Eurobasket 2011 B-csoport 3. nap videókkal

A B-csoport mai slágermeccsén a francia és a német válogatott találkozott – pontosabban Tony Parker Barátai Dirk Nowitzki Barátaival meccseltek. A tét: minél előrébb végezni a csoportban.

Franciaország-Németország 76-65

Dirk-parádéval indult a mérkőzés, a Dallas MVP-je laza 10 pontot rámolt be az első negyedben. Mellette Kaman is csipkedte magát, míg a túloldalon Parker még csak ébredezett (11-2). A francia kispad Seraphin becserélésével próbált javítani a védekezésen, ami sikerült is, és Tony is elkezdte a pontgyártást (11-10). A negyed vége azonban a németeké volt: előbb Nowo csinált egy tankönyvbe illő 2+1-et, majd Florent Pietrus faultolta nagyon bután Hamannt, az irányító pedig mindkét büntetőjét beverte: 16-12-es német előnnyel mentek kisszünetre a csapatok.

Nowitzki pihenőre vonult a 2. negyed elején, de ez nem okozott gondot a német gépezetben: bár pontot nem nagyon dobtak, de nem is nagyon kaptak. 20-15-nél mintha bedeszkázták volna a gyűrűt, 3 percig nem született kosár. A szünetet Gelabale törte meg, de a németek gyors 4 ponttal válaszoltak (24-17). 17 perc telt el ekkor a meccsből, és a franciák 17 ponton álltak. Ekkor kértek időt, és varázsütésre megváltozott minden. Parker elkezdett betörni, és a franciák 26-24-re feljöttek. Ekkor a németek kértek időt, de ellenfelük irányítója más sebességi fokozatba kapcsolt, és félidőre már náluk volt az előny (29-28).

A harmadik negyed elején a németek próbálták követni a tempót, de ez nem sokáig sikerült, a negyed közepére 10 pontra hízott a francia előny (44-34). Parker szó szerint azt csinált, amit akart, Hamann faultok, a Nowitzki-Kaman kettős pihenés okán ült le – és itt lett vége a meccsnek. A Spurs irányítója 29 pontnál állt meg a negyed végén, a németek szövetségi kapitányát technikaival büntették, az eredményjelzőn pedig 58-40 állt a dudaszó pillanatában.

A negyedik negyedet már csak muszájból játszották le a csapatok. A németek még becsületből mentek előre, Parker pihentetése közben riogattak egy kicsit (68-57), de ennél többre nem futotta az erejükből. A végén előbb a franciáknál Batum atletizált egy látványosat, majd a riporterek rémálma, Schaffartzik a dudaszó pillanatában egy majdnem félpályás kosárral kozmetikázta az eredményt. A gallok eddig háromból hármat nyertek, és menetelnek a csoportelsőség felé, míg a németekre még két izzasztó meccs vár a középdöntőbe kerülésért.

Franciaország: Parker 32 pont, 6 gólp., 4 lep., Batum 14 pont, Gelabale 10 pont, Noah 8 pont, 7 lep.

Németország: Nowitzki 20 pont, 6 lep., Schaffartzik 12 pont, Kaman 8 pont, 5 lep.

Olaszország-Lettország 71-62

Nem igazán találták a gyűrűt az első negyed elején a csapatok, végül kisebb meglepetésre a lettek kapták el a fonalat, és 3 pontos vezetéssel mehettek pihenőre. Az olaszoknál Bargnani mellett szinte senki nem volt dicsérhető. A második negyed még kevésbé szolgálta a kosárlabda népszerűsítését: összesen 25 pontot kapart össze a két válogatott. Feltűnő volt Belinelli és Gallinari indiszponáltsága, és a korábban villogó Mancinelli sem játszott túl jól. Klasszikus bírkózós meccs volt, közhellyel szólva a küzdelem dominált. Egyetlen üdítő kivétel volt: a Toronto Raptors játékosa, Andrea Bargnani. Ő sem dobott jól, de szorgalmasan harcolta ki a faultokat és a büntetőket. A túloldalon Kuksiks próbálta vele tartani a lépést, rajta kívül alig akadt olyan játékos, aki percekre jól teljesített volna. Ennek ellenére a lettek szívósan ott loholtak az olaszok nyakán, és mindössze kétpontos hátránnyal fordultak az utolsó negyedre - ahol aztán "megkoronázták" mai teljesítményüket. Mindössze 9 pontot dobtak ebben a szakaszban, így az olaszoknak a közepes teljesítmény is elegendő volt, hogy behúzzák első győzelmüket a tornán. Félő azonban, hogy sok sikerélményük nem nagyon lesz már: a franciák klasszissal jobb csapatot alkotnak, míg az izraeliek ma megmutatták, hogy végig koncentrálni kell ellenük, ami - valljuk meg - nem az olasz csapat erőssége. A lettek továbbra is a szimpatikus szomszéd kiscsapat szerepét alakítják (hibátlanul), azonban valami mindig hiányzik a játékukból - ma például hiába nyerték meg a lepattanócsatát, osztottak több gólpasszt és dobtak jobban a mezőnyből (nem nagy dicsőség: 33.8-32.8-ra "nyertek"), ezúttal a 12/21-es büntetőzésen csúsztak el. Az olaszok rutinosabbak és higgadtabbak voltak a szabaddobásoknál (25/28) - néha ez is elég a sikerhez.

Olaszország: Bargnani 36/6, 7 lep., Belinelli 11, Mancinelli 8 pont, 9 lep., Gallinari 7 pont, 9 lep.

Lettország: Kuksiks 19 pont, 6 lep., Selakovs 10 pont.

Szerbia – Izrael 89-80

A szerbek két győzelemmel, Izrael két vereséggel kezdte a csoportmeccseket, így utóbbiaknak máris óriási téttel bírt ez az összecsapás: ha kikapnak, nagyon nehéz helyzetbe kerülnek. Ennek megfelelő elánnal kezdett a gárda, az első percekben megszerzett előnyt végig tartani tudták az első negyedben. A szerbek mintha meglepődtek volna az erős kezdésen, a gyors triplákon, de Krstic révén folyamatosan rájátszottak a ellenfél gyenge pontjára: a palánk környékére, így gyorsan kigyűlt az izraeliek 4 csapathibája, és szomszédaink mindössze 3 pontos hátránnyal vonultak kisszünetre (25-22).

A második negyed elején a kispadok embereit dobták be az edzők, ez meg is látszott a ponttermésen: a negyed közepén 31-31 volt az állás. Ekkor azonban visszajött a Krsticen beütött 2 faultja miatt ülő Blu, aki előbb egy duplával, majd két, sarokból eleresztett hármassal 39-31-re módosította az állást. A szerbeknél valami nem működött a védekezésben, rendre lemaradtak az emberükről, és az alapvonalra nagyon ritkán értek ki – csak buta hibák miatt nem lépett el jobban az izraeli csapat. Kissé érthetetlen volt, hogy az alacsony ellenféllel szemben miért pont azt a Macvant erőltette Dusan Ivkovic a palánk alatt, aki posztjához képest alacsony, nem gyors – ráadásul a Maccabi Tel-Avivban együtt játszik az izraeli válogatott felével. A szerbek védekezését csak támadójátékuk múlta alul, szerencséjükre Blu-t leültették, félve a 3. faulttól – ez annyira megzavarta a kékeket, hogy a szerb válogatott vért izzadva, de félidőre látótávolságba került (41-35).

Dusan Ivkovic mester vehemens stílusát ismerve a szerb öltöző fala komoly károkat szenvedhetett a nagyszünetben. Az energiából maradt a meccsre is, hiszen rögtön a félidő elején kisebb kakaskodásba keveredett Krstic és Pini. Noha Blu rögtön beütött egy faultot, az izraeli kisemberek, Halperin és Nissim folyamatosan szállították a pontokat. 53-41-nél az addig is remeklő Savanovic megrázta magát, és vezetésével visszajött a meccsbe a szerb válogatott – kezdtek beesni a hármasok is, de mindez csak arra volt elég, hogy az extázisban kosarazó kékek ellen egálra hozzák a harmadik negyedet. Mindenesetre Savanovic 21 pontnál tartott ekkor – Teodosic pedig háromnál… (64-58).

A szerbek játékmestere az utolsó negyedben is hadilábon állt a triplákkal, viszont becsületére legyen mondva, szépen segített be a lepattanózásban, és a többiek helyette is termeltek: a negyed elején Perovic harcolt ki három faultot, Markovic, Keselj és Savanovic a hármasokat dobálták, és 77-71-re el is mentek. Amikor az izraeliek az utolsó erőtartalékaikat mozgósítva Halperin és Nissim vezetésével még egyszer visszajöttek a meccsbe, Nenad Krstic pontot szerzett, lepattanót szedett, faultot harcolt ki és bedobta a büntetőket – mindezt egy percen belül. A kegyelemdöfést Savanovic és Keselj triplája (utóbbi ötöt vágott be) adta meg – az izraeliek nagyon hirtelen fogytak el a negyedik negyed közepén, ekkorra ért be a rengeteg fault és a szerb centerek munkája. A centiket sajnos csak egy ideig lehet pótolni lelkesedéssel: a lepattanócsatát a szerbek 45-27-re nyerték meg. A két csapat közötti magassági különbség különösen az utolsó negyedben volt markáns. Szerbia három győzelemmel vonulhat pihenőnapra, és szinte biztosan középdöntős – nyugodtan készülhetnek a franciák és a németek elleni záró csoportmeccsekre. Az izraeli válogatott alighanem elbúcsúzott középdöntős álmaitól, de mindezt emelt fővel tette, amiért mindenképp jár a dicséret.

Szerbia: Savanovic 24/6, 7 lep., Krstic 18 pont, 7 lep., Keselj 15/15, Teodosic 6 pont, 7 lep., 5 gólp.

Izrael: Halperin 18/6, Nissim 16/3, 9 gólp., Blu 16/12, Elijahu 14 pont, Kadir 7 pont, 10 lep.