EB felvezető - C-csoport - 4.rész

Európa-bajnoki felvezetőnk a végéhez ér, ahogy maga a kontinensviadal a kezdetéhez, így a C csoport csapatait utoljára vizsgáljuk meg, ezúttal a hivatalos keretekkel, esélyekkel, a csoport programjával, illetve az érdekesebb meccsekkel foglalkozunk. Az első három helyezett jut tovább a következő körbe, ám már az sem mindegy, hogy egymással szemben milyen meccseket játszanak, hiszen a többi továbbjutó ellen elért mérleget viszik tovább. A találkozókra Alytus városában kerül majd sor és augusztus 31-én 15:00-kor rögtön egy rangadóval nyitunk, amely talán egy fontos továbbjutóhelyről is dönt, de előbb nézzük külön a csapatokat.




Görögország

Ilias Zouros már korábban kihirdette a keretet, az utolsó két kimaradó Mantzaris és Vougioukas voltak, így az utazók a következőek:

Hátvédek: Nikolaos Zizis, Nick Calathes, Konstantinos Sloukas, Vasilis Xanthopoulos, Kostas Vasiliadis

Csatárok: Antonis Fotsis, Kostas Kamaikoglu, Kostas Papanikolaou, Michael Bramos

Centerek: Ioannis Bourousis, Kostas Koufos, Dimitrios Mavroeidis

Amit már említettünk: sokkal kevesebb a nagy név ebben a válogatottban, mint azt megszoktuk a görögöktől, hiszen ketten lemondták a válogatottságot (Diamatidis és Papaloukas), további ketten pedig az edzőtáborban hullottak ki (Schortsianitis és Spanoulis). Az viszont már a felkészülési meccseken is látszódott, ez a csapat is viszi tovább a hagyományokat. Lehet, hogy egyénileg nincsenek olyan szinten, mint a korábbi klasszisok voltak, de a meglévő rendszerbe abszolút beleillenek és megcsinálják a feladatukat. A nagy öregek (Fotsis, Zizis, Bourousis) mellett a két X-faktor Calathes és Koufos lesz. Utóbbi a felkészülési találkozókon már megmutatta, hogy támadásban az egyik legkomolyabb fegyvere lehet ennek a válogatottnak, a Panathinaikos irányítója pedig nem rég tért vissza sérüléséből. Amennyiben formába tud lendülni még időben, új görög sztárt köszönhet az európai kosárlabda. Képesek ugyan kicsit érthetetlen bakikra (az olaszoktól kétszer is kikaptak az utóbbi időszakban), de sokkal kevesebbszer, mint csoportbeli ellenfeleik. A horvátok elleni találkozón kell odatenniük magukat, elméletben a többiekkel nem lehet azért gondjuk, még kicsit visszafogottabb teljesítménnyel sem.

Horvátország

Josip Vrankovic is túl van a kerethirdetésen, a legutolsó keretszűkítésen Marko Car és Zoran Vrkic nem tudott átmenni, úgyhogy a következő csapat utazik Litvániába:

Hátvédek: Marko Popovic, Bojan Bogdanovic, Marko Tomas, Dontaye Draper, Rok Stipcevic

Csatárok: Dejan Markota, Krunoslav Simon, Damjan Rudez, Luksa Andric

Centerek: Ante Tomic, Luka Zoric, Stanko Barac

A pár éve megtörtént hirtelen fiatalítás idén kezdhet el beérni. A csapat nagyon jó korban van, 25-26 évesek a legtöbben, de már nagy nemzetközi tapasztalattal rendelkeznek. Alapvetően a csapatjátékban bízhatnak, de Popovicnak óriási dolga lesz, mert neki kell összetartani a fiatalokat, erre rajta kívül ebben a csapatban senki nem képes. Az ember, akire különösen figyelni kell, az a 22 éves Bojan Bogdanovic, aki idén az NBA drafton is elkelt és Európa egyik legjobb scorere már most, gyakorlatilag mindenhonnan életveszélyes. Ilyen fiatalon is meghatározó lesz az ő szereplése. Ami semmiképp sem lehet túl biztató, hogy a felkészülési meccsek alatt váratlan pofonokba is beleszaladtak a szép győzelmek mellett és mivel ez az elmúlt idők horvát kosárlabdáját jellemezte, valószínűleg idén is lesz 1-2 betli napjuk. A görögök mindenképpen stabilabbnak néznek ki, de papíron a csoport második helyét el kellene érniük, viszont ha Macedónia vagy/és Montenegró ellen sülnek be, akkor simán benne van, hogy lejjebb végeznek ennél a pozíciónál. Komolyabb eredményt a kiegyensúlyozatlanságuk miatt nem érzek még bennük, az egyenes kiesés rendszerben ez nem fog beleférni, de ahhoz valami nagy dolognak kellene történni, hogy ebből a csoportból se jussanak tovább.

Macedónia

Ők még játszottak egy utolsó felkészülési meccset tegnap, amelyen ismét Németország volt az ellenfelük, ismét kikaptak, ám ezúttal jóval nagyobb különbséggel (81-65), mint két nappal korábban. Gyakorlatilag esélyük nem volt egész meccsen, mert ugyan az első negyedben még csak hattal mentek a házigazdák, de a félidőre már 18 pontos fórral tudtak elmenni és a harmadik negyedben a különbség elérte a 25 pontot is. A végén szépítettek McCalebbék, de sokra nem mentek vele, újabb zakót könyvelhettek el. Marin Dokuzovski kihirdette a végleges keretet, Ivica Dimcevski és Aleksandar Kostovski maradt ki végül, így az alábbi játékosokat utaznak:

Hátvédek: Lester McCalebb, Vlado Ilievski, Dimitar Mirakovski, Marko Simonovski, Darko Sokolov, Vojdan Stojanovski, Damjan Stojanovski

Csatárok: Pero Antic, Todor Gechevski, Gjorgi Cekovski

Centerek: Predrag Samardziski, Kiril Nikolovski

Tökéletesen meghatározható kosárlabdát játszanak, ugyanis két erősségük van: McCalebb és a palánk alatti szekció. Az irányító és főleg Todor Gechevski formáján múlik minden, Antic borítékolhatóan jó lesz, míg Samardziski stabil lesz, de tőle nem lehet kiugrót várni. A többiek ebben a válogatottban szinte csak dísznek vannak, amennyiben bárki eléri a 10 pontot közülük, azt már óriási plusznak kell elkönyvelni. McCalebbnél a motiváció is fontos tényező lesz, őt klubszinten láttuk, tudjuk, hogy elképesztő képességei vannak, amennyiben ezt a válogatott szolgálatába tudja állítani, úgy a továbbjutás nem elképzelhetetlen. Gechevski sérülésből tér vissza, sok edzőmeccset is kihagyott és dobóformája nagyon ingadozó volt azokon a találkozókon is, amelyeken részt vett. Ha az eredményeket nézzük, a felkészülési időszak pocsékul alakult számukra. Az otthoni tornát megnyerték, de az Adecco Kupán sem szerepeltek jól és a még épülő német válogatottól is kikaptak kétszer. Össze kell szedniük a játékukat, mert jók lehetnek a harmadik helyre, de nem ebben az állapotban. Görögország jóval esélyesebb náluk, a horvátokat rossz napjukon elkaphatják, de valószínűleg a mindent eldöntő meccset Montenegró ellen vívják majd az utolsó továbbjutó helyért. A bosnyákokkal nem lehet problémájuk, a finneket pedig kötelező megverniük, ha akarnak valamit.

Montenegró

Macedóniához hasonlóan ők is játszottak egy utolsó barátságos meccset, még szombaton, Törökország ellen. Annak ellenére, hogy Nikola Pekovic nem játszott egy kisebb sérülés miatt, csak 74-72-re kaptak ki, ami a törökök szempontjából nem túl biztató, a montenegróiak viszont megnyugodhattak, hiszen hiányzó kezdő centerük ellenére tudták játszani játékukat. Dejan Radonjic szövetségi kapitány Vladimir Golubovicot és Suad Sehovicot hagyta ki, így az alábbi 12-es keret utazik az EB-re:

Hátvédek: Omar Cook, Goran Jeretin, Vladimir Mihailovic, Vlado Scepanovic, Boris Bakic, Milos Borisov

Csatárok: Vladimir Dragicevic, Vladimir Dasic, Milko Bjelica

Centerek: Nikola Pekovic, Nikola Vucevic, Slavko Vranes

Ők az a csapat, amelyik annyira fejnehéz, amennyire csak lehet. A macedónoknál is egy kisembert és három belső játékost emelhetünk ki, de az ő játékuk az egész félpályát betölti, míg Montenegró meccsein alapvetően a palánk alatti brusztolás lesz a jellemző, így akik nem rendelkeznek jó belső védőkkel, azoknak elképesztően nehéz perceik lesznek ez ellen a csapat ellen. A külső sorból Cook és Jeretin lesz számottevő, utóbbitól ráadásul egészen stabil 8-12 pontokra lehet számítani, de Cook teljesítményén nagyon meglátszik, hogy a játék egészségtelenül sokat koncentrálódik a palánk alá, így az ő teljesítménye visszaesik. A felkészülési időszakuk a horvátokéhoz hasonlóan felemásra sikeredett, de ők jóval inkább a papírforma eredményeket hozták, ez pedig jó előjel lehet a csoportmeccsekre. Papíron ugyanis a harmadik legerősebbek, Macedónia előtt és ha sikerült megdolgozniuk a Peric-Gechevski kettőst, tovább is juthatnak, az a meccs lesz mindenképpen a döntő. Semmi problémájuk nem lehet a finnekkel és a bosnyákokkal, a horvátok ellen pedig egy igen jó meccs néz ki, ők az Adecco Kupán már találkoztak és bár a végére megnőtt a különbség, nagyon sokáig egál mérkőzés volt az, nem kevés labdájuk volt a montenegróiaknak a fordításra, de mindet elrontották. A görögök még nagy falat lesznek valószínűleg, azért ők jóval kiegyensúlyozottabb és kulturáltabb kosárlabdát nyomnak.

Bosznia-Hercegovina

Ők is próbáltak még egy utolsót, de ahogy egész felkészülésükben, úgy ebben sem volt sok köszönet, a franciáktól zakóztak 85-60-ra. Gyakorlatilag a szokásos forgatókönyv zajlott, Teletovic megbízható teljesítményt nyújtott és Henry Domercant úgy tűnik, az EB-re időzíti a formáját, de a többiek értékelhetetlenek. Nézzük Sabit Hadzic utazó keretét:

Hátvédek: Henry Domercant, Goran Ikonic, Nemanja Gordic, Nihad Dedovic, Aleksej Nesovic, Sasha Vasiljevic

Csatárok: Mirza Teletovic, Kenan Bajramovic, Milan Milosevic, Edin Bavcic

Centerek: Elmedin Kikanovic, Ermin Jazmin

A bosnyákok utóbbi két hónapjára az a szó illik leginkább, hogy: katasztrofális. Volt egy-egy meglepetésszerű győzelmük (például az olaszokat verték a Trofeo Tassoni kupa első napján), de leginkább a hatalmas, 20 pont fölötti vereségek jellemezték a felkészülésüket. Korábban írtunk már erről is, Teletovic és Ikonic bekerülése teljesen megbontotta az egységet, ráadásul közülük is csak Teletovic az, aki normális teljesítményre képes, illetve az utóbbi két találkozón 20 pont fölött dobó Domercant. A kezdő center, Ratko Varda a felkészülés közepén mondta be az unalmast, az okok azonban egyelőre homályosak. A szövetség azt kommunikálta le a sajtó felé, hogy a játékos legalább 25 perces meccsenkénti játékidőt szeretett volna, ez viszont kiverte a biztosítékot a kosarasnál és bár korábban nem nyilatkozott lelépésének körülményeiről, ezután kiborította a bilit. Varda szerint elege lett az eredménytelenségből és a kilátástalan játékból, leült megbeszélni a vezetőedzővel a szerepét, mire az nem igazán tudott érdemi választ adni neki, ezért ő otthagyta a válogatottat, ezek után pedig teljesen alkalmatlannak nyilvánította a teljes vezetőséget és a szakmai stábot. Látva az eredményeket, lehet némi igaza. Jelenlegi formájukban a csoport utolsó helyét abszolút eséllyel pályázzák meg, ráadásul normális centerük nincs, ami például egy Montenegró ellen a biztos bukást jelenti, de ez nagyjából igaz a csoport összes többi ellenfelével szemben is. A finnek már arra sem emlékeznek, mikor vesztettek utoljára meccset és mivel mindketten két, szinte biztos vereségen lesznek túl, annak a meccsnek sem a bosnyákok lesznek az esélyesei.

Finnország

Parádés időszakon van túl a finn kosárlabda, pedig ugye egy győzelmet értek el mindössze a selejtező sorozatban. Mióta azonban felemelték a létszámot, hibátlanul vették a felkészülési meccseket és azóta a négy pótselejtezős összecsapást is. Henrik Dettmann az alábbi 12 játékost viszi Litvániába:

Hátvédek: Petteri Koponen, Sasu Salin, Teemu Rannikko, Petri Virtanen, Mikko Koivisto

Csatárok: Shawn Huff, Tuukka Kotti, Kimmo Muurinen, Vesa Makalainen, Hannu Mottola

Centerek: Gerald Lee Jr., Antti Nikkila

A finneknél az önbizalommal biztosan nem lesz gond egy ilyen nyár után. Az már más kérdés, mennyire tudnak élesek maradni, hiszen ők láthatóan nem az EB-re időzítették a csúcsformát, hanem már a pótselejtezőkre. A másik érdekes kérdés náluk a fizikai paraméterekből adódó hátrány lesz, gyakorlatilag a csoport összes ellenfelével szemben óriási magassági hátrányban vannak, ami erősen visszaüthet, valószínűleg vissza is fog. Jelen helyzetükben azonban a bosnyákokat mindenképpen elkaphatják, a két társaság kohéziója és főleg mutatott játéka nem említhető egy lapon, a többiekkel szemben viszont ettől függetlenül valószínűleg esélyük sem lesz. Montenegró a palánk alatt, a horvátok és a görögök pedig úgy teljes egészében gázolhatnak át rajtuk, de azért ne írjuk le előre őket teljesen, az ennyire egységes csapatok csodákra lehetnek képesek. Elöljáróban a csoport ötödik helyére jók papíron.

Menetrend:

1. nap, augusztus 31.

14:30 Montenegró – Macedónia

17:00 Görögország – Bosznia-Hercegovina

20:00 Horvátország – Finnország

2. nap, szeptember 1.

14:30 Bosznia-Hercegovina – Montenegró

17:00 Finnország – Görögország

20:00 Macedónia – Horvátország

3. nap, szeptember 3.

14:30 Finnország – Bosznia-Hercegovina

17:00 Görögország – Macedónia

20:00 Horvátország – Montenegró

4. nap, szeptember 4.

14:30 Macedónia – Finnország

17:00 Montenegró – Görögország

20:00 Bosznia-Hercegovina – Horvátország

5. nap, szeptember 5.

14:30 Finnország – Montenegró

17:00 Görögország – Horvátország

20:00 Macedónia – Bosznia-Hercegovina

A négy sláger meccs lett kiemelve, de itt azért fokozottan igaz, hogy majdnem minden találkozót érdemes megnézni. Az első napon az első meccs nyertese rögtön óriási lépést tesz a harmadik helyért vívott versenyben. A harmadik napon a görögök és a macedónok összecsapása a történelmi érdekességek miatt lehet pikáns, a kicsit gyengébb Macedónia felszívhatja magát, hogy megmutassa a nekik sokat ártó Görögországnak, hogy nem érdemes velük packázni. Ugyanezen a napon Montenegró sokat tehet azért, hogy esetleg csoportmásodikként jusson a második körbe, amennyibe a horvátokat sikerülne két vállra fektetniük. Az utolsó napon pedig papíron a két legjobb válogatott találkozik. Elvileg egyik csapatnak sem lehet gondja a továbblépéssel, de mivel így viszik is tovább az egymás elleni eredményüket, ez mindenképpen sokat számító találkozó lesz.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus