EB felvezető - A - csoport - 4. rész

Az "A"-csoport együtteseinek utolsó felkészülési mérkőzéseiről számolunk be a mai részben. Valamint megtudhatjátok, hogy a válogatottunk életét annyira megkeserítő portugálok miként is jutottak el Litvániába. Már belekezdtünk a visszaszámlálásba, a maival együtt 4 nap van hátra az Európa-bajnokság kezdetéig. Let's go guys, give me a high five! :)

Portugália:

Történetük során eddig háromszor jutottak ki az EB-re (1935, 1951, 2007), most következik a 4. tornájuk. Vita nélkül a leggyengébb csapat, amelyik kijutott az Európa-bajnokságra. A selejtezősorozatban a legkiélezettebb csoport utolsó helyén végeztek. A FIBA Europe jóindulatán múlt, hogy nem tréfálták meg a lengyeleket. Egyetlen győzelmüket hazai pályán érték el, pont ellenük. A portugálok 1 győzelemmel, 7 vereséggel, Lengyelország pedig 4-4-el végzett. Utóbbiak 4. helyen futottak be és csak az előrehozott létszámbővítés miatt lehetnek ott egyenes ágon a legjobbak között.

Pedig Bydgoszcz-ban sima 22 pontos sikert arattak, de amikor vendégségben utaztak Coimbra-ba, akkor nagy meglepetés érte őket. Evans és Mirandha vitte a prímet a hazaiaknál, a félidőben már 12 ponttal is vezettek. De a lengyelek nem adták fel, gyorsan fordítottak, de visszajöttek a meccsbe Andrade-ék. 5 másodperc volt hátra, amikor az irányító két jó büntetővel 2 pontos előnyhöz juttatta övéit. De jött Berisha és a dudaszó megszólalásának pillanatában egyenlített, hosszabbítás. Ott sem tudták döntésre vinni, de jött az utolsó másodperc és Marcin Gortat 5. faultja, ami eldöntötte a meccset. Gomes bedobta az első büntetőt, a második pedig már kimaradt, de az óra lepörgött. Győztek a portugálok. Csoportutolsóként maradt nekik a pótselejtezők 4 meccse. A finnek oda-vissza verték őket. Igaz a szerdai összecsapáson nagyon sokáig nekik állt a zászló Coimbra-ban, de végül a melyről feljövő finnek ismét nyertek. Mi magyarok tudjuk a legjobban, hogy milyen, amikor ők nyernek. Kétszer döngöltek minket a parkettbe és nehéz eldönteni, hogy melyik vereség fáj jobban. Az biztos, hogy a jelenlegi portugál keret minden tagjának a második kedvenc városa Szolnok lesz. Azonban annak a meccsnek a lefújása lesz az utolsó EB-vel kapcsolatos örömteli élményük. Gyanítom mindenki el tudja képzelni, hogy a Gasol testvérek, Ibaka mit tesznek mondjuk Evora-val, vagy Miranda-val. Legalább már tudjuk, melyik csapat végez győzelem nélkül az EB-n.

Törökország:

A múlt héten Németországban vendégeskedtek, négycsapatos torna keretében. Az első meccsen egy borzasztó kemény pofont kaptak. A remeklő Bourousis-t (17 pont) soraiban tudó görög csapat szinte lenullázta a törököket. 62-38 lett a találkozó vége, mindössze két pontra futotta a vesztes csapat erejéből a záró negyedben. Fel tudott ocsúdni a kudarcból Törökország, ha nem is könnyen, de győzelemmel folytatták a tornát Belgium ellen. Ami nem volt valami könnyű, mert a 4. negyedben még a belgák vezettek, de egy 10-0-s futás és Ilyasova 8 pontja megfordította a találkozó kimenetelét. Omer Asik (12 pont, 9 lepattanó) és Enes Kanter (7 pont, 8 lepattanó) jól mozgott a palánkok alatt, nagyban nekik volt köszönhető a siker. 66-60. A záró összecsapáson a házigazda németekkel találkoztak és sokáig szorosan tapadtak is rájuk. 41-38 után azonban összezuhantak. Kaman első kosarai és Sven Schultze „dupla” triplája, 12-0-ás rohanás után 53-38-ra elhúztak a hazaiak. Végig megmaradt az előnyük, 64-52-re győztek, hiába volt Kanter 14 pontja.

6 mérkőzésből négyet bukott a világbajnoki ezüstérmes. Nagyon össze kell szedniük magukat, ha komoly erőt akarnak képviselni Litvániában.

Nagy-Britannia:

Nekik nemrég fejeződött be az Olimpiai Tesztverseny, olyan ellenfelekkel játszottak, mint Franciaország, Szerbia, Horvátország, Ausztrália, Kína.

Tony Parker (25/3 pont, 63%, 7 lepattanó, 4 gólpassz) hatalmasat játszott, a franciák pedig könnyedén győzték le őket az első meccsen. A félidőig nagyjából látótávolságon belül tartották magukat, de a fordulás után jött a vendég hengerelés. A briteknél egyedül Joel Freeland játszott jól, 16 pontjával, 8 lepattanójával csak kozmetikázni tudta a 60-82-es vereséget. Ha a horvátok ellen nem aludták volna át a második negyedet (5-23), akkor győzelmi esélyeik is lehettek volna. Hiába zárkóztak fel a végjátékban, a piros-fehéreknek volt annyi előnyük, ami kitartott a végéig. (70-75) Freeland ismét vezér volt, 22 pont, 9 lepattanó. Jött a keményebb dió, a szerbek. Az elején vezettek sokáig a britek, de Szerbia felzárkózott, hála Teodosic-nak, egállal fordultak a félidőben. A vendégek pár pontos előnyre tettek szert, amit Reinking és Lenzly kosaraival ledolgoztak. Döntetlen állásnál, 2 másodperccel a vége előtt Teodosic bedobta a győztes duplát. (95-97) Clark 12 pontot dobott 10 lepattanó mellé, emelett 5 játékos jutott a 10-es vonal fölé. Eric Boateng (15), Mike Lenzly (13), Nate Reinking (13), Andrew Lawrence (12) és Robert Archibald (11). Luol Deng a Kína ellen megnyert mérkőzésen lépett először pályára a felkészülési időszakban. 15 pont mellé, 8 lepattanót szedett, de a dobószázaléka nem volt egetverő. Továbbra is Freeland (18 pont, 13 lepattanó) volt a legjobb játékos, aki mellé az első győztes találkozón még Lenzly (13/9 pont, 5 lepattanó) lépett fel. (64-56) Az ausztrálok ellen zárták a tornát Egy végletekig kiélezett, hosszabbításos meccsel, melyen 90-91-es vereséget szenvedtek. Deng (26 pont) és Freeland (22 pont) vitték a prímet, rajtuk kívül senki nem érte el még a 10 pontot sem.

A britek sok külső kísérlettel játszanak, és akkor kerülnek nagy bajba, amikor ezek a dobások nem ülnek. Ez látható volt a franciák és horvátok elleni mérkőzéseken is. Viszont tartásuk, akaratuk hatalmas. Fiatal, ambiciózus csapat, kiegészülve pár rutinos játékossal és Luol Deng-el. Képesek lehetnek meglepni néhány csapatot. Az utolsó meccsük a 27-i lettek elleni találkozó lesz idegenben, mely után már csak egy rövid utazás lesz hátra Litvániáig.

Spanyolország:

Augusztus 18-án utaztak Litvániába egy jó visszavágóra. Jasikevicius-ék törlesztettek is, a 2. negyedben állva hagyták Scariolo legényeit, előnyüket pedig meg tudták tartani, hiába kapaszkodtak fel a spanyolok a 3. negyedben. A két Gasol-on kívül senki nem jutott 10 pont fölé, Marc 17, Pau 18 pontot szerzett. Az elmúlt hétvégén két nap alatt kétszer mérkőztek meg Szlovénia legjobbjaival. Az első meccsen a kezdeti tapogatózás után, komoly védelmet helyeztek Calderon-ék a szlovén támadások elé, nem csoda, ha a meccs végére csak 61 pontig jutottak Dragic-ék. A palánkok alatt éltek a spanyolok, Gasol zsákolt, Ibaka lepattanózott, Navarro pedig varázsolt. (73-61) Másnap szomszédjaink fáradtak voltak, könnyen gázoltak át rajtuk az ibériaiak. (79-57) Pau Gasol ismét vezér volt, 16 pontot szerzett, senkinek nem lehet kétsége, hogy jó formában fog az EB-re érkezni.

Az eddigi tesztmérkőzések azt bizonyították, hogy aki Gasol-ék ellen győzni szeretne, annak komoly erőket kell mozgósítania. Még két találkozó van még hátra Ausztrália ellen, azt követően pedig vár rájuk Litvánia.

Litvánia:

Augusztus 19-én nyitották meg a Zalgiris Arénát. 15.000 néző által hajtott hazaiak legyőzték a spanyolokat, akiktől nem sokkal korábban még vereséget szenvedtek idegenben. Nem adtak lehetőséget egy percre sem Gasol-nak és társainak. Örömünnepet rendeztek, már az EB előtt. Kalnietis 16, Jasaitis 13/9, Valanciunas 11 ponttal vette ki tevékeny részét a 88-76-os sikerből.

Oroszország ellen vereséggel folytatták. Hozzá kell tenni, hogy elég nehéz egy komplett orosz gárda ellen Javtokas, Songalia és K. Lavrinovic nélkül. 80-88-ra kikaptak, de annyi örömük lehetett, hogy Valanciunas 13 ponttal és 16 lepattanóval zárt. A lettek elleni győzelem (95-75) újra feldobta a szurkolókat, látva Petravicius 26 pontos meccsét látva elgondolkodtató, hogy eddig hol tartogatta ezt a fajta játékot. Tegnap Szlovéniával találkoztak ismét, ez alkalommal idegenben és nagyon hamar bennsültek a színdarabban.

Az felkészülés második szakaszában már megjelent a játékbeli tudatosság a litvánoknál. Kemzura jó úton jár a fiúkkal. Nagyon úgy fest, hogy a formaidőzítés megfelelő lesz és a csoportmérkőzések kellő alapot adnak az egyenes kieséses szakaszra. De ez még messze van. Az biztos, hogy 8-10 olyan játékos is van a keretben, akik bármikor képesek 10 pont feletti meccset hozni, nehéz helyzetbe sodorva ezzel az ellenfeleket. De ez már legyen az ő bajuk.

Lengyelország:

Berisha-ék a folytatásban Izraelbe voltak hivatalosak, ahol előbb a hazaiakkal, majd az orosz válogatottal találkoztak. Mindkét találkozót vereséggel zárták, de a második volt a fájóbb. Csupán 4 ponttal maradtak alul a jóval esélyesebb Oroszország ellen. (80-76) Sokáig vezettek, de a harmadik negyedben átvették a vezetést az oroszok, majd később a maguk javára fordították a meccset. Berisha 21, Szewczyk 12 ponttal zárt.