EB felvezető - A - csoport - 2 .rész

Azok után, hogy hétfői nyitóposztunkban kiemeltük a címvédő, Spanyolország válogatottját, ma az A – csoport további öt csapatának rövid történetét vesszük szemügyre, soroljuk fel a készülő kereteket. Pontosabban négyet, hisz az még kérdéses, hogy a pótselejtezőkről melyik csapat fog bekerülni második helyezettként ebbe a hatosba. Spanyolország mellett, Lengyelország, Litvánia, Nagy-Britannia és Törökország játszik egymással a továbbjutó helyekért. Kiemelkednek a litvánok és a spanyolok, de nem szabad leírni sem a törököket, sem a lengyeleket, még akkor sem ha a négy csapat közül talán Kelati-ék papíron a leggyengébbek. A britek és a bekerülő csapat nem valószínű, hogy tényezők lesznek a középdöntőbe kerülés szempontjából.

Lengyelország


A lengyelek sikertörténete az 1960-as évekre tehető. 1963-ban hazai parketten lettek ezüstérmesek, majd 1965-ben, Moszkvában, 1967-ben pedig Helsinkiben bronzérmet szereztek. Az 1970-es és a 2000-es évek között hullámzó volt teljesítményük. Ha kijutottak az eseményekre, akkor jól szerepeltek, öt 7. és egy 8. helyet tudnak felmutatni. Azonban nyolc alkalommal nem sikerült a kijutás. 2007-ben nagyon jól kezdtek, mindhárom csoportellenfelüket legyőzték, de kulcsjátékosaik sérülései miatt a hátralévő három találkozót elbukták, 13-16. helyet szerezték meg. 2009-ben, hazai pályán szintén nem maradhatott el a jó bemutatkozás. Győzelem Bulgária és Litvánia ellen, de a törökökkel már nem bírtak. A középdöntőben pedig már sok volt nekik a szerb, szlovén, spanyol hármas, végül a 9. helyen végeztek, büszkén!

Már jóval az Európa-bajnokság kezdete előtt biztossá vált, hogy sérülése miatt Marcin Gortat nem állhat Ales Pipan szövetségi kapitány rendelkezésére. Ha valaki rápillant a keretükre, akkor szinte kizárólag olyan játékosokat talál, akik most vannak a legjobb korukban. Erősek, harapnak, meglátjuk ez mire lesz elég.

A készülő keret:

Dardan Berisha

Michal Gabinski

Adam Hrycaniuk

Thomas Kelati

Lukasz Koszarek

Damian Kulig

Adam Lapeta

Pawel Leonczyk

Jaroslaw Mokros

Piotr Pamula

Robert Skibniewski

Tomasz Snieg

Piotr Szczotka

Szymon Szewczyk

Adam Waczynski

Lukasz Wisniewski


Litvánia

Nem szeretnék különösebb politikai és történelmi elmélkedésekbe belemenni a litván kosárlabda múltjával kapcsolatban. Legyen elég annyi, hogy a világ legmegosztóbb fogalma nagy hatással volt erre a sportra (is). De a litván emberek felemelkedhettek az elnyomásból, megmutatták és 2011-ben az egész kontinensnek megmutathatják, hogy szülőföldjükön. Az ország, miután elnyerte függetlenségét, első alkalommal 1995-ben vett rész Európa-bajnokságon, ahonnan rögtön egy ezüstöt hoztak haza. Majd három eseményen át húzódó böjt következett, nem jött az érem. Aztán 2003-ban, Svédországban bekövetkezett a litván csoda! Veretlenül zárták a csoportküzdelmeket, a nyolc között pedig magabiztosan búcsúztatták Szerbia és Montenegró együttesét. Az elődöntőben a franciák ellen vért izzadtak, de továbbmentek, a döntőben pedig már lendületből padlóra küldték a spanyolokat. Célba értek Jasikevicius-ék, aranyérmet nyertek. A 2007-es spanyol EB-n is közel álltak a döntőhöz, de ott a későbbi győztes oroszok ellen búcsúra kényszerültek és végül meg kellett elégedniük a bronzzal. 2009-ben a lengyel versenyen kiábrándító szereplés, 1 győzelem, 11. hely, melyet a 2010-es VB-n bronzéremmel kompenzáltak.

Rutinban és egységben az erő. Állíthatja Kestutis Kemzura szövetségi kapitány. A jelenlegi keretben dominálnak azok a játékosok, akik már több világeseményt megvívtak kart – karba öltve. Elég a Lavrinovic testvéreket, Jasikevicius, Javtokas, Songalia, Jasaitis, Petravicius nevét említenem. Viszont lesz egy 19 éves srác, akire nagyon fognak figyelni, Valančiūnas. Nagyot fognak nézni egyesek, hogy mekkorát fog homorítani élete első felnőtt EB-jén.

A készülő keret:

Kalnietis Mantas

Pocius Martynas

Delininkaitis Tomas

Jasaitis Simas

Jankūnas Paulius

Javtokas Robertas

Jasikevičius Šarūnas

Kaukėnas Rimantas

Lukauskis Mindaugas

Songaila Darius

Lavrinovič Darjuš

Lavrinovič Kšyštof

Valančiūnas Jonas

Petravičius Marijonas

Nagy – Britannia

Hamar végigérünk a szigetországiak EB történelmén. Ugyanis ez lesz a második alkalom, hogy részt vesznek a kontinens csapatainak szemléjén. Épp a legutóbbi eseményre jutottak ki először, 2009-ben, selejtezőcsoportjukat megnyerve. Nem volt sok esélyük továbbjutni a szlovén, szerb, spanyol trió mellett. Bár meg kell említeni, hogy a későbbi győztestől csak 8 ponttal kaptak ki. Az idei megmérettetésre szintén csoportelsőként mehetnek, főleg a mi kárunkra. Selejtezőbeli első győzelmüket Szolnokon jegyezték, remek utolsó negyedüknek köszönhetően (24-13; 82-91). Hazai pályán nem találtak legyőzőre. A macedónok bementek velük egy hosszabbításba, de ott simán kikaptak. A magyarok szorították meg őket a legjobban, Lóránték 66-64 arányban maradtak alul Birmingham-ben. Egy idegenbeli zakót beszedtek Boszniában, majd az utolsó fordulóban a már biztos elsőség tudatában kiengedtek Ukrajnában. 6 győzelem mellett 2 vereséggel végeztek és készülhetnek a litván kalandra.

Elképesztően fiatal keretet hozott össze Chris Finch szövetségi kapitány. A csapatkapitány Andrew Sullivan (31) mellett, Nate Reinking (37) és Robert Archibald (31) vannak 26 éves kor felett. Már a felkészülés ideje alatt kiderült, hogy Ben Gordon biztosítási problémák miatt nem fog játszani Litvániában, de a másik sztár, Luol Deng ott lesz a kontinenstornán. Vezérszerep hárult a Franciaországban (ASVEL) légióskodó erőcsatárra, Pops Mensah – Bonsu-ra is, aki teljesítményével nagyban hozzájárult csapata csoportelsőségéhez. Azonban neve nem szerepel a készülő keretben, mert vállműtétje után nem tudja vállalni a játékot. Mensah – Bonsu és Gordon elvesztése nagy érvágás a brit együttesnek.

A készülő keret:

Laurence Ekperigin

Robert Archibald

Dan Clark

Luol Deng

Joel Freeland

Ryan Richards

Ogo Adegboye

Kyle Johnson

Mike Lenzly

Nate Reinking

Matthew Bryan Amaning

Andrew Lawrence

Devon Van Oostrum

Eric Boateng

Drew Sullivan


Törökország

A török kosárlabda már az EB kezdeti időszakától a legjobbak között kerül megemlítésre. Az 1950’-60-as években rendre a tízedik hely környékén végeztek. Az 1970-es korszak sem akarta meghozni a már várt áttörést, sőt az utolsó két versenyen nem indult a csapat. 1981-ben a csehszlovák EB-n kiábrándító szereplés, 1 győzelem mellett, 7 vereséget hoztak. Aztán egy komolyabb csend következett, mert az 1993-as németországi versenyig sehol nem voltak kint. 1997-ben és 1999-ben bejutottak a legjobb 8-ba és rendre a 8. helyet csípték meg. Jött az új évezred első Európa-bajnoksága, hazai pályán. Hihetetlen hangulat, fanatikus szurkolók és egy szintén fanatikus csapat. A csoportmeccsek során volt egy apró botlás a szlovénok ellen, de a spanyolok elleni siker ezt feledtette, meglett az 1. hely. A nyolc között előbb két ponttal a horvátokat, majd egy ponttal a németeket küldték haza. A döntőben azonban a jugoszlávok túl nagy falatnak bizonyultak, de a Kutluay és Türkoglu vezette törökök bizonyították, hogy figyelni kell rájuk, ott vannak az elitben! Ennek ellenére négy csalódást jelentő verseny jött, összesen egyszer jutottak a legjobb 8 közé, legutóbb, Lengyelországban.

Két nagy hiányzó biztosan lesz náluk. Főleg magas posztokon fog hiányozni Mehmet Okur és Kerem Gönlüm játéka. A rutinos, hazai bajnokságban edződő sztárok mellett feltörekvő fiatalok alkotják Orhun Ene keretét. Bizonyára maradt még abból a lendületből, mellyel a gárda tavaly világbajnoki ezüstéremhez jutott, így a legjobb nyolcba kerülés minimális elvárásnak tetszik a Boszporusz partján.

A készülő keret tagjai:

Tunçeri Kerem

Arslan Ender

Ermiş Barış

Balbay Doğuş

Güler Sinan

Onan Ömer

Akyol Cenk

Preldžič Emir

Türkoğlu Hidayet

İlyasova Ersan

Kanter Enes

Aldemir Furkan

Aşık Ömer

Erden Semihtates

Savaş Oğuz

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus