EuroCup - a rejtélyek kupája

Sorsoltak az Euroligában,  megvan a mezőny és a párosítás a EuroChallenge-ben is, már csak a második számú európai kupasorozat az EuroCup mezőnyét  fedi ha nem is teljes, de még mindenképpen  részleges homály. Pedig 2013 őszétől a kupasorozat  már  számunkra is jelentős kihívásokat, fontos és rangos mérkőzéseket hozhat: a Bericap Alba Fehérvár uralkodó magyar bajnokként, az EuroCup történetében először meghívást kapott a sorozatra.  Azt sejtettük már korábban is, nem kis fába vágta a fejszéjét az ULEB amikor második számú tornájának jelentős kibővítésébe fogott, a korábbi 32-es mezőny 48  tagra történő növelése merész vállalkozás, nem is  ment, és nem is megy minden zökkenő nélkül.

A kosárlabdasportban, a futballal ellentétben, még a legjelentősebb európai sorozatokban sem különösebb üzlet a részvétel. Sőt, a legtöbb egyesület számára igen komoly költségekkel  (jelentősebb bevétel nélkül) járhat szinte bármilyen „európai kaland”,  nem véletlen, még kontinensünk nyugati felén is számos klub ódzkodik ettől. Többek közt ezen okok miatt is régi terve a FIBA-nak és az  európai elitligák kezdeményezése révén 1991-ben létrehozott ULEB-nek, hogy egységesítve az európai  kupák versenyrendszerét, a focihoz hasonlóan, csak  két európai kupasorozatot  üzemeltessen. Úgy tűnt ezen terveket már idén siker koronázza: az Eurochallenge megszűnik és helyét egy kibővített , kiszélesített alapon működő Eurocup veszi át mint Európa második számú versenysorozata. A biztató tárgyalások azonban 2013 tavaszának végére kudarcba fulladtak, a FIBA és az ULEB nem jutott egyezségre, egyelőre marad  a régi struktúra. A barcelonai székhelyű ULEB-nél azonban nem mondtak le a torna nagy ívű bővítéséről, elhatározott szándékuk volt, a FIBA nélkül is átszervezik az EC-t.

A új koncepció: 48 csapat, 8 egyenként 6 fős csoportokba osztva, a költségek és az utazási idő racionalizálása miatt területi alapon két konferenciára osztva. A 10 mérkőzéses első csoportkör után minden hatosból az első 3 továbbjut, és ehhez a 24  továbbjutóhoz, az idei szezon  jelentős újdonságaként, az (futball) UEFA BL és Európa Liga mintájára, csatlakozik az Euroliga  csoportkörének első fázisából kipottyanó 8 elit-gárda. Az így létrejövő 32-as mezőny 8 darab 4 csapatos csoportra oszlik, és 6 mérkőzés után minden kvartett első kettője bejut a 16 közé ahonnan már klasszikus kuparendszerben (oda és visszavágók alapján) jutnak el az arra érdemesek a  kupa döntőéig.  Szép tervek, már csak az ebben résztvevőket kell hozzá megtalálni, ez pedig, ismerve a nemzetközi szervezet jelentős elvárásokat tartalmazó kritériumrendszerét manapság nem egyszerű feladat.  Így fordulhatott elő, hogy bő egy héttel a nevezési határidő lejárta után, napokkal azok után hogy a másik két kupában már nemcsak a résztvevőket, nemcsak a csoportbeosztást, hanem már a pontos programot is ismerjük, az eurokupában még  résztvevő klubok egy részét sem ismerhetjük. Persze hiába nincs hivatalos nevezési listánk (ki tudja mikor lesz?), a meghívott és megkeresett klubok, a tervezett résztvevők, és a nemzetközi szaksajtó már csepegtetik az információikat. Közös pont szinte mindegyikben: alig van amit az ULEB „központilag” megerősítene (igaz, a cáfolatokat is hanyagolja).

