EuroBasket 2011 - E - csoport - 2. nap

Ha nem is láthatta a mérkőzésre kilátogató és a televízió, internet előtt helyet foglaló szurkoló, nézősereg a legszínvonalasabb kosárlabda mérkőzést, az biztos, hogy a küzdelemre, csatákra, párharcokra, izgalmakra nem lehetett panasz. A SportTV által kiemelt mérkőzésen a litvánok az eddig veretlen franciáknak próbáltak megálljt parancsolni.

A litvánok szerezték meg a vezetést a találkozó elején, de Parker közétávolija és Noah 2+1-es játéka már francia vezetést hozott. Hamar le kellett cserélni Kaukenas-t, mert a 2. perc végén már 2 személyi hibájánál járt. Pörgősre vették a figurát a felek, ezért sok pontatlanság, kihagyott dobást követően a frankciák kezdtek ellépni. Alig 6 perc után már bónuszban voltak a litvánok. (8:13) Nagy nyomást helyeztek Parker-ék a hazaiakra, nagyszerű védőmunkát végeztek, nem is találták a fonalat a fehér mezesek. Pocius triplája felzárkóztatta, Valanciunas támadópattanó utáni pöcije vezetéshez jutatta Litvániát. 1 perc volt hátra, amikor Kahudi oldalról bezúgatta az első francia triplát, amivel kialakította a negyed végeredményét. (16:18) 10! labdát adott el a két csapat ebben a 10 percben, 6-4-es elosztásban. Két támadást favorizáló csapat mérkőzésén érdekes módon a védekezés került előtérbe.

De Colo közel másfél perc után nyitotta meg a második felvonás pontjainak sorát. Egy mezőnykosárral és két értékesített büntetővel kezdett. (16:22) Felélénkült a csarnok, amikor Serphin véleményes blokkolását szabályosnak ítélték Valanciunas-al szemben. A támadás vége újabb eladott labda lett, már a 11. a sorban. Kemzura időkérését követően Kalnietis szabaddobásból szerzett első pontjai 5 perces kosárcsendet törtek meg. Ebben a negyedben a franciák szedték be hamar a 4 csapatfaultot, viszont De Colo pontjaival tartották az előnyüket, hiába dobott Jankunas bravúrkosarat. Parker villant egy ziccerrel, kimaradt egy litván dobás, Batum pedig gyorsindításból volt eredményes. Újra időt kellett kérni Kemzura-nak 3 és fél perccel a félidő előtt. (21:30) Songalia két gyors kettessel újra közelebb zárkóztatta a szurkolók által tolt csapatot. Batum üres ziccert hibázott, Javtokas a visszaindításból zsákolt hatalmasat. Két perc alatt 27:32-re módosult az állás, francia időkérés. Parker az oldalbedobás után 3 másodperc alatt betört és a védjegyének számító flooterrel volt eredményes. Jasikevicius dobott még egy büntetőt, kialakítva ezzel a félidei 28:34-es eredményt.

A szünetben az öltözőben maradt a francia gárda. Javtokas, Kaukenas és Jasaitis hozták a fehér mezeseknek a pontokat, melyek a negyed derekára már csak minimális, 2 pontos hátrányt jelentettek. (39:41) Aztán jött egy 3 perces űr, melyben volt támadóhiba, kihagyott ziccer, eladott labda, lépéshiba. Az ember úgy érezte magát, mintha a kosárlabda kerülendő elemeinek bemutatóján lenne. Hozzátéve, hogy egy szem pontot nem szereztek a csapatok. Két és fél perc volt hátra amikor Jasaitis hintett be egy triplát, ezzel már az ő csapatánál volt az előny. (42:41) Sőt, az ismét jól teljesítő Valanciunas további pontokat tett be a közösbe a negyed vége 46:43.

Lavrinovic duplával nyitotta a negyedik etapot, de nem tudtak meglépni a hazaiak. De Colo kettest dobott, aztán Diaw megszerezte első mezőnykosarát, majd a francia hátvéd távolit értékesített. 3 perc után újra a franciáknál volt az előny. (50:52) Kalnietis próbálta életben tartani a litván reményeket, egálban tartotta 4 pontjával csapatát. Az utolsó 5 percre fordulva De Colo és Parker kart karba öltve 6-2-es megosztással vezettek egy 0-8-ás rohamot és lett 54:54-ről, villámgyorsan 54:62! Sorra maradtak ki a litván dobások, Parker tudatosan lassította a támadásokat. Az utolsó két percre fordulva Parker két büntetőt hibázott, de Noah javította a hibát egy támadópattanó utáni zsákolással. Valanciunas ziccere után labdát szerzett a hazai alakulat és Jasikevicius életmentő hármast dobott be. Ezzel a kosárral megduplázta a litván válogatott eladott labdákból szerzett pontjainak számát, háromról, hat pontra. Jött is a francia időkérés. (62:66) Diaw két büntetője és Parker labdaszerzés utáni ziccere eldöntötte a mérkőzés sorsát. Az utolsó 40 másodpercen belül azért még záporoztak az események. Valanciunas ziccerét követően csak egy Parker büntető volt jó. Az alapvonali bedobásból majdnem leindították a franciákat, de egy újhegy megmentette őket a biztos kettestől. Nem tudtak betalálni a litvánok, Noah értékesített két szabaddobást. Jasaitis kozmetikázta a végeredményt, ami 67:73 lett.

Egyértelmű, hogy a mérkőzés hőse De Colo volt, aki vezérré emelkedett ki, tudta pótolni a betliző Diaw pontjait. A hátvéd a mérkőzés jelentős részében élen járt, hol pontszerzésben, hol védekezésben, különösen a záró negyed második felében szállította a kosarakat. Jól és szervezetten védekeztek a franciák, 16 eladott labdára kényszerítették a hazaiakat. Persze a litvánok érdemeit sem szabad elvitatni, mert 73 ponton tartották Parker-éket. A franciák továbbra is veretlenek, nagy kérdés, hogy meddig tudnak azok maradni, mert vasárnap este újabb kemény falat, a spanyol armada vár rájuk. A litván csapat pedig a németek ellen harcolhatja ki a negyeddöntőbe jutást.

Litvánia: Jasaitis 13/9 pont, 3 lep.; Valanciunas 12 pont, 3 lep.; Jankunas 4 pont, 9 lep.

Franciaország: De Colo 21/3 pont, 4 lep., 5 szerzett labda; Parker 19 pont; Noah 9 pont, 13 lep.

A meccs részletes statisztikája itt érhető el.

Jobbfajta kézilabda-meccsnek indult, végül a gyengébbnek tűnő német válogatott jött ki jobban a törökök elleni bírkózásból - és életben tartotta negyeddöntős reményeit.

Törökország-Németország  67-73

Hatalmas téttel bírt mindkét alakulat számára a meccs, hiszen aki kikap, nehéz helyzetbe kerül a továbbjutás szempontjából. Ennek megfelelően kezdték a csapatok a mérkőzést, ritka vendég volt a hálóban a labda. A törökök sem dicsekedhettek a 7 perc alatt szerzett kilenc ponttal, de a németek egyenesen égtek a 4 egységükkel. Mindkét csapat csak kereste önmagát, rossz dobások tömkelege jellemezte a mérkőzés első perceit – a németek ráadásul a faultokat gyűjtögették. Egyedül a török center, Ömer Asik dicsérhető, 6 pontot és 3 lepattanót tett a közösbe. A negyed utolsó percére 5 pont előnnyel (11-6) fordulhatott a félholdas válogatott, amihez még két pontot hozzá is tettek (13-6) – a német válogatott minden kritikán alul teljesített az első etapban, támadójátékukról mindent elmond, hogy nem dobhattak büntetőt.

A második negyedben folytatódott a hihetetlen bakiparádé, mindkét oldalon: lépéshiba, reménytelenül rossz dobások követték egymást. 2 perc után Kanter és Kaman pontváltásának örülhettek a nézők, ami után végre kosárlabdára emlékeztető játék alakult ki, fent nevezettek közreműködésével. Eközben Nowitzki már a 14. percben két faulttal állt, 20-10-nél Baumann kénytelen volt kikérni az idejét. A fejmosás hatott, a Dallas sztárjának gyors 4 pontjával tízen belülre került a német válogatott – ekkor azonban beütött a krach: Nowo egy ártalmatlan szituációban a harmadik hibáját is összeszedte, le kellett ülnie. A törökök is megálltak, így Kaman 2+1-ével öt pontra csökkent a különbség (22-17). Az eddig jól teljesítő Asik két büntetőt is kihagyott, amit Hamann triplával büntetett, majd egy Asik-zsákolást követően Schaffarztik egy újabb hármassal egyetlen pontnyira felhozta csapatát (24-23). A félidő végén az addig láthatatlan Türkoglu szerzett két pontot, így hárompontos különbséggel vonulhattak jól megérdemelt (?) pihenőre a csapatok (26-23). A játék minőségét mi sem jellemzi jobban, hogy a két alakulat összesen nem dobott 50 pontot.

A harmadik negyed elején elkényeztették a nézőket a csapatok: két kosarat is láthattunk az első fél percben, majd Preldzic dobott parádés tempót a sarokból, és Nowitzki is értékesített két szabaddobást (30-27). Kanter sem akart lemaradni, a fiatal török center szépen szedett lepattanót egy kihagyott büntető után, majd dobott 2 pontot – Nowitzki szép középtávolival válaszolt, majd eleresztett egyet rettegett hármasai közül, amivel egy pont lett a különbség (33-32). Ezután sokáig fej-fej mellett haladtak a csapatok, a törököknél felváltva szerezték a pontokat, a németeknél Kaman jelentette az állandóságot (38-38). Amikor Scaffartzik triplájával 3 pontos előnyre tett szert a német csapat, Nowitzki buta módon begyűjtötte negyedik faultját. A törökök ráérezték a lehetőségre, gyors öt pontot szereztek, a kiegészítő ember Önan triplával jelentkezett (43-41). Schwethelm 2+1-e után ismét Kanter-Kaman pontváltásra került sor, majd a centerek 1-1 labdát is eladtak (45-46). Az utolsó másodpercekben Iljasova csak egy büntetőt értékesített, míg a túloldalon a Schaffartzik dudaszó pillanatában dobott szép középtávolijával a németek mehettek előnnyel a kispadra (46-48).

Az utolsó negyedben a Nowitzkit helyettesítő Jagla szenvedett be egy duplát, amivel tekintélyes, 4 pontos előnyt építettek a németek. Amikor kezdett minden szép lenni, Arslan dobott egy emberes hármast, majd Jagla pontozódott ki. Ekkor megint az első félidőben érezhettük magunkat, hiba hiba hátán – Nowitzki nyugodott meg leghamarabb, dobott egy tempót, majd nagyszerűen osztotta le a labdát az üresen álló Schwethelm-nek, akinek hármasával hatpontos, ezen a meccsen óriási előnyt szerzett Németország (49-55). Öt és fél perc volt hátra ekkor, a törökök pedig időt kértek. A megbeszélés után Iljasova triplájával megfelezte a távolságot a hátrányban lévő csapat, de Schwethelm újabb triplával visszaállította azt – csak hab volt a tortán Kaman újabb 2+1-e (52-61). Türkoglu büntetővel, a régóta csendes Asik zsákolással hozta vissza a meccsbe a félholdasokat, Baumann jobbnak látta időt kérni (57-61). Az első támadásnál ismét Kaman volt a főszereplő: remek kiosztásából Schwethelm nyolcadik pontját is megszerezte a negyedben (57-63). Asik se hagyta annyiban, gyors egymásutánban dobott 5 pontot, amit újabb időkérés követett (62-64), majd ismét Schwethelm villant: a németek hőse újabb triplájával visszaállt az 5 pontos különbség (62-67). Arslan egy ziccerrel csökkentette a különbséget, majd egy elügyetlenkedett német támadás után Preldzic két jó büntetőjével minimális lett a hátrány (66-67). Gyors török fault után Hamann dobhatott kétszer a vonalról, és nem hibázott (66-69). A török válogatottnak 23 másodperce maradt, de a németek is rögtön faultoltak – Preldzic egyet dobott be, majd Nowitzkival szemben szabálytalankodott (67-69). A Mavericks klasszisa mindkettőt bedobta, a törökök elrontották a támadásukat – Németország hihetetlenül fontos meccset nyert meg.

Törökország: Asik 19 pont, 11 lep., Kanter 11 pont.

Németország: Kaman 20 pont, 7 lep., Nowitzki 19/3, 7 lep. Schwethelm 14/9, Schaffartzik 10 pont, 5 lep., 5 gólp.

Spanyolország-Szerbia 84-59

A mai első meccsen Szerbia és Spanyolország találkozott. A szerbek remekül kezdték az EB-t, azonban utolsó két összecsapásukon (Franciaország, Litvánia) hiába teljesítettek jól, az ellenfeleik föléjük tudtak nőni a végjátékokban. A spanyolok az előző meccsen kiköszörülték a törökök ellen esett csorbát, és legyőzték a németeket. Ha a szerbek nyernek, a spanyolokkal azonos mérleggel állnak, ha kikapnak, nagyon nehéz helyzetbe kerülnek. A spanyolok célja a franciák üldözése a csoport első helyén – és persze élénken élt még bennük a 2010-es világbajnokság negyeddöntője, ahol a szerbek csúnyán kibabráltak velük.

A spanyolok kezdték jobban az első negyedet: a két Gasol, illetve Calderon és Navarro pontjaival tízet raktak közé (15-5). Szépen játszották az inside-outside játékot, ellenfelük csak közelről figyelték a parádét. A játékrész utolsó harmadában a szerbek is ébredezni kezdtek, Krstic mellett Savanovic és Teodosic is be-betalálgatott, de Calderon még időben bevert egy triplát (18-13). Itt meg is állt déli szomszédaink tudománya, az eddig roppant erősnek tűnő palánk alatti játékukat Marc Gasol és Reyes kiválóan semlegesítette, a ’kis’ Gasol egymaga 4 lepattanónál tartott az első negyedben, a spanyolok pedig kilencpontos előnyt építettek (23-14).

A szerbek a 2. negyedet is két rossz dobással kezdték, ellenben az eddig csendes Rudy Fernandez nem hibázott, hamar kétszámjegyűvé vált a különbség. A szerbek sűrűn cseréltek, aminek meg is lett az eredménye: Paunic a legjobbkor dobott egy hárompontost (25-17), majd Pau Gasol duplájára válaszul Savanovic is bevarázsolt egy triplát (27-20). Ezt követően kihagyott büntetők és rengeteg eladott labda következett, amiből a szerbek jöttek ki jobban, Bjelica dobott ziccert egy gyorsindítás végén (28-22), majd parádésan blokkolta Rudy Fernandezt. Ez sem fedte el azonban a szerbek hibáit a palánkok alatt, a spanyolok Pau Gasol révén több faultot is kiharcoltak. Bár ezek jogosságát erősen kétkedve fogadta a szerb kispad, technikait is kaptak (Navarro mindkét büntetőt kihagyta!), semmiféle változás nem állt be a játékukban: Pau Gasol folyamatos nyomás alatt tartotta a szerb palánk környékét, a kisemberek pedig szorgalmasan lopkodták a labdákat (31-22). Azt vélhettük, hogy a kispadon előadott magánszám hatására a szerbek felébrednek, ehelyett igazi rémálom következett: a két Gasol testvéries megosztásban szerzett 8 pontot, amire nem jött válasz (39-22). Az időkérés után Teodosic, a délszlávok játékmestere megrázta magát, 2 büntetőt dobott, majd Savanovic-ot szolgálta ki a triplánál – nagyon gyorsan időt kellett kérni a túloldalon is (39-27).

Kevesebb, mint másfél perc volt hátra a félidőből, amikor Teodosic passzából Tepic újabb 2 ponttal lopta közelebb a szerbeket (39-29), ám a szerb kispad ismét technikait kapott. Navarro ezúttal már nem hibázott a büntetőknél, majd Pau Gasol vert be egy kétpontost – így hiába dobott Savanovic újabb triplát, 11 pontos előnnyel vonulhatott a nagyszünetre a spanyol csapat. A palánk alatti dominanciáról mindent elmond, hogy a Lakers sztárja (mindössze egy büntetőt hibázva!) 15 pontot szerzett, míg öccse, Marc Gasol 10 pontnál és 6 lepattanónál járt (43-32).

A harmadik negyedben mintha nagyobb elánnal jött volna ki a szerb válogatott, de hamar megtört a lendület: Pau Gasol triplát dobott, majd Calderon is követte a példáját, a rohamot Navarro kettese tette teljessé – időt kellett kérnie Dusan Ivkovic-nak (51-34). Az időkérés sem hozott változást, Calderon és Pau Gasol révén 20 pont fölé nőtt a különbség (55-34). A negyed közepén négy pontnál szerénykedtek a szerbek, és hiába a cserék, a spanyolok félgőzzel is tartani tudták a különbséget. A szerbeket teljesen megbénította, hogy centereik lassított felvételként mozognak a saját palánkjuk alatt, míg Pau Gasol nem egyszer a gyors lerohanások befejezéséhez is felér. Ha ez még nem lett volna elég, a spanyolok európai szinten egészen hihetetlenül dobtak a harmadik negyedben: sorozatban 10 mezőnydobásuk talált utat a gyűrűbe. Ha az utolsó 1-2 percet nem szórakozzák el, könnyen 30 pont fölé kúszhatott volna a különbség – persze a meccs így is eldőlt (70-49).

A negyedik negyed első perceiben Nenad Krstic szerzett öt pontot, amivel közelebb lopóztak a szerbek (70-54), Scariolo mester gyorsan időt is kért, megelőzendő a litvánok ellen bemutatott összeomlást. A már ekkor dupla-duplánál járó Marc Gasol gyorsan bevert négy pontot, visszaállítva a 20 pontos különbséget, és megnyugtatva a spanyolokat. A meccs utolsó öt perce tömény unalom volt, a szerbek nem tudtak jobban felpörögni, a spanyolok pedig már nem akartak. A sima győzelemmel az ibériaiak nagy lépést tettek afelé, hogy az első két helyen végezzenek a csoportban, és gyengébb csapattal találkozzanak a negyeddöntőben – a szerbeknek viszont magához a negyeddöntő eléréséhez is nagy erőket kell majd mozgósítaniuk, hogy megverjék a törököket.

Spanyolország: Pau Gasol 26/3, 8 lep., Marc Gasol 20 pont, 10 lep., Navarro 14/6, 5 gólp., Calderon 8/6, 5 lep., 3 gólp.

Szerbia: Krstic 12 pont, 7 lep., Savanovic 11/9.

A mérkőzés teljes statisztikája itt érhető el.