Dragic: álomjáték, Szlovénia: negyeddöntő!

Saját maga számára tette nehézzé a szlovén válogatott a görögök elleni mérkőzést. A találkozó folyamán már közel harminc ponttal is vezetett az Európa-bajnokság házigazdája, ám a hellének a sírból hozták vissza a meccset. A végjátékban azonban helyén volt a klasszis teljesítményt nyújtó Goran Dragic esze, s bebiztosította a győzelmet, vele pedig a negyeddöntőbe jutást Szlovéniának.

Középdöntő, F-csoport

Görögország - Szlovénia 65-73 (13-26, 14-17, 19-19, 19-11)

A mérkőzés előtt a két kezdő irányítót, Spanuliszt és Goran Dragicot emelték ki a televíziós közvetítésben. Jól érezték a rendezők, ugyanis a hellén kapitány pontjaival vezetett az első percben a kék-fehér mezes gárda, ám jött a hazai válasz. G. Dragic négy és fél perc alatt 11 pontot, közte két triplát süllyesztett el a görög gyűrűben, extázisba hozta ezzel az egyébként is rendkívül jó hangulatot teremtő szlovén szurkolókat. A „vendég” időkérés nem oldotta meg a problémákat, másfél percig nem kaptak ugyan pontot, de felzárkózni nem tudtak, mivel nem ízlett nekik a szlovén védekezés. Papanikolau triplája hosszú idő után hozta tíz ponton belülre a görögöket, de Lakovic rögtön a következő támadásból visszadobta a hármast. A görögök csak kapaszkodtak, ahogy erejükből telt, de nem tudtak ellenszert találni az elzárások után rendre tiszta dobóhelyzeteket találó, s azokat értékesítő Dragic testvérek ellen. 15 perc elteltével Goran már 18 pontnál járt, a hazaiak pedig ostromolták a húsz pontos differenciát. A félidőig Ziszisz révén feljebb zárkózott a hellén gárda, de a lepattanózásban messze ellenfele fölé kerekedő szlovén csapat őrizte magabiztos előnyét.

Andrea Tinchieri nagyon hamar begyűjtött reklamálásért egy technikait a harmadik negyed elején, a szlovén csapat pedig köszönte a lehetőséget, s Jokszimovic tripláját követően 20 pontot számoltak a kék-fehérekre. Bár a hazaiak nagyon gyorsan, alig három perc alatt begyűjtöttek öt személyi hibát, a lélektani előny náluk volt. A görögök nem bírták a nyomást, Ziszisz technikaijával a kipontozódás szélére jutott, Szlovénia pedig elkezdhetett hangolódni a negyeddöntőre. Sajnos nem múlt el súlyos sérülés nélkül a találkozó. Papanikolau bal bokájához még akkor rögzítették a jeges zacskót, amikor a játékos a parketten hevert, majd miután letámogatták dühösen huppan a székre. Valószínűleg véget ért számára az Eb. Dragicék már közel harminc ponttal vezettek, amikor Spanulisz triplájával és a kipontozódás szélén álló Bramos büntetőivel némileg közelebb tudtak kerülni a kék-fehérek a negyed végére. A közelség azonban húsz pontos differenciát jelentett, mivel a Szlovénia megtette az a szívességet, hogy sorra hibázta el büntetőit. Kissé korán hitték el Dragicék, hogy zsebben a mérkőzés. Az ezer sebből vérző görög csapat Szpanulisz hárompontosával rég nem látott közelségbe került a szlovénokhoz, 15 pontos különbséget mutatott az eredményjelző. Begic, Goran és Zoran Dragic egyaránt négy falttal állt, a görögök vérszemet kaptak, Szpanulisz pedig "csak" hozta az ponterős formáját. Hat perccel a vége előtt tíz pontra zárkózott a hellén csapat, mely a sírból küzdötte fel magát. Nachbar hosszú hazai kosárcsend után írt pontokat a táblára, de Ziszisz triplája megvillantotta az utolsó szalmaszálat a görögöknek. Egy perccel a lefújás előtt, hat pontos szlovén vezetésnél Szpanulisz eladta a labdát, Goran Dragic végig robogott vele a pályán, s bedobta a meccset eldöntő ziccert. Ha nehezen is, saját dolgát megnehezítve, de Szlovénia begyűjtötte a győzelmet, s ha hétfőn legyőzik a finneket, akkor a csoport második - szerencsés esetben első - helyéről várhatják a negyeddöntőt.

Görögország legjobb dobói: Spanulisz 21/6, Ziszisz 13/3, Buruszisz - Szlukasz 6-6

Szlovénia legjobb dobói: Goran Dragic 28/9, Zoran Dragic 11/3, Lakovic 10/3