EuroBasket 2011 - C - csoport - 2. nap

A tegnap megkezdődött litvániai Európa-bajnokság második napja zajlik, folyamatosan frissülő cikkeinkben az egyes csoportokat elemezzük, meccsről meccsre. A C csoport mai találkozói a következőképpen alakultak:

Macedónia 78-76 Horvátország (21:18; 16:23; 23:21; 18:14)

Sommásan azt lehetne mondani, ez ma az igazság napja volt. Két forduló után ugyanis biztossá vált, közel sem olyan egyértelmű csoport ez, mint amennyire várni lehetett. A horvátok tegnap még elhitethették, hogy csak annyit adtak ki magukból, amennyi nagyon kellett, ám a mai meccsen egy vereséggel igen nehéz helyzetbe kerülhettek, mint később kiderült, kerültek is.

Az első negyedben egyik csapat sem tudta elengedni a másikat, de a legelejétől eltekintve végig az esélytelenebbnek tartott macedónok vezettek, minimális különbséggel. Óriási plusz lehetett számukra, hogy pályára lépett ezúttal az első mérkőzésen még pihenő Gechevski is, így McCalebb, és az első mérkőzéshez képest némileg feljavuló (de mindenképpen kevesebbet vállaló) Peric mellett ő is be tudott segíteni, az első félidő nagy részében hárman vitték a sárga-pirosak szekerét. A horvátok legnagyobb problémája már ekkor is az volt, hogy nem volt igazi vezéregyéniségük. Marko Popovic csereként nem tudta betölteni ezt a szerepet, Bojan Bogdanovic pedig egy elképesztően jó pontszerző, de egyelőre nem több. Ettől függetlenül a második negyed elején 2 jó percnek köszönhetően fordítottak az álláson és ez a pár pont különbség meg is maradt a szünetig.

Fordulás után sem változott semmit a mérkőzés képe. A horvátok a negyedben többször is megpróbáltak komolyabb előnyre szert tenni, de kívülről úgy tűnt, hogy 2-3 komolyan vett támadás és védekezés után elkényelmesedtek és ezt a macedónok kihasználták, mindig visszajöttek a meccsbe. A negyed végére ráadásul a 6-8 pontos hátrányt le is dolgozták és újra egál meccset faragtak az egészből. A negyedik negyed közepén a koreográfia kicsit átment Street Fighteresbe, ugyanis előbb Marko Tomas húzódott meg egy lépéshiba és három macedón lekoccolása közben, majd a következő támadás után Damjan Stojanovski orrát kellett ápolni. A macedón válogatott előtt ott voltak az esélyek, amiket sokáig képtelenek voltak kihasználni, de a horvátok folyamatosan adták nekik a lehetőségeket. Közben egy korábban meg nem énekelt hős is feltűnt, Vlado Ilievskitől ugyanis semmi komolyra nem lehetett számítani, ám már meccs közben is folyamatosan szállította a pontokat. Amit viszont még tippmixen sem lehetett megfogadni, hogy a végjátékban ő kapja hátára csapatát és az utolsó négy pontot ő szerzi. Előbb egyenlőnél egy betörést követően kapott faultot, amely után mindkét büntetőt értékesítette, majd újra egál állásnál ő szerezte a meccs győztes kosarát 10 másodperccel a vége előtt. Az ellentámadásból a horvátok inkább hármast próbáltak dobni a jelek szerint, de ez nem sikerült, így a macedónok javították tegnapi bakijukat, 1-1-gyel állnak a montenegróiakhoz, a bosnyákokhoz és a most legyőzött horvátokhoz hasonlóan, úgyhogy teljesen nyílt a csoport. A korábban toronymagas másodiknak kikiáltott Horvátország jelenleg olyan helyzetben van, hogy a továbbjutásért is óriásit kell melóznia, mert Bosznia egyértelműen előttük van a mutatott játék alapján.

Ante Tomic: 10 pont, 7 pattanó

Finnország 61-81 Görögország (14:20; 18:21; 12:16; 17:24)

Az ember ritkán kiált fel így, de most azt kell, hogy mondjam, "Végre egy papírforma meccs"! Ebben a csoportban eddig vagy minden az ellenkező előjellel alakult, mint ahogy azt vártuk vagy csalódások érték a nézőt. Nos, most pontosan azt kaptuk, amit várni lehetett. Az már a tegnapi napon eldőlt, hogy a finn válogatottat nem szabad leírni senki ellen sem és az is kezdett megmutatkozni, hogy a görögök első körös formában vannak egyelőre, az élességgel van még gondjuk, de a rutinnal sok mindent meg tudnak oldani.

Az esélyeknek megfelelően egy 6-0-ás görög futással indult a találkozó, amire a finnek kicsit késve ugyan, de reagáltak, ám az újabb 8-0-ás szakaszra már nem volt válaszuk, így gyakorlatilag öt és fél perc alatt kialakult az a különbség, ami végig megvolt az első félidőben. A második negyed elején a finnek továbbra sem adták fel és többször is feljöttek három pontra, de nem közelebb. A görögöknél a három hibája miatt sokat ülő Calathes helyett az öregek vitték a prímet, Zizis, Bourousis és Fotsis voltak a a legfontosabb okai a 9 pontos félidei előnynek. A különbség a fordulás után sem változott sokat és inkább nőtt, mint csökkent volna. A Koponen és a félidőig Lee által vezetett finnek mindent megpróbáltak, de a nagyobb tudás előtt fejet kellett hajtaniuk. Főleg támadásban voltak nagyon nehéz perceik, szinte csak elvétve találtak  be ebben az időszakban kosarat. Az utolsó negyedben a különbség állandósult, a görögök nem szakadtak meg a nagyobb arányú győzelemért, a finnek pedig nem tudtak mit kezdeni erősebb ellenfelükkel, így a vártnak megfelelően Görögország második győzelmét is elkönyvelhette, míg a finnek két vereségen vannak túl két forduló után.

Finnország:

Petteri Koponen: 21 pont, 3 gólpassz

Gerald Lee: 13 pont

Görögország:

Ioannis Bourousis: 19 pont, 10 pattanó, 3 blokk, 2 labdaszerzés, 6 kiharcolt fault, 5 eladott labda

Nikolaos Zizis: 14 pont, 4 pattanó, 3 gólpassz

Antonis Fotsis: 9 pont, 7 pattanó

Bosznia-Hercegovina 94-86 Montenegró (25:19; 23:22; 19:27; 27:18)

Ha van válogatott, amelyik teljesen megvezette a szakértőket és a nézőket az EB előtt, akkor az biztosan Bosznia-Hercegovina csapata lesz. A sok hasonlóan tehetséges játékos közül a felkészülési meccseken kiemelkedett egy, amelyik el is nyomta a többieket, ezáltal úgy érkeztek Litvániába, hogy látszólag szinte semmi esélyük a csoportból való továbbjutásra... és tessék. Tegnap a görögöket még csak egy félidő erejéig sikerült megszorongatniuk, ám ma bebizonyították, az nem csak egy kicsúszott periódus volt, képesek igazi csapatjátékra. Montenegró az első félidőben mintha pályán sem lett volna ellenük, az, hogy csak 7 pont volt a fórjuk a szünetben, még az ellenfélre nézve volt hízelgő. Megfelelő egyensúlyt találtak a belső és külső játék között még úgy is, hogy a palánk alatt óriási hátrányban voltak, hiszen Montenegró szinte összes klasszisa ott alkot. Ennek ellenére a tegnap is jól teljesítő Kikanovic 9 pontnál járt alig másfél negyed alatt, de a prímet Dedovic vitte, aki 14 pontjával kiemelkedett a mezőnyből is. A túloldal egy az egyben a festékre helyezte a hangsúlyt, 23-12-re meg is nyerték a félidei lepattanócsatát, Pekovic 11 pontnál járt ekkor, de mégis, az akaratuk mintha kicsit sem érvényesült volna, védekezésben pedig pocsék teljesítményt nyújtottak, a bosnyákok szép labdajáratások után, de szinte mindig üresen dobhattak. Egy problémájuk volt csak a kék-sárgáknak, ami tegnap is előjött, a faultok. Kikanovic például nagyon gyorsan összeszedett 3 személyi hibát, ezzel pedig az egyetlen olyan center kiszállt a játékból, aki érdemben felvehette a versenyt a montenegrói tornyokkal, ennek ellenére vagy inkább éppen ennek köszönhetően 48-41 volt a félidő, de itt ha 20-szal vezetnek a bosnyákok, sem szólhat senki egy szót sem.

Elérkezett a harmadik negyed, amely csak úgy, mint tegnap, ma is borzalmasan indult Bosznia szempontjából. Montenegró agresszív taktikával jött ki a második félidőre és egész egyszerűen lejátszották az addig sokkal jobban teljesítő ellenfelüket. 13-0-ával nyitották a negyedet, ezzel pedig 54-48-ra már ők vezettek, de ők is beleestek tegnapi csapdájukba, nem sikerült megtartani most sem ezt az óriási momentumot, amit még nagyjából 3-4 percig kellett volna és befejezik a meccset. Előbb kaptak egy elkerülhető hármast, majd egy rossz alley-oop kísérlet után még egyet és máris egál lett, sőt. Úgy tűnt, a negyed végére megint Dedovicék fognak vezetni, de másfél perc alatt megrázták magukat a piros-sárgában játszó montenegróiak és 68-67-es vezetéssel várhatták a záró játékrészt. Játékban megint sokkal jobb volt Montenegró a negyedik negyed elején, de talán a tornán először  elindult a Mirza Teletovic nevű henger. Zsinórban négy támadást fejezett be kosárral (egy kettes és három tripla), ez pedig teljesen megölte az ellenfelet lelkileg. Ha ez nem lett volna elég, Gordic is szórt két hármast, ráadásul mindkettőt kidolgozatlanul, emberről, innen pedig már nem volt visszaút, minden montenegrói felzárkózási kísérletre volt válasza a bosnyákoknak és teljesen megérdemelten húzták be ezt a találkozót.

Ez az az eredmény, amely teljesen megborítja a várt papírformát. Két meccs játéka alapján Bosznia biztos továbbjutó helyen van és két dolguk akadt mindössze, hogy ezt elérjék: meg kell verniük a finneket és Macedóniát, ez esetben biztosan ott vannak a következő csoportkörben is. Jelenlegi teljesítményükkel még a horvátok elkapása sem lehetetlen, bár nem tudni, Vrankovic legényei mennyit adtak ki magukból tegnap, erősen feltételezhető, hogy annál jobbak is tudnak lenni. Montenegró eddig nagy csalódás, az EB-n mert saját játékukat nem vagy nagyon pontatlanul tudják csak játszani, mindössze percekre képesek összeállni, még negyedekre sem. Ezzel a vereséggel nagyon nehéz helyzetbe kerültek, már nem elég megverniük a finneket, ha saját kezükben akarják tartani a sorsukat, akkor a görög-horvát kettősből egyet el kell kapniuk. A meccs másik nagy nyertese Macedónia lehet, akik ezzel megint látótávolságba kerültek a bejutáshoz, de nekik a most szárnyaló bosnyákokat meg kellene verni a továbbjutáshoz, nem könnyű feladat.