Eurobasket 2011 - F-csoport - 3. nap

A mai nap legnagyobb kérdése az volt, hogy az F-csoportból már korábban továbbjutó három válogatott mellett a szlovén vagy a finn gárda készülhet a negyeddöntőre, ezt annak rendje és módja szerint egymásközt rendezhették le az érintettek. Fantasztikus mérkőzéssel zárult a nap és a középdöntős küzdelemsorozat, a még veretlen oroszok egy hihetetlen csatát vívtak meg a macedónokkal.

Oroszország - Macedónia 63 - 61 (19-20, 18-14, 14-15, 12-12)

Akik attól tartottak, hogy a csoport első helyéért folyó küzdelem alkalmával hasonló élményeket kell átélniük, mint a párhuzamos hatos tegnapi spanyol - francia "döntőjén", azok már minden bizonnyal az első negyedben megnyugodhattak, ugyanis két láthatóan éhes csapat állt oda a kezdéshez. Az első játékrész rajtját remekül kapta el a Bo McCaleb vezette délszláv együttes, ám 8 - 0-ás vezetésük után 11 - 11-nél már egált mutatott az eredményjelző, majd 13 - 13-nál jó időre be is fagyott, ám a folytatásban új erőre kaptak a felek és megint a kezdeti színvonalon pörgött a derbi. A második 10 percben már több hibával játszottak a gárdák, a két remek magasembersorral rendelkező válogatottak közt hatalmas volt a különbség a lepattanóknál (45 - 28 Mozgovéknak), de a nagyon türelmesen, szervezetten és tetszetősen támadó macedónok simán versenyben tudtak maradni ennek ellenére is. A túloldalon Shved ma is elkapta a fonalat, 14 pontjával a legeredményesebb orosz lett a lefújás pillanatában, ám a hős nem ő lett, de erről egy bekezdéssel lejjebb értekezünk. A félidőben Kirilenko-éknál volt az előny, de a játék képét tekintve egyáltalán nem lehettek nyugodtak. A fordulást követően szinte precedens nélküli jelenetek zajlottak le a pályán, Pero Antic a macedón válogatott nagyembere(!) meghonosította a point-center fogalmát, azaz maga osztogatott a triplavonal tetejéről, olykor szó szerint szervezte is a játékot. Ez a húzás nagyon bejött a hat meccs óta veretlen Macedóniának, majd a már addig is éles McCaleb - Antic páros mellett egyre több kiegészítőember is hozzászólt a derbihez. Ilievski sok-sok hibáját jóvátévén remek pillanatban szórt be egy távolit, majd a sérült kulcsember, Gechevski helyén játszó Samardziski is a legjobb pillanatait idézte. Ha már nem nagyon megy neki ezen a kontinensviadalon, akkor legalább azokban a pillanatokban össze tudja magát szedni, amikor nagyon kell, bár 9 pontja ellenére kissé puhának bizonyult néha a gyűrű közelében. A másik oldalon elmaradtak az extra teljesítmények, de mindig volt, aki éppen mutatta az irányt.

A záró játékrészben aztán voltak olyan pillanatok, mikor kellettek a bravúrok a macedónoktól, hogy ott tudjanak maradni az oroszok nyakán, hol McCaleb indított "partizánakciót", hol pedig egy-egy váratlan tripla ült a délszlávoknál. A végjátékra így is előnnyel ment be a Shved húzta gárda, de az utolsó két percben nagyon percíz kosárlabdát mutatott be az esélytelenebbnek titulált "kiscsapat", honosított amerikai kisemberük pedig egy kettessel, majd két büntetővel 41 szekundummal a végső dudaszó előtt egy egységnyi előnyhöz juttatta az övéit. Utána pedig még jobban kedvezett a helyzet a macedónoknak, hiszen Bykov rossz passzát Antic csípte el. Ám a hosszan végigjátszott támadásuk végén Stojanovski elhibázta a triplát, esélyt kapott a kissé kapkodó orosz válogatott. Mivel volt még két faltolási lehetősége is a délszlávoknak, ezért ki is használták a helyzetet, ezzel a 10 másodperces orosz esélyt negyedelték, tehát 2,5 szekundumuk maradt Bykovéknak, hogy pontot szerezzenek. Végül egy óra visszaállítást követően az oldalbedobás után ki másnak, mint az ezen az Eb-n már egyszer meccset nyerő Monya-nak adták oda a játékszert, aki kíméletlenül beverte a hármast a dudaszó pillanatában, emberrel a nyakán, palánkról! Ezzel a dobással megnyerte csapatának nem csak a meccset, de a csoportot is, ami azért is lényeges, mert az eddigi történések alapján nagyon nem mindegy, hogy a felszálló ágban lévő litvánok ellen "idegenben" kell-e kiharcolniuk majd a legjobb négybe jutást vagy pedig a pocsék formát mutató szerbek ellen. Így az utóbbiak jutottak nekik, ami azért így sem lesz egyszerű feladat, az Eb előtt nem sok szakértő adta volna oda ennek a leendő párosításnak a győzelmét David Blatt legénységének, most is csak némileg módosult a helyzet. Egyúttal azt is jelentik a történtek, hogy a macedónok nem délszláv belharcot vívnak majd a szerbekkel, hanem a rendező litvánokat kéne felülmúlniuk, ami messze a legnagyobb bravúrjuk lenne ezen a tornán. Hat meccses győzelmi szériát adtak át a múltnak és történjék bármi a közeljövőben, bebizonyították, hogy helyük van az elitben és nem csak a szerencsének köszönhetően jutottak el a legjobb nyolcig. Az alacsony összpontszámú, ám így is a torna eddigi egyik legjobb mérkőzése vélhetően sok mindenről döntött, de az igazán nagy kérdések csak a holnapi szünnap után dőlnek el.

