Eurobasket 2011 B-csoport 5. nap videóval

Szoros meccsre, nagy küzdelemre lehetett számítani Szerbia és Németország találkozóján. A küzdelem megvolt, a kiélezett csata elmaradt.

Szerbia-Németország 75-64

Előzetesen a nap legszorosabb meccsét, legnagyobb csatáját lehetett várni a csoporton belül. Az első negyed csak a küzdelem intenzitását hozta, minden labdáért öldöklő harc folyt a pályán. A szerbek higgadtak tudtak maradni, így hétpontos előnyt építettek a kisszünetre (17-10).

Feltűnő volt Nowitzki indiszponáltsága, a németek csillaga mindössze 2 pontig jutott – ám még így kettővel többet szerzett, mint a másik NBA-s, Chris Kaman. A második negyedben a két sztár megrázta magát, Nowitzki 10 pontot tett a közösbe és Kaman is hasznos volt a palánkok alatt, de a szerbeknél extra teljesítmények akadtak. A gyilkos ösztönnel megáldott Savanovic minden dobását célba juttatta az első félidőben (10 pont); Teodosic, bár megint rosszul dobott, tripla-dupla gyanús számokat hozott (5 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) – rajtuk kívül külön dicséretben részesül Macvan: a cserecenter 8 lecsorgó labdát szedett össze. Mellettük Keselj és Krstic közepesen jó teljesítménye 10 pontos szerb előnyt eredményezett a nagyszünetre (38-28).

A harmadik negyedre egy harapós válogatott jött ki – a szerb öltözőből. A magasemberekre (Krstic, Savanovic) építő támadójáték megtette hatását, a negyed közepén 16 pontra hízott a különbség. A demoralizálást Krstic fejezte be, amikor "poszterre tette" Chris Kamant. Ezt az előnyt aztán a szerbek cseresora is simán megtartotta a játékrész végéig (57-41).

Az utolsó negyed elején a németek továbbra sem találták a gyűrűt, a szerbek pedig nyugodtan pihentethették a kezdőket egészen a negyed közepéig. Ekkor a németek feljöttek 10 pontra (62-52), majd Nowitzki révén 8 pontra faragták a hátrányt. Bár Kamant kifújták egy támadóhibával, Nowo újabb két pontot hozott a szerbeken, majd Hamann hármasával már csak 5 pont volt a két alakulat között (64-59). Amikor a németek már éppen elhitték, hogy lehet esélyük, jött Savanovic és kegyetlenül bevarrt egy hármast, amikor már csak két perc volt hátra. Innen nem volt visszaút, a szerbek simán behúzták a meccset, és készülhetnek a franciák ellen. A tét: a csoportelsőség.

Szerbia: Savanovic 18 pont, Krstic 15 pont, Teodosic 12 pont, 9 lep., 9 gólp., Macvan 5 pont, 9 lep.

Németország: Nowitzki 25 pont, 6 lep., Kaman 10 pont, 11 lep., Schaffartzik 11 pont, Hamann 10 pont.

Olaszország-Franciaország 84-91

Kemény, de hozható meccsre számíthattak a franciák, ám az első félidő igazi rémálom volt a számukra. Hiába dobták be minden büntetőjüket és tüzeltek mezőnyből 65% felett, mégsem fordulhattak előnnyel a nagyszünetre. Tony Parker kicsit visszafogottabb volt, amiben kisebb combsérülése is szerepet játszhatott – ugyanakkor érdemes megemlíteni Diaw-t és Traore-t, akik hibátlanul dobtak. Mégsem a franciákról szólt az első félidő, mert Bargnani ismét szédületes volt, és ezúttal Belinelli is fellépett mellé: 4 hármast vágott az első félidőben, közte egy buzzer triplát az utolsó pillanatokban. Ezzel a lélekölő kosárral félidőben 7 ponttal vezetett az extázisban játszó olasz csapat (48-41).

A harmadik negyed elején két pontra is feljöttek a franciák, ekkor azonban az olasz NBA-trió harmadik tagja, Danilo Gallinari is felébredt, és a negyed második fele egyértelműen az övék volt. Továbbra is jól dobtak és kiválóan lassították le Parkert, amivel a franciák játéka is nehézkessé vált. Hiába Diaw és Batum dobásai, a negyed végén visszaállt a hétpontos különbség (67-60).

Az utolsó játékrész elején Tchicamboud és Gelabale triplájával hamar egy pontosra szűkítette a különbséget a francia válogatott, és hiába Gallinari és Belinelli extra játéka, a franciák cserecentere, Ali Traore szorgalmasan gyűjtötte a pontokat, a másik oldalon pedig eltüntette Andrea Bargnani-t: az olasz nagyembernek momentuma sem nagyon volt az utolsó játékrészben, folyton a nyakában lihegtek és kettőzték. Az olaszok még 3 perccel a vége előtt egyszer átvették a vezetést, de itt támadásban elfogyott az ötlet, egy-egyekkel próbálkoztak, amit a fizikálisan jobb franciák megoldottak. Az olaszok a másik oldalon sem tudtak mit kezdeni a Batum-Gelabale-Diaw trióval, akik szinte nem tudtak hibázni a végjátékban. A franciák nagyon fontos meccset nyertek meg – az utolsó negyedben Tony Parker nélkül. Az olaszok elbúcsúztak a felsőháztól, de ezen a meccsen is kiderült, hogy ha a Bargnani-Gallinari-Belinelli trió mellé megfelelő kiegészítő-személyzetet tesznek, azzal a legerősebb csapatok dolgát is képesek megnehezíteni.

Franciaország: Diaw 21 pont, Batum 20 pont, Traore 11 pont, Noah 10 pont, 7 lep., Gelabale 8 pont, 6 lep., 2 gólp.

Olaszország: Bargnani 22 pont, 5 lep., Belinelli 19 pont, Gallinari 18 pont, 5 lep., Hackett 10 pont.

Izrael-Lettország 91-88

Két nyeretlen csapat találkozott a 4. fordulóban. Az izraeliek és a lettek is az utolsó negyedben bukták el előző meccsüket (a szerbek, illetve az olaszok ellen), most azonban két olyan alakulat találkozott, akik nagyjából egyforma erősségűek. Ez meg is látszott az első félidőben. Mindkét negyedet Izrael nyerte, de így is csak 2 pontos előnnyel vonulhattak el a nagyszünetre. Feltűnő volt, hogy a kékek korábbi fegyvere, a tripla mintha csődöt mondott volna, alig-alig akadt be 1-1 kinti dobás. Ezt ellensúlyozandó a Maccabi Tel-Aviv magasembere. Eliyahu megrázta magát, és kiválóan dolgozott a palánkok alatt. A letteknél nem sült be a hármasdobás, ennek is volt köszönhető a szoros félidő 47-45). A harmadik negyedben nem fordultak meg a tendenciák, az izraeli kinti dobások továbbra sem ültek (összesen 2 triplát dobtak a meccs háromnegyed részében), ellenben a túloldalon a rutinos Blums a három játékrész alatt 80%-kal tüzelt a triplavonal mögül Selakovs pedig majdnem 86%-kal dolgozott mezőnyből.

A negyedik negyed elején aztán Blu végre bevert egy hármast, és az izraeliek ezen a meccsen komoly előnynek számító 4 ponttal elhúztak a negyed közepére (75-71). Nem tartott azonban sokáig az örömük, Eliyahu beütötte a 4. faultját, majd Kuksiks hármasával kettőre zárkóztak a baltiak. Ezt követően felváltva estek a kosarak, majd három perccel a vége előtt Blu is megkapta a negyedik feketepontját. 83-81-nél Strelnieks simán mehetett be Eliyahu mellett, az erőcsatár nem mert szabálytalankodni – egyenlítettek a lettek (83-83). Az addig visszafogott izraeli játékmester, Halperin azonban megrázta magát, kiélezett helyzetben dobott be egy nehéz középtávolit (85-83). Ezután kölcsönösen elügyetlenkedték a helyzeteket a csapatok, kihagyott büntetők követték egymást – végül 86-84-nél Halperin kiosztásából Pnini küldött helyére egy hármast a sarokból.

Vége – gondolhattuk, de nem: Kuksiks süllyesztett el egy triplát, visszaállítva a kétpontos különbséget. A bedobás után Blu-t faultolták, de a mindig biztos kezű ítéletvégrehajtó mindkét büntetőjét kihagyta, majd Pnini ütközte le Strelnieks-t. 89-87-nél egyenlítési esélye nyílt így a letteknek, de a második büntető kimaradt, Mekel leszedte a lepattanót, bedobta a 2 büntetőt – a végén Strelnieks kétségbeesett hárompontos-kísérlete pedig lejött a gyűrűről. Idegbajos végjátékban Izrael megszerezte a becsületgyőzelmét a csoportkörben.

Izrael: Eliyahu 26 pont, 10 lep., 3 gólp., Pnini 12, Blu 11 pont, 7 lep.

Lettország: Blums 24 pont, 4 lep., 6 gólp., Selakovs 14 pont, 9 lep., Kuksiks 12.