EuroBasket 2011 - C - csoport - 1. nap

Megkezdődött a litvániai Európa-bajnokság, folyamatosan frissülő cikkeinkben az egyes csoportok napjait elemezzük, meccsről meccsre. A C csoport mai találkozói a következőképpen alakultak:

Horvátország 84-79 Finnország (25:26; 16:17; 19-13; 24-23)

Szinte teljes mértékben a görög-bosnyák meccs másolata volt ez, attól eltekintve, hogy a horvátok jóval előbb jelezték, ők mindössze annyit akarnak ma kiadni, amennyi mindenképpen szükséges. A találkozó elején be is aludtak, nagyon gyorsan 17-10-es hátrányba kerültek. Eddig a pontig a finnek védekezésben szépen odaértek a besegítésekkel, támadásban pedig kijátszott figurák után voltak képesek szinte hibátlanul dobni távolról. A horvátoknál egyedül Andric villogott, ő gyorsan bepakolt 6 pontot a gyűrűbe, a többiek viszont szinte azt sem tudták, merre kellene nézni. Egy időkérés segített és azonnal fordítottak is, már 24-19-re mentek, amikor a finnek összeszedték magukat és a negyedet még 26-25-re megnyerték. Sokat mondó statisztika, hogy 1/10-es két pontos mellé 6/8-as triplamutatót tudtak felvonultatni, az előzetesen várt fizikális hátrány tehát megmutatkozott a festékben, ezt próbálták kívülről ellensúlyozni, elég sikeresen. A második negyedben szinte ugyanaz történt, ám ekkor már fáradtak a finnek, nem igazán kidolgozott akcióknak köszönhették vezetésüket, hanem szerencsés hármasoknak. Már 42-31-re is vezettek az északiak, de megint jött Josip Vrankovic időkérése és a félidő végére 41-43-ra alakult az állás déli szomszédaink szemszögéből. Ekkor már látszott, hogy Bojan Bogdanovic megdobja majd szokásos pontjait, rajta kívül pedig Tomic és Popovic is éledezett, leginkább nekik volt köszönhető a felzárkózás.

A fordulás után Koponen ugyan ziccert értékesített, de Bogdanovic és Stipcevic 9 pontjának köszönhetően azonnal fordított is az ellenfél és utoljára volt Finnországnál az előny. 60-52-nél alakult ki a legnagyobb fór a horvátok javára, ezután lazítottak kicsit megint, a finnek pedig megérezték a lehetőséget, kihasználták a hiányosságokat és felzárkóztak. Gyakorlatilag a harmadik negyed nagy részében és a negyedik negyedben is 3-7 pont között ingadozott a különbség, de nem igazán volt veszélyben a horvátok vezetése. Érezhető volt, hogy jobb csapat és ha két-három támadás erejéig megrázták magukat, mindig lerázták a finneket, ettől függetlenül dicsérendő a kék-fehérek kitartása. A végén egyszer jöttek fel 1 pontra, de Markota azonnal büntetett egy rossz elváltást és amit végig lehetett érezni, az a végén meg is történt, nyertek a horvátok, de a finnek megmutatták, ha valaki fél vállról veszi a meccset, akkor meg fog égni ellenük, elég súlyosan. Montenegró ellen érdekes meccset fognak játszani, mert a palánk alatti paraméterbeli hátrányuk ma is kiütközött, a nem annyira agresszív horvát magasemberek ellen.

Teemu Ranniko: 10 pont, 3 gólpassz, 3 labdalopás, 7 kiharcolt fault

Görögország 76-67 Bosznia-Hercegovina (15:17; 16:17; 24:15; 21:18)

