Calderon vezetésével sima spanyol siker

A spanyol válogatottra már a középdöntő végén két "döntő" várt, hiszen a finneket és az olaszokat is meg kellett verniük a biztos nyolc közé jutáshoz. A finnek ugyanakkor a mérkőzés előtt ugyanolyan mérleggel (1-2) álltak, mint ellenfelük – veszítenivalójuk nem volt, teher nélkül játszhattak.

Középdöntő, F-csoport

Spanyolország (2-2) – Finnország (1-3) 82-56 (18-15, 24-15, 15-11, 25-12)

Az első percek adok-kapokjából a spanyolok jöttek ki jobban, Calderon nagyszerű dobásaival 10-5-re vezettek. A másik oldalon Koponen igyekezett - ez annyira jól sikerült, hogy egymaga tartotta versenyben csapatát, a finnek első kilenc pontját szerezve. Calderon azonban végig tartani tudta a ritmust, és ha a cserecenter Rey nem 50%-kal dob a vonalról, lehetett volna nagyobb is különbség a kisszünetre (18-15).

A második negyedben is kezdeményezőbbek voltak az ibériaiak, a csereként beálló San Emeterio vezetésével határozottan támadtak – a másik oldalon sok volt az eladott labda, de a finnek Koponen és Haanpaa tripláival eleinte még tartották magukat. 26-24 után viszont egy 7-0-s mini futást csináltak a spanyolok Rubio, Gasol és Calderon révén, és Marc Gasol 2. személyi hibája sem zavarta meg őket, a helyette beálló Rey duplájával először vezettek 10 ponttal (37-26). A finnek időkéréssel próbálták rendezni a sorokat, de ez csak arra volt elég, hogy ne nagyon nőjön a különbség – ráadásul Claver triplája a félidő végén igazi lélekromboló kosár volt finn szempontból (42-30).

Fordulás után a finnek sokkal szorosabb védekezéssel próbálkoztak, azonban támadásban az első 4 percben mindössze egy Koponen-tripla érkezett. A negyed közepére kifulladt a finnek felzárkózási kísérlete, és a spanyolok (elsősorban Claver, Fernandez és Rodriguez révén) 17 pontra hizlalták a fórt (50-33). A finnek időt kértek, de nagyon nem változott a játék képe: elsősorban triplákkal kísérleteztek, de egyre kevesebb sikerrel, a spanyolok pedig kényelmesen tartották az előnyüket. A negyed végén Koivisto beállása lehelt némi életet a finn támadójátékba, de átütő eredmény nélkül (57-44).

A záró játékrész elején Lee veszélyeztetett, azonban Calderon tripláival hamar 20 pont fölé nőtt a spanyol előny (67-45). A finnek egy 7-0-s futással még egyszer megpróbáltak kapaszkodni, de ellenfelük visszaverte a próbálkozást. A hátralévő időben Gasolék kontrollálták a játékot, és magabiztos sikerrel melegítettek az olasz válogatott elleni mediterrán derbire, amelyre a hétfőn rendezendő záró körben kerül sor.

Spanyolország legjobb dobói: Calderon 23/15, Claver 12/6, Rodriguez 9/3, Mumbru 8/6.

Finnország legjobb dobói: Koponen 17/9, Lee 12, Haanpaa 6/6, Rannikko-Kotti 6-6.