EuroBasket 2011 - F - csoport - 1. nap

A tegnapi parádés játék után, amit az E jelű hatos találkozói hoztak, a mai nappal megkezdődtek a másik középdöntős csoport küzdelmei is. Ha tegnap arról beszéltünk, hogy milyen erősre sikeredett a sorsolás szeszélye folytán a másik csoport, akkor azért úgy illik, hogy a megjegyezzük, ez a hat csapat lényegesen alacsonyabb színvonalat képvisel. Nem arról van szó, hogy mondjuk Grúzia, vagy Finnország teljesen érdemtelenül került volna a legjobb 12 közé, ám hogy egyikük sem üti meg mondjuk Törökország szintjét, az biztos. Ennek ellenére ebben a csoportban is kiváló meccsek, és öldöklő küzdelem várható az egyenes kieséses szakaszba kerülésért, így hát nézzük is, hogyan alakultak az elő nap mérkőzései.

Szlovénia – Görögország 60-69

(13-18, 12-19, 21-7, 14-25)

Zizis volt a görögök nyerőembereA mai mérkőzések közül az este rendezett Szlovénia-Görögország összecsapást előzte meg a legnagyobb várakozás. Nem volt ez véletlen, hiszen bármennyire is tartalékos mindkét gárda, és bármily kevéssé meggyőző a tornán bemutatott játékuk, mégis csak Európa - papíron – két élcsapatáról van szó. A görög csapat gyengébb szereplésének fő oka talán az elmúlt évek sikerkovácsainak, azaz Papaloukas-nak és Diamantidis-nek a hiánya, míg a szlovén csapat az érthetetlen rövidzárlatokkal teszi nehézzé saját maga számára a már megnyert mérkőzéseket. Jól kezdődött a találkozó a szlovénok számára, hiszen Lorbek és Zoran Dragic kosaraival négy ponttal elléptek, ám hamar észbe kapott az ellenfél, és kiegyenlített. A következő 4-5 percben aztán felváltva estek a kosarak, mígnem Zizis és Bourousis pontjaival kezdett ellépni a görög együttes. Goran Dragic egy támadó lepattanót követően közelebb lopta az övéit, ám egy gyönyörű Bourousis-Fotsis összjátékot követően utóbbi zsákolt egy hatalmasat, aminek köszönhetően öt pontos előnnyel zárták a negyedet. A második játékrész nyitó jeleneteként Goran Dragic szerzett egy labdát, majd zsákolt belőle egyet, ám nem örülhetett túl sokáig annak, hogy mindössze három van közte. A következő négy percben ugyanis egyszerűen nem tudott a gyűrűbe találni a szlovén csapat, bárhogy is próbálkozott. Persze a bárhogy az jelen esetben egy barokkos túlzást takar, mivel a kiváló görög védekezésnek köszönhetően egyszerűen nem tudták bevinni a labdát a festékbe, így kénytelenek voltak triplákkal próbálkozni. Az viszont nem ment, de nagyon nem. Ellenben a túloldalon minden összejött ebben a négy percben, hiszen mindössze két mezőnydobást elhibázva 11 pontot szórtak, amivel 14 egységnyire növelték az előnyüket. Ekkor azonban Maljkovic mester kiadta a nyerő taktikai utasítást, és zónavédekezésre váltott a csapata. Ettől aztán kezdett magára találni a szlovén együttes, ráadásul Begic beállítása is telitalálatnak bizonyult. A szlovén szurkolók kedvence hat perc alatt 4 pontot és 6 lepattanót jegyzett, amivel nagyban hozzájárult ahhoz, hogy csapata vissza tudjon jönni a meccsbe. A negyed végére aztán Lorbek is felébredt, és bár a félidei különbség Calathes büntetőinek köszönhetően 12 pont lett, de Szlovénia kilábalt a gödörből, ami a meccs első szakaszában jellemezte.

A harmadik negyedben aztán még jobban belelendültek a zöld-fehérek. Közülük is főleg Lakovic érezte át a feladat súlyát, és 33 évének minden rutinját kihasználva a csapata élére állt. Előbb szórt egy triplát, bebizonyítva, hogy igenis tudnak hármast dobni ezen az estén, majd egy villámgyors betörés után a plusz büntetőt is értékesítette, megfelezvén a félidei különbséget. A szlovén kedélyeket Vasileiadis igyekezett lehűteni egy trojkával, ám az ihletett formában játszó Begic négy ponttal válaszolt rá. A zónavédekezés továbbra is remekül működött, és a görögök nem tudtak a gyűrűbe találni. Sőt, Calathes sportszerűtlen faultja után Zoran Dragic bedobta a két büntetőt, majd az azt követő támadásból egy szemfüles kettest is, amivel három lett közte. Majd ugyanő labdát lopott, és zsákolt, és már csak egy pont! A görög válogatott teljesen összezuhant, a távoli dobásaik nem sültek, a gyűrű alá pedig nem tudtak bejutni. A végső csapást aztán Smodis vitte be, aki a sarokból emelt be egy igazi, demoralizáló triplát, amivel a negyed végére átvették a vezetést, és komoly lélektani előnnyel vonulhattak pihenőre. A rövid szünet alatt azonban rendezték a soraikat a görögök, és mikor a visszajöttek a pályára, érezhetően összeszedettebbnek tűntek. A záró felvonás valóságos triplaparádéval indult, hiszen az első négy kosár a vonalon túlról szállt a gyűrűbe, egyenlő megoszlásban. Aztán két percig semmi, csak keresték a fogást egymáson a csapatok, mígnem Mavroeidis, Zizis és Fotsis találataival négy pontos előnyre tett szert Görögország. Az Európa-bajnokság során egyik legjobb meccsét játszó Lakovic nem hagyta annyiban, és 8 méterről bedobott egy elképesztő hármast, majd Goran Dragic is értékesített két büntetőt, és ezzel ismét ők tartottak előrébb.  Azonban a lendületük nagyjából eddig tartott, ugyanis az utolsó két percben átgázolt rajtuk a görög válogatott. A 19 pontig jutó Zizis két, és Fotsis egy triplájára, valamint Bourousis és Bramos dupláira csak három szlovén pont érkezett válaszul, így bármennyire is jól játszottak a harmadik negyedben, vesztesen kellett elhagyniuk a játékteret.

Szlovénia legjobbjai: Lakovic (14 pont), Z. Dragic (10 pont/5 lepattanó), Lorbek (10 pont/5 lepattanó), Begic (8 pont/12 lepattanó)

Görögország legjobbjai: Zizis (19 pont/5 lepattanó), Bourousis (8 pont/5 lepattanó)

A találkozó részletes statisztikáját ide kattintva tekinthetik meg.

Finnország – Oroszország 60-79

(14-18,6-15,18-26,22-20)

Shved volt az oroszok motorjaDélután öt órakor folytatódott a mérkőzések sorozata, ezúttal egy viszonylag simának ígérkező összecsapással. A pótselejtezőkön keresztül kijutó, majd ott két bravúros győzelemnek, és nem utolsó sorban a körbeveréseknek köszönhetően továbbjutó Finnország találkozott a csoportját hibátlan teljesítménnyel megnyerő Oroszországgal. A finn csapat számára innen már minden meccs ajándéknak számított, hiszen senki nem várta el tőlük, hogy az EB ezen szakaszában még versenyben legyenek. Ennek ellenére természetesen nem feltartott kézzel mentek fel a pályára, sőt, Lee révén a vezetést is megszerezték, majd az orosz egyenlítés után Ranniko triplájával ismét előrébb jártak. Ekkor azonban két hibájukat is kihasználta az orosz válogatott, és előbb Mozgov, majd Kirilenko is zsákolt egy hatalmasat. A finnek azonban nem adták fel, Kotti és Koponen dupláival továbbra is őrizték egy előnyüket. Sőt, miután Huff is betalált közép távolról már hárommal is mentek. Ekkor aztán beindult az orosz henger, és a hátralévő 4 percet 10-3-ra nyerte az esélyesebb csapat. Ez elsősorban Vorotsevich és Kirilenko remeklésének volt köszönhető, akik 6-6 ponttal voltak a csapatuk legjobbjai. A második negyedre aztán végképp összeállt az orosz csapat, és igyekezett tudatosítani ellenfelében, hogy nem sok babér terem ma itt nekik. Szebbnél-szebb akciókat vezettek, amelyeket rendszerint eredményesen is fejeztek be, míg védőoldalon áthatolhatatlan falat alkottak a finn játékosok előtt. Ráadásul még csak azt sem lehet mondani, hogy egy adott orosz játékos fogott volna ki átlagon felüli dobóformát, mert szinte mindenki betalált, aki pályára került. Finn részről mindössze hat pontra futotta ebben a játékrészben, ami egy ilyen mérkőzésen reménytelenül kevés. A lepattanókban és az eladott labdákban nem volt nagy különbség a két együttes között, ellenben a gólpasszokban és a dobószázalékban annál inkább. Az orosz gárda 60 százalék körül tüzelt a mezőnyből, szemben a finnek mindössze 25 százalékával, ráadásul tízzel több gólpassz is bejegyzésre került a statisztikai lapjukra. Ez is azt tükrözte, hogy míg a finn játékosok általában kiszorított helyzetből és egyéni megmozdulásokat követően dobtak kosárra, addig az ellenfél szépen végigfuttatta a támadásait, és a végén üresen maradó embernek már könnyű dolga volt. Ugyan a negyed vége felé Oroszország játékába is csúszott hiba bőven, azért az eredményjelzőn látható 20-33 híven tükrözte a csapatok köztik különbséget.

A szünetben aztán minden bizonnyal bőven jutott a biztató szavakból az öltözőben, mert a harmadik negyedben egészen más Finnországot láthattunk a pályán, mint azt megelőzően. Az ugyan igaz, hogy védekezésben továbbra sem találták az orosz csapat ellenszerét, azonban a támadásik szemmel láthatóan ötletesebbek voltak. Előbb Huff, majd Ranniko szórt triplát, mivel ha közelebb nem is kerültek, de legalább a különbség nem nőtt jelentős mértékben. Felváltva estek a kosarak, és állandósulni látszott ez a 15 pont körüli differencia a két csapat között. Kirilenko és Mozgov továbbra is jól játszott, de Bykov is kezdett belelendülni. Aztán a 25. perctől kezdve Shved, Kirilenko és Vorontsevich révén bemutatott egy 8-0-s rohanást Oroszország, és a különbség 20 fölé szökött. Válaszként Koponen és Huff triplát dobott, de mikor megszólalta harmadik negyed végét jelző dudaszó, már 21 pontos volt az orosz előny. A mérkőzés gyakorlatilag eldőlt, és ezt érezhették a negyedik negyedre kifutó játékosok is. Rengeteg volt a kihagyott dobás és a technikai hiba, aminek köszönhetően a közönségszórakoztatótól fényévekre volt a játék színvonala. A negyed felénél elkezdtek be-betalálgatni a felek, de a húsz pont körüli különbség nem nagyon akart elmozdulni egyik irányba sem. Békésen csordogált a mérkőzés, nem vitték túlzásba a védekezést sem. Érezhető volt, hogy egyik játékos sem akarja megkockáztatni, hogy egy ilyen lefutott mérkőzésen esetleg megsérüljön, és a későbbiekben ne léphessen pályára. A vége 60-79 lett, az orosz csapat pedig tovább őrzi veretlenségét az Európa-bajnokságon.

Finnország legjobbjai: Huff (14 pont), Lee (11 pont), Ranniko (11 pont), Koponen (10 pont)

Oroszország legjobbjai: Kirilenko (14 pont/4 lepattanó), Shved (12 pont/6 gólpassz), Mozgov (11 pont/4 lepattanó), Vorontsevich (11 pont)

Grúzia-Macedónia 63-65

(12-13,14-16,18-25,19-11)

McCalebb és Antic volt a macedón válogatott két legjobbja A grúz válogatott az utolsó pillanatban harcolta ki a továbbjutást az előző körben, sőt, ha pontosan akarunk fogalmazni, akkor Ukrajna juttatta tovább őket Belgium legyőzésével. Ennek ellenére, ha már idáig elértek, nem szándékoztak feltett kézzel csatába indulni, így a macedón válogatottnak is nekirontottak lesz, ami lesz alapon. Lett is, még pedig grúz vezetés az első percekben, miután Sanikidze zsákolt egyet, majd az elkallódó tehetségek iskolapéldájaként nyilvántartott Tskitishvili is beszórt egy hármast. Erre ugyan Gecevski válaszolt egy duplával, ám Tskitishvili rögtön válaszolt, szintén egy kettes formájában. Kerekedtek is a szemek a csarnokban, hiszen két perc alatt elérte az eddigi öt meccsen szerzett pontjainak felét. A túloldalon aztán a csapat húzóemberei, McCalebb és Antic is kezdtek belelendülni, ám a már több mérkőzésen is remeklő Markoishvili révén a grúz együttes tartotta előnyét. Öt perc elteltével McCalebb egy pontra zárkóztatta az övéit, majd következett az a rész, ami miatt a kosármeccsre először kilátogatók biztosan nem fognak beleszeretni ebbe a játékba. Három és fél perc alatt nyolc kihagyott dobás, hét fault és három eladott labda volta két csapat összteljesítménye… A gólcsendet Vojdan Stojanovski törte meg egy triplával, így a macedón válogatott – mérkőzés folyamán először – átvette a vezetést. A hátralévő másfél percben egy sikeres grúz büntetőt jegyezhetünk még fel, amivel egy pontra faragták a hátrányukat a negyed végére. A második játékrészt Macedónia kezdte jobban, természetesen Antic és McCalebb találatai révén. Kezdett állandósulni öt pont körüli grúz hátrány, amelynek eltüntetésében a hosszú percekig tartó kosármentes időszakok nem nagyon segítettek. Az előző negyedhez hasonlóan most is egy Stojanovski kapta el a fonalat először, azonban ezúttal nem Vojdan-nak, hanem Damjan-nak hívták az illetőt. A gyors egymásutánban  elért duplájával, és két büntetőjével 10 pontra nőtt a két csapat közti különbség. Ekkor Sanikidze összekapta egy kicsit magát, és vezérletével elkezdte a faragni Grúzia a különbséget, sőt, mikor fél perccel a negyed vége előtt Markoishvili egy elcsent labdából ziccert dobott, már csak kettő volt közte. A végére aztán még befért két McCalebb, és egy Tskitishvili büntető, így az alacsony színvonalú első félidő után 29-26-ös macedón előnyt mutatott az eredményjelző tábla.

A szünetben aztán úgy látszik, hogy kicsit megnyugodtak a csapatok, mert a harmadik játékrész elején kimondottan jól dobott mindkét gárda. Különösen igaz ez a már többször említett Tskitishvili-re, aki a 23. percben 11-re növelte pontjai számát, és ezzel pont eggyel dobott többet, mint azt megelőzően az egész tornán összesen. Ő volt az X-faktor a grúzok játékában, nem tudtak mit kezdeni vele. Át is vette a vezetést ismét Grúzia, ám nem tudták sokáig megtartani, mert a dobópárbajból végül nem ők kerültek ki győztesen. McCalebb és Vojdan Stojanovski kosaraival elkezdett elhúzni Macedónia, és mikor Samardziski kettese után időt kért Igor Kokoshov, már 13 pont volt a két csapat közötti differencia. Ettől kicsit megnyugodott a csapat, de Haynes pontjaival is csak 10-re tudták csökkenteni a hátrányt a negyed végére. A negyedik negyedet felvezetésként Tskitishvili szórt egy újabb hármast, majd két és fél percig semmi. Aztán egy Shengelia dupla, majd két Tskitishvili büntető, és máris csak három volt a csapatok között! Ám a macedón szövetség nem azért honosította McCalebb-et, hogy ilyen szituációkban tétlenül nézelődjön. A mindössze 178 centis irányító a csapat élére állt, és gyorsan értékesített két duplát, majd adott egy gólpasszt Ilievski-nek, aki hármast dobott belőle. Ám Grúzia nem adta fel, és Sanikidze hasonló találatával, majd az egyenesen brillírozó Tskitishvili négy újabb pontjával egálra hozták a találkozót 16 másodperccel a vége előtt. Jött a menetrendszerű macedón időkérés, majd Bo McCalebb a kezébe vette a labdát, és várt. Várt, míg lepörög a támadóidőből 10 másodperc, majd elindult befelé, és magától értetődő könnyedséggel dobott egy ziccert a döbbenten álló grúz játékosok gyűrűjében, amivel megnyerte csapatának a mérkőzést.

Grúzia legjobbjai:Tskitishvili (20 pont/10 lepattanó), Sanikidze (15 pont/7 lepattanó)

Macedónia legjobbjai: McCalebb (27 pont/4 gólpassz), Antic (8 pont/7 lepattanó/4 szerzett labda)