EuroBasket 2011 - Elődöntők

Végső stádiumába érkezett a litvániai Európa-bajnokság. A mai, pénteki napon a két elődöntőt, illetve egy olimpiai pótkvalifikációs helyért zajló csatát rendeznek, folyamatosan frissülő cikkünkben a nap eseményeit követjük nyomon. Az első meccsen Görögország és Szerbia között az dől el, ki nem lesz ott biztosan az olimpián, ezt követően pedig Spanyolország és Macedónia, valamint Franciaország és Oroszország szállnak harcba az Európa-bajnoki döntőért.

Franciaország 79-71 Oroszország (17:16; 22:18; 16:13; 24:24)

Két bombaformában lévő válogatott találkozott a második elődöntőben. A franciákat a spanyolok mögött a legnagyobb esélyeseknek tartották már a csoportmeccsektől kezdve és eddig abszolút az elvárásoknak megfelelően játszanak. A túloldalon az az Oroszország lépett parkettre, akiket az Európa-bajnokság előtt nem vettek a szűk elitbe, azonban David Blatt legénysége igazi csapatkosárlabdát játszva, mindenkiből a legjobbat kihozva eddig 100%-osan teljesített és ez még akkor is megsüvegelendő, ha eddigi sorsolásuk elég könnyűnek volt mondható.

Az első negyed ennek megfelelően szoros csatát hozott, gyakorlatilag végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, három pontnál nagyobb különbség nem volt egyik gárda javára sem a differencia. Az első három percben még elég sűrűn estek a kosarak, hiszen 7-6-ot mutatott az eredményjelző ekkor, majd megállt a tudomány és vérrel-verejtékkel tudtak csak kosarakhoz jutni. Az elején Diaw volt eredményes a franciáknál, de a negyed végére egyértelműen Parker vette át az irányítást, a túloldalon pedig a Bykov-Mozgov-Kirilenko hármas jelentkezett 2-2 kosárral, végül a fehérben játszó franciák vezettek, de csak egyetlen ponttal. A második felvonásban Antonov és Batum kosárváltásai után egált mutatott a tábla (20-20), majd a franciák kisebb előnyre tettek szert 4 perc játék után, az oroszok azonban begyújtották a rakétákat és szinte azonnal fordítottak Khryapa és a Monya pontjainak köszönhetően (26-27), a szünetig hátralévő alig több, mint négy percben azonban nagyot fordult a játék képe. A jó szériában lévő oroszok teljesen megálltak, csak Kirilenko tudott betalálni, a túloldalon viszont beindult a nehéztüzérség, előbb De Colo, majd Batum és Parker is bevert egy triplát, így Fridzon hármasa csak arra volt elég, hogy az oroszok ne nyolc, csak öt pontos hátránnyal menjenek a nagyszünetre.

A fordulás után megváltozott a játék képe, Mozgov és Bykov gyorsan aktivizálták magukat és két perc alatt máris egál lett a meccs (39-39). Ebben a periódusban a franciák semmiből nem tudtak pontot szerezni, négy perc alatt nem volt mezőnykosaruk, de az egyenlítés utáni négy percet az oroszok és azok a nézők is inkább elfelejtenék, akik látták a meccset, hiszen egy Batum hármason és 1-1 bedobott büntetőn kívül pontképtelenek voltak a csapatok. Fél perc alatt gyors kosárváltás, az egyik oldalon Monya-Khryapa, a másikon Noah és megint egyenlő állást mutatott az eredményjelző. A meccs legfontosabb periódusa játszódott le ekkor, ugyanis a harmadik negyed hátralévő idejében a franciák szinte minden támadásukból pontokat értek el, a túl oldal pedig teljesen leállt, pillanatok alatt nyolc pontosra nőtt a különbség a két fél között és ekkor úgy tűnt, a lendületbe kerülő franciákat nehéz lesz megállítani. Az utolsó felvonás eleje Traoré nagy pillanatait hozta, vezetésével két perc alatt 12-re nőtt a differencia (61-49), itt azonban az oroszok még nem adták fel, Kirilenko 2+1-e és Monya triplája azt jelentette, újra látótávolságon belülre kerültek. Batum és Kirilenko percei következtek, a francia talált, de orosz riválisa válaszolt, azonban Parker újabb triplájával megint 10 volt közte és még itt sem volt vége. Shved duplája után Kirilenko óriási hármast süllyesztett el nagyjából kilenc méterről, megint csak 5 pont volt közte és még mindig volt három és fél perc hátra. Ekkor jött az egész EB egyik legjobb játékosa, Tony Parker és két duplája nem csak azt jelentette, hogy újra kilenccel vezettek a franciák, hanem azt is, hogy másfél perc lepörgött az órából. Khryapa két büntetője talán egy utolsó reménysugarat adott az oroszoknak, ám az ellentámadásból Batum zsákolt, megint, ezzel pedig el is dőlt a találkozó, Blatt csapata lélekben feladta. Ezzel Franciaország-Spanyolország a döntő párosítása és Parkerék biztosan kint vannak az olimpián is, Kirilenkoék pedig a bronzért szállhatnak harcba Macedóniával, akikkel pár napja már játszottak egy óriási thrillert.

Franciaország: Parker (22 pont, 4 labdaszerzés), Batum (19 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz)

Oroszország: Kirilenko (21 pont), Mozgov (12 pont), Khryapa (9 pont, 5 gólpassz)

Spanyolország 92-80 Macedónia (26:18; 18:27; 27:17; 21:18)

Az első elődöntőben a torna előtt is toronymagas favoritnak tartott Spanyolország találkozott az Európa-bajnokság meglepetés csapatával, a szoros csatákra specializálódott Macedóniával. Az ember vegyes elvárásokkal ülhetett le a TV elé, hiszen papíron sokkal jobbak voltak a spanyolok, ám McCalebbék a torna során már nem egyszer borították a papírformát és mutatták meg, hogy csapatként tudnak küzdeni, a sok győzelem pedig óriási önbizalommal töltötte meg őket idő közben.

Az első negyed elképesztően szoros csatát hozott, felváltva estek kosarak, ha az egyik oldalon Navarro bedobta, akkor a másikon Vojdan Stojanovski válaszolt, de ugyanez a párhuzam megvolt Ibaka és Samardziski vonatkozásban is. Egy valami volt meglepő, hogy nagyon sok kosár esett, hiszen a macedónokra ez eddig egyáltalán nem volt jellemző, általában pontatlanul támadtak a torna korábbi szakaszában, viszont ölték ellenfelük játékát is. Most ezt nem tudták megtenni, viszont támadásban sokkal pontosabbak voltak. 7:40 elteltével Antic triplája azt jelentette, hogy 18-17-re az esélytelenebbnek tartott piros-sárgák vezettek, de a hátralévő szűk két és fél perc nagyon nem sikerült nekik, a túloldalon továbbra is estek a kosarak, Llull dudaszónál bedobott triplája pedig azt jelentette, hogy az addigi legnagyobb különbséggel, nyolc ponttal vezettek a spanyolok. A második negyed elején Pau Gasol duplájával két számjegyű lett a differencia a két gárda között és elkezdhetett félni a közönség, hogy sima meccs lesz. A macedónok viszont nem az a csapat, amelyik csak úgy simán feladja, ezt most is bizonyították, alig négy perc alatt ugyanis megfordították a találkozót, Damjan Stojanovski triplájával 32-31-re megint náluk volt az előny. Ezek után a spanyolok hiába vették vissza a vezetést és húztak el megint öt ponttal Calderon triplája után (39-34), leszakítani már nem tudták magukról ellenfelüket és a negyed vége Antic-éknak sikerült jobban, az egyébként ma kitűnő teljesítményt nyújtó Ilievski ziccerével egy pontos előnnyel vonultak a nagyszünetre.

A fordulás után óriási adok-kapok alakult ki. Juan-Carlos Navarro egész egyszerűen tarthatatlan volt ebben az időszakban és segítségére volt Pau Gasol is, gyakorlatilag ők ketten vitték a spanyolok szekerét. A túloldalon mindenki betalált szinte, de a prímet egyértelműen McCalebb vitte és vezetésével 6 percig tartották is az ekkor ihletett formában játszó ellenfelet (58-58), ott azonban beindult Navarro és amit ráemelt, az gyakorlatilag bement, legyen az futtából eldobott hármas vagy passzcsel után feltett hanyag ziccer. A harmadik 10 percben bemutatott ámokfutása révén csapata 71-62-es vezetéssel várhatta a végjátékot, ő maga pedig 19 pontot szórt ebben a szakaszban, ami egészen elképesztő teljesítmény. A záró felvonásban gyakorlatilag semennyit nem tudtak közelebb jönni a macedónok, fizikailag többen is elfáradtak a szűk rotáció miatt, míg a spanyoloknál a padról is olyan játékosok jöttek, mint Ibaka, Rubio vagy Llull. A harmadik negyed elején mutatott kapkodás kezdett eltűnni Scariolo fiainál, ha ki is hagytak 1-2 helyzetet, a támadópattanókat könnyedén szedték vissza, így nem is csökkenhetett a differencia. A vége viszonylag sima lett, mert a különbségből adódóan nagy izgalmak nem akadtak, de a macedónok így is megérdemlik az elismerést, ma sem adták fel és nagy csatára kényszerítették sokkal esélyesebb ellenfelüket, akik a fizikai fölényen kívül egy embertelen teljesítménynek köszönhetik az EB döntőt. Ezzel az is eldőlt, hogy a spanyolok biztosan ott vannak 2012-ben Londonban.

Spanyolország: Navarro (35 pont), Pau Gasol (22 pont, 17 pattanó), Marc Gasol (11 pont, 10 pattanó, 5 gólpassz), Ibaka (11 pont)

Macedónia: McCalebb (25 pont, 5 gólpassz), Antic (17 pont, 9 pattanó), Illievski (15 pont), Samardziski (12 pont, 5 pattanó)

Görögország 87-77 Szerbia (34:8; 14:18; 16:22; 23:29)

Az elődöntők napján rendeztek egy meccset, amelyen szintén nem kis tétért léptek pályára a csapatok, hiszen aki itt nyert, az mehet jövőre az olimpiai kvalifikációs tornára, míg a vesztes nem csak a top6-ból szorul ki az idei EB-n, de biztosan kihagyja a jövő évi londoni ötkarikás játékokat. Mindkét gárda tegnap szenvedett vereséget, de más-más lelkiállapotban lehettek, hiszen a görögöket négy nagy nevük kiválása után reálisan senki nem várta a legjobb négy közé, a franciák ellen sokáig vezettek, ám a végén kijött a nagyobb tudás a másik oldal javára. A szerbek azonban pont egy franciák elleni hosszabbításos vereséggel kerültek olyan gödörbe, amiből azóta sem tudtak kimászni, egyedül a törököket sikerült legyűrniük, ám tegnap az oroszok ellen a szoros meccs ellenére sem volt esélyük a végjátékban.

A mérkőzés elején nyilvánvalóvá vált, hogy a görögök tudják céljukat, a tegnapi vereség nem homályosította el az eredeti célkitűzésüket, míg a szerbek mentálisan teljesen megfeküdtek az újabb vereségtől. Bourousis kosarára még Krstic válaszolt, ám ezután egy olyan meccskezdetet láthatott a közönség, amelyből nincs visszaút. A görögök főleg három idősebb játékosuknak, Bourousisnak, Zizisnek és Fotsisnak köszönhetően egy 23-2-es sorozatot mutattak be kevesebb, mint 5 perc alatt. A center két hármast és két büntetőt, a dobóhátvéd egy hármast, egy kettest és egy 2+1-es akciót, Fotsis pedig egy triplát és egy kettest helyezett a szerbek gyűrűjébe, akik ez idő alatt nem csak védekezésre voltak képtelenek, de saját akcióik befejezésére is. A negyed hátralévő részében is a Fotsis-Zizis kettős vitte a prímet, Papanikolaou triplája az első 10 perc végén pedig azt jelentette, hogy 26!!! pont volt a két csapat között már ekkor. A második játékrészben éledeztek a szerbek, de nem volt ez igazi feltámadás. A negyed elején főleg Keselj és Macvan, később pedig Krstic próbálta meg elindítani a felzárkózást, de a görögök azonnal reagáltak, amint 20 alá került a különbség, így a szünetben 48-26-ot mutatott az eredményjelző.

Fordulás után megint Keselj kezdett beindulni, rajta látszott, hogy nagyon akarja azt az olimpiát, a többieken már kevésbé. Krstictől kapott még segítséget, a többiek alig-alig szóltak hozzá (Paunic egy tripla és Savanovic egy dupla ebben az időszakban), de egy ember kevés volt ma Görögország válogatottja ellen. A negyed elején a nagy trió, Bourousis-Zizis-Fotsis hűtötték le a kedélyeket mindig, amikor már azt hihették volna a szerbekért szorítók, hogy lehet esély, később pedig Calathes is elindult. A harmadik felvonás végén azonban Markovic pontjaira nem igazán jött válasz, úgyhogy kicsit közelebb kerültek a szerbek, de így is 16 volt közte. Az utolsó játékrészre úgy fordultak a felek, hogy ha Zouros fiai nem csinálnak valami nagy butaságot, nem kaphatnak ki. Ha nem is nyugodtak meg Calathesék, élességükből sokat vesztettek és Teodosic duplája azt jelentette, kettő perc alatt eljutottak oda a szerbek, hogy már csak 10 pont volt a differencia, ekkor azonban Zouros mester nagyon jókor kért időt. A következő támadásból ugyanis Bourousis 2+1-et ért el és a következő 3 percben is csak ő szerzett pontot, szám szerint kettőt. Ezek után már hiába jött szerb oldalról is az időkérés, a különbség már nem változott számottevően, mindössze a meccs végén jöttek le 10 pontra a szerbek és ezzel eldőlt, hogy hetedikek vagy nyolcadikok, de óriási meglepetésre nem lesznek ott az olimpián, míg a görögöknek meglesz az esélyük, úgyhogy végül elégedettek lehetnek.

Görögország: Bourousis (27 pont, 6 pattanó), Zizis (18 pont, 5 gólpassz), Fotsis (16 pont, 8 pattanó), Calathes (10 pont, 10 gólpassz)

Szerbia: Keselj (22 pont), Krstic (15 pont), Macvan (14 pont)