Eurobasket 2011 - E - csoport - 3. nap

Ma három rangadóval folytatódtak az Európa-bajnokság középdöntőjének E-csoportban zajló küzdelmek. A legnagyobb várakozás a veretlen franciák spanyolok elleni ütközetét övezte a SportTV közvetítésében, de fontos volt a hazaiak számára a németek elleni, esti "főmeccs" is. A nap nyitómeccsét a szerb és török válogatott játszotta. A nap kérdése: Ki jut be a legjobb 8 közé??!!

Litvánia 84 : 75 Németország (21:17; 16:16; 21:19; 26:23)

A hazaiak jól kezdtek védekezésben, de Benzing-re és Kaman-re még nem volt ellenszerük. Támadásban elővették a csapatjátékot, ami úgy festett az egál eredményre bőségesen elég lesz. 7 perc után 13:15-nél átvették a vezetést a németek, de az ismét csereként beálló Valanciunas hamar egalizált, majd két büntetővel megfordította az állást. (17:15) Jasikevicius hatalmas labdát adott Pocius-nak, kosár a vége és német időkérés 2 perccel az első negyed vége előtt. Rögtön egy eladott labda után Kaukenas volt eredményes. A negyed végeredményét Schaffartzik állította be, 21:17. Jól védekeztek a litvánok, de még így is képes volt arra Kaman, hogy két utolsó másodperces kosárral belátható távolságon belül tartsa övéit. Nowitzki első pontjait büntetőből szerezte, melyekkel egy kosárra hozta fel a németeket. (27:24) A félidő utolsó három percére 4 pontos vezetéssel fordulhattak a hazaiak. Lépéshiba a német oldalon, eladott labda itt és ott, némi döcögés bejött a játékba, a fekete mezesek 9 elpasszolt labdánál jártak. Kaukenas jó estét fogott ki, triplájával már 10 pont fölé jutott, de Benzing válaszolt a sarokból. Valanciunas beforgatta Kaman-t, ziccert dobott, majd kivédekezte a német dobását. (37:31) A utolsó egy minutumban csak Nowitzki tudott kosarat szerezni. Kiélezett küzdelem folyt a pályán. (37:33)

Kaman 5 ponttal, Nowitzki triplával kezdte a második félidőt, még szerencse, hogy a litvánoknál jött Kalnietis és gyorsan egalizált a 3. perc végére. (41:41) Pocius hármasa és Kaukenas középtávoli tempója ismét német időkérést eredményezett. Hiába fordítottak Nowo-ék, megint ellépni látszott a litván csapat. Pocius labdaszerzés után zsákolt, Javtokas szép horgot dobott, aztán Kaukenas harcolt ki 2+1-et egy leindítás végén. Németeknél vagy Kaman, vagy Nowitzki fejezte be az akciót. (52:43) Schaffartzik távolija újra felcsillantotta a reményt, de Kalnietis végigrohant a pályán, bepottyantott egy ziccert. (54:48) Jagla teátrális mozdulatai, esése után Valanciunas kapott faultot, majd ismét a támadólepattanóért folytatott harc során Nowitzki-t faultolta, ülhetett a padra. Nagy hangsúlyt feketetett mindkét gárda a védekezésre. Meg is torpant a nagy litván roham, de a negyed végén a slusszpoén Kalnietis-é volt. Nowitzki 3. hibáját harcolta ki és bedobott egy büntetőt. (58:52) Újra feljöttek a németek! Nowitzki és Benzing pontjai ismét karnyújtásnyi közelségbe hozták az egyenlítést, jött is Kemzura időkérése. Másfél perc telt el pont nélkül, mire Kaman ismét betalált, kiegyenlítve ezzel a találkozó állását. (62:62) Rögtön ezt követően a center megkapta 4. személyi hibáját, Valanciunas pedig csak 1 szabaddobást értékesített. A fiatal center ezek után blokkolta Kaman-t, Nowitzki-t, majd Jasikevicus passzát zsákolta be. Elképesztő hangulatot csinált a 19 éves magasember az arénába. Német időkérés már az utolsó 5 percen belül, 67:64. Schaffartzik újabb hármassal egyenlített, de Valanciunas ismét ziccert dobott, amit Jasikevicius toldott meg. Benzingtől pedig külső dobás formájában jött a válasz. Két és fél perc maradt, 3 ponttal mentek a litvánok. Schwethelm triplájával indult az utolsó két perc, amivel ismét egyenlítettek a vendégek. Erre azonban rögtön jött Jasikevicius 2+1-es játéka, újra litván előny. Az utolsó perc kezdetén Kaman kihagyott dobása után Valanciunas szedte a lepattanót, ő lett a főszereplő a másik palánknál mert Jasikevicius feladott labdáját húzta be. Igaz védekezésben beütötte 4. faultját, de Kaman mindkét büntetőt kihagyta. Jó üzlet volt ez is. Jasikevicius két-két egymást követő jó büntetője után 25 másodperc maradt, 9 pontos litván előny mellett. Schaffartzik még elhibázott egy triplát, a hátralévő idő lepörgött. 84:75 a végeredmény! Litvánia a legjobb nyolc között!

Litvánia legjobbjai: Kaukenas 19/3 pont; Valanciunas 15 pont, 4 lep., 2 blokk; Jasikevicius 17 pont, 4 lep., 4 gp.

Németország legjobbjai: Kaman 25 pont 11 lep., 3 blokk; Benzing 18/6 pont; Nowitzki 16 pont, 9 lep., 11 kih.fault

Franciaország 69 : 96 Spanyolország (22:21, 16:18, 10:29, 21:28)

Alig telt bele valamivel több, mint két perc és 2:8-ra elléptek a spanyolok. De Traore hamar belelendült és felhozta csapatát. (9:10) Navarro a 4. perc kezdetén már 2. személyi hibáját kapta meg, San Emeterio váltotta. Pau Gasol triplából szerezte meg első pontjait. Nagy védőmunka zajlott mindkét térfélen. Talán ennek is köszönhető a két perces kosárcsend, melyet Batum tört meg egy 2+1-es akcióval. (12:13) Sherapin beállása után 10 pontot tett be a közösbe. Jószerivel fej – fej mellett haladt ő és a spanyol csapat, de 1 pontnyi előny a franciáknál volt 10 perc játék után. (22:21) Egy és fél perc alatt 4 faultot ütött be a francia csapat, Sherapin és Pietrus is 2 hibával állt. A közel 3 perces francia pontszegénységet De Colo törte meg két egymást követő kettessel, igaz közbeékelődött egy Ibaka blokk is, amit szintén ő kapott. (26:23) Ibaka-nak többször akadtak labdakezelési gondjai, ennek ellenére pályán tartotta Scariolo. Ismét hamar bónuszba kerültek a franciák, a visszaálló Navarro pedig a negyed felénél vezetéshez juttatta a spanyolokat, egy támadásnyi időre. Traore újabb közelije egalizálta az eredményt. (30:30) Navarro negyedik triplája (4/4) után beszedte a 3. személyi hibáját bő 4 perccel a félidő előtt. (32:34) Sherapin hihetetlenül energikusan, ponterősen játszott. Az ő kosarával 1 pontos előnnyel mehetett be a záró 1 percre a francia válogatott. Sada ziccere azonban mégis a spanyolok felé billentette a mérleg nyelvét 20 perc után. (38:39)

Nem telt bele másfél perc és két labdaszerzés utáni Rudy Fernandez zsákolás, két P. Gasol büntetőt követően francia időkérés következett. (38:46) Hiába zsákolt szépet Seraphin, az isteni Rudy ismét eredményes volt, triplából. Seraphin már a második faultját kapta, összességében a negyediket, le kellett vinni a legeredményesebb franciát. Teljesen kilátástalan játékot mutatott a francia csapat. Gasol újabb kosarai 14 pontos távolságba vitték a spanyolokat. (40:54) Öt perc alatt 4:21-es futást csinált a Scariolo legénység, főleg P. Gasol és Rudy Fernandez közreműködésével. (42:60) A fehér mezesek támadásai vagy kihagyott dobással, van eladott labdával végződtek. 4 percen keresztül képtelenek voltak pontot szerezni. Traore pontjai azért 20 ponton belülre hozta a gallokat, de a játék képe mit sem változott, csak annyiban, hogy többet cseréltek az ibériaiak. A záró negyed előtt 48:68 szerepelt a táblán. Felipe Reyes gyors 5 ponttal nyitott, visszajött Seraphin is a parkettre. A hátralévő játékidő pusztán formalitás volt már csak. Scariolo nyugodtan pályára küldhette csereembereit, akik tartották a kialakított különbséget, viszont a záró egy pontra már a 20 pontnak is fölé mentek. (56:83) A szerzett labdákból rendre leindították a franciákat Sada-ék, valamint még a végjátékban is rendre begyűjtötték a támadólepattanókat. Llull 2+1-es játéka már 30 pontos fórt hozott, Claver pedig két kegyelemdöfést jelentő triplát is benyesett. (61:94) Faragtak egy keveset az utolsó percben a franciák a hátrányból, ezzel együtt a spanyolok újabb erődemonstrációt tartottak, ilyen arányban is megérdemelt a győzelmük. (69:96)

A francia válogatott pihentette Joakhim Noah-t és Tony Parker-t is, kérdés, hogy ez mennyire volt okos ötlet a szövetségi kapitány részéről a negyeddöntők előtt. 17 labdát adtak el, 3 triplát dobtak csupán 21 kísérletből, ebben a mutatóban továbbra sem képesek javulni. A spanyolok meghatározó emberei többet pihenhettek, de a cserék is megmutatták, hogy bármikor lehet rájuk számítani.

Franciaország legjobbjai: Seraphin 16 pont; Traore 16 pont, 4 lep.

Spanyolország legjobbjai: Rudy Fernandez 15/9 pont 4 lep., 6 gp.; Navarro 16/12 pont, 7 lep.; Ibaka 10 pont, 7 lep.

Szerbia 68 : 67 Törökország (18:11, 17:16, 21:26, 12:14)

Nagyszerűen kezdődött a szerb válogatott számára a mérkőzés. 6 perc után Teodosic vezérletével (6 pont) 12:4-re mentek el, jól védekeztek a török csapat pedig kapkodott. Erejükből csupán annyira futotta, hogy tartották a különbséget a negyed végéig. Kicsivel több, mint három perc telt el a második tíz percből és egy gyorsindítás után a szerbek fiatal irányítója pörkölt be egy demoralizáló triplát. Ezzel már 14 pontnál járt, csapata pedig 29:15-re elhúzott. Nagyon úgy festett, hogy hamar elmegy a törökök hajója. Tunceri sikeres külső dobása és Türkoglu 4 pontja legalább annyira jó volt, hogy némi lendületet adott a piros mezes csapatnak. Az utolsó bő 5 percben csupán két mezőnykosárra volt képes déli szomszédunk, Savanovic szerezte mindkettőt. Most a szerbek kerültek a lefelé vezető útra, a félidőre 8 pontosra csökkent az előnyük. (35:27)

Teodosic igazi vezér volt a pályán.A második félidő kezdetén továbbra is akadozott a fehér mezesek gépezete. Asik és Onan jártak élen a másik oldalon pontszerzésben. Nem telt bele 4 perc és előbbi zsákolása már 4 pontra zárkóztatta fel a törököket. (40:36) Hamar bónuszba kerültek a szerbek, amit jól kihasználtak Kanter-ék. A fiatal játékos beállítása jótékony hatással volt a csapatra. Egyre – másra állhattak a török játékosok a büntetővonalra, amit Onan még egy triplával is megfejelt. A negyed végén Arslan két szabaddobása 3 pontra hozta fel az addig nagy hátrányban lévő gárdát. (56:53) A záró játékrészt 3 pontos szerb előnnyel kezdték a felek. Az első két percben kizárólag Tunceri tudott kosarat szerezni, a védőjáték dominált, melyet szépen művelt mindkét gárda. A szigorú védekezés azt is magával vonta, hogy itt is, ott is gyűltek a személyi hibák. 2 és fél perc után Kristic szerezte az első szerb pontokat egy szép középtváolival. (58:55) Nem telt bele 4 perc, már bónuszban voltak a fehér mezesek, de Enes Kanter ma hadilábon állt a büntetőzéssel, csak egyet értékesített. Savanovic begyűjtötte 4. faultját, de maradhatott a pályán, akárcsak Kristic, aki pár másodperc múlva kapta meg az utolsó előtte szabálytalanságát. Hosszú percek teltek el török kosár nélkül, aztán Türkoglu a 7. perc kezdetén végre betalált. De azonnal jött Savanovic válasza ziccerből, majd Tepic 4. személyi hibája és Ilyasova 1 jó büntetője. (64:61) Kristic szintén 4 hibánál járt, szerencséje volt, hogy Asik kettőből nullát dobott a vonalról, másfél perc maradt a találkozóból. Teodosic gyönyörű passzal találta meg Savanovic-ot, aki hátraugorva bedobta a ziccert. Ismét Ilyasova harcolt ki faultot, ezúttal Bjelican és bedobta mindkét szabaddobást. Az utolsó perc kezdetén Teodosic megszerezte 19. és 20. pontját büntetőből. 5 ponttal mentek a szerbek, időkérés jött török részről. Ilyasova ziccere után ő harcolt ki feldobáshelyzetet Teodosic-al szemben, a piros mezesek kapták meg a labdát Arslan dobott ziccert. 1 pontra feljöttek a törökök, sőt, Teodosic elkapkodott triplája után a győzelemért támadhattak. Onan-é volt az első kísérlet, Savanovic blokkolta. Török időkérés következett, 4 másodperc volt hátra. Ilyasova kapta a labdát, dobása kimaradt, a lepattanó a szerbeké lett és megnyerték a mérkőzést. (68:67)

A mérkőzés hőse egyértelműen az a Milos Teodosic volt, aki 20 pontot, 8 lepattanót és 5 gólpasszot tett be a közösbe.

Szerbia legjobbjai: Teodosic 20/6 pont, 8 lep., 5 gp.; Tepic 12 pont, 8 lep.; Savanovic 14 pont

Törökország legjobbjai: Onan 11 pont, Ilyasova 10 pont, 7 lep.; Kanter 11 pont, 5 lep.