Eurobasket 2011 - A - csoport - 5. nap

A tegnapi szünnap után, ma három fontos mérkőzéssel folytatódtak az A-csoport küzdelmei. Nagy-Britannia a portugálokkal, a továbbjutás szempontjából fontos meccsen a törökök a lengyelekkel csatáztak. A főmérkőzést pedig a litván – spanyol rangadó jelenti. Cikkünk folyamatosan frissül statisztikákkal, videókkal. Kövessétek figyelemmel!

Litvánia 79:91 Spanyolország (12:31; 24:31; 23:19; 20:10)

Az Európa-bajnokság kezdete óta minden szakíró, szurkoló ezt a mérkőzést várta. A felkészülési időszakban Spanyolországban és Litvániában is megmérkőztek egymással, mindig hazai siker született. Nagy volt a rémület a hazaiaknál, mert Petravicius-nál tüdőembóliát diagnosztizáltak, 1 hónapig nem is végezhet aktív mozgás. Fontos láncszem esett ki Kestutis Kemsura keretéből. Ezrek várták a találkozót, számolva a feldobásig hátralévő órákat. A mérkőzés első negyede azonban a hazai játékosoknak, szurkolóknak maga volt a pokol.

Igaz nem az elejétől fogva, mert 7:6-nál még örülhettek a sárgába, zöldbe öltözött szurkolók. Na, itt következett be a tűzvész és a vereség alapkövét is itt tették le. A spanyolok 5:25-ös !!! rohanást tudhattak maguk mögött a negyed végére. Ebben a hatalmas pontzuhatagban a főkolompos és élenjáró Juan Carlos Navarro volt, aki 15 pontot, közte 3 triplát süllyesztett el a litván gyűrűben. Valanciunas beállítása vitt némi lendületet a hazaiak játékába, bátran, de nem bután játszott a fiatal középjátékos. Kemsura még azzal sem tudta kihozni a gödörből játékosait, hogy látványos dühkitörésével kiharcolt saját részére egy technikait. A negyed derekán Calderon pörkölt be gyors egymásutánban két távolit, ezzel már 29 pont volt a spanyolok előnye. Kaukenas és Songaila próbált jeleskedni a pontszerzésben ebben az időszakban. Beállt azonban a kiváló napot kifogó kongói spanyol, Serge Ibaka és bemutatta, hogy mire is képes, ha jobbik lábával kel fel. Amikor már a félidő vége előtt fél perccel Pau Gasol is betalált kintről és beállította a szünetbeli eredményt (36:62), akkor már sokan hitüket vesztették a litván szurkolók közül. Ez volt a címvédő 10. hárompontosa.

Hiba volt az gondolni, hogy érdektelenségbe fullad a második félidő. A litvánok szigorítottak ugyan a védekezésükön, de hozzá kell tenni, hogy a spanyolok sem támadtak olyan elánnal és tűzzel, mint az első 20 percben. Történt mindez úgy, hogy kezdésként Rudy Fernandez triplát, majd Pau Gasol duplát dobott és a 3. negyed 2. percében már 30-at számoltak a hazaiakra. Pocius és Kalneitis egy apróbb felzárkózást vezényeltek, de P. Gasol-nak megvolt a sajátos válasza, egy tripla formájában. A játékrész végére sikerült 22 pontra feljönniük Jasikevicius-éknak, bár hozzá kell tenni, hogy Scariolo bőkezűen bánt a cserejátékosok játékperceivel. A záró negyedben sem engedte az ibériai csapat közelebb a litvánokat. Jasikevicius és Valanciunas azonban jól küzdöttek, egyre feljebb és feljebb hozták övéiket. Végül Delninkaitis hármasa állította be a 79:91-es végeredményt, 23 másodperccel a vége előtt.

Fontosabb statisztikák:

Litvánia:

Valanciunas – 13 pont, 7-ből 5 mezőnyből, 2 lepattanó, 3 gólpassz, 1 blokk, 5 kiharcolt fault

Pocius – 15 pont, 7-ből 4 mezőnyből, 2 lepattanó, 1 eladott labda, 3 gólpassz

Spanyolország:

Navarro – 22/15 pont, 13-ból 5 mezőnyből, 8-ból 7 büntető, 1 lepattanó, 4 gólpassz

6. Portugália            0/4

Lengyelország 84 : 83 Törökország (17:14; 22:21; 22:27; 23:21)

A törökök annak tudatában léptek parkettre, hogy egy győzelemmel biztossá válik a középdöntőbeli szereplésük. A lengyeleknek ugyan ezen apropóból volt fontos a siker. Hrycaniuk szerzett vezetést a fehér mezeseknek, rögtön a mérkőzés első támadásából. Asik a második perc végén 2. faultját szedte be. Három és fél percet kellett várni az első mezőnykosárra a VB ezüstérmestől, Ilyasova talált be kintről. Jól játszott a lengyel válogatott az emberfogásos védekezés ellen, 2-2-ikkel könnyedén bontották meg a védelmet, fejezték be ziccerekkel az akciókat. A túloldalon Türkoglu-ék csak szenvedtek, távoli dobásokkal próbálkoztak, melyek rendre kimaradtak. A negyed felénél 8:5-ös előnyben voltak Koszarek-ék. Kelati külső dobása eredményes volt, Szewczyk két gyors kosárral iratkozott fel a pontszerzők közé. Bő két perc volt hátra és úgy festett ellépnek a lengyelek, török időkérés jött. (15:9) Az aktívan kosarazó Hrycaniuk talált be faulttal együtt, Savas bravúrkosárral felelt rá. A nyitó negyed után 17:14–re vezetettek Koszarek-ék. Kanter már az első játékrészben sem volt meggyőző, jól lepattanóztak a fehér mezesek. Berisha hosszú idő után dobott hármast. Ellenben Koszarek „tört” és ülhetett le 2. faultja után. Kanter végre villant egyet, majd Arslan-ra fújtak sportszerűtlen hibát. Az addig csendes lengyel bedobó 1 büntetővel és egy középtávolival büntetett. Hrycaniuk és Szewczyk is hamar beszedték második faultjukat, Berisha azonban újabb triplával nyugtatta a szurkolóikat. Ilyasova és Türkoglu időkérésre késztette Ales Pipan szövetségi kapitányt, miután egy pontra hozták fel a török csapatot, 5 perc volt még vissza. (26:25) Elképesztő küzdelem folyt a pályán. A csereként beálló Skibniewski után Ilyasova, Berisha is hintett egy-egy hármast, magas fordulatszámon pörögtek a csapatok. Pipan gondjai tovább szaporodtak, Kelati is megkapta 2. faultját. Bő két perc volt még a félidőig és ismét 1 pontra jöttek fel a félholdasok. (32:31) Tunceri és Kelati még oda-vissza dobtak egy-egy távolit, Hrycaniuk utolsó másodperces ziccere 4 pontos fórt hozott a félidőre. (39:35)

Hiába gyűjtötte be Asik villámgyorsan a 3. faultját, pályán maradhatott. Preldzic hármast dobott, Asik zsákolt és Onan triplájával pedig már egyenlő is volt az állás, még 3 perc sem telt bele. Pipan időt kért. (43:43) Gödörben voltak a lengyelek, Hrycaniuk megkapta a 3. faultját egy támadóhiba után. Kapkodóvá vált az a nyugodt és pontos játék, amellyel a fehér mezesek megalapozták vezetésüket. Kanter kezdett belejönni a játékba és Türkoglu is hozzá-hozzászólt a meccshez. Berisha harmadik triplája állította meg a törökök rohanását, 3 perccel a negyed vége előtt. (53:56) A végjáték kezdetén Kanter vitt véghez egy szép 2+1-es játékot, a lengyel magasemberek pedig szép sorjában gyűjtötték a faultokat, csapatuk nagyot bukott ebben a periódusban. De Savas egy rossz üzletet kötött. Sportszerűtlen hibát követett el a ziccer dobó Skibniewski-n, aki bedobta a kettest, majd a büntetőt. 2 másodperc volt hátra, Savas faultolta a triplázó Szewczyk-et, három büntető, mindhárom bent van. Plusz még az indulatoktól fűtött török kispad is kapott egy technikait. A nagy előny helyett 61:62 volt a záró játékrész előtt az állás. A technikaiért járó két büntetővel nyitotta a záró játékrész Szewczyk, mindkettő jó volt, ezzel már a lengyelek vezettek. (63:62) Két gyors kosárral fordítottak a törökök és egy perc után vihették is le a 4 faultos Asik-ot, bejött Kanter. A fiatal középjátékos egy blokkolt dobás után támadófaulttal kompenzált a lengyel palánk alatt. Nem engedték el egymást a csapatok. Viszont a negyed derekán Kanter sikeres középtávolija és egy büntetője és Preldzic gyorsindítás utáni zsákolása következtében 68:75 volt az eredmény. Az időkérés és némi bizonytalankodás után Szewczyk emelt be egy hármast. A lengyelek kivédtek egy akciót és Preldzic sportszerűtlen hibát vétett. 4 percen belül voltunk, Kelati csak egy büntetőt értékesített, de Koszarek duplázott. A fordulás után Szewczyk kiállt a játékból (75:75) Elkezdett játszani Ilyasova és Türkoglu, de az utolsó másfél percre fordulva csak minimális volt a török előny. (79:81) Előbbi elpasszolta a labdát, a lengyeleknél pedig az addig 0 pontos Pamula beemelte a vezetést jelentő hármast! (82:81) 31 másodperc volt hátra, Hrycaniuk két büntetőhöz jutatta Kanter-t, aki mindkettőt bedobta. (82:83) Berisha 1-1-ben megverte Ilyasova-t és beakasztott egy szép visszalépős tempót, maradt 12 másodperc. (84:83) Tunceri vállalta magára a mindent eldöntő dobást, ami kimaradt, győztek a lengyelek!

Lengyelország:

Berisha – 21/9 pont, 11-ből 7 mezőnyből, 2 lepattanó, 1 szerzett, 2 eladott labda, 3 gólpassz

Hrycaniuk – 15 pont, 9-ből 7 mezőnyből, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 2 gólpassz

Törökország:

Kanter – 19 pont, 8-ból 5 mezőnyből, 10-ből 9 büntető, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 2 eladott labda, 7 kiharcolt fault

Ilyasova - 14/6 pont, 7-ből 4 mezőnyből, 4 lepattanó, 4 eladott labda

Nagy-Britannia 85 : 73 Portugália (16:16; 28:18, 15:11; 26:28)

Luol Deng hiába kezdett aktívan ( 7 pont ), Miranda megint megnyomta a mérkőzés elejét és a kosárszegény első negyed 7. percében minimális, 4 pontos volt a britek előnye. Mindkét csapat tördelte a játékot, sokat büntetőzhettek a játékosok. Minhava például 1 másodperccel a negyed vége előtt hármat dobhatott, mindet értékesítette. Így egál állással mentek két perces pihenőre. (16:16) A rövid pauza után újabb három büntetőhöz állhatott fel a portugál játékos, változatlan hatékonysággal értékesítette is őket. Deng azonban úgy gondolta, hogy ma csak ő dobhat pontot a briteknél, bár hozzá kell tenni, nem is találtak rá ellenszert a portugálok. A negyed felénél már 21 pontnál járt, a különbség pedig 8 pont volt (35:27) Lenzly 35 másodperc alatt két hármast és egy büntetőt rámolt be a portugál gyűrűbe, bizonyította Finch mesternek, hogy érdemes volt bizalmat szavazni neki. 14 pontosra hízott a szigetországiak előnye, de még a félidőig 4 portugál büntető jött, így csak 10 pontos fórra mehettek a nagyszünetre. (44:34)

A 3. negyed „játékát” talán a tölts és lőj szópárral lehetne legjobban szemléltetni. Elképesztően sok dobás maradt ki mindhét oldalon, nem meglepő, ha egy centivel nem volt beljebb Evora csapata. A játékrész vége előtt Johnson és Lawrence kosarai megnyugtatták Finch-et, mert a negyed után már 14 ponttal mentek a britek. (59:45) Az utolsó 10 percben a portugálok szigorítottak a védekezésükön, pontosabban vezették végig támadásaikat. Alig több, mint 5 perc telt el és Evora, Andrade kosaraival már csak 7 pont volt a brit előny (68:61) Hiába büntetőzhetett rengeteg a luzitán együttes. A végjátékban Deng újra vállára vette csapatát, hintett 8 pontot és bebiztosította a britek sikerét. (85:73)

Nagy-Britannia:

Luol Deng – 31/3 pont, 24-ből 14 mezőnyből, 10 lepattanó, 1 szerzett, 2 eladott labda, 4 gólpassz

Lenzly – 17/12 pont, 6-ból 4 tripla, 5-ből 5 büntető, 2 lepattanó, 1 eladott labda, 2 gólpassz

Portugália:

Minhava – 18 pont, 7-ből 3 mezőnyből, 12-ből 12 büntető, 3 lepattanó, 1 gólpassz, 5 eladott labda, 9 kiharcolt fault

Andrade - 24/12 pont, 12-ből 6 mezőnyből, 10 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 2 gólpassz, 2 szerzett, 3 eladott labda, 1 blokk