Jelen állás szerint a 48-ból 45 csapat kiléte  jó eséllyel ismert, 3 klub kilétét  illetően még  abszolút sötétben tapogatózunk. Úgy gondoltuk, nem várunk tovább az ULEB-re, és egyfajta teoretikus és virtuális játék keretében, magunk állítjuk össze a két konferencia mezőnyét ebből a 45 gárdából. Nézzük kik lehetnek a fehérváriak lehetséges ellenfelei:

Keleti Konferencia – itt kaphat helyet a magyar bajnok Alba Fehérvár, és  alapul véve a korábbi földrajzi elosztásokat, a következő alakulatokkal nézhetnek majd farkasszemet:

Pinar Karsiyaka, Besiktas, TED Ankara - Törökország

Unics Kazany, BC Nyizsnij Novgorod  - Oroszország

Maccabi Haifa, Hapoel Jeruzsálem – Izrael

Panionios, Paok Szaloniki – Görögország

Cedevita Zágráb, Cibona Zágráb – Horvátország

Igokea Aleksandrovac – Bosznia Hercegovina

Olimpija Ljubljana – Szlovénia

MZT Skopje – Macedónia

Budocnost Podgorica – Montenegró

BC Azovmash  Mariupol – Ukrajna

Asesoft Ploiesti – Románia

A keleti blokkba kaphat helyet   ha nem nyeri meg az Euroliga kvalifikációs tornáját, a török Banvit, az orosz Himki Moszkva, és cseh CEZ Nymburk. Ez még velük együtt is mindössze 21 klub, azaz mindenképp a keleti konferenciában van még hiánya az ULEB-nek.

Nyugati Konferencia:

CAI Zaragoza, Valencia BC, Bilbao Basket – Spanyolország

Virtus Roma, Pallacanestro Cantu, Dinamo Sassari – Olaszország

Asvel Basket, Elan Chalon, BCM Gravelines, Le Mans Sarthe, Paris Levallois – Franciaország

Ratiopharm Ulm, Alba Berlin, Artland Dragons, Telecom Bonn – Németország

Neptunas Klaipeda, Tony Bet Prienai – Litvánia

Belfius Mons Hainaut – Belgium

Kalev Tallin – Észtország

Nilan Bisons – Finnország

A nyugati régióba csatlakozhat (sikertelen Euroliga selejtezői után)  az olasz Cimberio Varese,  a  német EWE Oldenburg, a lett VEF Riga, a litván Lietuvas Rytas, és a belga  Telenet Ostende is.  Ha ebből az ötös csoportból kerül ki az Euroliga főtáblása, a nyugati konferenciában pont meg is lehet a 24-es mezőny.

 

Ez tehát az a 45 csapat amely minden bizonnyal ott lehet majd az EuroCup 2013/2014-es évadjának rajtjakor, bár jelentős részük erről a mai napig (lassan 8 nappal a nevezési határidő lejárta után!) nem kapott központi és hivatalos visszaigazolást, csak egy példa: A Virtus Roma általános igazgatója, Lóránt Péter egykori(??) főnöke, Nicola Alberani, egy szombati rádióinterjúban  kérdésre válaszolva elmondta, még csak szóbeli igenjük van az ULEB-től a részvételüket firtató kérdéseikre…

Hogy a hiányzó 3 helyet honnan és kikkel tölti fel az ULEB az még komoly rejtély,  erős a gyanú, a nevezési határidő után kell résztvevőkre vadászni... Elvi lehetőség még néhány lengyel (Prokom Trefl, Turow) ukrán (Donyeck) vagy bolgár ( Lukoil Akademic) klub késői annektálása, de említett gárdák háza táján igencsak nagy a csönd az európai indulást illetően. A legvégére hagytuk a számunkra legérdekesebb és ezzel együtt legígéretesebb opciót: a Szolnoki Olaj EC indulását. Igen, hiába sorsolták be Báderékat már az EuroChallenge-be, bizony megeshet hogy mégis az ULEB lényegesen magasabb színvonalú tornáját választhatják. Korábban már írtuk:  mégsem elveszett ügy a Tisza partján a EuroCup, nos a helyzet azóta szemernyit sem változott, az ULEB még mindig nem reagált, az általa az indulásra felkért,  Szolnok hivatalos nevezésére...  Persze azt se feledjük, a  már az Eurochallenge-be besorolt magyar élcsapat eurokupába történő beemelése akár casus belli lehet a FIBA és az ULEB közt, hiszen aligha képzelhető el hogy a tradícionális nemzetközi szervezet (FIBA) karba tett kézzel fogja nézni, hogy a "törtető" ULEB "lerabolja" az amúgy is meglehetősen vérszegénnyé váló kupasorozatát.  Álltak már barikádok a két európai (kosár) uralomra törő szervezet között: 1991-ben az ULEB megalakulásakor már ártélt egy viharos időszakot az európai (klub)kosárlabda, hogy 2013 nyarán újra fellángolnak a az időközben már elhamvadó harci tüzek, az a következő napok(?), hetek (?)  jelentős talánya, nem kérdés, izgalmas kosárnyár elé nézünk.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus