EB felvezető - D-csoport - 4.rész

Holnap kezdetét veszi az Európa-bajnokság Litvániában, így a mi beharangozó sorozatunk is a végéhez érkezik. Az utolsó rész következik, amellyel lezárjuk a négy csoport csapataninak bemutatását. Ebben a részben a D-csoport gárdáinak utolsó utáni felkészülési mérkőzéseiről, keretszűkítéseiről, legnagyobb sztárjairól és hiányzóiról, valamit a csoportbeli esélyekről írunk. Kezdjünk is neki!

Oroszország

Az orosz csapat befejezte az edzőmérkőzéseket, legutóbbi tudósításunk óta már nem játszott egyet sem. Ellenben a keretben történtek változások, hiszen David Blatt megtartotta az utolsó szűkítést. Ennek során kikerült ez együttesből Evgeny Voronov és Egor Vyaltsev, akiknek nem adatik majd meg a lehetőség, hogy hazájukat képviseljék. Ellenben ott van nagy meglepetésre a 22 éves Semyon Antonov, aki tavaly mindössze 11 percet kapott átlagosan klubcsapatában, tehát kulcsembernek a legnagyobb jóindulattal sem mondható. A csapat húzóemberei egyértelműen a magas posztokon játszó Kirilenko, Khryapa és Mozgov lesznek, továbbá Bykov is okozhat majd kellemes perceket a csapat szurkolóinak. Fontos távol maradókról nem beszélhetünk a csapat esetében, bár a 4 évvel ezelőtti Európa-bajnok csapathoz képest J.R.Holden mindenképp hiányozni fog, de Bykov elmúlt években mutatott látványos fejlődésével ez a poszt nagyjából megoldott. Lássuk akkor a teljes keretet, és ne tévesszen meg senkit, hogy mindössze egy center szerepel benne, mert a David Blatt által kitalált szerkezeti felállásban többször erőcsatár játszik ebben a pozícióban:

Hátvédek: Sergey Bykov, Anton Ponkrashov, Vitaly Fridzon, Alexey Shved, Dmitri Khvostov

Csatárok: Sergey Monya, Andrei Kirilenko, Vikor Khryapa, Semyon Antonov, Andrey Vorontsevich, Nikita Shabalkin

Centerek: Timofey Mozgov

A csapat – mint azt már többször említettük – megnyerte a 2007-es Európa-bajnokságot. Ha ennek megismétlésére nem is, de egy szép eredmény elérésére mindenképp komoly esélyük van. A gárda nagyon együtt van és a felkészülésük is jól sikerült. Az edzőmeccseken elég olajozottnak tűnt a gépezet, és vannak olyan játékosok a keretben – gondolok itt elsősorban Kirilenko-ra -, akik a hátukra tudják venni a csapatot a nehéz szituációkban. A csoporton belül az első számú riválisuk Szlovénia lesz, várhatóan velük csatáznak majd az első helyért. Az a meccs erősen kétesélyes, azonban a többit illik behúznia a csapatnak.

 

Szlovénia

Az orosz csapathoz hasonlóan a szlovénok sem játszottak több edzőmeccset legutóbbi bejelentkezésünk óta. Azonban ők felettébb kellemes szájízzel zárták a felkészülési meccsek sorozatát, hiszen mondhatni legázolták az EB egyik esélyeseként számon tartott Litvániát. Roppant magabiztosan játszottak, és az is megmutatkozott, hogy bár több kiváló játékos is akad a keretben, elsősorban a csapatjáték dominál majd a mérkőzéseiken. Ennek ellenére, ha ki kell emelni valakit, akkor az egyértelműen Erazem Lorbek. A Barcelona kiválósága jó darabig hezitált a részvételt illetőleg, azonban mikor kiderült, hogy Nachbar nem tudja vállalni, akkor igent mondott a felkérésre, és csatlakozott a csapathoz. Az előkészületi mérkőzéseken szinte végig ő volt a legeredményesebb, pontban és lepattanóban egyaránt, ráadásul a palánktól távolabb is feltalálja magát. Rajta kívül ott van még Jaka Lakovic és Goran Dragic, az irányítóposzt múltja és jövője a válogatottban. Bár az apró Lakovic hasznossága néhány esetben már megkérdőjelezhető, nagyon odateszi majd magát, mivel talán ez lesz az utolsó nagy tornája szlovén színekben. Dragic szintén képes klasszis teljesítményre, bár néha hajlamos eltűnni a mezőnyben. A csapatnak hiányzói is akadnak bőven, például a már említett Nachbar, de Beno Udrih és Vujacic is bőven elférne a keretben, viszont ők hiába egészségesek, nem vállalták a megmérettetést. Bozidar Maljkovic a héten Jaka Balazic-tól is megvált, így kialakult a végleges keret, amely a következőképpen fest:

Hátvédek: Jaka Lakovic, Goran Dragic, Luka Rupnik, Saso Ozbolz, Samo Udrih

Csatárok: Goran Jagodnik, Matijaz Smodis, Zoran Dragic, Edo Muric, Uros Slokar

Centerek: Mirza Begic, Erazem Lorbek

A szlovén válogatott megalakulása óta folyamatosan fejlődik. Világversenyről-világversenyre lépnek előre, a legutóbbi alkalommal már a negyedik helyig jutottak úgy, hogy mindössze egy ponttal maradtak le a bronzéremről a görögök ellenében. Talán ezúttal is sikerül eggyel magasabb szintre emelni a játékukat, és akkor bármi összejöhet nekik. Ami a csoportmeccseket illeti, mint azt már feljebb taglaltuk, ebben a hatosban vélhetően a szlovén-orosz kettős verseng az első helyért, és ha az nem is jön össze, a továbbjutás nem okozhat gondot.


Belgium

A belga csapat vasárnap játszott egy utolsó felkészülési meccset Franciaország ellen, de most már minden bizonnyal úgy vélekednek, hogy bár ne tették volna. Egyrészt megalázó, 74-44 arány vereséget szenvedtek a franciáktól, másrészt pedig elvesztették talán legjobb játékosukat, Axel Hervelle-t. A játékos már a legelső percben megsérült, és várhatóan egy hónapot kell kihagynia. A mérkőzésen Christophe Beghin volt a legeredményesebb belga, a maga 13 pontjával. Rajta kívül senki nem ért el két számjegyű dobóteljesítményt, míg a franciáknál a 18 pontos Batum, a 12 pontos Parker, a 11 pontos Diaw és a 10 pontos Seraphin is remekelt. Hervelle elvesztése nagy érvágás a csapat számára, hiszen a korábban a Real Madridban is megfordult játékosnak van talán a legnagyobb nemzetköz tapasztalata a keretben. A helyére a múlt héten a keretszűkítéskor elbocsájtott DJ Mbenga került vissza a válogatottba, aki így bebizonyíthatja, hogy hiba lett volna lemondani róla. Hervelle kidőlése után Beghin és Lauwers lehet az a két játékos, aki a helyére léphet, és együttes erővel talán feledtetni tudják hiányát. Mbenga előtt is ott a lehetőség, hogy végre kitörjön a „magas, de tehetségtelen” skatulyából, és megmutassa, hogy azért tud ő kosárlabdázni. A keret az ő behívásával véglegessé vált, és a következőképpen fest:

Hátvédek: Roel Moors, Sam van Rossom, Jonathan Tabu, Dimitri Lauwers, Jorn Steinbach

Csatárok: Guy Muya, Randy Oveneke, Marcus Faison, Maxime De Zeeuw,

Centerek: Cristophe Beghin, Thomas van den Spiegel, DJ Mbenga

A belga csapat 1993 óta nem járt az Európa-bajnokságon, így komoly elvárások nincsenek a csapattal szemben. Ennek ellenére  a csapat meglepően jól muzsikált a a felkészülés során, egy masszaív középcsapat benyomását keltve. Nagy kérdés, hogy Hervelle utolsó pillanatban történt kiesése mennyire zavarja meg a fejeket, de ha képesek egységesek maradni, akkor harcban lehetnek a továbbjutásért az orosz-szlovén duó mögött. A maradék négy együttes nagyjából egyenlő játékerőt képvisel, tehát nem reménytelen a helyzetük.


Bulgária

A bolgárok sem játszottak több mecset, mióta az előző rész megjelent.  Mindössze annyi változás történt, hogy Rosen Brachovski szövetségi kapitány az utolsó szűkítésnél kihagyta Aleksandar Gruev-et, míg Asen Velikov bekerült a keretbe, megerősítvén az irányító posztot. A kontinenstornát sérülés miatt Aleksandar és Stefan Georgievnek kell kihagynia, ők hasznos emberei voltak a rotációnak, a selejtezők majd mindegyikén pályára léptek, átlagosan 20 perc körüli játéklehetőséggel. Szintén nem épült fel Ivan Lilov, bá az ő szereplésében az utolsó pillanatig bíztak, végül azonban nélkülük kell helytállnia a csapatnak. A húzóember szerepe egyértelműen az Ivanov testvérekre, közülük is Dejanra lesz kiosztva. A felkészülési meccsek során végig remekül játszott, támadásban és védekezésben egyaránt. A honosított Earl Rowlandre is fontos szerep hárul, a bolgár remények szerint folyamatos jó játékra lesz képes, ellentétben a közelmúltban mutatottakkal. A másik maradék remény Filip Videnovban van, aki a selejtezők folyamán remekelt, majdnem 20 pontos átlaggal vezette csapatát. Nézzük akkor, hogyan is áll össze ez a bolgár válogatott:

Hátvédek: Asen Velikov, Earl Rowland, Zlatin Georgiev, Pavel Marinov, Bozhidar Avramov, Chavdar Kostov

Csatárok: Filip Videnov, Dejan Ivanov, Kaloyan Ivanov, Aleksandar Yanev

Centerek: Nikolay Varbanov, Tncho Banev

A gárda egy része – Videnov, Banev és az Ivanov testvérek - már a 2005-ös Európa-bajnokságon is részt vett, így nem mondhatóak teljesen rutintalannak. Mindenesetre nem mindennapos szereplői a különböző világversenyeknek, így biztos, hogy bennük lesz a drukk a viadalon. Azért azt hozzá kell tenni, hogy a gárda kulcsemberei komoly európai csapatokban játszanak, így ők vélhetően nem fognak megilletődni a neves ellenfelek láttán. A továbbjutásra a csoport két, már említett favoritja mögött nekik is megvan az esélyük.


Ukrajna

Az ukránok az Adidas Kupa óta nem játszottak felkészülési meccset, a keret is nagyon nehezen derült ki, de végül is megvan Mike Fratello Litvániába utazó csapata:

Hátvédek: Stiven Bertt, Denys Lukashov, Oleksandr Lypovyy, Dmitro Zabirchenko, Oleksandr Kolchenko

Csatárok: Danylo Kozlov, Maksym Pustozonov, Oleg Saltovets

Centerek: Serhiy Lishchuk, Oleksiy Pecherov, Viacheslav Kravtsov, Kyrylo Fesenko

Két NBA-s húzónevük van, Oleksiy Pecherov és Kyrylo Fesenko. Ők, valamint Serhiy Lischuk és a honosított Stiven Bertt lesznek a csapat állandó vezérei. Ez nem tűnik soknak és főleg a palánk alá koncentrálódik az "erő", ám a korábban széteső, csak nagyon rövid periódusokra összeálló csapatjáték Fratello alatt jóval inkább kezd hasonlítani arra, amit az ukrán drukkerek szeretnének látni kedvenceiktől. Még nincsenek kész és leginkább a két év múlva rendezendő EB-n lehetnek nagyobb eredményeik, de már most megszorongattak pár komolyabb válogatottat amellett, hogy azért a vereségek száma sok, talán túlzottan is sok volt a felkészülési időszakban. Az oroszok és a szlovénok teljesen egyértelműen előttük vannak még most is, ám a belgák Alex Hervelle elvesztésével valószínűleg nem rúgnak labdába, a grúzok túlságosan egy személyes csapat, a bolgárokat pedig meg kell verniük, amennyiben bármit is szeretnének ezen az EB-n elérni. Esélyük van a csoport harmadik posztjára, nem is kevés. Érdekes megnézni, hogy tavaly szinte semmivel nem voltak jobbak, mint mi, sőt, talán kijelenthető, hogy játék alapján még bőven mögöttünk is voltak a selejtezőkön, ám az új edző érkezése nagyon pozitív hatással volt mind a sztárokra, mind a kiegészítőkre. Szinte napra pontosan 10 éve nyertek utoljára mérkőzést kontinenstornán, valószínűleg a jubileumi 10-est is megéri ez a negatív sorozat, hiszen az oroszokkal kezdenek az első napon.


Grúzia

A litvánok ellen elszenvedett vereség óta nem is játszottak már több felkészülési meccset, a 12-es keret pedig a következőképpen alakult:

Hátvédek: Manuchar Markoishvili, Giorgi Gamqrelidze, Anatoli Boisa, George Tsintsadze

Csatárok: Keith Haynes, Viktor Sanikidze, Tornike Shengelia, Nikoloz Tsikitishvili, Lasha Parghalava, Vladimer Boisa

Centerek: Zaza Pachulia, Giorgi Shermadini

Elképesztően két arcú csapat. Az arcuk egyik fele úgy néz ki, hogy Pachulia megfeszül a pályán, a lelkét kiteszi, 30+ pontot dob, nem is gyenge százalékkal (tehát nem önző), a többiek meg mintha pályán sem lennének, pont alig jön tőlük, a kisebb dolgokban meg pláne nem tesznek hozzá sokat a meccshez. Grúzia másik arca meg az, amikor Pachulia megragad 20 körül és még nagyjából 4-5 ember dob 10-et, akkor pedig akármilyen meglepetésre is esélyesek lehetnek. Sajnos előbbit sokkal többször mutatják meg a nagyközönségnek, utóbbiból csak felvillanásokat látunk néha. Ha egyedül az Atlanta Hawks centerére támaszkodhatnak, akkor nagyon maximum a csoport negyedik helyét érhetik el, az ukránok még így félkészen is jobb csapat náluk a szó szoros értelmében. Amennyiben át tudnak szokni arra, hogy jól működő csapatként funkcionáljanak, avagy Pachulián kívül a többiek is összeszedjék magukat és a pályára tegyék azt, amit tudnak, akkor lehet esélyük a csoport harmadik helyére is akár. Ezt leginkább az NBA-t is megjárt Tskitishvili, vagy az olasz légiósok, Markoishvili vagy Metreveli tudná leginkább segíteni játékukkal.


Menetrend:

1. nap, augusztus 31:

15:30 Belgium - Grúzia

18:00 Szlovénia - Bulgária

21:00 Oroszország - Ukrajna

2. nap, szeptember 1.:

15:30 Bulgária - Belgium

18:00 Grúzia - Oroszország

21:00 Ukrajna - Szlovénia

3. nap, szeptember 3.:

15:30 Ukrajna - Bulgária

18:00 Szlovénia - Grúzia

21:00 Oroszország - Belgium

4. nap, szeptember 4.:

15:30 Grúzia - Ukrajna

18:00 Bulgária - Oroszország

21:00 Belgium - Szlovénia

5. nap, szeptember 5.:

15:30 Grúzia - Bulgária

18:00 Szlovénia - Oroszország

21:00 Ukrajna - Belgium

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus