de 9-9-et követően Sam Van Rossom, Axel Hervelle és Jonathan Tabu vezetésével gyorsan meglépett ellenfelétől a belga gárda, és 10 perc játék után 11 ponttal vezettek (30-19). A franciák sem támadásban nem nyújtottak túl jó teljesítményt, de nagyobb gond volt, hogy átjáróház volt a védelmük. Legalább ezt a problémát sikeresen orvosolták a következő 10 percben, de támadásban még gyengébb produkciót nyújtottak. A negyed elején Joffrey Lauvergne vezetésével megpróbáltak felkapaszkodni, de kísérletük sikertelen volt, az egyre magabiztosabb Belgium pedig már 15 ponttal is vezetett a félidő végén, a félidőben pedig 12 egységgel álltak jobban (46-34).

Fordulás után sem tűnt úgy, hogy nagyon megváltozna a meccs képe, két és fél perc játék után 50-39 volt az állás. Ezt követően azonban a franciák pár jó védekezéssel, és ezáltal gyorsindításokkal rohamléptekben közelítettek ellenfelükre. A belgák dolgát az sem könnyítette, hogy gyorsan összeszedték az öt csapatfaultot, így védekezésben még puhább verzióra kellett váltaniuk. Franciaország egy 14-0-ás futással előbb átvette a vezetést (50-53), majd egy 10-3-as szakasszal zárta le a negyedet, így a nemrég még 15 pontos hátrányuk 10 perccel a lefújás előtt már 11 pontos előny volt (55-66) - nem kevesebb mint 23 pontot vertek ebben a negyedben a belgákra. A záró játékrészben két triplával közelített Belgium, de a franciák gyorsan visszaállították a 10 pontos különbséget, amit a végére 17 pontra növeltek, végeredményben 82-65-re nyertek.

Ezzel a győzelemmel a franciák csoportelsőként jutottak tovább, és 2 győzelmet visznek Belgium és Ukrajna ellen. Az ukránoknál már korábban eldőlt, hogy 1-1-gyel mennek tovább, a belgák pedig ezzel a vereséggel 0-2-vel indítják a második csoportkört, de nekik már a továbbjutás is hatalmas eredmény.

Belgium legjobb dobói: Hervelle 13/3, Van Rossom 12/12, Tabu 11/3.

Franciaország legjobb dobói: Parker 20/3, Lauvergne 14/3, Gelabale 13/6, Diaw 12.

B-csoport:

Montenegró (2-3) - Szerbia (3-2)  83-76 (19-25, 15-12, 20-21, 29-18)

A presztízsen kívül abszolút tét nélküli meccset vívott egymással Montenegró és Szerbia, mivel előbbiek már a forduló előtt sem juthattak tovább, a szerbek pedig a délutáni eredmények miatt már páholyból várhatták ezt az összecsapást.

Jóval jobban kezdtek a nyugodtan, összeszedettnek tűnő szerbek, akik folyamatosan építették ki előnyüket - a negyed harmadik harmadára ez a fór 10 pont fölé nőtt, és úgy tűnt, hogy a motiváció nélküli montenegróiakon átgázolhatnak. A negyed végét aztán nagyon elrontották - Tyrese Rice két támadás alatt öt pontot szerzett, majd Borisz Bakics is elsüllyesztett egy duplát, így csak hattal mentek a szerbek 10 perc után (19-25). Tovább folytatódott a tendencia a második negyedben, két és fél perc alatt egyenlített Montenegró. Szerbia ugyan magánál tartotta az előnyt, nagyon elhúzniuk azonban már nem sikerült, félidőben három egységgel álltak már csak jobban Sehovicséknál (34-37).

A fordulás után 4 percig nem sok minden történt, birkóztak egymással a felek, de fogást nem találtak. Egy 6-0-ás rohammal Ivkovicsék addigi legnagyobb előnyüket tudhatták magukénak (50-45), de erre érkezett válaszul egy 10-2-es szerb szakasz, vissza is vették a vezetés Nedovicsék, és négy pontos fórt tartottak a kezükben a záró felvonás előtt (54-58). A negyedik negyedben aztán Rice egymaga futott egy 7-0-ás rohanást, majd Szead Sehovics és Nikola Ivanovics tettek össze egy 10-2-es montenegrói részt, így arra eszmélt az ember, hogy egyrészt a szerbek csak négy pontot dobtak öt és fél perc alatt, másrészt Montenegró már 12-vel vezetett. Ez az öt és fél perces kihagyás el is döntötte a meccset - a szerbek még visszajöttek négy pontra, de reális esélyük a fordításra már nem volt, Montenegró 83-76-ra diadalmaskodott.

A szerbek mai vereségük ellenére is csoportelsők lettek, és 2-0-ás mérleget visznek tovább - a négyes minitabellán az első helyen végeztek, mivel a litvánokat, a letteket és a bosnyákokat is megverték. Montenegró komoly csalódást okozott valószínűleg saját szurkolóinak, hiszen a csoport ötödik helyénél még akkor is biztosan előrébb várták őket, ha előre tudható volt, ez a halálcsoport, ahol kis túlzással mindenki mindenkit megverhet. és csak egy győzelemmel szereztek kevesebbet, mint például a csoportot nyerő Szerbia.

Montenegró legjobb dobói: Rice 12/6, Dubljevics 11/3, M.Bjelica 11/3, A.Popovics 10.

Szerbia legjobb dobói: Katics 19, Bogdanovics 14/6, N.Bjelica 11.

C-csoport:

Szlovénia (3-2) – Lengyelország (1-4) 61 - 71 (17-19, 11-17, 16-17, 19-18)

Sem Szlovénia, sem Lengyelország számára már nem bírt különösebb téttel a C csoport záró találkozója, de a már továbbjutó házigazda saját szurkolói előtt nem adhatta alább a győzelemnél. Persze ehhez az EB-n eddig kiábrándítóan szereplő lengyelek nem szerettek volna asszisztálni, Dirk Bauermann gárdája eltökélt volt: mindenképpen győzelemmel akartak hazautazni. Ennek megfelelően a kezdetektől rendkívül agilis lengyelek alaposan meg is lepték a tegnapi hosszabbítással megtoldott horvátok elleni vesztes rangadó fáradtságát még a lábukban érző házigazdákat. A félidőre 8 pontosra (28-36) hízó lengyel előny elsősorban a tornán eddig sokat és joggal kritizált Thomas Kelati "feltámadásának" volt köszönhető, a honosított hátvéd két negyed alatt 12 pontig jutva a mezőny legeredményesebbje volt. A kissé fásultan játszó szlovéneknél Bozsidar Maljkovics mester, talán már a szerdán kezdődő középdöntőre gondolva, az eddig kevesebbet játszóknak is több lehetőséget adott.

A harmadik negyedben sem szaggatták szét az istrángot a hazaiak azért hogy a maguk javára fordítsák a találkozót, így nem meglepő, állandósult a polákok 8-10 pontos előnye. Az Euroliga győztes Olympiakosz újdonsült szerzeménye Mirza Begic, és az egykor Pakson is megforduló Jure Balazic tett csak azért valamit ekkor, hogy ne dőljön már el idejekorán az összecsapás. De ami késik nem múlik, a záró felvonásban sem változott a játék képe, Lakovicék játéka egyre inkább szétesett, az utolsó 7-8 perc, mintegy vigasz ajándékként ,a tornától búcsúzó Lengyelország „jutalom játéka” volt. 20 pontra (47-67) nőtt a vendégek előnye, Kelati mellett Marcin Gortat is ellenállhatatlan (19 pont , 12 lepattanó) volt, Goran Dragic és Lorbek késői hajrája már csak kozmetikázni tudta az EB házigazdájának meglepő és sima vereségét. A C csoport harmadik helyén továbbjutó Szlovénia csütörtökön, a középdöntőben, immáron a lubljanai Stozice Arénában, a veretlen Olaszország ellen folytatja.

D-csoport:

Törökország (1-4) – Oroszország (1-4) 77-89 (17-16, 23-23, 17-19, 20-31)

Előzetesen nagy rangadónak vártuk, mára pedig egy szinte teljesen érdektelen összecsapássá silányult. Így írható le a Törökország-Oroszország találkozó, ahol két, hatalmas csalódást keltő csapat adott randevút egymásnak. Az NBA-sztárokat és a honi pontvadászat legjobbjait felvonultató törökök mindössze egy becsületgyőzelmet „ünnepelhettek” a svédek ellen, az oroszoknak azonban ez idáig még ez sem jött össze.

A két csapat becsületére legyen mondva, hogy ezúttal láthatóan mindent megtettek a szép búcsú érdekében, elszántság és kemény védekezés jellemezte őket. Ennek eredménye egy viszonylag pontszegény, ám szoros első negyed lett. A folytatásban aztán már a támadójáték is gördülékenyebben ment, ám így is fej-fej mellett haladtak a csapatok. Élvezetes, pörgős volt az első félidő, melynek csaknem teljes egészében a Türkoglu nélkül felálló törökök jártak előrébb pár ponttal, ám nagyobb előnyt nem tudtak kiharcolni (40-39). Sokat rotált mindkét mester, érdekesség, hogy féltávnál a legeredményesebb a nagy öreg, Alekszej Szavraszenko volt a maga 10 pontjával.

Fordulás után sem változott a játék képe, azt leszámítva, hogy ekkor már rendre az oroszok vezettek, de előnyük a harmadik negyed végére teljesen eltűnt. A záró játékrész aztán nem a mérkőzésen megszokott séma szerint alakult, hiszen az addig egyébként remeklő Oguz Savas sportszerűtlen hibája után meglépett Oroszország (67-75). A törökök nem tudtak ritmust váltani, míg a fiatal oroszok megoldásai rendre sikeresek voltak, higgadtak tudtak maradni védekezésben és támadásban egyaránt. A mezőny legjobbja a 25 pontig és 5 lepattanóig jutó Szergej Karasev volt. Ezzel eldőlt tehát, hogy az oroszoknak is sikerült győzelmet szerezniük, és nem az Eb egyetlen nyeretlen csapataként utaznak haza. Egy héttel ezelőtt aligha hittük volna, hogy ezt a mondatot Oroszországgal kapcsolatban kell leírnunk…

Törökország legjobb dobói: Savas 18, Gönlüm 17, Ilyasova 13/3

Oroszország legjobb dobói: Karasev 25/9, Antonov 14/9, Ponkrasov 13