Ha volt országos 1-es a forduló előtt, akkor ez volt az a meccs. Nagyon nehéz eldönteni, hogy a görögök becsülték le jobban a bosnyákokat vagy utóbbiak altattak nagyobbat a felkészülési meccsek alatt, de az elvárásokhoz képest homlokegyenest ellenkezően alakult a találkozó, legalábbis az első része. Az első félidő nagyban hasonlított a pár órával korábban lejátszott Montenegró-Macedónia meccsre. A bosnyákok jóval többet nyújtottak a vártnál, egészen kulturált kosárlabdát mutattak be, de a 34 félidei pontjuk így sem túl acélos, gyakorlatilag azt játszották támadásban, amit tudnak, nagyjából olyan hatékonysággal, mint várható volt, ám sokkal jobb eloszlottak a pontok, főként Teletovic és Ikonic faultproblémáinak köszönhetően. A kezdő center Kikanovic 9 pontja például egészen kellemes meglepetés lehetett még a részükre is és Bajramovic sem mostanában jutott 6 pontig a félidő előtt. A túloldalról azonban minden jött, csak az nem, amire számítottunk, lassú és pontatlan játékot mutattak be Ilias Zouros fiai. A bosnyákok nagyon eredményesen lassították őket hol faulttal, hol anélkül, felállt védelem ellen pedig abszolút ritmustalanul próbálkoztak a görögök. Calathes 6 pont, 6 lepattanó, 2 gólpasszos teljesítménye is csak statisztikailag mutatott jól, ugyanolyan gyenge volt egyébként, mint mindenki más.

A fordulás után egy bosnyák tripla azt jelenthette volna, hogy folytatódik az addig megszokott menetrend, ám nem ez történt. A szünetben nyilván fejmosást kaptak Fotsisék és ez meg is látszódott, azonnal más sebességi fokozatba kapcsoltak, labdákat szereztek és az ebből indított gyors leindításokból könnyű kosarakat dobtak, felállt védelem ellen pedig úgy járt a labda, ahogy azt a görögöktől megszoktuk. A második félidőre mindenki összekapta magát, az idősebbek közül főként Zizis és Bourousis, míg a fiataloktól Calathesen kívül Bramos emelhető ki, ennek eredményeként pedig 55-49-re vezettek már három negyed után. Bourousis 8 pontosra növelte a különbséget duplájával, ám megint nem az történt, amit az első kosár után várni lehetett, Bosznia ugyanis feltámadt és gyors 7 pontjuknak köszönhetően egyre jöttek fel a görögök mögé. Ez volt azonban az utolsó olyan pillanat, amikor látótávolságon belül voltak ellenfelükhöz képest. A pályára visszatérve a görögök egy 11-0-ás futással egyértelműsítették, hogy bármennyire is elismerésre méltó a bosnyákok küzdése, ma itt ők fognak győzni. 68-58 után a különbség már nem változott számottevően a hátralévő 4 percben, úgyhogy a csoportgyőzelemre esélyes Görögország behúzta a kötelezőt, látva azonban a bosnyákokat, át kell értékelnie minden csoportellenfélnek azt, hogy ellenük kötelező a győzelem.

Kenan Bajramovic: 9 pont, 5 pattanó

Montenegró 70-65 Macedónia h.u. (15:14; 10:16; 24:19; 12:12; 9:4)

A C csoport legelső meccse óriási téttel bírt, ezt mindenki tudta már a sorsolás után is, ugyanis az a két csapat találkozott egymással magyar idő szerint 14:30-kor, akik mindketten reális eséllyel pályáztak az utolsó továbbjutó helyre. A papírforma némileg Montenegró mellett szólt, főleg azok után, hogy kiderült, ezen a napon a macedón válogatott egyik sztárja, Todor Gechevski valószínűleg sérülés miatt nem léphetett pályára, így gyakorlatilag két ember teljesítményére tudtak támaszkodni csak.

Ekkora tétnek két kimenetele lehet: vagy felspanolja a kosarasokat és egy nagyon látványos meccsen dől el, ki a jobb vagy élvezhetetlen birkózásba megy át az egész és mindenkit agyon nyom a teher. Jelen esetben sajnos utóbbi történt, mindkét csapat abszolút formán kívül játszott, főleg a meccs elején. Montenegró sztárcentere, Nikola Pekovic félidőben több labdaeladásnál járt, mint pontnál vagy lepattanónál, de az ő gyengélkedésére legalább magyarázható volt, mert belőle nagyon felkészültek Anticék, jól kettőztek be rá és nagyon sokszor zavarták meg a Minnesota Timberwolves középjátékosát, ráadásul kisebb sérülésből tért vissza. Apropó Antic. Amennyire nagy szükség lett volna rá támadásban Gechevski kiválása után, akkora terített betli lett az, amit nyújtott. Úgy tűnt, hogy egy óceánba sem képes betalálni egy kaviccsal, ettől függetlenül egészen derekasan próbálkozott a triplákkal. Az elején McCalebbnek sem ment, szinte észrevehetetlen volt, rossz vállalásai voltak a betörések után és mindössze két tripla mutatta, hogy benne motoszkál valami. A macedónok támadásban teljesen reménytelennek tűntek legtöbbször, a montenegróiak cserébe szakajtónyi labdát adtak el, ezzel újabb lehetőségekhez juttatva ellenfelüket, ráadásként még a büntetőt is pocsékul dobták a felek, így nem volt meglepő, hogy egy kisebb rohamnak köszönhetően is csak 30-25-re tudtak vezetni félidőben az esélytelenebb macedónok. Az első félidő hőse az egyik oldalon mindenképpen Vladimir Dasic volt, akiben támadásban messze a legtöbb potenciál mutatkozott, már ekkor jóval 10 egység fölött járt és megközelítette ugyanezt a mennyiséget lepattanóból. A másik oldalon a félidő végére feltámadó McCalebb volt kiemelhető.

A fordulás után láthatott valamit a nagyérdemű abból is, amit kosárlabdának nevezünk. Montenegró folytatta az első félidőben megkezdett hagyományokat, sokkal jobban kezdte a negyedet, majd 5-7 pontos vezetésnél teljesen érthetetlenül megtorpantak, eladtak egy pár labdát és ezzel visszaengedték a meccsbe a macedónokat. Ezt többször is megtettek a harmadik és a negyedik negyedben is. Dasic teljesen visszavett a pontszerzésből, de a lepattanókat gyűjtötte szorgosan, Cook, Dragicevic és Vucevic viszont felnőttek mellé és Bakicnak is volt két fontos hármasa, Pekovic viszont továbbra is használhatatlannak bizonyult. A túloldalon egyértelmű lett a helyzet, McCalebb kezdett kiemelkedni a többiek közül és az egyetlen elfogadható teljesítményt nyújtotta, mellette Cekovski jelentkezett fontos pontokkal, de ezzel véget is ért a sor. A hullámvasút egészen a végéig tartott, amikor is 61-56-os montenegrói vezetésnél úgy tűnt, vége is lehet a meccsnek, de fél perccel a vége előtt McCalebb másodjára szedett vissza egy támadópattanót, Antic pedig a kipasszolt labdát végre bedobta (első és egyetlen hármasa volt a meccsen). Az ellentámadásból pont nem született, így az egyenlítésért vagy a győzelemért támadhattak a macedónok. Stojanovskin verte be a személyit Cook, de a 23 éves dobóhátvéd nem remegett meg és bedobta mindkét büntetőt. Montenegrónak 21 másodperce támadt, hogy ezt az agyonnyert meccset ténylegesen is behúzza a rendes játékidőben. A meccs legfontosabb jelenete történt itt, ugyanis McCalebb nem tudta, hogy már 4 személyije van, odaütött Cooknak és így kipontozódott. Hiába nem használták ki a lehetőséget Pekovicék, ez megpecsételte a vezér nélkül maradó Macedónia sorsát és a hosszabbításban már szinte esélytelenek voltak.

Montenegró ha nem is teljesen megérdemelten (a kezükben volt a meccs és többször is hagyták visszajönni az ellenfelet, elképesztően sok eladott labdájuk volt), de behúzta a győzelmet, óriási lépést téve ezzel a harmadik hely felé. Macedóniának bízni kell abban, hogy Montenegró kikap a finn-bosnyák kettős valamelyikétől, nekik pedig meg kell verniük vagy a horvátokat vagy a görögöket.