EuroBasket 2011 - Helyosztók

Utolsó előtti napjához érkezett a 2011-es litvániai Európa-bajnokság, amely napon két helyosztót rendeznek. A 7-8. helyért két végtelenül csalódott csapat, Szlovénia és Szerbia ütközik meg egymással, míg az esti meccsen az 5-6. pozíciókért a házigazda Litvánia és Görögország feszülnek egymásnak. Folyamatosan frissülő cikkünkben a találkozók alakulását követhetjük figyelemmel.

Litvánia 73-69 Görögország (14:20; 18:17; 24:11; 17:21)

A negyeddöntő csalódást okozó eredménye után mindkét gárda egy pozitív élménnyel gazdagodott, hiszen sikeresen kiharcolták mindketten, hogy ott lehetnek a jövő évi olimpiai kvalifikációs tornán, úgyhogy nagyobb izgalom nélkül léphettek parkettre. A litvánokat fűthette a vágy, hogy még egyszer utoljára kiszolgálják közönségüket, ha már a hőn áhított döntő és győzelem közelébe sem tudtak érni a macedón csoda miatt. A görögöknél még ennyi motiváció vagy izgulni való sem akadt, de nem lehetett tudni, ez pozitív vagy negatív hatással lesz teljesítményükre.

A meccs elején rögtön megkaptuk a választ: negatívval biztos nem. Villámrajtot véve azonnal öt ponttal megléptek, négy perc elteltével pedig már 8-2-re vezettek. A litvánok ebben a szakaszban nem igazán találták a ritmust, sokat hibáztak és egyedül Javtokas duplája állt a nevük mellett. Kalnietis gyorsan reagált, 5 pontjával máris ott lógtak ellenfelük nyakán, akiktől az elején minden pályára lépő pontot szerzett, így hét perc elteltével Koufos duplája a 12-9-es vendég vezetést jelentette számukra. A negyedből hátralévő három percben három ember brillírozott. Litván részről Pocius próbálta tartani a lépést Calathes-szel és Fotsis-szal, de nem nagyon sikerült neki, dudaszónál dobott duplája is csak arra volt elég, hogy hat pontra hozza fel a vendéglátókat. A második felvonás eleje Koufos-é volt, a görög center volt az egyetlen pontszerző a helléneknél bő négy percig, így egyedül tartotta a litvánokat, sőt, Vasileiadis 2+1-ével 9-re nőtt a távolság. Ekkor jött Songaila, Pocius és Javtokas és megint egy kosáron belül volt a különbség (27-29), jött is az időkérés Zouros mestertől öt és fél perccel a félidő vége előtt. Valamennyit hatott ugyan az edzői intelem, de a félidő hátralévő részében mindkét csapat elképesztően pontatlan lett és 32-34-gyel mehettek is volna szünetre, ám tripla közben odavertek Papanikolaounak, aki mindhárom büntetőt értékesítette, ezzel -5 volt a litvánok szempontjából.

A nagyszünetben valami megváltozott, főleg a görög oldalon. Az első három és fél percet Jankunas három és Papanikolaou két pontjától eltekintve teljesen el lehet felejteni, ám ekkor lendületbe kerültek a hazaiak, Jasaitis duplája után Jankunas triplája már a vezetést jelentette számukra. Nem álltak le a fehérben játszó litvánok, Kalnietis és Jankunas 2-2 kosarára csak Calathes és Fotsis válaszolt, így hat és fél perc után már 50-43-ra Jasikeviciuséknál volt az előny, Kaukenas két duplája után pedig kialakult az addigi legnagyobb, 10 pontos litván előny (54-44), így pontosan 28 perc játék után jött a görög időkérés. Sokat nem nagyon ért most a taktikai megbeszélés, Koufos két büntetője és Vasileiadis duplájára ráadásul Songaila válaszolt is, így nyolc pontos hazai fórral indulhattak neki a csapatok a záró felvonásnak. Itt is sokáig csak az előbb említett két görög nyújtott értékelhetőt, ám ez is elég volt a teljesen megálló litvánok ellen, így egy tripla és egy kettes után már csak 3 volt közte. Songaila támadópattanója és visszatett ziccere úgy kellett, mint egy falat kenyér, Jasaitis triplája után pedig kezdett megint megnyugtató lenni a távolság. Újra Vaslieiadis és Koufos gondolták úgy, hogy ebből még meccs lehet és ők ketten válaszolgattak Jasaitis és Kaukenas dupláira, így 2 perccel a vége előtt 65-60-t mutatott a tábla. Calathes és Fotsis kosarai után már egál lett a klönbség, ám nem késett a válasz sem, Kaukenas előbb újra előnyhöz juttatta a litvánokat, utána pedig Songaila volt higgadt, fél perccel a vége előtt négy ponttal megint mentek Kemzura legényei. Óriási hibát követtek azonban el az időkérés után, teljesen üresen hagyták Calathest, aki három másodperc alatt triplát értékesített, megint meccsben voltak. A faultot követően Songaila maradt higgadt, majd az előbb még a menny felé tartó Calathest ütötték meg, ő azonban kihagyta az elsőt, így kettő ponttal égtek a görögök. Kalnietis is mindkétszer sikeres volt, eztán pedig Calathes már szinte reménytelen helyzetben eladta a labdát, így a vége négy pontos litván siker, akik a nyolc között egyszer kaptak ki, igaz, azt a legrosszabbkor tették, a görögök pedig végül elégedetten mehetnek haza, egy tartalékos csapattal is elérték a kitűzött célt.

Litvánia: Javtokas (10 pont, 10 pattanó), Jankunas (10 pont, 7 pattanó), Pocius (13 pont), Jankunas (12 pont), Kalnietis (11 pont), Kaukenas (10 pont)

Görögország: Calathes (16 pont, 7 gólpassz, 5 eladott labda), Vasilieadis (13 pont), Fotsis (13 pont, 10 pattanó), Koufos (14 pont)

Szlovénia 72-68 Szerbia (27:20; 17:19; 20:12; 8:17)

Ha lehetett volna választani, egészen biztos, hogy le sem játsszák ezt a meccset, hiszen mindkét válogatott lemaradt még annak a lehetőségéről is, hogy utólag kiharcolhassa az olimpiai részvételt, az pedig majdnem mindegy, hogy valaki Európa-bajnoki hetedik vagy nyolcadik lesz. A szerbek voltak talán a csalódottabbak, hiszen a szlovénok az egész EB alatt nem mutattak olyan játékot, ami alapján nekik reális esélyük lett volna a legjobb hatra, de Szerbia válogatottjától ez a minimum volt és Spanyolország első számú kihívójának tekintették őket. Az szinte biztos, hogy fejek fognak hullani a válogatott körül, de ez a jövő zenéje, a szerb habitust ismerve viszont borítékolni lehetett, hogy egy jobb átmozgató edzésnél komolyabbra biztosan nem veszik a figurát, nekik itt már nem volt miért harcolniuk, a becsületüket később, egy másik alkalommal kell megvédeniük.

Ez a találkozó elején meg is látszott, hiszen kettő és fél perc elteltével Zoran Dragic 2+1, Lakovic back-to-back hármas és Muric tripla is behullott már a szerb gyűrűbe, így a 12-2-es szlovén vezetéshez gyakorlatilag pillanatok kellettek. Ezután nagyot fordult a kocka. Savanovic duplájára Zoran Dragic még azonnal válaszolt, azonban ezután mintha bedeszkázták volna a szerbek gyűrűjét, a szlovének egy Goran Dragic duplát leszámítva csak és kizárólag büntetőből voltak eredményesek a következő hat percben, a túloldal pedig kezdett éledezni. A húzóemberek közül Teodosic ma is kiábrándító volt, de Bjelica több játékidőt kapott és meg is hálálta, valamint Perovic is elkezdett kosárlabdázni és ez azt jelentette, hogy Macvan két büntetőjével 1:33-mal a negyed befejezése előtt már Szerbia vezetett 20-19-re. Itt megint húzhatunk egy vonalat, mert Ozbolt nagy pillanatai következtek, a hátvéd két hármasával és Muric zsákolásával az első felvonás végén héttel a szlovének mentek. Ez a futás folytatódott a második negyed elején is, hiszen Smodis mellett Muric újabb triplát süllyesztett el, ezzel az addigi legnagyobb, 13 pontos különbség alakult ki. Macvan gyors hat pontja azt jelentette, hogy látótávolságban maradnak Szerbia legjobbjai, de ennél közelebb nem sikerült jönni. Hiába játszott kiemelkedően Nemanja Bjelica, a túloldalról mindig jött egy hármas vagy egy Goran Dragic dupla, így úgy tűnt, egészen magabiztos előnnyel mehetnek pihenni a szlovének, de Savanovic máshogy gondolta, a félidő utolsó két szerb támadását sikeresen fejezte be, így csak öt pont volt közte.

Fordulás után újra a Houston Rockets fiatal irányítójának, Goran Dragicnak a pillanatai következtek. Két és fél percig nem igazán esett pont egy Lorbek duplát kivéve, a következő két percben azonban egy maga 10 pontot vállalt, két duplát és két triplát és a túloldal hiába próbált meg válaszolni, a differencia 12-re nőtt. Savanovic mindent megpróbált, de három perccel a negyed vége előtt még mindig csak 10 pontra tudta lefaragni a kékben játszó szerbek hátrányát, ráadásul Lorbek büntetői és Lakovic jó triplája után már 15 pontos előnyük volt Dragic-éknak 11 perccel a végső dudaszó előtt, ami a szerbek akkori állapotát nézve szinte behozhatatlannak tűnt. Savanovic két jó büntetője még mindig csak annyit jelentett, hogy 13 volt a különbség az utolsó felvonás előtt, nagy kérdés volt, hogy ez kinek lesz szerencsés és kinek szerencsétlen. Nos, a választ ha nem is azonnal, de megkaptuk. 64 pontnál ugyanis úgy letáboroztak a szlovének, hogy az is kétséges volt, fel akarják-e szedni a sátrukat valaha. Macvan, Perovic, Markovic, megint Perovic és megint Macvan és 5 perccel a vége előtt a szerbek az egyenlítésért támadhattak, ami Keselj révén sikerült is. Ebben az időszakban a pontszerzőkön kívül Bjelica is kitűnt, akkor verte meg az emberét, amikor akarta, utána pedig általában kihagyhatatlan helyzetbe hozta társait. Majdnem kilenc!!!! teljes perc elteltével tudott pontot szerezni Goran Dragic (két és fél perccel a meccs vége előtt, az előző kosár 1:05-tel a harmadik negyed vége előtt született), akkor is csak egyet, így Bjelica az ellentámadásból már a vezetést is megszerezte, erre megint Goran Dragic válaszolt, de Markovic újra a kékeket juttatta előnyhöz 1:39-cel a vége előtt. Ekkor lépett elő az egész EB-n és valószínűleg évek óta a legjobb tétmeccsét játszó Jaka Lakovic, újabb triplája demoralizáló volt, az egyébként ihletett formában játszó Bjelica kiengedte a saját magáról kipattanó labdát és Lorbek beverte a szöget a szerbek koporsójába. A hátralévő fél percben hiába hagyott ki két büntetőt is Goran Dragic, a szerbek sem előtte, sem utána nem tudtak pontot szerezni, így csak nyolcadikok, míg a szlovének legalább annyit elmondhatnak, a végére valamennyire kihozták magukból a maximumot.

Szlovénia: Goran Dragic (21 pont), Lakovic (15 pont, 5 lepattanó 5/6 tripla), Begic (2 pont, 9 lepattanó, 6 blokk)

Szerbia: Bjelica (12 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz), Perovic (13 pont, 5 pattanó), Savanovic (12 pont), Macvan (12 pont, 6 pattanó)