Oroszország legjobbjai: Shved (14 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 4 eladott labda), Fridzon (11 pont, 3 lepattanó - kipontozódott), Mozgov (8 pont, 4 lepattanó, 2 blokk, 3 eladott labda), Monya (8 pont, 3 lepattanó)

Macedónia legjobbjai: McCaleb (16 pont, 4 lepattanó), Antic (15 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz, 2 szerzett labda, 1 blokk), Samardziski (9 pont, 3 lepattanó)

Monya győztes triplája:




Görögország - Grúzia 73 - 60 (12-13, 20-22, 19-12, 22-13)

A nap második mérkőzését a már bizonyosan a hatos sereghajtójaként végző grúzok játszották a biztosan harmadikként továbbjutó görögök ellen. A tétnélküliség az első negyedben nagyon rányomta a bélyegét a derbire, a csapatok nem koncentráltak túlzottan a befejezéseknél, így a 13 - 12-es játékrészvégi grúz vezetés minden tekintetben indokolt volt. A korábban brillírozó Koufos ebben a szakaszban sokat rontott, de magasember társa, Bourousis hatékonyan kosarazott, így Sanikidze és társai nem tudtak elhúzni. A második etapban sokat javult a színvonal, ebben minden bizonnyal szerepe volt a szurkolótáboroknak is, mivel igazán jó hangulatot teremtettek a csarnokban. A Pachulia és Tsintsadze nélkül küzdő Grúzia leginkább tehetséges fiataljaira támaszkodhatott, Shengelia és a dupla-duplát hozó Shermadini (10 pont, 14 lepattanó) húzták a kiscsapat szekerét, a mutatvány olyannyira jól sikerült, hogy félidőben 3 pontos előnyre sikerült szert tenniük. A fordulás utáni percekben továbbra is fej-fej mellett haladtak a felek, ám a negyed második szakaszában szigorítottak védelmükön Fotsis-ék, onnantól kezdve végig ők irányították az összecsapást. Vasileaidis szórta a triplákat, igazi x-faktor volt ezen a találkozón, 15 pontjával a görögök legeredményesebbjeként zárt. A végül kipontozódó Bourousis szintén remekelt azok után, hogy legutóbb az oroszok ellen pályára sem került a második félidőben, most 13 egységig jutott, pedig összesen 14 játékperc jutott neki.

Érdekesség, hogy a grúzok 39 - 25-ös lepattanó-győzelmük ellenére szenvedték el ezt a kétszámjegyű különbségű vereséget, ám 18 eladott labdájuk (ami 7-tel több, mint Calathes-éké) már ad némi magyarázatot, az győztes gárda 55,6 százalékos mezőnydobó teljesítménye szintúgy ellensúlyozta a palánkalatti hátrányt. A hellének nem mondhatnánk, hogy túlzottan pihentették volna ászaikat ezen a derbin, ám azért forgatták rendesen a csapatukat, mindenkinek legalább 7 percnyi lehetőséget adva. A grúzoknál kijött, hogy két alappillérük nélkül többre nem képesek, de az egész viadal egyik legkellemesebb meglepetéscsapataként emelt fővel búcsúzhattak a további küzdelmektől, fiataljaikat elnézve fogunk még róluk hallani a következő Eb-ken. A görögök a folytatásban a bombaerős, ám tegnap a sztárjaikat pihentető franciákkal nézhetnek farkasszemet a negyeddöntőben, meglátjuk, hogy az esélytelenebb, de nagyon lelkes és a lehetőségekhez képest egyben lévő alakulatuk mire megy a jó eséllyel némi lendületet vesztő gallok ellen.

Görögország legjobbjai: Vasileaidis (15 pont), Bourousis (13 pont, 3 lepattanó - kipontozódott), Fotsis (10 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 blokk)

Grúzia legjobbjai: Shengelia (11 pont, 5 lepattanó), Shermadini (10 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda - kipontozódott), Haynes (11 pont, 4 szerzett labda, 5 eladott labda)




Szlovénia - Finnország 67 - 60 (14-12, 28-16, 12-21, 13-12)

A finnek számtalanszor bizonyították már az utóbbi időben, hogy amikor nagyon kell, össze tudják szedni magukat és képesek egy lapáttal rátenni arra az alapteljesítményre, amit egyébként bárhol és bárki ellen produkálni tudnak. Most azonban érezhetően nem stimmelt náluk valami mentálisan, persze csak az ő mércéjükkel mérve, tehát hatalmas kilengéseket nem láthattunk tőlük, de egy-egy rossz pillanatban kihagyott ziccer rendre érkezett tőlük, ez pedig megpecsételte a sorsukat. Visszatérve a mérkőzés krónikájához, az első negyedet jobban kezdték a láthatóan feltüzelt és koncentrált szlovének, de 0 - 5 után 6 - 5-re már a Koponen és társai vezettek, onnantól pedig felváltva jöttek a találatok. Az egész kontinenstornán visszafogottan produkáló Uros Slokar fontos pontokat szerzett ekkoriban déli szomszédjainknak, de túlzottan nem sikerült leszakítani a torna meglepetéscsapatát. A második játékrészben már némileg más volt a helyzet. Egyrészt jöttek a finn hibák, néha érthetetlen közeli kísérleteket rontottak el mind a magasemberek, mind pedig a betörésekkel operáló Petteri Koponen, a lepattanókkal pedig erősen hadilábon álltak a lappföldiek, végül 42 - 33 arányban vesztették el ezt a külön harcot, de ez a statisztikai különbség nem fejezi ki azt a hátrányát, amekkorában voltak a palánkok közelében. 

Sejthető volt, hogy a délszlávok a magassági előnyükre fognak építeni, ez tökéletesen be is jött nekik, abszolút uralták a meccset a ritmust eléggé elvesztő Dettmann-legénység ellen. Centerben szinte mindent megpróbáltak az északiak, de Nikkila-n több támadás ment el, Lee is sokat hibázott és Möttöla sem váltotta meg a világot az alatt az 5 játékperc alatt, amit kapott a szövetségi kapitánytól. A félidei 13 pontos hátrányt aztán könnyedén ledolgozhatta volna a finn gárda - csupán az üres helyzeteiket kellett volna értékesíteniük, de a nyolc pontos határ áthatolhatatlannak látszott előttük, egyszerűen képtelenek voltak közelebb férkőzni, pedig a szlovének is szenvedtek ebben a szakaszban. A periódus végén végül megtört a jég és 6 egységnyire szűkítették a távolságot Huff-ék, ráadásul az utolsó negyedet ők kezdhették, de akkor újfent jött a meccsre talán legjellemzőbb jelenetsor, a finnek bent könnyűnek látszó helyzetben betliztek, a szlovének pedig ezt kihasználva könnyű kosarat szereztek. A legutóbbi találkozókon pocsékul dobó Lorbek most csapata élére állt és több nagyon fontos benti találatot szerzett, 14 pontjával a legeredményesebb szlovén játékos volt ezen a délutánon. Mikor már úgy tűnt, vége a mérkőzésnek, akkor elkezdtek beesni a fehér mezesek triplái, sőt, előbb Goran Dragic hagyott ki két, majd Ozbolt és Lorbek egy-egy büntetőt. Ha Koponen nem hagyott volna ki egy szinte üres ziccert egy perccel a lefújás előtt, ám Ranikko, majd maga Koponen is betalált kintről, ám egy újabb elrontott közeli (Lee) miatt elszállt a további esélye a pótselejtezőről kijutó meglepetésgárdának. A szlovének újra tanúbizonyságot tettek arról, hogy mentálisan és játékban is vannak hiányosságaik, de az alapcélt teljesítették, ott vannak a legjobb nyolc között, ott majd Spanyolország ellen vehetik fel a harcot, de hatalmas meglepetésnek számítana, ha ezzel a gárdával egy cseppet is meg tudnák nehezíteni a címvédő dolgát.

Szlovénia legjobbjai: Lorbek (14 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda), Slokar (13 pont, 8 lepattanó), Lakovic (11 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Z. Dragic (10 pont, 4 lepattanó)

Finnország legjobbjai: Koponen (14 pont, 3 gólpassz, 2 szerzett labda), Huff (13 pont, 4 lepattanó)

A találkozó hosszabb összefoglalója:





Az F-csoport végeredménye:

1. Oroszország 5 gy - 0 v

2. Macedónia 4 gy - 1 v

3. Görögország 3 gy - 2 v

4. Szlovénia 2 gy - 3 v

5. Finnország 1 gy - 4 v

6. Grúzia 0 gy - 5 v

Ezzel a negyeddöntők párosításai így alakultak ki:

Spanyolország - Szlovénia (09. 14. - 17:00)

Franciaország - Görögország (09. 15. - 17:00)

Macedónia - Litvánia (09. 14. - 20:00)

Oroszország - Szerbia (09. 15. - 20:00)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus