EB felvezető - D-csoport - 3.rész

Ismét a D csoport következik Európa bajnoki felvezető sorozatunkban, amelyben ezúttal az elmúlt időszak felkészülési mérkőzéseiről lesz szó. Minden csapat teljes erővel játssza a meccseket, hiszen pár napon belül kezdődik a kontinensviadal, és vannak még fontos kérdések, amelyekre választ keresnek a szakvezetők. Európa-szerte zajlanak a felkészülési tornánk, amelyeken a legnevesebb csapatok mérik össze erejüket, hogy reális képet kapjanak még ez EB előtt, hol is tartanak valójában. Lássuk akkor, miként alakultak ez elmúlt napok eredményei:

Oroszország

Mint azt már az előző posztban megírtuk, az orosz válogatott nagyarányú, 15 pontos győzelmet aratott Litvánia ellen. Azonban pár nap elteltével a csapatok megrendezték ennek a mérkőzésnek a visszavágóját is, mégpedig ezúttal a balti államban. A litván csapat erősen tartalékos összeállításban lépett pályára, mivel a Javtokas, Songaila, K. Lavrinovic trió nem játszhatott, így az eredmény nem tükrözi híven a valóságot. Ennek ellenére azért az figyelemre méltó, hogy az orosz csapat rövid időn belül másodszor is két vállra fektette ellenfelét, Litvániát, mégpedig ezúttal 8 ponttal, 88-80-ra diadalmaskodtak. A csapatból 5 ember is eljutott 10 pont fölé, ami igazi csapatjátékot sejtet. A legeredményesebb Mozgov volt 15 ponttal, Fridzon 14, Kirilenko 13 pontig jutott, de Shved és Vorontsevits is elért 11-11 pontot. Örömhír még, hogy a sérüléséből visszatérő Khryapa is játszott 20 percet, és nem is rosszul, hiszen 9 pont, 5 lepattanó valamint 4 gólpassz és labdaszerzés is felkerült a statisztikai lapjára. A litvánok legjobbja Valanciunas lett 13 ponttal és 16 lepattanóval.

Ezek után Izraelbe utazott a csapat, ahol egy felkészülési tornán vett részt. Ennek első állomásaként a házigazdákkal játszott a csapat, és szenvedett 89-79 arányú vereséget. A házigazdák minden tekintetben felülmúlták az oroszokat, akiknél egyedül Andrei Kirilenko játszott a tudásához méltón. A Utah Jazz játékosa 29 pontig jutott, többet dobott, mint a Bykov (11), Khrypa (9), Mozgov (6) hármas összesen. A hazai csapat legjobbja a 27 pontig jutó Lior Elyahu volt, de a Pnini-Halperin du is összehozott 30 pontot. Másnap aztán a lengyel válogatott lehetőség nyílott a javításra, amivel élt is a csapat, hiszen 80-76 arányú győzelmet arattak. A legeredményesebb játékos az eddig nem sokat mutató Alexey Shved volt a maga 22 pontjával, őt a 12 pontot elérő Khryapa és a 10 pontos Monya követte.  A csapat összességében bíztató mérkőzéseket produkál, és mivel mindenki egészséges a keretben, így komoly reményekkel készülhetnek az EB-re.

Szlovénia

Mint azt az elmúlt alkalommal megírtuk, Szlovénia kétszer is megmérkőzik az EB előtt a Spanyolországgal, illetve egy alkalommal Litvániával is. Azóta túl vagyunk ezen a három találkozón, jöjjenek hát a részletek. A spanyolokkal először Malagában találkozott a csapat, és szenvedett 73-61 arányú vereséget. A szlovénok egyedül a harmadik negyedet bírták megnyerni, ami egy ilyen jó ellenfél ellen nagyon kevés. Az utolsó negyedben még Lakovic két triplájával visszajöttek a meccsbe, de aztán a spanyolok bedarálták őket. A két legeredményesebb játékos Smodis és Goran Dragic volt a maguk 11 pontjával, rajta kívül Zoran Dragic ért még el 10 pontot. Főleg a spanyol centerekkel gyűlt meg a bajuk, hiszen Gasol testvérek ketten együtt 29 pontig és 14 lepattanóig jutottak. A „visszavágóra” két nap múlva került sor, amikor is Granadában mérkőztek meg. Az első meccshez képest ez még simább volt, ugyanis több mint 20 ponttal, 79-57-re kapott ki a szlovén csapat. Ezúttal egyedül Lorbek jutott el 10 pontig, igaz ő 11 lepattanót is lekapott hozzá. Rajta kívül Lakovic és Goran Dragic volt még kiemelhető, egyaránt 9 pontot értek el. A túloldalon ismét a centerek villogtak, csak ezúttal Marc Gasol helyett Ibaka villogott, és jutott el Pau-val közösen 31 pontig és 12 pattanóig. A gárda a két sima vereség után nem túl biztató előjelekkel várta a Litvánia elleni hazai találkozót, ám a játékosok rácáfoltak a negatív felhangokra. 80-66 arányban legyőzték a felkészülési időszak alatt remeklő litván csapatot, és hogy milyen egyértelműen, azt az eredmény nem tudja visszaadni. Egyszerűen lehengerlően játszottak a szlovénok, az első negyedet például 26-12 arányban nyerték meg, de a másodikban szintén 26 pontot postáztak a balti válogatott gyűrűjébe. Ugyan a második negyedben kissé visszavettek, de ez egy roppant meggyőző produkció volt így az EB rajtjához közeledvén. A meccsen Lorbek 13, Slokar 12, Lakovic és Ozbolt 10-10 pontot dobott, míg az ellenfélnél Petravicius volt a pontkirály a maga 15 egységével.

Belgium

A belga válogatott a múlt hétvégén Bamberg-ben vett részt a BEKO-Kupán, a német, a törők és a görög csapattal egyetemben. Nem zárták túl nagy sikerrel a megmérettetést, de azzal is tisztában kell lenni, hogy Európa élvonalába tartozó csapatokkal mérkőztek meg. Az első napon a német csapat volt az ellenfél a végeredmény pedig 65-71 a belgák szempontjából. Lauwers és Faison volt a két legeredményesebb 14 illetve 12 ponttal, legnagyobb név, DJ Mbenga azonban csalódást keltő produkcióval, mindössze 2 ponttal és 3 pattanóval állt elő. A németek legjobbja természetesen a Nowitzki-Kaman duó volt a maga 18, illetve 17 pontjával. A második napon jött a török válogatott, és ismét egy hat pontos vereség. Ezúttal 60-66 lett a végeredmény, de ez már lényegesen biztatóbb produkció volt. A harmadik negyed végén még vezetett a belga válogatott, sőt még a negyedik negyed közepén is 58-56-ra mentek. Azonban ekkor jött Ilyasova és Erden, és lerendezték a meccset.  Ezúttal új emberek húzták a csapatot, hiszen Tabu és Beghin ért el egyaránt 11 pontot, valamint az előző napon gyengélkedő Mbenga tízet, míg a törökök legjobbja Asik volt a maga 12 pontjával. A harmadik napon a görög válogatottal találkoztak, és ezúttal 61-71-re maradtak alul. A görögök már 16 ponttal is mentek a harmadik negyed végén, és csak annak köszönhető a viszonylag szoros végeredmény, hogy a helléneknél a cserék játszottak a végén, akik ellen Belgium 16-9-re hozta az utolsó játékrészt. Ezúttal az első nap húzóemberei, Lauwers (11) és Faison (13) voltak ismét a vezérek, hozzájuk csatlakozott még a 10 pontos De Zeeuw, illetve a 11 lepattanót leszedő Hervelle, míg a görögöknél Fotsis és Koufus jutott el 12 pontig. A tortát természetesen az utolsó helyen zárták, de viszonylag szoros meccseket tudtak játszani igazán erős csapatokkal, ami biztató. Csütörtökön aztán keretet hirdetett Eddy Caastels, és a nagy meglepetésre Mwema mellett DJ Mbengát is kihagyta az utazó keretből, a gyenge teljesítményére hivatkozva. Bár nem egy Shaq, de azért várhatóan ő hiányozni fog a csapatból az EB alatt. A szűkítés után aztán játszott még egy meccset a csapat Bosznia-Hercegovina ellen, amelyet 81-55-re megnyert a 16 pontos Hervelle vezérletével. A harmadik negyed végén még csak 57-47 volt az állás, azonban az utolsó negyedet nagyon megnyomták, és 24-8-ra meg is nyerték a teljesen összeomló bosnyák csapat ellen.

Bulgária

A bolgár csapat két edzőmérkőzést játszott az elmúlt időszakban, azonban ha a meccsszám kevésnek is tűnhet, az ellenfelek minőségére nem lehet panasz, miután a két ellenfél Olaszország és Görögország volt. Az első ellenfél az olasz csapat volt, és be kell vallani, Bulgária legjobbjai kitettek magukért, hiszen mindössze 3 ponttal maradtak alul, 71-74 arányban. Az első félidő szoros küzdelmet hozott, végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, végül a bolgár együttes vonulhatott két pontos előnnyel a szünetre. Azonban a harmadik negyedet nagyon elrontották, kilenc ponttal maradtak alul ebben a periódusban, és hiába nyerték meg az utolsót, nem tudták mer utolérni a talján csapatot. A játékosok kiegyensúlyozottságáról sok mindent elmond, hogy négyen is eljutottak 10 pont fölé, mégpedig Dejan Ivanov (17), Kalojan Ivanov (14), Avramov (12) és Rowland (11). Az ellenfélnél természetesen Bargnani volt a legeredményesebb 19 ponttal. A következő meccsét a görögök ellen vívta a gárda, jóval kevesebb sikerrel, hiszen igen csúnya, 67-101 arányú vereség lett a vége. Bulgária mindössze a harmadik negyedet tudta megnyerni hat ponttal, azonban ez nagyon kevésnek bizonyult, mivel a többit átlagosan 13 ponttal bukták el. Az előző napon egész jól működő védekezésük teljesen csődöt mondott, a görögök akkor szereztek kosarat, amikor csak akartak. A legeredményesebb ismét Dejan Ivanov volt a maga 14 pontjával, mellette Videnov jutott 12-ig, illetve Rowland és Varbanov ért el 11-et. A harmadik napon még lett volna egy meccsük a BYU Cougars nevű NCAA csapat ellen, azonban ez elmaradt az egyetemi csapat miatt, így 20-0 lett a vége a bolgárok javára, akik így harmadik helyen végeztek a tornán.

Grúzia

A legutóbbi jelentkezésünk óta 3 találkozót játszott Grúzia, inkább kevesebb, mint több sikerrel. A lett válogatottal kötöttek le két mérkőzést, egyet Rigában, egyet pedig Ventspils-ben. Az első találkozó egy az egyben Zaza Pachulia tündöklését hozta, egyszerűen hihetetlen volt, amit a grúz center művelt. 17 mezőnykísérletéből 14-et, 14 büntetőjéből pedig az összest értékesítve jutott el 42 pontig! Parádésan teljesített, és ennek a csillogásnak meg is lett az eredménye, a csapata 83-79-re legyőzte a letteket. A második találkozón aztán visszavágtak a hazaiak, és 84-73-ra felülmúlták a látogatókat. Ezt a találkozót is a grúzok kezdték jobban, ám a nyolc ponttal megnyert első negyed után megtorpantak, és a következő kettőt összesen hússzal elveszítették, így a negyedikben már nem nagyon volt esély a fordításra. Ismét Pachulia volt a legjobb 18 ponttal, és ezúttal sem akadt senki, aki felnőtt volna mellé. Ez komoly figyelmeztető jel az EB előtt, hiszen egyetlen jól teljesítő játékossal nem lehet eredményt elérni. Az utolsó meccsüket Litvánia ellen vívták, ma este, és a három meccs közül talán most játszottak a legjobban. Igaz, hogy 88-80 lett a vége Litvánia javára, ám egy otthon játszó litván csapat ellen ez remek eredmény, főleg úgy, hogy a harmadik negyed végén mindössze két pont volt a differencia, sőt 71-70-re a negyedik negyed elején még vezetett is a grúz csapat. Aztán a végére megrázták magukat a hazaiak, és behúzták a meccset, de erre a teljesítményre már lehet építkezni. A legeredményesebb természetesen Pachulia volt 19 ponttal, ám ezúttal Sanikidze (16) és Shengelia (15) is odatette magát.

Ukrajna

Az ukrán csapat is folytatta a felkészülési mérkőzések sorozatát, mégpedig először Libanon csapatával mérkőzött meg. Az első félidőben remekelt Ukrajna, 39-18 arányban vezetett is a félidőben. A másodikban aztán feljavult az ázsiai gárda, ám ez már csak az eredmény kozmetikázásához volt elegendő. Érdekesség, hogy a mérkőzésen nem készült pontos statisztika, így a dobókról sem tudunk beszámolni. Ezek után Törökországba utazott az együttes, hogy az Adidas Isztambul Kupán vegyen részt. Az első mérkőzésen a montenegrói válogatottal néztek szembe, majd maradtak alul 67-80 arányban, köszönhetően a 18 ponttal elveszített harmadik negyedüknek. A legjobb dobó Pecherov volt 19 ponttal, őt Burtt követte 13 ponttal, majd jött Lischuk 12-vel. A másik ágon a törökök legyőzték Új-Zélandot, és a két vesztes küzdhetett a harmadik helyért. A küzdelem végül sikertelen volt, mert a vajkezű Kirk Penney tarthatatlannak bizonyult ezen az estén. A 18 pontos Burrt vezette az ukránokat, de Kolchenko 17, illetve Lischuk és Pecherov 11-11 pontja is csak egy tisztességes, 85-78 arányú vereséghez volt elég.

Fotók: fibaeurope.com